RedHen CRM (7.x-1.6) - en to nl translation catalogue (336 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Private
nl: Privé

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Email settings
nl: E-mail-instellingen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: error
nl: fout

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Message
nl: Bericht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Archive
nl: Archief

en: Notes
nl: Notities

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: User
nl: Gebruiker

en: action
nl: actie

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Sent email to %recipient
nl: E-mail is naar %recipient verzonden

en: Unable to send email to %recipient
nl: Het was niet mogelijk om een e-mail naar %recipient te versturen

en: The subject of the message.
nl: Het onderwerp van het bericht.

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Active
nl: Actief

en: Contacts
nl: Contacten

en: Message text
nl: Berichttekst

en: Count
nl: Aantal

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Load
nl: Laden

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Inactive
nl: Inactief

en: Note
nl: Notitie

en: Add Note
nl: Notitie toevoegen

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Change
nl: Wijzigen

en: Source
nl: Bron

en: Activity
nl: Activiteit

en: Entity
nl: Entiteit

en: Are you sure you want to delete %label?
nl: Weet u zeker dat u %label wilt verwijderen?

en: %label has been deleted.
nl: %label is verwijderd.

en: User registration
nl: Gebruikersregistratie

en: %title has been deleted.
nl: %title is verwijderd.

en: Webform
nl: Formulier

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Unlink
nl: Link verwijderen

en: Skip
nl: Overslaan

en: Organization
nl: Organisatie

en: deleted
nl: verwijderd

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: Contact name
nl: Naam contact

en: Contact name.
nl: Naam contact.

en: Organizations
nl: Organisaties

en: Organization Name
nl: Organisatienaam

en: Primary
nl: Primair

en: Additional Settings
nl: Bijkomende instellingen

en: Relation
nl: Relatie

en: Create new
nl: Nieuwe aanmaken

en: Drupal user
nl: Drupalgebruiker

en: Middle name
nl: Tussenvoegsel

en: Connection type
nl: Verbindingstype

en: Connection
nl: Verbinding

en: Render
nl: Weergeven

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: No value
nl: Geen waarde

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
nl: Het bericht dat verstuurd moet worden. Vervangingspatronen zoals [node:title], [user:name] en [comment:body] kunnen gebruikt worden voor gegevens die in elk bericht anders zijn. Niet alle patronen zijn in alle contexten beschikbaar.

en: Hold
nl: Wacht

en: Contact type
nl: Contacttype

en: Connections
nl: Verbindingen

en: Add Connection
nl: Verbinding toevoegen

en: Primary email
nl: Primaire e-mail

en: %title could not be deleted.
nl: %title kon niet worden verwijderd.

en: Organization name
nl: Organisatienaam

en: Drupal User
nl: Drupal-gebruiker

en: This is the text of all messages of this type.
nl: Dit is de tekst voor alle berichten van dit type.

en: Host entity
nl: Host-entiteit

en: Save connection
nl: Verbinding opslaan

en: -- Select --
nl: -- Selecteer --

en: Existing
nl: Bestaande

en: Email field
nl: E-mailveld

en: Registrations
nl: Inschrijvingen

en: Memberships
nl: Lidmaatschappen

en: Add a new contact.
nl: Nieuw contact toevoegen

en: Save Note
nl: Notitie opslaan

en: There are no entities matching "%value"
nl: Er zijn geen entiteiten in overeenstemming met "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
nl: Verschillende entiteiten worden %value genoemd. Specifeer degene die u wilt door het toevoegen van de ID tussen haakjes, zoals '@value (@id)'

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
nl: Meerdere entiteiten zijn in overeenstemming met deze referentie; '%multiple'

en: Administer RedHen
nl: RedHen beheren

en: Perform administration tasks for my redhen.
nl: Voer administratieve taken voor mijn Redhen uit.

en: Access RedHen
nl: Toegang tot RedHen

en: Access RedHen CRM.
nl: Toegang tot RedHen CRM.

en: Redhen CRM
nl: RedHen CRM

en: CRM Dashboard
nl: CRM-dashboard

en: RedHen CRM Dashboard
nl: RedHen CRM-dashboard

en: Administer RedHen CRM items, such as contacts, organizations, memberships, etc.
nl: Beheer RedHen CRM-items, zoals contacten, organisaties, lidmaatschappen, enz.

en: Configure RedHen CRM.
nl: RedHen CRM instellen.

en: Defines basic functionality common to all parts of the RedHen CRM.
nl: Defineert de gemeenschappelijke basisfunctionaliteit voor alle delen van de RedHen CRM.

en: View, manage, and search contacts.
nl: Weergeven, beheren en zoeken van contacten.

en: View, manage, and search organizations.
nl: Weergeven, beheren en zoeken van organisaties.

en: View, manage, and search memberships.
nl: Weergeven, beheren en zoeken van lidmaatschappen.

en: Define bundles and manage fields for RedHen entities.
nl: Defineer bundels en beheer velden van RedHen-entiteiten.

en: RedHen configuration and settings.
nl: RedHen configuratie en instellingen.

en: RedHen CRM settings.
nl: RedHen CRM-instellingen.

en: -- Any --
nl: - Alle -

en: @type types
nl: @type-types

en: Retrieving fields for this @entity_type type.
nl: Velden aan het ophalen voor type @entity_type.

en: Filter by %bundle specific fields
nl: Op %bundle-specifieke velden filteren

en: There are no additional fields for %bundle.
nl: Er zijn geen bijkomende velden voor %bundle.

en: Full contact
nl: Volledig contact

en: Administer RedHen Contacts
nl: RedHen-contacten beheren

en: Perform administration tasks for RedHen Contacts.
nl: Administratieve taken uitvoeren voor RedHen-contacten.

en: Manage RedHen Contacts
nl: RedHen-contacten beheren

en: Create, update or delete RedHen Contacts.
nl: Aanmaken, bijwerken of verwijderen van RedHen-contacten.

en: Access Redhen Contacts
nl: Toegang tot RedHen-contacten

en: Contact state
nl: Contactstatus

en: You have not created any contact types yet. Go to the <a href="@create-contact">contact type creation page</a> to add a new contact type.
nl: Er zijn nog geen contacttypes aangemaakt. Ga naar de <a href="@create-contact">contacttype aanmaakpagina</a> om een nieuw contacttype toe te voegen.

en: Connect users to Redhen contacts
nl: Gebruikers aan RedHen-contacten verbinden

en: If checked, Redhen will attempt to connect Drupal users to Redhen contacts by matching email addresses when a contact is updated.
nl: Indien aangevinkt, zal RedHen bij het bijwerken van een contact proberen om de Drupal-gebruikers te verbinden met de RedHen-contacten gebaseerd op het e-mailadres.

en: View RedHen CRM contacts.
nl: RedHen CRM-contacten weergeven.

en: Add a contact
nl: Contact toevoegen

en: RedHen Contacts
nl: RedHen-contacten

en: Defines the base contact entity and features.
nl: Definieert de basiscontactentiteit en kenmerken.

en: Engagement Score
nl: Betrokkenheidsscore

en: The date the contact was created.
nl: De aanmaakdatum van het contact.

en: The date the contact was updated.
nl: De datum dat het contact is bijgewerkt.

en: The author of the contact record.
nl: De auteur van het contactrecord.

en: Save contact
nl: Contact opslaan

en: Contact %name saved.
nl: Contact %name opgeslagen.

en: Deleting this contact cannot be undone.
nl: Dit contact verwijderen kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Are you sure you want to archive %label?
nl: Weet u zeker dat u %label wilt archiveren?

en: Archiving this contact cannot be undone.
nl: Dit contact archiveren kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: %label has been archived.
nl: %label is gearchiveerd.

en: %label was not archived.
nl: %label is niet gearchiveerd.

en: !user is currently linked with %contact.
nl: !user is op dit ogenblik gelinkt met %contact.

en: Link a Drupal user
nl: Link een Drupal-gebruiker

en: Choose existing
nl: Kies bestaande

en: Link a new or existing Drupal user to this contact
nl: Link een nieuwe of bestaande Drupal-gebruiker aan dit contact

en: Start typing to select a Drupal user to link to this contact.
nl: Begin te typen om een Drupal-gebruiker te kiezen om aan dit contact te linken.

en: A match has been found for user %name by matching on the contact email address. It can be overriden by entering a different value.
nl: Een overeenkomst is gevonden voor gebruiker %name gebaseerd op een gelijk contact e-mailadres. Het kan worden overschreven door een andere waarde op te geven.

en: Link user
nl: Link gebruiker

en: The Drupal user %name has been %action from this contact.
nl: De Drupal-gebruiker %name werd %action van dit contact.

en: unlinked
nl: ontkoppeld

en: Drupal user %name is already associated with a contact.
nl: Drupal-gebruiker %name is reeds geassocieerd met een contact.

en: Drupal user %name has been unlinked from this contact to prevent it from being reconnected.
nl: Drupal-gebruiker %name is ontkoppeld van dit contact  om te voorkomen dat het opnieuw wordt gekoppeld.

en: Drupal user %name has been linked to contact %contact.
nl: Drupal-gebruiker %name is gelinkt aan contact %contact.

en: Unable to link Drupal user %name to contact %contact.
nl: Niet mogelijk om Drupal-gebruiker %name te linken met contact %contact.

en: Deleted contact %title.
nl: Verwijderd contact %title.

en: The human-readable name of this contact type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit inhoudstype.

en: A unique machine-readable name for this contact type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit contacttype. Het mag allen kleine letters, nummers en onderlijningen bevatten.

en: Save contact type
nl: Contacttype opslaan

en: Delete contact type
nl: Contacttype verwijderen

en: Engagement
nl: Betrokkenheid

en: Score webform engagement
nl: Score webformbetrokkenheid

en: The webform submission to be scored. <em>Note: At this time scoring of anonymous webform submissions is not supported.</em>
nl: De te scoren webform-inzending. <em>Note: Op dit ogenblik wordt het scoren van anonieme webform-inzendingen niet ondersteund.</em>

en: Scored webform submission
nl: Gescoorde webform-inzending

en: Engagements
nl: Betrokkenheden

en: Full engagement
nl: Volledig betrokken

en: Engagement Scores
nl: Betrokkenheidsscores

en: Sorry, there are no engagements that match your criteria.
nl: Er zijn geen betrokkenheden voor uw criteria.

en: Administer Redhen Engagements
nl: RedHen-betrokkenheid beheren

en: Manage Redhen Engagement scores.
nl: RedHen betrokkeneheidsscore beheren

en: The selected engagement score, if any, will be applied to the contact when creating this note.
nl: De geselecteerde betrokkenheidscore wordt toegepast op het contact bij het aanmaken van deze notitie.

en: Created when saving note @note
nl: Aangemaakt bij het opslaan van notitie @note

en: RedHen Engagement
nl: RedHen-betrokkenheid

en: The human-readable name of this engagement score.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van deze betrokkenheidsscore.

en: A unique machine-readable name for this engagement score. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een systeemnaam voor deze betrokkenheidsscore. Het mag alleen kleine letters, getallen en onderstrepingstekens bevatten.

en: The numeric value of this score.
nl: De numerieke waarde van deze score.

en: Save Engagement Score
nl: Betrokkenheidsscore opslaan

en: The date the note was created.
nl: De aanmaakdatum van de notitie.

en: The author of the note.
nl: De auteur van de notitie.

en: RedHen Email
nl: RedHen e-mail

en: This field allows you to store multiple email values with labels
nl: Dit veld laat u toe om meerdere e-mails met labels op te slaan

en: The possible labels for values in this field. Enter one value per line, in the format key|label. Key must be an integer.
nl: De mogelijke labels voor waarden in dit veld. Geef één waarde per regel, in het formaat key|label. Key moet een getal zijn.

en: Allowed labels list: invalid input.
nl: Toegelaten labellijst: ingeldige invoer.

en: Allowed labels list: some labels are being removed while currently in use.
nl: Toegelaten labellijst: sommige labels worden verwijderd terwijl ze in gebruik zijn.

en: %name: Not a valid email address.
nl: %name: geen geldig e-mailadres.

en: %name: Email address already in use.
nl: %name: e-mailadres reeds gebruikt.

en: Only one email may be marked as primary.
nl: Er kan maar één e-mail als primair gemarkeerd zijn.

en: One email must be marked as primary.
nl: Eén e-mail moet als primair gemarkeerd zijn.

en: On hold?
nl: In de wacht?

en: Send RedHen Email
nl: RedHen e-mail sturen

en: RedHen Fields
nl: RedHen-velden

en: Fields specific to RedHen CRM.
nl: Specifieke RedHen CRM-velden.

en: Full note
nl: Volledige notitie

en: Administer Redhen Notes
nl: RedHen-notities beheren

en: Perform administration tasks and manage the structure of RedHen Notes.
nl: Administratieve taken uitvoeren en de structuur van RedHen-notities beheren.

en: Manage Redhen Notes
nl: RedHen-notities beheren

en: Create, update or delete Redhen Notes.
nl: Aanmaken, bijwerken of verwijderen van RedHen-notities.

en: Access Redhen Notes
nl: Toegang tot RedHen-notities

en: View for Redhen Notes.
nl: RedHen-notities weergeven.

en: Recorded on or after
nl: Opgenomen op of na

en: Recorded on or before
nl: Opgenomen op of voor

en: Note Type
nl: Notitietype

en: Manage RedHen notes
nl: RedHen-notities beheren

en: RedHen Notes
nl: RedHen-notities

en: Defines the base note entity and features.
nl: Definieert de basis notitie-entiteit en kenmerken.

en: The date the note was updated.
nl: De datum dat de notitie is bijgewerkt.

en: The note has been saved.
nl: De notitie is opgeslagen.

en: There has been an issue saving this note. Please contact the site administrator.
nl: Er is een probleem bij het opslaan van deze notitie. Neem contact op met de beheerder.

en: Deleting this note cannot be undone.
nl: Het verwijderen van deze notitie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Issue saving note %note_id.
nl: Probleem bij het opslaan van notitie %note_id.

en: Deleted note %title.
nl: Verwijderde notitie %title.

en: Full organization
nl: Volledige organisatie

en: Organization type
nl: Organisatietype

en: Administer RedHen Organizations
nl: RedHen-organisaties beheren

en: Perform administration tasks for RedHen Organizations.
nl: Administratieve taken uitvoeren voor RedHen-organisaties.

en: Manage RedHen Organizations
nl: RedHen-organisaties beheren

en: Create, update or delete RedHen Organizations.
nl: Aanmaken, bijwerken of verwijderen van RedHen-organisaties.

en: Access Redhen Organizations
nl: Toegang tot RedHen-organisaties

en: View for Redhen Organizations.
nl: Weergave van RedHen-organisaties.

en: Organization name.
nl: Organisatienaam.

en: Organization state
nl: Toestand van organisatie

en: Primary Contact
nl: Primair contact

en: Primary contact display
nl: Weergave van primair contact

en: View RedHen CRM Organizations.
nl: RedHen CRM-organisaties weergeven.

en: Add an organization
nl: Organisatie toevoegen

en: Add a new organization.
nl: Nieuwe organisatie toevoegen.

en: Autocomplete for RedHen Organizations
nl: Automatisch aanvullen voor RedHen-organisaties

en: Defines the base organization entity and features.
nl: Definieert de basis organisatie-entiteit en kenmerken.

en: The date the organization was created.
nl: De aanmaakdatum van de organisatie.

en: The date the organization was updated.
nl: De datum dat de organisatie is bijgewerkt.

en: The author of the organization record.
nl: De auteur van het organisatierecord.

en: Primary contact
nl: Primair contact

en: The primary contact for the organization.
nl: Het primaire contact voor de organisation.

en: Save organization
nl: Organisatie opslaan

en: Organization %label saved.
nl: Organisatie %label opgeslagen.

en: Deleting this organization cannot be undone.
nl: Het verwijderen van deze organisatie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Archiving this organization cannot be undone.
nl: Het archiveren van deze organisatie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: %old_primary will no longer be the primary contact.
nl: %old_primary is niet meer het primair contact.

en: Are you sure you want to change the primary contact for %org to %name?
nl: Weet u zeker dat u het primair contact voor %org wilt veranderen in %name?

en: %contact_name has been set as the primary contact for %org_name.
nl: %contact_name is ingesteld als het primair contact voor %org_name.

en: Unable to set %contact_name as the primary contact for %org_name.
nl: Niet mogelijk om %contact_name in te stellen als het primair contact voor %org_name.

en: Deleted organization %label.
nl: Organisatie %label verwijderd.

en: The human-readable name of this redhen organization type.
nl: De naam van dit RedHen-organisatietype.

en: A unique machine-readable name for this redhen organization type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een systeemnaam voor dit RedHen-organisatietype. Het mag alleen kleine letters, cijfers en onderstreepjes bevatten.

en: Save organization type
nl: Organisatietype opslaan

en: Delete organization type
nl: Organisatietype verwijderen

en: Organization type has been saved.
nl: Organisatietype is opgeslagen.

en: Select which content types can be posted into this group.
nl: Selecteer welke inhoudstypen in deze groep geplaatst kunnen worden.

en: Field %label has been deleted from the %type content type.
nl: Veld %label is verwijderd van het %type inhoudstype.

en: Field %label has been added to the %type content type.
nl: Veld %label is toegevoegd aan het %type inhoudstype.

en: There is no content for this group.
nl: Er is geen inhoud voor deze groep.

en: Redhen Organization Groups
nl: RedHen-organisatiegroepen

en: Enables group collaboration features for organizations
nl: Schakelt de groepsamenwerkfunctie in voor organisaties

en: There are no registrations for %name.
nl: Er zijn geen inschrijvingen voor %name.

en: Integrates the Entity Registrations module.
nl: Integreert de Entity Registration-module.

en: @type between @label1 and @label2
nl: @type tussen @label1 en @label2

en: Access RedHen Org Connections
nl: Toegang tot RedHen-organisatieverbindingen

en: View the connections for an organization.
nl: Verbindingen van een organisatie weergeven.

en: Access RedHen Contact Connections
nl: Toegang to RedHen-contactverbindingen

en: View the connections for a contact.
nl: Verbindingen van een contact weergeven.

en: Manage RedHen Org Connections
nl: RedHen-organisatieverbindingen beheren

en: Add and edit connections for an organization.
nl: Toevoegen en bewerken van verbindingen van een organisatie.

en: Manage RedHen Contact Connections
nl: RedHen-contactverbindingen beheren

en: Add and edit connections for a contact.
nl: Toevoegen en bewerken van verbindingen voor een contact.

en: %name has no connections.
nl: %name heeft geen verbindingen.

en: Autocomplete for RedHen Relations
nl: Automatisch aanvullen voor RedHen-relaties

en: Personal connection
nl: Persoonlijke verbinding

en: Organizational affiliation
nl: Organisatorische verwantschap

en: Affiliated with
nl: Verwant met

en: This is a placeholder field to control what actions a contact in an organization can perform. Access control to be implemented.
nl: Dit is een tijdelijk veld om te controleren welke acties een contact in een organisatie kan uitvoeren. Toegangscontrole nog te implementeren.

en: RedHen Relation
nl: RedHen-relatie

en: Retrieving fields for this connection type.
nl: Velden voor dit verbindingstype worden opgehaald.

en: The connection has been saved.
nl: De verbinding is opgeslagen.

en: The connection could not be saved.
nl: De verbinding kan niet worden opgeslagen.

en: Is primary contact
nl: Is primair contact

en: Boolean value of if a contact is the primary contact.
nl: Binaire waarde als een contact het primaire contact is.

en: Administer RedHen Contact Types
nl: RedHen-contacttypes beheren

en: Manage RedHen contact types and their structure.
nl: RedHen-contacttypes en hun structuur beheren.

en: The Drupal user associated with the contact.
nl: De Drupalgebruiker geassocieerd met het contact.

[ctx: redhen_relation]
en: NA
nl: n.v.t.

[ctx: redhen_relation]
en: Active
nl: Actief

[ctx: redhen_relation]
en: Inactive
nl: Inactief

en: Author of the note
nl: Auteur van de notitie

en: Date/time the note was created.
nl: Datum/tijd dat de notitie is aangemaakt.

en: Author of the note.
nl: Auteur van de notitie.

en: %label has no valid relation types so a connection cannot be made.
nl: %label heeft geen geldige relatietypes, er kan dus geen verbinding gemaakt worden.

en: Connections are only allowed between contacts and organizations.
nl: Verbindingen zijn alleen toegelaten tussen contacten en organisaties.

en: View RedHen Contacts.
nl: RedHen-contacten weergeven.

en: Access Own Redhen Contact.
nl: Toegang tot eigen RedHen-contact

en: View your own contact information.
nl: Weergave van uw eigen contactinformatie.

en: Edit Own Redhen Contact.
nl: Eigen RedHen-contact beheren.

en: Edit your own contact information.
nl: Uw eigen contactinformatie bewerken.

en: RedHen Contact
nl: RedHen-contact

en: This message will be sent to the configured email field for each selected contact.
nl: Dit bericht wordt naar het geconfigureerde e-mailveld verstuurd voor elk geselecteerd contact.

en: This message will be sent to the default email address of the primary contact for each selected organization.
nl: Dit bericht wordt naar het standaard e-mailadres van het primair contact verstuurd voor elke geselecteerde organisatie.

en: Note to @entity
nl: Notitie voor @entity

en: The @entity entity that is associated with the Note.
nl: De @entity entiteit die geassociateerd is met de notitie.

en: @entity from Note
nl: @entity van notitie

en: Today at !date
nl: Vandaag om !date

en: Yesterday at !date
nl: Gisteren om !date

en: RedHen activity stream.
nl: RedHen-activiteitenoverzicht

en: Entity !type with an ID of !id
nl: Entity !type met een ID van !id

en: Sorry, there are no activities that match your criteria.
nl: Er zijn geen activiteiten die met uw criteria overeenkomen.

en: RedHen Activity
nl: RedHen-activiteit

en: View RedHen CRM activity.
nl: RedHen CRM-activiteit weergeven.

en: Activity tracking for RedHen leveraging the Message module.
nl: Activiteitstracking voor RedHen, gebruikmakend van de Message-module.

en: Administer RedHen Organization Types
nl: RedHen-organisatietypes beheren

en: Manage RedHen organization types and their structure.
nl: RedHen-organisatietypes en hun structuur beheren.

en: The host entity.
nl: De host-entiteit.

en: Author entity
nl: Auteurentiteit

en: <a href="@redhen">RedHen CRM</a> is an open source CRM <em>framework</em> built natively in <a href="@drupal">Drupal</a>. RedHen CRM is packed with <a href="@wikipedia_ams">association management</a> (AMS) features for managing detailed information on contacts and organizations, membership services, event registrations, and constituent engagement.
nl: <a href="@redhen">RedHen CRM</a> is een open source CRM <em>framework</em> gebouwd voor <a href="@drupal">Drupal</a>. RedHen CRM zit vol met  <a href="@wikipedia_ams">associatiebeheer</a> (AMS) functies voor het beheren van gedetailleerde informatie over contacten en organisaties, het lidmaatschap, evenementregistraties en samenstellende engagement.

en: Access RedHen activity stream
nl: Toegang tot RedHen-activiteitenoverzicht

en: View the global RedHen activity stream and on a per entity type basis.
nl: Het RedHen-activiteitenoverzicht algemeen weergeven en op basis van entiteitstype.

en: Mirror RedHen Contact email to Drupal user
nl: E-mail van RedHen-contact spiegelen naar de Drupal-gebruiker

en: If checked, RedHen will mirror the primary email of a RedHen Contact with the email of the linked user account. The email field on the Drupal user form will also be disabled.
nl: Indien aangevinkt, zal RedHen het primair e-mailadres van een RedHen-contact spiegelen aan het e-mailadres van de gelinkte gebruikersaccount. Het e-mailveld op het Drupal-gebruikersformulier wordt uitgeschakeld.

en: The email address for this account is managed by RedHen.
nl: Het e-mailadres voor deze account wordt beheerd door RedHen.

en: The full name of the contact.
nl: De volledige naam van het contact.

en: The engagement score for this contact.
nl: De betrokkenheidscore voor deze contact.

en: Engagement !id
nl: Betrokkenheid !id

en: Administer Redhen Note fields and display
nl: RedHen-notitievelden en weergave beheren

en: Note !id on !label
nl: Notitie !id op !label

en: Sorry, there are no notes that match your criteria.
nl: Er zijn geen notities in overeenstemming met uw criteria.

en: set as primary
nl: ingesteld als primair

en: Default email
nl: Standaard e-mailadres

en: Source entity
nl: Bronentiteit
