Recipe (7.x-1.3) - en to el translation catalogue (133 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: weight
el: βάρος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Explanation or submission guidelines
el: Εξήγηση ή οδηγίες υποβολής

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Weight
el: Βάρος

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Summary
el: Περίληψη

en: Notes
el: Παρατηρήσεις

en: Block
el: Μπλοκ

en: 1 minute | @count minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Change
el: Αλλαγή

en: Source
el: Πηγή

en: Instructions
el: Οδηγίες

en: Units
el: Μονάδες

en: Recipe
el: Συνταγή

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
el: Μοιραστείτε την αγαπημένη σας συνταγή με άλλους.

en: A short description or "teaser" for the recipe.
el: Μια μικρή περιγραφή της συνταγής

en: Yield
el: Μερίδες

en: Preparation time
el: Χρόνος προετοιμασίας

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
el: Προαιρετικό. Υπάρχει κάποιος που έχει σχέση με αυτή τη συνταγή και πρέπει να αναφερθεί;

en: Ingredient Name
el: Όνομα υλικού

en: Ingredients
el: Υλικά

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
el: Οδηγίες βήμα προς βήμα για την προετοιμασία και την εκτέλεση της συνταγής.

en: Sets the number of recent recipes that will be displayed in the Recent Recipes box. (0 = not displayed).
el: Ορίζει τον αριθμό των πρόσφατων συνταγών που θα εμφανίζονται στο πλαίσιο. (0=δεν θα εμφανίζεται)

en: Recipes
el: Συνταγές

en: Ingredient autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση υλικού

en: Settings that control how the recipe module functions.
el: Ρυθμίσεις που ελέγχουν την λειτουργία της μονάδας συνταγών.

en: Newest Recipes
el: Νεότερες Συνταγές

en: Halve
el: Μισό

en: Double
el: Διπλάσιο

en: !time hours
el: !time ώρες

en: Collect and display recipes.
el: Συλλογή και εμφάνιση συνταγών

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Node content
el: Περιεχόμενου κόμβου

en: Instructions:
el: Οδηγίες:

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Bulk export
el: Μαζική εξαγωγή

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Box title
el: Τίτλος του πλαισίου

en: Latest recipes
el: Τελευταίες συνταγές

en: Recipes to display
el: Αριθμός συνταγών προς εμφάνιση

en: This text will be displayed at the top of the recipe submission form. Useful for helping or instructing your users.
el: Αυτό το κείμενο θα εμφανίζεται στην κορυφή της φόρμας υποβολής συνταγών. Είναι χρήσιμο για την καθοδήγηση των χρηστών

en: Fractions display string
el: Τρόπος εμφάνισης κλασμάτων

en: How fractions should be displayed. Leave blank to display as decimals. Each incidence of %d will be replaced by the whole number, the numerator, and the denominator in that order. Anything between curly braces will not be displayed when the whole number is equal to 0. Recommended settings are "{%d }%d&amp;frasl;%d" or "{%d }&lt;sup&gt;%d&lt;/sup&gt;/&lt;sub&gt;%d&lt;/sub&gt;"
el: Ο τρόπος με τον οποίο θα εμφανίζονται τα κλάσματα. Αφήστε το κενό για να εμφανίζονται ως δεκαδικά ψηφία. Κάθε εμφάνιση του %d θα αντικαθίσταται από τον ακέραιο αριθμό, τον αριθμητή και τον παρονομαστή με αυτή την σειρά. Οτιδήποτε βρίσκεται ανάμεσα σε άγκιστρα δεν θα εμφανίζεται όταν ο ακέραιος αριθμός ισούται με 0. Προτινόμενες ρυθμίσεις είναι οι "{%d }%d&amp;frasl;%d" ή "{%d }&lt;sup&gt;%d&lt;/sup&gt;/&lt;sub&gt;%d&lt;/sub&gt;"

en: Ingredient name
el: Όνομα υλικού

en: Additional notes
el: Πρόσθετες παρατηρήσεις

en: Optional. Describe a great dining experience relating to this recipe, or note which wine or other dishes complement this recipe.
el: Προαιρετικά. Περιγράψτε μια εμπειρία σας από την συνταγή αυτή, ή σημειώστε πιάτα ή κρασί  που θα μπορούσαν να την συνοδεύουν.

en: Unknown export format(%the_format).
el: Άγνωστη μορφή εξαγωγής (%the_format)

en: Yield must be a valid positive integer.
el: Οι μερίδες πρέπει να είναι ένας ακέραιος θετικός αριθμός.

en: Prep time
el: Χρόνος προετοιμασίας

en: Recipe format
el: Μορφή συνταγής

en: The recipe input format.
el: Μορφή εισαγωγής συνταγής

en: Paste import data here
el: Επικολλήστε τα δεδομένα που θέλετε να εισάγετε

en: Use 1 blank line between sections: Description, Ingredients, Instructions, Notes. Always use preview first to avoid unintended consequences.
el: Αφήστε 1 κενή γραμμή ανάμεσα στα τμήματα: Περιγραφή, Υλικά, Οδηγίες, Παρατηρήσεις. Πάντα να χρησιμοποιείτε την προεπισκόπηση για να σιγουρευτείτε ότι η συνταγή σας εμφανίζεται σωστά.

en: Recipe Imported
el: Η συνταγή εισήχθη επιτυχώς

en: Recipe import function does not exist(%the_function)
el: Η λειτουργία εισαγωγής (%the_function) δεν υπάρχει

en: Recipe not found.
el: Δεν βρέθηκε συνταγή.

en: Export to a plaintext format.
el: Εξαγωγή σε μορφή απλού κειμένου.

en: Export all recipes to a plaintext format.
el: Εξαγωγή όλων των συνταγών σε μορφή απλού κειμένου.

en: Export to a recipeML based xml format.
el: Εξαγωγή σε αρχείο xml βασισμένο στο recipeML.

en: Export all recipes to recipeML based xml format.
el: Εξαγωγή όλων των συνταγών σε αρχείο xml βασισμένο στο recipeML.

en: Import recipes from a recipeML based xml file.
el: Εισαγωγή από αρχείο xml βασισμένο στο recipeML.

en: RecipeML File
el: Αρχείο RecipeML

en: The attached file was successfully uploaded
el: Το συνημμένο αρχείο μεταφορτώθηκε επιτυχώς

en: The attched file failed to upload.
el: Η μεταφόρτωση του συνημμένο αρχείου απέτυχε.

en: Recipe MasterCook4
el: Συνταγή MasterCook4

en: Enables importing and exporting of the MasterCook4(.mxp) text format.
el: Ενεργοποιεί την εισαγωγή/εξαγωγή συνταγών σε μορφή MasterCook4 (.mxp).

en: Enables importing of plain text recipes into recipe nodes.
el: Eνεργοποιεί την εισαγωγή συνταγών από μορφή απλού κειμένου σε κόμβους (nodes) συνταγών.

en: Recipe recipeML
el: Συνταγή recipeML

en: Enables importing and exporting of recipeML format recipes.
el: Eνεργοποιεί την εισαγωγή/εξαγωγή συνταγών σε μορφή αρχείου recipeML.

en: Recipe ingredient section
el: Τμήμα υλικών συνταγής

en: Ingredient unit display
el: Εμφάνιση της μονάδας των υλικών

en: Display ingredient units like Tbsp or Tablespoon.
el: Εμφάνιση υλικών με συντομογραφία ή χωρίς (πχ. κουτ.γλ. ή κουταλάκι γλυκού)

en: Preferred system of measure
el: Προτιμώμενο σύστημα μέτρησης

en: U.S. customary units
el: Αμερικάνικο σύστημα

en: Which system of measure should be preferred where it is ambiguous.
el: Ποιο σύστημα μέτρησης να προτιμάται όταν δεν διευκρινίζεται

en: Leave as entered
el: Να παραμείνει όπως καταχωρήθηκε

en: Convert to lowercase
el: Μετατροπή σε πεζούς χαρακτήρες

en: Recent recipe box
el: Πλαίσιο πρόσφατων συνταγών

en: Show recent recipes box
el: Εμφάνιση πλαισίου πρόσφατων συνταγών

en: Show the recent recipes box on the recipes menu page.
el: Να εμφανίζεται το πλαίσιο πρόφατων συνταγών στην σελίδα του μενού συνταγών

en: Supported bulk output formats:
el: Υποστηριζόμενες μορφές μαζικής εξαγωγής

en: You have no export formats available with the bulk export feature.
el: Δεν έχετε καμία μορφή εξαγωγής διαθέσιμη για μαζική εξαγωγή.

en: Supported bulk input formats:
el: Υποστηριζόμενες μορφές μαζικής εισαγωγής

en: You have no import formats available with the bulk export feature.
el: Δεν έχετε καμία μορφή εισαγωγής διαθέσιμη για την επιλογή μαζικής εξαγωγής.

en: The number of servings for this recipe.
el: Ο αριθμός των μερίδων αυτής της συνταγής.

en: The instructions for this recipe.
el: Οι οδηγίες παρασκευής της συνταγής.

en: The notes for this recipe.
el: Σημειώσεις για αυτή τη συνταγή.

en: An ingredient name.
el: Το όνομα ενός υλικού

en: You can enable/disable bulk export formats on the <a href="@modules-page">modules page</a> in the recipes section.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε τις μορφές μαζικής εξαγωγής από την <a href="@modules-page">σελίδα μονάδων</a> στο τμήμα των συνταγών.

en: You can enable/disable bulk import formats on the <a href="@modules-page">modules page</a> in the recipes section.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε τις μορφές μαζικής εισαγωγής από την <a href="@modules-page">σελίδα μονάδων</a> στο τμήμα των συνταγών

en: Export to
el: Εξαγωγή σε

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
el: Ο αριθμός των μερίδων της συγκεκριμένης συνταγής (πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός πχ. 5 ή 6)

en: Yield Units
el: Μονάδα μερίδας

en: Servings
el: Μερίδες

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
el: Η μονάδα με την οποία θα μετρηθεί ο αριθμός των μερίδων της συνταγής (πχ. πιάτα, κομμάτια, μπισκότα, μπάρες κτλ.)

en: More ingredients
el: Περισσότερα υλικά

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more ingredients.
el: Εάν ο αριθμός των υλικών δεν επαρκεί πατήστε εδώ για να προσθέσετε ένα υλικό.

en: Processing/Notes
el: Διαδικασία/Παρατηρήσεις

en: Recipes Menu
el: Μενού συνταγών

en: Export all recipes from this site into a supported output format.  The data is returned directly to your web browser.  You can enable output formats on the modules screen.
el: Εξάγετε όλες τις συνταγές της σελίδας σε μια υποστηριζόμενη μορφή. Τα στοιχεία θα εμφανιστούν απευθείας στον browser σας. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις μορφές εξαγωγής από την σελίδα μονάδων.

en: Bulk import
el: Μαζική εισαγωγή

en: Import recipes in a supported input format into this site.  The data is uploaded as a file to the server.  You can enable input formats on the modules screen.
el: Εισάγετε συνταγές στη σελίδα σε μια υποστηριζόμενη μορφή. Τα στοιχεία θα αποθηκευθούν με την μορφή αρχείου στον server. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις μορφές εισαγωγής από την σελίδα μονάδων.

en: Ingredients:
el: Υλικά:

en: A Recipe in RecipeML format, see http://www.formatdata.com/recipeml.  Note: This will add taxonomy terms to the lightest weight recipe taxonomy.
el: Συνταγή σε μορφή RecipeML, δείτε στο http://www.formatdata.com/recipeml. Σημείωση: Η επιλογή αυτή θα προσθέσει όρους ταξινόμησης στο λεξιλόγιο με το χαμηλότερο βάρος.

en: Recipe summary
el: Περίληψη συνταγής

en: The recipe summary contains the yield, source, and prep time values.
el: Η περίληψη της συνταγής περιλαμβάνει τις μερίδες, την πηγή και τον χρόνο προετοιμασίας.

en: Recipe summary location
el: Θέση της περίληψης της συνταγής

en: Where to show the recipe summary information.
el: Που θα εμφανίζεται η περίληψη της συνταγής.

en: Recipe summary title
el: Τίτλος περίληψης συνταγής

en: The title shown above the recipe summary.
el: Ο τίτλος που θα εμφανίζεται πάνω από την περίληψη της συνταγής

en: Yield units
el: Μονάδες μερίδας

en: Export to a recipe to a MasterCook(1-4 .mxp) based text format.
el: Εξαγωγή συνταγής σε μορφή αρχείου MasterCook(1-4 .mxp)

en: Export all recipes to a MasterCook(1-4 .mxp) based text format.
el: Εξαγωγή όλων των συνταγών σε μορφή αρχείου MasterCook(1-4 .mxp)

en: Import recipes from a MasterCook(1-4 .mxp) based text file.
el: Εισαγωγή συνταγών σε μορφή αρχείου MasterCook(1-4 .mxp)

en: MasterCook(1-4 .mxp) File
el: Αρχείο MasterCook(1-4 .mxp)

en: You must choose a recipe import format.
el: Πρέπει να επιλέξετε μια μορφή εισαγωγής συνταγής

en: Add a new recipe
el: Προσθήκη νέας συνταγής

en: Export recipes
el: Εξαγωγή συνταγών

en: Export recipes in various formats.
el: Εξαγωγή συνταγών σε διάφορες μορφές.

en: Import recipes
el: Εισαγωγή συνταγών

en: Import recipes in various formats.
el: Εισαγωγή συνταγών από διάφορες μορφές.

en: Standard entry
el: Κανονική εισαγωγή
