Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-unstable3) - en to hi translation catalogue (780 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Parents
hi: जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Core
hi: कोर

en: Album
hi: एल्बम

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Find content
hi: सामग्री खोजें

en: Promoted
hi: प्रचारित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: status
hi: स्थिति

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Create
hi: बनाएँ

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Open link in new window
hi: नई विंडो में लिंक खोलें

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Not a valid URL.
hi: एक मान्य यूआरएल नहीं है|

en: term
hi: परिभाषा

en: Menu item
hi: मेनू आइटम

en: The name of the menu.
hi: मेनू का नाम।

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Bottom
hi: तल

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: php
hi: पी.एच.पी

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Available updates
hi: उपलब्ध अद्यतन

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Update available
hi: अपडेट उपलब्ध

en: Out of date
hi: अप्रचलित

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Selected
hi: चुना गया

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Aggregator category
hi: एग्रीगेटर श्रेणी

en: Aggregator feed
hi: एग्रीगेटर फ़ीड

en: Aggregator item
hi: एग्रीगेटर आइटम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Source string
hi: स्रोत स्ट्रिंग

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Poll votes
hi: पोल मतदान

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Global settings
hi: वैश्विक सेटिंग्स

en: Title label
hi: शीर्षक लेबल

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Up
hi: ऊपर

en: Width
hi: चौड़ाई

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Sortable
hi: क्रमित करने योग्य

en: Month
hi: माह

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: System
hi: प्रणाली

en: Current
hi: मौजूदा

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: Company
hi: कम्पनी

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Method
hi: तरीका

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Forum
hi: फोरम

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Basic
hi: सामान्य

en: Repeat
hi: दोहराना

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Case
hi: मामला

en: External
hi: बाहरी

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: Both
hi: दोनों

en: Last
hi: अंतिम

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Empty Text
hi: खली टेक्स्ट

en: Down
hi: नीचे

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Plain
hi: सादा

en: Position
hi: स्थान

en: IP Address
hi: IP पता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Last checked
hi: अंतिम बार जांचा गया

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: text
hi: टेक्स्ट

en: )
hi: }

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Duration
hi: अवधि

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Rules
hi: नियम

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Some
hi: कुछ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: seconds
hi: क्षण

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: Change
hi: परिवर्तन

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: menu
hi: सूची

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Source
hi: स्रोत

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: Display all menu items
hi: सभी मेनू आइटम प्रदर्शित करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: unlimited
hi: असीमित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Languages
hi: भाषायें

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: First
hi: पहला

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Block name
hi: ब्लॉक का नाम

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Alignment
hi: संरेखण

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: AND
hi: तथा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Empty
hi: खाली

en: Existing system path
hi: मौजूदा सिस्टम पथ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: Transition
hi: संक्रमण

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: People
hi: कर्मचारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: open
hi: खुला

en: Promote
hi: पदोन्नति करना

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: Missing
hi: लापता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Standard
hi: मानक

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Attach
hi: संलग्न करें

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: New
hi: नया

en: Relationship
hi: संबंध

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Multilingual
hi: बहुभाषी

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Ok
hi: ठीक

en: Tabs
hi: टैब्स

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: date
hi: तिथि

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Slogan
hi: नारा

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Not translated
hi: अनुवादित नहीं

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Bold
hi: बोल्ड

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Translated
hi: अनुवाद

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Above
hi: ऊपर

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
hi: मेनू प्रणाली केवल प्रणाली के पाथों का भण्डार करता है, पर यू आर एल उपनाम का इस्तमाल करता है| %link_path का %normal_path के जैसे भंडारण किया गया है।

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Switch user
hi: उपयोगकर्ता बदलें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
hi: अगर ऊपर दिए बक्से कम पड़ें तो यहाँ चटका लगा के और विकल्प जोड़ें।

en: Update mode
hi: अद्यतन मोड

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: After saving a new comment
hi: नवीन कमेन्ट के सहेजे जाने के उपरांत

en: After deleting a comment
hi: कमेन्ट के हटाये जाने के उपरांत

en: After deleting a term
hi: एक शब्द को हटाने के बाद

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Auto-reply
hi: स्वत-उत्तर

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Translate
hi: अनुवाद

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
hi: अनुवाद आयात विफल रहा, क्योंकि फ़ाइल % filename पढ़ा नहीं जा सका |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: "Msgstr" वांछित था, परन्तु लाइन %line पर नहीं मिला|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | "msgid_plural" आवश्यक है परन्तु %line मैं प्राप्त नहीं किया गया |

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में पंक्ति %line पर एक वाक्यविन्यास त्रुटि है|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgid" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr[]" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: पंक्ति %line पर एक अप्रत्याशित स्ट्रिंग है |

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename पंक्ति %line पर अप्रत्याशित रूप से समाप्त हो गई |

en: Save translations
hi: अनुवाद सहेजें

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Original text
hi: मूललेख

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: vocabulary
hi: शब्दकोश

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Run updates
hi: अद्यतन (अपडेट) चलायें

en: No developer modules are enabled.
hi: विकासकर्ता उपागम  सक्षम नहीं किया गया  हैं|

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: add translation
hi: अनुवाद जोडें

en: Translations of %title
hi: %title का अनुवाद

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Menu link ID
hi: मेनू लिंक आईडी

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Translation to %language
hi: %language में अनुवाद करने के लिए

en: Translate strings
hi: स्ट्रिंग्स को अनुवाद करें

en: Edit string
hi: स्ट्रिंग को संपादित करें

en: locale
hi: स्थान

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: After saving new content
hi: विषय-वस्तु के सहेजे जाने के उपरांत

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Translation updates
hi: अनुवाद अपडेट

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Parent link ID
hi: जनक लिंक आईडी

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: - All -
hi: -सभी-

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Update translations
hi: अपडेट करें अनुवादों को

en: Already added languages
hi: भाषाएँ पहले ही जोड़ दी गयी

en: Edit language
hi: भाषा बदलें

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Select language
hi: भाषा चुने

en: Languages not yet added
hi: भाषाएँ जो अब तक नहीं जोड़ीं

en: String not found.
hi: स्ट्रिंग नहीं मिला

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
hi: प्रस्तुत स्ट्रिंग में अस्वीकृत HTML शामिल हैं: %string

en: The string has been saved.
hi: स्ट्रिंग को सहेज दिया गया है |

en: The language selected for import is not supported.
hi: आयात के लिए चयनित भाषा समर्थित नहीं है |

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
hi: अनुवाद फाइल %filename में  लापता या विकृत हैडर प्रकट होता है |

en: Error importing interface translations
hi: इंटरफ़ेस अनुवाद आयात करने मैं त्रुटि|

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
hi: अनुवाद स्ट्रिंग की अस्वीकृत HTML के साथ प्रस्तुत करने का प्रयास किया: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
hi: %file को %locale में आयातित किया: %number नया स्ट्रिंग्स जोड़ी गई, %update  अद्यतन और %delete हटा दी गई  |

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Polls
hi: चुनाव

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Disabled themes
hi: अक्षम थीम

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Director
hi: निदेशक

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hi: एक पैनल लेआउट पंक्तियों और स्तंभों में टूट गया.

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Hello <strong>@username</strong>
hi: अभिवादन <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
hi: दिखाएँ शॉर्टकट

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Contact forms
hi: संपर्क फार्म

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Privacy Policy
hi: गोपनीयता नीति

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Rebuild links
hi: लिंक पुनर्निर्मित करें|

en: Submit to search engines
hi: सर्च इंजिन को प्रेषित करें|

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Class registry
hi: कक्षा रजिस्ट्री

en: Contact Us
hi: हमसे संपर्क करें

en: Update source
hi: अद्यतन स्रोत

en: Recent log messages
hi: हाल के लॉग संदेश

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Hash
hi: हैश

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

[ctx: data_types]
en: List
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: data_types]
en: list
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime

en: Max length of title field
hi: शीर्षक क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
hi: दोहराएँ

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
hi: प्रत्येक @interval दिन

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
hi: प्रत्येक @interval सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
hi: प्रत्येक @interval महीने

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
hi: प्रत्येक @interval वर्ष

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
hi: प्रत्येक सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
hi: प्रत्येक सोमवार, बुधवार, शुक्रवार

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
hi: प्रत्येक मंगलवार, गुरुवार

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश
