OpenPublic (7.x-1.0-beta14) - en to nn translation catalogue (389 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: Create a new user account.
nn: Lag ny brukarkonto

en: Request new password via e-mail.
nn: Be om nytt passord via e-post

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: yes
nn: ja

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Last updated
nn: Sist oppdatert

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Go to previous page
nn: Gå til forrige side

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Time
nn: Tid

en: remove
nn: fjern

en: View
nn: Sjå på

en: History
nn: Historikk

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Permitted file extensions
nn: Tillatne filtyper

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: no
nn: nei

en: Created
nn: Laga

en: Create
nn: Lag

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
nn: Valfritt. I menyen vil lettare element bli prioritera mot toppen, medan tunge element blir plassera lenger ned.

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Good
nn: God

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Month
nn: Månad

en: Details
nn: Detaljar

en: Prev
nn: Forrige

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: am
nn: formiddag

en: pm
nn: ettermiddag

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Navigation
nn: Navigering

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Preformatted
nn: Førehandsformatera

en: Close
nn: Lukk

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Hidden
nn: Skjult

en: minute
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: Maximum file size per upload
nn: Maksimal filstørrelse pr. opplasting

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Request new password
nn: Be om nytt passord

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: hour
nn: time

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Long
nn: Lang

en: Short
nn: Kort

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: Are you sure you want to delete the block %name?
nn: Er du sikker på at du vil slette blokken %name?

en: Info
nn: Informasjon

en: warning
nn: åtvaring

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: view revisions
nn: sjå på tidligare utgåver

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Session
nn: Økt

en: Permissions
nn: Rettar

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
nn: PHP-innstillingane begrensar størrelsen på oveføring av file til %size.

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: image
nn: bilete

en: <Hidden>
nn: <Skjult>

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: cancel
nn: avbryt

en: disable
nn: deaktiver

en: Insert !image or !link.
nn: Sett inn !image eller !link!.

en: Passwords match:
nn: Like passord:

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Display on separate page
nn: Vis på eiga side

en: Location of comment submission form
nn: Lokalisering av kommentar innsendingskjemaet

en: Go to first page
nn: Gå til første side

en: Go to last page
nn: Gå til siste side

en: Go to page @number
nn: Gå til side @number

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Blocks
nn: Blokkar

en: The content of the block as shown to the user.
nn: Innhaldet i blokken slik den vert vist for brukarane.

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: file system
nn: filsystem

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: Package
nn: Pakke

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Print
nn: Skriv ut

en: Registration form
nn: Innmeldingsskjema

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Or
nn: Eller

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: All comments
nn: Alle kommentarar

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-disabled">deaktivert</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-enabled">aktivert</span>)

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Acronym
nn: Akronym

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nn: Fila er %filesize stor, dette er meir enn maksimalgrensa på %maxsize.

en: Save and continue
nn: Lagre og hald fram

en: Starts with
nn: Startar med

en: Maximum image resolution
nn: Maksimum bileteoppløysing.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
nn: Eit ulovleg alternativ er oppdaga. Kontakt nettstadsadministratoren.

en: %filename is not an image.
nn: %filename er ikkje eit bilete.

en: Illegal choice %choice in !name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet !name

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Replies to my comment
nn: Svar på min kommentar

en: Notify me when new comments are posted
nn: Send meg melding når nye kommentarar vert lagt til

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: form
nn: skjema

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nn: Skriv inn det nye passordet i begge felta for å endre passordet du har nå.

en: Disable rich-text
nn: Skru av tekstformatering.

en: Enable rich-text
nn: Skru på tekstformatering.

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
nn: !name kan maksimalt vere på %max teikn, men er no på %length teikn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet %name

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: Sidebar first
nn: Sidestolpe fyrst

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: Site maintenance account
nn: Nettstadens vedlikehaldskonto

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Weak
nn: Svak

en: Fair
nn: Toleg

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
nn: Skriv inn ditt noverande passord for å endre %mail eller %pass. !request_new.

en: Current password
nn: Noverande passord

en: Wysiwyg profiles
nn: Wysiwyg profilar

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Sidebar second
nn: Sidestolpe neste

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
