Rules (7.x-2.3) - en to ja translation catalogue (537 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: enable
ja: 有効化

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: all
ja: すべて

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Titles
ja: タイトル

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Error
ja: エラー

en: Node
ja: ノード

en: Data type
ja: データ型

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更は保存されました。

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Variable name
ja: 変数名

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Severity
ja: 重大度

en: Field name
ja: フィールド名

en: Conditions
ja: 条件

en: Warning
ja: 警告

en: Advanced
ja: 高度

en: System
ja: システム

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Method
ja: メソッド

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Loop
ja: ループ

en: Basic
ja: 基本

en: months
ja: 月

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Cache
ja: キャッシュ

en: <All>
ja: <すべて>

en: Operator
ja: オペレータ

en: Integer
ja: 整数

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: text
ja: テキスト

en: Property
ja: プロパティー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Rules
ja: ルール

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: Token
ja: トークン

en: Clear
ja: クリアー

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: equals
ja: 等しい

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: unchanged content
ja: 変更前のコンテンツ

en: unchanged user
ja: 変更前のユーザー

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Negate
ja: 否定

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: created content
ja: 作成されたコンテンツ

en: updated content
ja: 更新されたコンテンツ

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
ja: Drupalのページキャッシュが有効になっている場合、キャッシュから引き出されるページについてはこのイベントが発生しないことに注意してください。

en: viewed content
ja: 閲覧されたコンテンツ

en: deleted content
ja: 削除されたコンテンツ

en: Existing system path
ja: 既存のシステムパス

en: Create or delete a content's URL alias
ja: コンテンツのURLエイリアスを作成または削除

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
ja: 空欄にすると、指定のパスエイリアスに設定されているURLエイリアスを削除します。

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
ja: 空欄にすると、指定のシステムパスに設定されているURLエイリアスを削除します。

en: Send mail to all users of a role
ja: 役割のすべてのユーザーへメールを送信

en: Page redirect
ja: ページリダイレクト

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
ja: 警告: これらの役割に数多くのユーザーが含まれている場合、すべてのメールリクエストをサーバーが一度に処理しきれないといった問題が生じるかもしれません。

en: The mail's subject.
ja: メールの件名

en: The mail's message body.
ja: メールの本文

en: registered user
ja: 登録されたユーザー

en: updated user
ja: 更新されたユーザ

en: viewed user
ja: 閲覧されたユーザー

en: deleted user
ja: 削除されたユーザー

en: User has logged in
ja: ユーザーがログインした

en: logged in user
ja: ログインしたユーザー

en: User has logged out
ja: ユーザーがログアウトした

en: logged out user
ja: ログアウトしたユーザー

en: User has role(s)
ja: ユーザーが役割を保有

en: Whether the user has the selected role(s).
ja: ユーザーが選択した役割に属しているかどうか。

en: any
ja: いずれか

en: Add user role
ja: ユーザーの役割を追加

en: Remove user role
ja: 役割を削除

en: Execute custom PHP code
ja: 独自のPHPコードを実行

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Selector
ja: セレクター

en: Site information
ja: サイト情報

en: Convert
ja: 変換

en: revert
ja: 戻す

en: duration
ja: 期間

en: Plugin
ja: プラグイン

en: comment
ja: コメント

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: disable
ja: 無効

en: date
ja: 日付

en: Apply
ja: 適用

en: Variables
ja: 変数

en: Translation
ja: 翻訳

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: years
ja: 年

en: Usage
ja: 使用方法

en: Execute
ja: 実行

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: After saving a new comment
ja: 新しいコメントを保存後

en: After deleting a comment
ja: コメントの削除後

en: After deleting a term
ja: タームの削除後

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: clone
ja: 複製

en: Translate
ja: 翻訳

en: Element
ja: 要素

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Rule
ja: ルール

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Parameter
ja: パラメーター

en: rule
ja: ルール

en: export
ja: エクスポート

en: translate
ja: 翻訳

en: Filter by event
ja: イベントで絞り込み

en: Active rules
ja: アクティブルール

en: Inactive rules
ja: 非アクティブルール

en: created comment
ja: 作成されたコメント

en: updated comment
ja: 更新されたコメント

en: deleted comment
ja: 削除されたコメント

en: URL alias exists
ja: URLエイリアスが存在する

en: Cron maintenance tasks are performed
ja: Cronのタスクが実行された

en: Set breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Configuration name
ja: 構成名

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: Send mail
ja: メール送信

en: Add !name
ja: !nameを追加

en: Add more
ja: さらに追加

en: is greater than
ja: より大きい

en: Overwrite
ja: 上書き

en: PHP Evaluation
ja: PHPの評価

en: viewed comment
ja: 閲覧されたコメント

en: After saving new content
ja: 新しいコンテンツを保存後

en: After updating existing content
ja: 既存のコンテンツを更新後

en: saved content
ja: 保存されたコンテンツ

en: After deleting content
ja: コンテンツを削除後

en: Content is published
ja: コンテンツが「掲載」

en: Content is sticky
ja: コンテンツが「リスト上部に固定」

en: Content is promoted to frontpage
ja: コンテンツが「フロントページへ掲載」

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
ja: &lt;?php ?&gt; デリミタの中に記述したPHPコードは評価され、その出力結果と差し替えられます。例） &lt;? echo 1+1?&gt; は 2 に置き換えられます。

en: Furthermore you can make use of the following variables:
ja: さらに以下の変数を使用できます:

en: truth value
ja: 真偽値

en: rules
ja: ルール

en: Successfully sent email to %recipient
ja: %recipientにメールを送信しました。

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
ja: %rolesの役割にメールを送信しました。

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
ja: メールを送る側のメールアドレス。空欄にすると、サイトのメールアドレスを使用します。

en: After saving a new term
ja: 新しいタームの保存後

en: created term
ja: 作成されたターム

en: updated term
ja: 更新されたターム

en: unchanged term
ja: 変更されないターム

en: Block a user
ja: ユーザーをブロック

en: Rule sets
ja: ルールセット

en: Rule set
ja: ルールセット

en: Scheduled evaluation date
ja: 予定評価日時

en: Rules Scheduler
ja: Rules スケジューラー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The value of the variable.
ja: 変数の値。

en: integer
ja: 整数

en: Add event
ja: イベントを追加

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Elements
ja: 要素

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
ja: テーマシステムを初期化する可能性のあるアクションがあることに注意してください。初期化してしまうと、どんなモジュールでも従来のテーマを変更できなくなります。

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
ja: 予定タスクを表示するには、<a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>モジュールをインストールしてください。

en: Delete a scheduled task
ja: 予定タスクの削除

en: Scheduled date
ja: 予定日時

en: Scheduled date and time stamp
ja: 予定の日付とタイムスタンプ

en: User provided identifier
ja: ユーザー指定の識別子

en: ID to recognize this specific scheduled task
ja: 特定の予定タスクを判別するID

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: schedule
ja: スケジュール

en: Entities
ja: エンティティ

en: Sort By
ja: 並び替え

en: is one of
ja: うちのひとつである

en: Delete scheduled tasks
ja: 予定タスクを削除

en: Data comparison
ja: データ比較

en: Comparison operation
ja: 比較オペレータ

en: PHP evaluation
ja: PHP実行

en: Condition set (OR)
ja: 条件セット (OR)

en: Condition set (AND)
ja: 条件セット (AND)

en: Action set
ja: アクションセット

en: Administer rule configurations
ja: ルールの設定を管理

en: Manage reaction rules and rule components.
ja: リアクションルールとルールコンポーネントの管理。

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ja: イベントに対する反応と、条件付きで実行するアクション。

en: unlabeled
ja: ラベルなし

en: Current list item
ja: 現在のリスト項目

en: Site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の設定とその他の共通した情報。

en: After updating an existing comment
ja: 既存のコメントを更新後

en: Before saving a comment
ja: コメントを保存前

en: saved comment
ja: 保存されたコメント

en: unchanged comment
ja: 変更されていないコメント

en: A comment is viewed
ja: コメントが閲覧されている

en: Revision identifier
ja: リビジョンの識別子

en: Set a data value
ja: データの値をセット

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
ja: データセレクターを使用して手を加えるデータを指定してください。例: "node:author:name"。

en: The new value to set for the specified data.
ja: 指定されたデータにセットする新しい値。

en: Fetch entity by id
ja: IDでエンティティーを読み込み

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: Fetched entity
ja: 読み込まれたエンティティー

en: Fetch entity by property
ja: プロパティーでエンティティーを読み込み

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: The property by which the entity is to be selected.
ja: エンティティーの選択基準となるプロパティー。

en: The property value of the entity to be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのプロパティーの値。

en: Limit result count
ja: 結果の件数を制限

en: Limit the maximum number of fetched entities.
ja: 読み込むエンティティーの最大数を制限します。

en: Create a new entity
ja: 新しいエンティティーを作成

en: Specifies the type of the entity that should be created.
ja: 作成するエンティティーのタイプを指定してください。

en: Created entity
ja: 作成されたエンティティー

en: Save entity
ja: エンティティーを保存

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
ja: 恒久的に保存するエンティティーを指定してください。

en: Force saving immediately
ja: 強制的に即時保存

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
ja: 通常、保存は処理の最後まで行われませんので、複数の保存が一度になされます。このオプションを有効にすると、強制的にすぐ保存するようになります。

en: Delete entity
ja: エンティティーを削除

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
ja: 恒久的に削除するエンティティーを指定してください。

en: The data list, to which an item is to be added.
ja: 項目を追加するデータリスト。

en: Item to add
ja: 追加する項目

en: Insert position
ja: 挿入位置

en: The data list for which an item is to be removed.
ja: 項目を削除するデータリスト。

en: Item to remove
ja: 削除する項目

en: Add a variable
ja: 変数を追加

en: Specifies the type of the variable that should be added.
ja: 追加する変数のタイプを指定してください。

en: Added variable
ja: 追加された変数

en: Create a data structure
ja: データ構造を作成

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
ja: 作成するデータ構造のタイプを指定してください。

en: Created data
ja: 作成されたデータ

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
ja: <strong>選択されたデータ:</strong> %selector

en: Reload form
ja: フォームを再読み込み

en: Append the item to the end.
ja: 最後に項目を追加。

en: Prepend the item to the front.
ja: 最初に項目を追加。

en: Data to compare
ja: 比較するデータ

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
ja: 比較するデータを、データセレクターを用いて指定してください。例: "node:author:name"。

en: The comparison operator.
ja: 比較演算子。

en: Data value
ja: データの値

en: The value to compare the data with.
ja: データと比較する値。

en: Entity is new
ja: エンティティーが新しい

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
ja: 条件を評価するエンティティーを指定してください。

en: Entity has field
ja: エンティティーにはフィールドがある

en: The name of the field to check for.
ja: チェックするフィールド名。

en: Compare two data values of the same type with each other.
ja: 同じタイプの二つのデータの値を比較します。

en: is lower than
ja: 未満

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
ja: この条件は、指定されたエンティティーがまさに作成されたところでデータベースにまだ保存されていないかどうか判定します。

en: Before saving content
ja: コンテンツの保存前

en: Content is viewed
ja: コンテンツが閲覧されている

en: view mode
ja: 閲覧モード

en: Content is of type
ja: コンテンツが特定のタイプ

en: The content type(s) to check for.
ja: チェックするコンテンツタイプ。

en: Create or delete any URL alias
ja: URLエイリアスを作成または削除

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ja: エイリアス化したい既存のパスを指定してください。例: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2。

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: このデータにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、aboutページに対する「about」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
ja: 指定があれば、URLエイリアスにその言語が追記されます。

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: コンテンツにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、aboutページに対する「about」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: Leave it empty to delete the URL alias.
ja: 空欄にすると、URLエイリアスを削除します。

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
ja: タクソノミータームのURLエイリアスを作成または削除

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: タームにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、Drupalタームに対する「content/drupal」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: Path has URL alias
ja: パスにURLエイリアスがある

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ja: チェックする既存のパスを指定してください。例: node/28、forum/1、taxonomy/term/1+2。

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
ja: チェックするURLエイリアスを指定してください。例えば、aboutページの"about"です。

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
ja: 処理した値を返すPHPコードを &lt;?php ?&gt; 無しで入力してください。選択した値は変数$valueで利用可能です。例: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
ja: 変数を変更したい場合は、新しい値の変数を返すだけにします。例: !code

en: Add offset
ja: オフセットを追加

en: Add an offset to the selected date.
ja: 選択したデータにオフセットを追加します。

en: Note that you can also specify negative numbers.
ja: 負の数値をも指定できることに注意してください。

en: text token
ja: テキストトークン

en: formatted text
ja: フォーマット済みテキスト

en: decimal number
ja: 10進数

en: list of text
ja: テキストのリスト

en: list of integer
ja: 整数のリスト

en: any entity
ja: すべてのエンティティー

en: Replacement patterns for %label
ja: %labelの置換パターン

en: Drupal is initializing
ja: Drupalが初期化されている

en: System log entry is created
ja: システムログエントリーが作成された

en: Log entry
ja: ログエントリー

en: watchdog log entry
ja: watchdogログエントリー

en: The category to which this message belongs
ja: このメッセージが属しているカテゴリー

en: Request uri
ja: リクエストURI

en: An associated, HTML formatted link
ja: 関連するHTML形式のリンク

en: Show a message on the site
ja: サイトにメッセージを表示

en: Repeat message
ja: メッセージを繰り返す

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
ja: このオプションを無効にした状態でメッセージが表示されたら、メッセージは二度と表示されなくなります。

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
ja: リダイレクト先のDrupalパスやパスエイリアスまたは外部URL。"?"の後にクエリーを入力したり、"#"の後にアンカーを入力することができます。

en: Force redirect
ja: 強制リダイレクト

en: Append destination parameter
ja: 移動先のパラメーターを付加

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
ja: URLに移動先のパラメーターを付加するかどうか。付加する場合は、これ以降の他のリダイレクトは、元のページへ戻るようになります。

en: A list of titles for the breadcrumb links.
ja: パンくずのリンクに使用するタイトルのリスト。

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
ja: パンくずのリンクに使用するDrupalパスのリスト。タイトルの順番に対応します。

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
ja: メールの宛先とするメールアドレス。入力する書式はRFC 2822に従ってください。

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ja: メールを受け取るユーザーの役割を選択してください。

en: After updating an existing term
ja: 既存のタームを更新後

en: Before saving a taxonomy term
ja: タクソノミータームを保存前

en: saved term
ja: 保存されたターム

en: deleted term
ja: 削除されたターム

en: After saving a new vocabulary
ja: 新しいボキャブラリーを保存後

en: created vocabulary
ja: 作成されたボキャブラリー

en: After updating an existing vocabulary
ja: 既存のボキャブラリーを更新後

en: updated vocabulary
ja: 更新されたボキャブラリー

en: unchanged vocabulary
ja: 変更しないボキャブラリー

en: Before saving a vocabulary
ja: ボキャブラリーを保存前

en: saved vocabulary
ja: 保存されたボキャブラリー

en: After deleting a vocabulary
ja: ボキャブラリーを削除後

en: deleted vocabulary
ja: 削除されたボキャブラリー

en: After saving a new user account
ja: 新しいユーザーアカウントを保存後

en: After updating an existing user account
ja: 既存のユーザーアカウントを更新後

en: Before saving a user account
ja: ユーザーアカウントを保存前

en: saved user
ja: 保存されたユーザー

en: User account page is viewed
ja: ユーザーアカウントページが閲覧されている

en: After a user account has been deleted
ja: ユーザーアカウントを削除後

en: Match roles
ja: 役割に一致

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
ja: 選択したすべての役割に一致させる場合は、ユーザーは選択した役割を<em>すべて</em>持っていなくてはなりません。

en: User is blocked
ja: ユーザーがブロックされている

en: Variable label
ja: 変数のラベル

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
ja: 変数名には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができ、現在のスコープ内で重複しない固有のものを指定してください。

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
ja: 出力されている変数の名前とラベルを変更します。しかし、他の場面で使用している変数の名前を変更すると不具合が生じることに注意してください。

en: Provided variables
ja: 出力された変数

en: Switch to the direct input mode
ja: 直接入力モードに切り替え

en: Switch to data selection
ja: データ選択に切り替え

en: The variable name %name is already taken.
ja: 変数名 %name はすでに使用されています。

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
ja: 設定のシステム内部名称は、rules内部で設定を区別するために使用されます。システム内部名称には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができ、他と重複しない固有の名称を指定してください。

en: The machine-readable name %name is already taken.
ja: システム内部名称 %name はすでに使用されています。

en: Provides variables
ja: 変数を出力

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ja: このオプションを有効にすると、FALSEと評価される場合にTRUEを返すといった具合に、条件の結果が反対になります。

en: Data selector
ja: データセレクター

en: A list of values, one on each line.
ja: 値のリストで、1行につきひとつの値。

en: cloned
ja: 複製

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に有効にしますか？

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に無効にしますか？

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に削除しますか？

en: Enabled %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを有効にしました。

en: Disabled %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを無効にしました。

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
ja: %pluginの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを削除しました。

en: Select the %element to add
ja: 追加する%elementを選択

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
ja: %element_pluginの%element_nameを本当に削除しますか？

en: React on event
ja: イベントへの反応

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。%formatの書式で日時を指定してください。

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができます。

en: A human-readable name shortly describing the rule.
ja: ルールを簡潔に説明する、人間が判別可能な名前。

en: Data selectors
ja: データセレクター

en: Rules evaluation log
ja: ルール評価ログ

en: Filter by plugin
ja: プラグインでフィルター

en: There are no rule components.
ja: ルールコンポーネントがありません。

en: Component plugin
ja: コンポーネントプラグイン

en: Add new component
ja: コンポーネントを追加

en: Administrative interface for managing rules.
ja: ルールの管理用インターフェース。

en: Schedule component evaluation
ja: コンポーネントを評価する予定を立てる

en: Rules scheduler
ja: ルールスケジューラー

en: Task identifier
ja: タスク識別子

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
ja: コンポーネントかタスク識別子のいずれかを指定する必要があります。

en: Delete data
ja: データを削除

en: Rules configuration
ja: ルールの設定

en: edit component
ja: コンポーネントを編集

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ja: インポートするには、テキストエリアの内容をコピーして、インポートページにペーストしてください。

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
ja: 与えられたコンテンツが選択しているコンテンツタイプのひとつであればTRUEと評価します。

en: The user whose roles should be changed.
ja: 役割を変更されるユーザー。

en: Delete tasks by component name
ja: コンポーネント名でタスクを削除

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
ja: すべての予定タスクを削除するコンポーネントを選択してください。

en: Delete tasks
ja: タスクを削除

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
ja: %configに関連付けられている予定タスクを削除しました。

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
ja: 予定タスク %id を本当に削除しますか？

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
ja: カスタム識別子 %id のこのタスクは %date にコンポーネント %label を実行します。このアクションは元に戻すことが出来ません。

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
ja: このタスクは %date にコンポーネント %label を実行します。このアクションは元に戻すことが出来ません。

en: Task %tid has been deleted.
ja: タスク %tid を削除しました。

en: Component %label has been scheduled.
ja: コンポーネント %label を予定に入れました。

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
ja: 予定タスクのコンポーネントは削除されます。

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
ja: 同じ識別子で区別されているすべてのタスクは削除されます。

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
ja: このアクションで、評価待ちの予定タスクを削除することができます。

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
ja: 識別子またはコンポーネント名で対処できる一方、両方が指定されている場合は、両方の必要性を満たしているタスクだけが削除されます。

en: Scheduled Rules components
ja: 予定済みルールコンポーネント

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
ja: 時間とcronによって実行する予定済みルールコンポーネント

en: The internal ID of the scheduled component
ja: 予定コンポーネントの内部ID

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: The name of the component
ja: コンポーネントの名称

en: Asc
ja: 昇順

en: No tasks have been scheduled.
ja: 予定されているタスクはありません。

en: Delete this scheduled task
ja: この予定タスクを削除

en: Component filter
ja: コンポーネントフィルター

en: execute
ja: 実行

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
ja: このフォームで、@plugin "%label"を手動で実行することができます。このコンポーネントの実行にパラメーターが必要であれば、下記で引数を入力してください。

en: Component %label has been executed.
ja: コンポーネント %label が実行されました。

en: Component %label evaluated to %result.
ja: コンポーネント %label の評価は %result となりました。

en: Unable to parse the pasted export.
ja: 貼り付けられたエクスポートをパースできません。

en: Export misses plugin information.
ja: エクスポートにはプラグイン情報がありません。

en: Missing the required module %module.
ja: 必要なモジュール %module がありません。

en: Entity is of type
ja: エンティティがタイプに属する

en: The entity type to check for.
ja: チェックするエンティティタイプ。

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
ja: 有効なルールはありません。 <a href="!url">新しいルールを追加</a>。

en: There are no inactive rules.
ja: 無効なルールはありません。

en: Import rule
ja: ルールをインポート

en: Import component
ja: コンポーネントをインポート

en: Paste an exported Rules configuration here.
ja: エクスポートされた Rules の設定をこちらに貼り付けてください。

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
ja: チェックを入れると、同じ id を持つ既存の設定がインポートされたものにより置き換えられます。

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
ja: 同じイベント位反応するルールを並べ替えます。ウェイトが高いルールはウェイトの低いルールよりも後に評価されます。

en: Completed.
ja: 完了。

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Add a new !plugin
ja: 新しい !plugin を追加

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
ja: Rules 2.x のためのデータベーステーブルが作成されました。 Rules 1.x の古いテーブルはまだ利用可能で、あなたのルールを格納しています。その古いテーブルはまだアップデートされていません。

en: Export %name
ja: %name をエクスポート

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
ja: インポートを行うには、テキストエリアの内容をコピーし、 Rules admin UI のインポートページに貼り付けてください。エクスポートした中身をインポートするときにインテグリティチェックをパスしない場合は、データベースに保存する方法を使って、変換後に手作業で設定を修正してください。

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
ja: このフォームでは、ルールやルールセットを Rules 1.x から Rules 2.x のものに変換することができます。

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
ja: 変換後、古いルールとルールセットはあなたが手作業で削除するまでデータベースに残ったままとなります。ですので、変換がうまく行われたのを確認した後に古いルールとルールセットを削除するということができます。

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
ja: 設定の変換に成功したら、データベースのクリーンアップと Rules 1.x の設定をすべて<a href="!url">削除</a>してしまって大丈夫です。

en: Convert configuration and export it.
ja: 設定の変換とエクスポート。

en: Convert configuration and save it.
ja: 設定の変換と保存。

en: Converting %plugin %name...
ja: %plugin %name の変換中...

en: rule set
ja: ルールセット

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
ja: 設定の変換はデータベースに保存されました。 Rules 管理インタフェースに表示されます。

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
ja: 本当に Rules 1.x のテーブルをデータベースからドロップしますか？

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
ja: 本当に Rules 1.x のテーブルをデータベースからドロップしますか？ すでに変換済みかどうかにかかわらず、 Rules 1.x のすべての設定は削除されてしまいます。

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
ja: Rules 1.x の設定は削除されました。

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
ja: 警告: ノードの作成アクションに対するノードアクセスチェックオプションはもうサポートされません。

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
ja: 警告: ページリダイレクトアクションの「すぐに」のオプションは Rules 2.x でなくなりました。

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
ja: 警告: 名前を使ったユーザーの読み込みアクションを直接更新する機能はサポートされていません。

en: Data value is empty
ja: データの値が空である

en: Data to check
ja: チェックするデータ

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
ja: データセレクターで指定された空チェックを行うデータ。例: "node:author:name" 。

en: Multilingual - Internationalization
ja: 多言語 - 国際化

en: Calculate a value
ja: 値を計算

en: Input value 1
ja: 入力値 1

en: The first input value for the calculation.
ja: 計算のためのひとつめの入力値

en: The calculation operator.
ja: 計算オペレータ

en: Input value 2
ja: 入力値 2

en: The second input value.
ja: ふたつめの入力値。

en: Calculation result
ja: 計算の結果

en: Add an item to a list
ja: 項目をリストに追加

[ctx: data_types]
en: List
ja: リスト

en: Enforce uniqueness
ja: 一意性を強制

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
ja: 項目がまだリストに含まれていない場合のみ追加する

en: Remove an item from a list
ja: リストから項目を削除

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
ja: オプションで変数の内部の値を指定してください。

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
ja: <strong>選択されたリスト:</strong> %selector

en: List contains item
ja: リストが項目を含む

en: The item to check for.
ja: チェックする項目。

en: starts with
ja: 先頭が等しい

en: Bypass Rules access control
ja: Rules のアクセスコントロールをバイパスする

en: Access the Rules debug log
ja: Rules のデバッグログにアクセス

en: Rules tags autocomplete
ja: Rules タグオートコンプリート

en: Missing required module %name.
ja: 必要なモジュール %name がありません。

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
ja: %plugin: 変数名 %name は許可されていない文字を含んでいます。

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
ja: %plugin: 状態変数の指定を子要素に対して行うことはできません。

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
ja: @plugin %name が見つかりません。必要なものが不足している、もしくはモジュールにアップグレード機能を実装されていない可能性があります。

en: The selected data property doesn't support writing.
ja: 保存されたデータプロパティは書き込みをサポートしていません。

en: Invalid type specified.
ja: 不正なタイプが指定されています。

en: Text comparison
ja: テキスト比較

en: Matching text
ja: 一致するテキスト

en: regular expression
ja: 正規表現

en: Filter by tag
ja: タグでフィルター

en: edit configuration
ja: 設定を編集

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
ja: ユーザーがアクセス権限を持つイベント、条件、アクションのルールの設定を管理する。

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
ja: イベント、条件、アクションの権限の制限によらず、すべての設定をコントロールする。

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
ja: Rules の設定 %config のすべての依存関係は再び満たされるようになりました。 Rules は改めて有効化されます。

en: Rules debug information: !log
ja: Rules デバッグ情報: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
ja[0]: 1 つの Rules の設定が機能するためには無効化されたモジュールが必要であり、実行することができません。
ja[1]: @count 個の Rules の設定が機能するには無効化されたモジュールが必要であり、実行することができません。

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
ja: パラメーター %name はセレクターを使用した設定のみが可能です。

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
ja: パラメーター %name はセレクターを使用して設定することができません。

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
ja: パラメーター %name のためのデータセレクター %selector は正しくありません。

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
ja: 設定された引数のデータタイプはパラメーターの要件 %name に合っていません。

en: Missing configuration for parameter %name.
ja: パラメーター %name の設定がありません。

en: @plugin "@name"
ja: @plugin 「 @name 」

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ja: イベントが発生したときは必ず、ルールの評価がトリガーされます。

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
ja: Rules のドキュメントはオンラインに置かれています。 Rules についてのさらなる情報は下記のリンクを使用してください。オンラインドキュメントの改善のためにお気軽に貢献ください。

en: Rules introduction
ja: Rules イントロダクション

en: Rules terminology
ja: Rules 用語

en: Coding for Rules
ja: Rules のためのコーディング

en: Unknown @plugin %name.
ja: 不明な @plugin %name。

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
ja: ループ処理を行うためのリスト。ループはリストの各要素に対してさらなるアクションができるものです。ループの使い方に関するより詳しい情報は<a href="@url">オンラインハンドブック</a>をご覧ください。

en: Unknown event "!event_name"
ja: 不明なイベント "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ja: この設定に関連付けられるタグ。管理者インタフェースのフィルターに使用されます。複数のタグを入れる場合はコンマで区切ってください。

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
ja: 追加するイベントを選択してください。ただし、追加されたすべてのイベントはルールで利用する変数をすべて提供する必要があることに注意してください。

en: Use Rules component %component
ja: Rules のコンポーネント %component を利用

en: Value to convert
ja: 変換する値

en: Conversion result
ja: 変換結果

en: Always down (9.5 -> 9)
ja: 常に切り捨て (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
ja: 四捨五入 (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
ja: 常に繰り上げ (9.5 -> 10)

en: Tokens related to %label Rules variables.
ja: %label Rules 変数に関連したトークン。

en: Entity is of bundle
ja: エンティティがバンドルのものである

en: The type of the checked entity.
ja: チェックされるエンティティのタイプ

en: The condition is met if the entity is of one of the selected bundles.
ja: エンティティが選択されたバンドルのうちのひとつである場合、条件は満たされます。

en: User has field access
ja: フィールドにアクセスできる

en: Access operation
ja: アクセスオペレータ
