Questions field (7.x-1.25) - en to da translation catalogue (173 entries)

en: select
da: vælg

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: None
da: Ingen

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Types
da: Typer

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Archives
da: Arkiver

en: Add
da: Tilføj

en: Text
da: Tekst

en: Picture
da: Billede

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Separator
da: Skilletegn

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Inline
da: Integreret

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Email format
da: E-mail-format

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Position
da: Placering

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: show
da: vis

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Countries
da: Lande

en: equals
da: lig med

en: Select List
da: Valgliste

en: Select list
da: Valgliste

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Reversed
da: Omvendt

en: Documents
da: Dokumenter

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
da: Gør dette felt skrivebeskyttet. Nyttigt til at angive en standardværdi som ikke kan ændres.

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
da: Et stort tekstområde som tillader flere linjers input.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: California
da: Californien

en: Above
da: Ovenover

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Machine name
da: Internt navn

en: Validation
da: Validering

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Resizable
da: Tilpas størrelse

en: Display type
da: Display-type

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Is one of
da: Er en af

en: Default image
da: Standardbillede

en: Numeric
da: Numerisk

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Website timezone
da: Website tidszone

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: Use a textfield for year
da: Brug et tekstfelt til årstallet

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
da: Det oprettede datofelt vil bruge et tekstfelt til årstallet. Eller bruges en rulleliste.

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: Filesize (KB)
da: Filstørrelse (kB)

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: Make this field resizable by the user.
da: Gør det muligt for brugeren at ændre størrelsen af dette felt.

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Default email link
da: Standard e-mail link

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Add image
da: Tilføj billede

en: Days of the week
da: Ugedage

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Unique
da: Unik

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
da: Tager imod en dato på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "today", "+2 months" og "Dec 9 2004" er alle gyldige.

en: Render
da: Rendéring

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Image style
da: Billedformat

en: Allow users to upload files of configurable types.
da: Lader brugerne uploade forskellige typer af filer.

en: Select options
da: Valgmuligheder

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: no upload
da: ingen uploads

en: Other...
da: Andet...

en: Allow "Other..." option
da: Tillad "Anden" mulighed

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
da: Markér dette hvis du ønsker at brugerne skal kunne indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Text for "Other..." option
da: Tekst til "Anden..." mulighed

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
da: Indtast teksten for valgmuligheden som gør det muligt at indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Maximum length of the textfield value.
da: Maksimal længde af tekstfeltværdien

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Default value timezone
da: Standardværdi for tidszone

en: Load a pre-built option list
da: Indlæs en eksisterende valgmuligheder

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
da: Brug en eksisterende liste af valgmuligheder i stedet for at indtaste dem manuelt. Valgmulighederne kan ikke redigeres hvis du bruger en eksisterende liste.

en: Customize keys (Advanced)
da: Tilpas nøgler (avanceret)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
da: Hver valgmulighed skal have en tilhørende nøgle. Angiv hver valgmulighed som "noegle|Læsbar valgmulighed".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
da: Nøgler skal være på mindre en 128 tegn. De følgende nøgler overskrider denne grænse:

en: US states
da: Amerikanske stater

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Link image to
da: Link billede til

en: Email plain text
da: E-mail ren tekst

en: Nothing
da: Intet

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
da: <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|Læsbar valgmulighed"</strong>. Kun alfanumeriske tegn og understregning er tilladt som nøgler. Én valgmulighed pr. linje. Valggrupper kan angives med &lt:Gruppenavn&gt;. &lt:&gt; kan bruges til at indsætte elementer i roden af menuen efter en gruppe.

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres den aktuelle dag på denne tidszone.

en: The save directory %directory is not valid.
da: Mappen %directory er ikke gyldig.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi identificeret ved dets nøgle. Brug kommaer til at adskille standardværdier for valglister.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Do not display the label of this component.
da: Vis ikke komponentens label.

en: Save component
da: Gem komponent

en: The earliest date that may be entered into the field.
da: Den tidligste dato som kan indtastes i feltet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
da: Accepter alle datoer på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input</a>-formatet.

en: The latest date that may be entered into the field.
da: Den seneste dato som kan indtastes i feltet.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Upload directory
da: Upload-mappe
