Subscriptions (7.x-1.0-alpha3) - en to da translation catalogue (223 entries)

en: Remove
da: Fjern

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Categories
da: Kategorier

en: Overview
da: Overblik

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: none
da: ingen

en: Import
da: Importér

en: Save
da: Gem

en: Visible
da: Synlig

en: Taxonomy settings
da: Indstillinger for kategorier

en: Omitted vocabularies
da: Udeladte ordforråd

en: Notify poster of own posts
da: Adviser om egne indlæg

en: Display watchdog entries for successful mailings
da: Vis watchdog meddelelser for succesfulde udsendelser

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: content types
da: indholdes-typer

en: My subscriptions
da: Mine abonnementer

en: Your subscription was deactivated.
da: Dit abonnement er blevet deaktiveret.

en: There are no active categories.
da: Der er ingen aktive kategorier.

en: Your subscription was activated.
da: iyt abonnement er blevet aktiveret.

en: thread
da: tråd

en: content type
da: indholdstype

en: subscriptions
da: abonnementer

en: subscribe to blogs
da: Abonnér på blogs

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Load
da: Indlæs

en: here
da: her

en: Note
da: Bemærk

en: Anonymous
da: Anonym

en: Hidden
da: Skjult

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: The name of the recipient.
da: Modtagerens navn.

en: The user page of the recipient.
da: Modtagerens profilside.

en: The contact page of the sender.
da: Afsenderens kontaktside.

en: Mail settings
da: Email indstillinger

en: Content settings
da: Indstillinger for indhold

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: Subscription
da: Abonnement

en: There are no available !subs_types.
da: Der er ingen !subs_types til rådighed.

en: Send interval
da: Afsendelses-interval

en: Role(s)
da: Rolle(r)

en: Preferences
da: Indstillinger

en: On comments
da: Ved kommentarer

en: Queue
da: Kø

en: Site settings
da: Sidens indstillinger

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
da: Lader brugere abonnere på kategorier.

en: Add subscription
da: Tilføj abonnement

en: Subscribe to content
da: Abonnér på indhold

en: Subscriptions UI
da: Abonnement Brugerinterface

en: Auto-subscribe
da: Auto-abonnér

en: Comment body
da: Kommentar indhold

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: User defaults
da: Standardindstillinger for brugere

en: Run cron manually!
da: Kør cron manuelt!

en: Keep showing the installation reminder above.
da: Bliv ved med at vise installationsbeskeden ovenfor.

en: Uncheck this box to permanently remove the reminder, if you have a reason for not enabling the standard selection of Subscriptions modules.
da: Deaktiver denne checkbox for at fjerne påmindelsen permanent hvis du har en grund til ikke at anvende standardudvalget af Abonnement moduler.

en: On&nbsp;updates
da: Ved opdaterninger

en: On&nbsp;comments
da: Ved kommentarer

en: Your subscriptions were updated.
da: Dine abonnementer er blevet opdateret.

en: Admin Information
da: Administrations-information

en: The selected subscriptions will be given to <b>newly created</b> users.
da: De valgte abonnementer vil blive oprettet for <strong>nyoprettede</strong> brugere.

en: If a user has one or more roles assigned at creation time, then she will receive the additional subscriptions defined for these roles.
da: Hvis en bruger har en eller flere roller tilknyttet på oprettelsestidspunktet vil hun få oprettet yderligere abonnementer som er definerede for de roller.

en: Select the role to load or role(s) to save.
da: Vælg rolle til at indlæse eller rolle(r) til at gemme.

en: Current subscriptions:
da: Aktuelle abonnementer:

en: Note: The counts on this page may differ from the ones on the detail pages for various technical reasons.
da: Bemærk: antallene på denne side kan afvige fra tallene på detail-siderne af tekniske årsager.

en: The subtabs here under %User_defaults mirror those found at !My_account_Subscriptions, except that the fieldsets here come up already expanded. Please go there now and familiarize yourself with what's there!
da: Fanebladene her under %User_defaults svarer til dem under !My_account_Subscriptions bortset fra at gruppene her vises udfoldet. Gennemgå dem venligst nu så du bliver fortrolig med indholdet!

en: The default settings that you define here are used for those users that haven't (yet) saved their own settings.
da: Standardindstillingerne som du definerer her anvendes for brugere der ikke (endnu) har gemt deres egne indstillinger.

en: Auto-subscribe to new content
da: Abonnér automatisk på nyt indhold

en: Automatically subscribes you to items that you create.
da: Abonnerer automatisk på nye indlæg du opretter.

en: Auto-subscribe to updated content
da: Abonnér automatisk på opdateret indhold

en: Automatically subscribes you to items that you update (if you have that permission).
da: Abonnerer automatisk på indlæg du opdaterer.

en: Auto-subscribe to comments
da: Abonnér automatisk på kommentarer

en: Automatically subscribes you to items that you comment on (or where you update a comment, if you have that permission).
da: Abonnerer automatisk på indlæg du kommenterer, eller hvor du opdaterer en kommentar.

en: Sends you notifications about your own posts (if you're subscribed).
da: Sender dig advisering om dine egne indlæg (hvis du abonnerer)

en: Digest mode
da: Oversigtstilstand

en: Merges your notifications into a single email, sent at the interval you specify.
da: Samler dine adviseringer i en enkelt email som sendes med det interval du vælger.

en: The frequency of notifications; it may take longer, but notifications will not be sent more frequently than indicated.
da: Hyppigheden af adviseringer, det kan tage længere men adviseringer vil ikke blive sendt hyppigere end angivet.

en: On updates
da: Ved opdateringer

en: Sends a notification when an item is updated.
da: Sender et advis når et indlæg bliver opdateret.

en: Sends a notification when an item receives a comment or reply.
da: Sender et advis når et indlæg vedlægges en kommentar eller et svar.

en: Any changes you make here will only apply to newly created subscriptions.
da: Ændringer her vil kun gælde for nye abonnementer.

en: Visibility of controls
da: Visning af kontroller

en: The control(s) mentioned below appear(s) as one or more columns<br /> a) in the %Subscribe subform of node pages and<br /> b) on the sibling subtabs of this %Overview page.<br /> After you have set your %Preferences right above, you may want to hide the corresponding column(s), if you never change those values anyway.
da: Kontrollerne nedenfor vil fremtræde som en eller flere kolonner<br/>i %Subscribe afsnittet af formularer for indlæg og sider og<br/>på fanebladene under denne %Overview side.<br/>Når du har sat dine %Preferences ovenfor kan du skjule de tilsvarende kolonner hvis du ikke vil ændre værdierne igen.

en: Permanently hidden, except for the %preferences
da: Permanent skjult, bortset fra %preferences

en: Completely inaccessible to the user
da: Utilgængelig for brugeren

en: Beyond defining the %Visible/%Hidden defaults for your users, you can
da: Udover at indstille %Visible/%Hidden standardværdier for dine bruger kan du

en: permanently hide the columns (and the corresponding visibility controls), so that the users cannot make them visible anymore (they can still change their %Preferences though), or
da: skjul kolonnerne permanent (og de tilhørende synligheds-kontroller) så brugerne ikke kan gøre dem synlige igen (de kan dog stadig ændre deres %Preferences), eller

en: you can even hide the %Preferences, so that what you've set right above is cast in stone.
da: du kan endda skjule %Preferences således at dine instillinger ovenfor ikke står til at ændre.

en: Reset to site defaults
da: Gendan hjemmesidens standarder

en: The site defaults were restored.
da: Hjemmesidens standarder er blevet gendannet.

en: Every line has the format of seconds|human readable text
da: Hver linje har formatet sekunder|læselig tekst

en: Your subscription could not be activated.
da: Dit abonnement kunne ikke aktiveres.

en: Your subscription could not be deactivated.
da: Dit abonnement kunne ikke deaktiveres.

en: As soon as possible
da: Så snart som muligt

en: Every 15 minutes
da: Hvert kvarter

en: Every three hours
da: Hver tredie time

en: Note: For standard Subscriptions functionality you need to enable the following modules:
da: Bemærk: For at bruge Subscription-modulets standardfunktionalitet skal du aktivere følgende moduler:

en: (requires !mail_edit for customizing the templates)
da: (kræver !mail_edit for at kunne tilpasse skabeloner)

en: !Subscriptions module
da: !Subscriptions-modul

en: You have !Subscriptions mail templates that were created under Drupal 5. Please import or remove these templates.
da: Du har !Subscriptions e-mail-skabeloner som er oprettet i Drupal 5. Importér eller fjern venligst disse skabeloner.

en: Language(s)
da: Sprog

en: Select all the language(s) into which to import the Drupal 5 !Subscriptions mail templates.<br />Note: After successful importing, the old templates are removed automatically.
da: Vælg alle sprog som du ønsker at importere Drupal 5 !Subscription e-mail-skabeloner til.<br />Bemærk: Efter succesfuld import fjernes de gamle skabeloner automatisk.

en: Select at least one language to import into.
da: Vælg mindst ét sprog at importere til.

en: %language translation of %key cannot be imported because it's already defined.
da: %language oversættelse af %key kan ikke importeres fordi den allerede er defineret.

en: %language translation of %key has been imported.
da: %language oversættelse af %key er blevet importeret.

en: %language translation of %key failed to import.
da: %language oversættelse af %key kunne ikke importeres.

en: [!site] !subs_type subscription for !name: !title
da: [!site] !subs_type abonnement for !name: !title

en: | This is an automated message. Please do NOT reply to the sender address!
    | To manage your subscriptions go to
    | !manage_url
da: | Dette er en automatisk genereret meddelelse. Undlad venligst at svare til afsender-adressen
    | For at håndtere dine abonnementer besøg
    | !manage_url

en: | Greetings, !name.
    |
    | Your subscription on !site
    | notifies you of {{!is_new==0?:a new post:
    }}{{!is_updated==0?:an updated post:
    }}{{!is_old==0?:new comments:
    }}|
    {{!is_published==1?:| ***** This post is unpublished! *****
    }}{{!term_name==!term_name?:| Category: !term_name
    }}{{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}{{!sender_has_contact_page==0?:| Contact: !sender_contact_page
    }}| Title: !title
    {{!is_old==1?:
    !teaser
    
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments==1?!SEPARATOR!comments:}}!SEPARATOR!FOOTER
da: | Hej !name.
    |
    | Dine abonnementer på !site
    | adviserer dig om {{!is_new==0?:nyt indlæg:
    }}{{!is_updated==0?:opdateret:
    }}{{!is_old==0?:nye kommentarer:
    }}|
    {{!is_published==1?:| ***** Dette indlæg er ikke udgivet! *****
    }}{{!term_name==!term_name?:| Kategori: !term_name
    }}{{!sender_name==!sender_name?:| Forfatter: !sender_name
    }}{{!sender_has_contact_page==0?:| Contact: !sender_contact_page
    }}| Title: !title
    {{!is_old==1?:
    !teaser
    
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments==1?!SEPARATOR!comments:}}!SEPARATOR!FOOTER

en: | {{!comment_is_new==1?New:Updated}} {{!comment_is_published==1?:UNPUBLISHED }}comment:
    | Author: !comment_name
    | Title: !comment_title
    
    !comment_text
    
    | Link: !comment_url
da: | {{!comment_is_new==1?Ny:Opdateret}} {{!comment_is_published==1?:EJ UDGIVET }}kommentar:
    | Forfatter: !comment_name
    | Titel: !comment_title
    
    !comment_text
    
    | Link: !comment_url

en: [!site] Subscription Digest for !name
da: [!site] Abonnements-oversigt for !name

en: | Greetings, !name.
    |
    | Your subscriptions on !site
    | notify you of the following changes since the previous digest:
    |
    !bodies!SEPARATOR!FOOTER
da: sid| Hej !name.
    |
    | Dine abonnementer på !site
    | indeholder følgende ændringer siden sidste oversigt:
    |
    !bodies!SEPARATOR!FOOTER

en: {{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}| Title: !title
    {{!is_new==0?:!teaser
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments!=1?:!comments}}
da: {{!sender_name==!sender_name?:| Forfatter: !sender_name
    }}| Titel: !title
    {{!is_new==0?:!teaser
    }}| Link: !url
    | Afbryd abonement (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments!=1?:!comments}}

en: | Comment: !comment_title
da: | Kommentar: !comment_title

en: (unavailable to regular users)
da: (utilgængelig for almindelige brugere)

en: subscribe to all content types
da: abonnér på alle indholds-typer

en: Are you sure you want to unsubscribe?
da: Er du sikker på at du vil afbryde abonnementet?

en: There are no active blogs.
da: Der er ingen aktive blogs

en: The label for the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type.
da: Etiketten for CCK feltet %fieldname som defineret for din !content_type.

en: The value(s) of the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type, comma-separated.
da: Værdierne for CCK feltet %fieldname, som defineret for din !content_type (komma-separeret).

en: The value(s) of the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type, newline-separated.
da: Værdierne for CCK-feltet %fieldname, som defineret for din !content_type (linjeskift-separeret).

en: Subscribe to this page
da: Abonnér på denne side

en: To %type content
da: På %type indhold

en: To %type content by %name
da: På %type indhold af %name

en: Send subscriptions notifications
da: Send adviseringer om abonnementer

en: Subscriptions notifications are not sent for unpublished comments, except to users who have the %administer_comments permission, and you can even suppress the latter here.
da: Adviseringer om abonnementer sendes ikke for uudgivne kommentarer, undtagen for brugere der har %administer_comments rettigheden, og du kan endda slå det fra nedenfor.

en: You can suppress sending subscriptions notifications here; this option is not saved.
da: Du kan tilbageholde udsendelse af abonnementsunderretninger her; dette valg gemmes ikke.

en: Unlisted content types
da: Ikke viste indholdstyper

en: Select content types which should be <strong>removed from subscription listings</strong>.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by content type will be unavailable for the selected types.
da: Vælg hvilke indholds-typer der skal <strong>fjernes fra abonnements-listerne</strong><br/>Indholdet kan stadig være tilgængeligt for abonnementer af forskellige typer, men abonnement efter type vil være utilgængeligt for de valgte typer.

en: Blocked content types
da: Blokerede indholds-typer

en: Select content types which should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, i.e. content of the selected types will never trigger notifications for regular users.
da: Vælg indholdstyper som skal være <strong>fuldstændig utilgængelige for abonnementer</strong>, dvs. indhold af de valgte typer kan aldrig afstedkomme adviseringer for almindelige brugere.

en: Blocked nodes
da: Blokerede indlæg

en: Enter the IDs of nodes that should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, separated by spaces.
da: Indtast IDer for de indlæg der skal være <strong>fuldstændig utilgængelige for abonnementer</strong> separeret af mellemrum.

en: Static content
da: Statisk indhold

en: Static content types
da: Statiske indholdstyper

en: Select content types which do not change nor receive comments and thus should not have the %option option.
da: Vælg indholdstyper som ikke ændres eller modtager kommentarer og derfor ikke skal have %option-valgmuligheden.

en: Avoid empty %Subscribe links
da: Undgå tomme %Subscribe links

en: Nodes of %Static_content_types may end up with no %Subscribe options at all. Turn this option on to avoid displaying %Subscribe links in this case. The default is OFF, because this option causes processing overhead for each node view operation.
da: Indholdselementer af %Static_content_types kan ende uden %Subscribe valgmuligheder overhovedet. Slå dette til for at undgå at vise %Subscribe links i dette tilfælde. Standardværdien er FRA da dette valg kræver ekstra behandling hver gang et indholdselement vises.

en: Generate the %full_node variable
da: Generer %full_node variablen

en: Generating this variable causes considerable overhead even if it's not used, and <strong>it may even cause errors</strong>, depending on the !content_type! Default is OFF.
da: Generation af denne variable giver en del belastning selv hvis den ikke bruges, og <strong>det kan endda føre til fejl</strong>, afhængig af !content_type! Standard er FRA.

en: Notifications for %type !content_type subscriptions
da: Underretninger for %type !content_type abonnementer

en: The body text of the comment.
da: Kommentarens tekst.

en: The direct URL of the comment.
da: Den direkte adresse på kommentaren.

en: The type of comment notification: 1 = new comment, 0 = updated comment.
da: Typen af kommentar advis: 1 = ny kommentar, 0 = opdateret kommentar.

en: The comment publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished comments are sent to users with the %administer_comments permission only.)
da: Kommentarens udgivelses-status: 1 = udgivet, 0 = uudgvet.<br/>(Advis om uudgivne kommentarer sendes kun til brugere med %administer_coments rettigheden.)

en: The user can unsubscribe by clicking this link.
da: Brugeren kan afbryde abonnementet ved at klikke på dette link.

en: The name of the sender (if the sender is visible).
da: Afsenderens navn (hvis afsenderen er synlig).

en: The user page of the sender (if the sender is visible).
da: Afsenderens profilside (hvis afsenderen er synlig).

en: The sender's contact setting: 1 = contact form enabled, 0 = disabled.
da: Afsenderens kontaktindstilling: 1 = kontaktformular aktiveret, 0 = deaktiveret.

en: The type of the subscription, like '!thread' or '!category'.
da: Abonnementstypen, f.eks. '!thread' eller '!category'.

en: The type of the node, like '!forum' or '!story'.
da: Indholdstypen, f.eks. '!forum' eller '!story'.

en: The title of the subscriptions item.
da: Titlen på abonnements-emnet

en: An excerpt of the subscriptions item.
da: Et udsnit af abonnements-emnet

en: The body of the subscriptions item.
da: Teksten for abonnements-emnet

en: The URL of the item.
da: Adressen på emnet

en: The type of notification: 1 = new item, 0 = otherwise.
da: Typen af advis: 1 = nyt emne, 0 = andet.

en: The type of notification: 1 = updated (possibly new and already updated) item, 0 = otherwise.
da: Typen af advis: 1 = opdateret (eventuelt nyt, allerede opdateret) emne, 0 = andet.

en: The type of notification: 1 = neither new nor updated item, 0 = otherwise.
da: Typen af advis: 1 = hverken nyt eller opdateret emne, 0 = andet.

en: The publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished nodes are sent to users with the %administer_nodes permission only.)
da: Udgivelses-status: 1 = udgivet, 0 = uudgivet.<br/>(Advis om uudgivne indlæg sendes kun til brugere med %administer_nodes rettigheden.)

en: The comments state: 1 = comments are available in !comments, 0 = no comments.
da: Kommentar status: 1 = kommentarer er tilgængelige i !comments, 0 = ingen kommentarer.

en: One or more comments if available, otherwise empty.
da: En eller flere kommentarer hvis tilgængelige, ellers tom.

en: The rendering of the comments is defined by the template below.
da: Rendering af kommentarerne er defineret af skabelonen herunder.

en: The rendering of the comments is defined by the !link.
da: Rendering af kommentarerne er defineret af !link.

en: comment templates
da: kommentarskabeloner

en: The body of each comment.
da: Teksten for hver kommentar.

en: Comment separator
da: Kommentar separator

en: The separator between comments (if needed).
da: Separator mellem kommentarer (om nødig)

en: Your installation returns %url as the base URL of the site. This is probably not what you want, and it can usually be fixed by setting the %variable variable in your %file file.
da: Din installation angiver %url som basis-URL for hjemmesiden. Dette er sansynligvis ikke hvad du ønsker, og det kan sædvanligvis repareres ved at indstill %variable i din %file fil.

en: Clear this field to use the default site e-mail address.
da: Slet indholdet af dette felt for at bruge hjemmesidens standard email-adresse.

en: Logs successful mailings to the watchdog log.  Default is ON, but with many subscribers this will generate a huge number of log entries.
da: Logger succesfulde udsendelser til watchdog-loggen. Standard er TIL, men med mange abonnenter vil dette give et stort antal logmeddelelser.

en: Display summary watchdog entries per cron job
da: Vis opsummering pr cron-job i loggen

en: Logs the mailing counts, time spent, and size of the remaining queue to the watchdog log.  This is valuable information for estimating the load on the cron job and on your mail server.  Default is ON.
da: Logger antallet af sendte mails, tidsforbrug og størrelsen af køen i watchdog loggen. Denne værdifulde information gør det let at forudse belastningen pr cron-job og på mail-serveren. Standard er TIL.

en: Digest subscriptions notifications
da: Underretning ved sammendragsabonnering

en: The digested items (separated by a separator), as defined below:
da: Samlede emner (separeret af en separator) som defineret nedenfor:

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Digest subject
da: Sammendragsemne

en: Digest body
da: Sammendragsbrødtekst

en: Digest item
da: Sammendragselement

en: Digest item comment
da: Oversigts-emne kommentar

en: The comments inside a digest item body.
da: Kommentarene i en oversigts-emne tekst.

en: Digest item separator
da: Oversigts-emne separator

en: error mailing notification for @name at @to
da: fejl ved udsendelse af advisering til @navn på @to

en: To content in %term
da: På indhold i %term

en: To content in %term by %name
da: På indhold i %term af %name

en: Restricted vocabularies
da: Ordforråd med begrænsning

en: Select vocabularies for which only the subscribed terms should be listed on the %Subscriptions | %Categories page.<br />This helps to reduce the size of the listing, especially for free-tagging vocabularies with large numbers of terms.
da: Vælg ordforråd for hvilke kun kategorier der abonneres på skal vises på %Subscriptions | %Categories siden.<br/>Dette hjælper med at reducere størrelsen af listen, specielt for ordforråd med fri kategorisering.

en: Select vocabularies which should be <strong>omitted</strong> from subscription listings; this means the terms of those vocabularies will be unlisted, i.e. they will be removed from subscription listings.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by category will be unavailable for the terms in the selected vocabularies.
da: Vælg ordforråd der skal <strong>udelades</strong> fra abonnementslister, det betyder at kategorier fra disse ordforråd ikke vil optræde på listen.<br/>Indhold mærket med disse kategorier kan stadig være tilgængeligt for abonnement af forskellige typer, men man kan ikke abonnere efter kategori.

en: category groups
da: kategori-grupper

en: This is a restricted category group; only subscribed categories show up in this list.<br />To subscribe to a category in this group, go to a post in that category and subscribe from there.
da: Dette er et ordforråd med begrænsning, kun kategorier der abonneres på i dette ordforråd vises på listen.<br/>For at abonnere på en kategori i dette ordforråd, gå til et indlæg i kategorien og abonnér derfra.

en: Notifications for %Categories subscriptions
da: Underretninger for %Categories abonnementer

en: The name of the term/category/tag/forum/etc.
da: Navnet på termen/kategorien/tagget/forummet/etc.

en: Subscriptions interface
da: Indstillinger for Abonnementer

en: Receive notifications about changes and/or comments to this page (and possibly similar pages).
da: Modtag advis om ændringer og/eller kommentarer på denne og eventuelt tilsvarende sider.

en: The master checkboxes on the left turn the given subscription on or off. Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
da: Kontrollerne til venstre slår det givne abonnement til eller fra. Afhængig af opsætningen af hjemmesiden kan du have yderligere indstillinger for aktive abonnementer.

en: Node form position
da: Position i indholds-formular

en: Fieldset above node links (and comments)
da: Feltsæt over indlæggets links (og kommentarer)

en: Fieldset in %block block (below the comments)
da: Feltsæt i %block blok (under kommentarer)

en: How to display the subscriptions sub-form on node pages.  Default is the first option.<br />To use the block, <b>you must enable the block</b> !here; put it into the %content region and set the %block_title to !none.
da: >Hvordan abonnements-formularen vises på indholdssider. Standard er den øverste mulighed.<br/>For at bruge blokken skal du først aktivere blokken !her, anbring den i %content regionen og angiv %block_title til !none.

en: Node form visibility
da: Formularens synlighed

en: Always display the fieldset
da: Vis altid formularen

en: Display only a @subscribe link that makes the fieldset visible
da: Vis kun et @subscribe link der gør formularen synlig

en: What to display.  Default is the first option.
da: Hvad der skal vises. Standard er den øverste mulighed.

en: Expand the node form fieldset
da: Fold feltsættet på indholds-formularen ud

en: Displays the fieldset with the node page subscriptions sub-form in expanded state.  Default is OFF.
da: Viser feltsættet med indholdssidens abonnér forumlar i udfoldet tilstand. Standard er FRA.

en: Note: Our <b>favorite display settings</b> are the exact opposites of the defaults, but we chose the defaults, because they work without enabling the Subscriptions block.
da: Bemærk: Vores <strong>yndlingsindstillinger</strong> er det modsatte af standarden, men vi valgte disse indstillinger fordi de fungerer uden at blokken Abonnementer skal aktiveres.

en: Show 'by author' subscriptions options
da: Vis 'efter forfatter' abonnement indstillinger

en: If you don't want your users to subscribe 'by author', then turn this off.  Default is ON.
da: Hvis du ikke ønsker at dine brugere kan abonnere 'efter forfatter' så slå denne indstilling FRA. Standard er TIL.

en: The basic Subscriptions framework.
da: Basis Abonnement modulet.

en: Blog Subscriptions UI
da: Blog Abonnement UI

en: Provides a separate blogs subscriptions page.
da: Tilbyder en særskilt blog abonnement side.

en: CCK Fields
da: CCK Felter

en: Provides CCK field data as mail variables.
da: Tilbyder CCK felter som mail variabler.

en: Content Subscriptions
da: Abonnér på indhold

en: Allows users to subscribe to nodes.
da: Tillader brugere at abonnere på indlæg.

en: Subscriptions Mail
da: Abonnement Mail

en: Sends out mails with drupal_mail, customizable with the separate mail_edit module.
da: Udsender e-mail med drupal_mail, kan tilpasses med det separate mail_edit modul.

en: Taxonomy Subscriptions
da: Taksonomi Abonnementer

en: Provides a UI to Subscriptions.
da: Tilbyder et brugerinterface til abonnementer
