Questions field (7.x-1.13) - en to ja translation catalogue (200 entries)

en: select
ja: 選択

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Types
ja: タイプ

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Add
ja: 追加

en: Display
ja: 表示

en: Picture
ja: 写真

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Separator
ja: セパレーター

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: Inline
ja: インライン

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Media
ja: メディア

en: Position
ja: ポジション

en: Email Format
ja: メールの形式

en: CSS classes
ja: CSSクラス

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Countries
ja: 国

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: ユーザーがフォームを使用する際のヘルプとして表示する、このフィールドの簡潔な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: フィールドキー %field_key が不正です。小文字の半角英数字とアンダースコア（ _ ）だけを使用してください。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: フィールドのデフォルト値。

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅。

en: User email as default
ja: ユーザーのメールアドレスをデフォルトで使用

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログインユーザーであれば、そのユーザーのメールアドレスをこのフィールドのデフォルトの値にセットします。

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Questions
ja: 質問

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタンまたはセレクトボックスを作成することができます。

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: ラージテキストエリアによって、複数行にわたる文字列を入力することができます。

en: Basic textfield type.
ja: ベーシックなテキストフィールドのタイプです。

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Above
ja: 上部

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Validation
ja: 検証

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: Display type
ja: 表示形式

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Delete the %name component?
ja: %name コンポーネントを削除しますか？

en: Component %name deleted.
ja: コンポーネント %name を削除しました。

en: Token values
ja: トークン値

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ja: 選択肢のオプションはそれぞれ重複しない固有のものを指定してください。以下のキーが複数回指定されています:

en: Make this field resizable by the user.
ja: このフィールドのサイズをユーザーが変更できるようにします。

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Days of the week
ja: 曜日

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Unique
ja: ユニーク

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Allow users to upload files of configurable types.
ja: 設定したタイプのファイルをユーザーがアップロードできるようになります。

en: Select options
ja: セレクト

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: no upload
ja: アップロード無し

en: Other...
ja: その他

en: Allow "Other..." option
ja: "その他"の選択肢を許可

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
ja: このオプションにチェックを入れると、選択肢に希望のものがない場合にユーザーが選択肢を入力できるようになります。

en: Text for "Other..." option
ja: "その他"の選択肢をテキストフィールドに

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
ja: その他の選択肢を許可している場合に、その他の選択肢をテキストで入力する形式にします。

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたびに選択肢をランダムに並び替えます。

en: Maximum length of the textfield value.
ja: テキストフィールドに入力可能な最大文字数。

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ja: カスタムメールを追加すると、メールフィールドが必要となります。

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ja: 入力されたメールアドレス "@email" は正しく表示されません。

en: Load a pre-built option list
ja: 作成済みの選択肢リストを読み込み

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ja: 選択肢を手作業で入力する代わりに、予め設定されている選択肢を使用します。作成済みリストを使用する場合は、選択肢を編集できません。

en: Customize keys (Advanced)
ja: キーをカスタマイズ（拡張）

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
ja: 各選択肢には固有のキーが必要です。"safe_key|Some readable option"という形式でそれぞれの選択肢を指定してください。

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ja: オプションのキーは128文字以下で入力してください。以下のキーがこの上限を超えています:

en: US states
ja: アメリカの州

en: Northern Marianas Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ja: このフォーム要素のシステム内部名称を入力してください。半角英数字とアンダースコア（ _ ）のみ使用可能です。このキーはフォーム要素のname属性に使用されます。この値はデータの保存に影響しませんが、フォームの処理をカスタマイズするのに役立ちます。

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
ja: <strong>キーと値のペアは「キー|可読できるオプション」として指定する必要があります</strong>。キーは英数字とアンダースコアのみの使用が推奨されています。1行につき1つのオプションです。オプションのグループは&lt;グループ名&gt;で指定することもできます。&lt;&gt;はグループを指定した後にメニューのルートに項目を挿入するために使用することができます。

en: Display @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ja: キーによって特定されるフィールドのデフォルト値。複数選択のための複数のデフォルト値はコンマで区切ります。

en: Save component
ja: 保存

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
ja: セレクトコンポーネントをラジオボタンやチェックボックスの代わりにセレクトボックスとして表示させたい場合は、このオプションをチェックします。オプションのグループ(ネストされたオプション)はリストボックスコンポーネントでのみサポートされています。

en: Prefix text placed to the left of the textfield
ja: テキストフィールドの左側に表示される接頭辞のテキスト

en: Postfix text placed to the right of the textfield
ja: テキストフィールドの右側に表示される接尾辞のテキスト

en: This field supports dynamic token values. Common values might be [current-user:mail] or [node:title].
ja: このフィールドはダイナミック トークン値をサポートしています。共通の値は [current-user:mail] や [node:title] です。

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
ja: トークンの完全な一覧は<a href="http://drupal.org/project/token">Token モジュール</a>をインストールすることで表示されます。

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
ja: プレースホルダーはユーザーがフィールドに値を入力するまでのあいだに表示されます。

en: Wrapper CSS classes
ja: ラッパーのCSSクラス

en: Apply a class to the wrapper around both the field and its label. Separate multiple by spaces.
ja: フィールドとラベルの両方のラッパーにクラスを付加します。複数の場合はスペースで区切ります。

en: Apply a class to the field. Separate multiple by spaces.
ja: フィールドにクラスを付加します。複数の場合はスペースで区切ります。

en: Only one e-mail address is allowed.
ja: メールアドレスは 1 つだけ受け付けられます。

en: Allow long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ja: 長い形式を許可: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format only: name@example.com
ja: 短い形式のみ: name@example.com

en: Description above field
ja: 説明をフィールドの上へ

en: Place the description above &mdash; rather than below &mdash; the field.
ja: 説明をフィールドの下ではなく上へ配置します。

en: Make this field non-editable. Useful for displaying default value. Changeable via JavaScript or developer tools.
ja: このフィールドを編集できないようにします。デフォルト値の表示に便利です。JavaScriptや開発者ツールを介して変更が可能です。
