TWBS (7.x-3.0-unstable3) - en to da translation catalogue (273 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Next
da: Næste

en: Pages
da: Sider

en: delete
da: slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: new
da: ny

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: File information
da: Filinformation

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Preview
da: Gennemse

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Modules
da: Moduler

en: never
da: aldrig

en: Updated
da: Opdateret

en: read more
da: læs mere

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Attachment
da: Bilag

en: User
da: Bruger

en: Error
da: Fejl

en: Update options
da: Opdatering

en: Done
da: Færdig

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Block
da: Blok

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Menu link
da: Menu-link

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Location
da: Lokation

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Severity
da: Grad

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Warning
da: Advarsel

en: active
da: aktiv

en: Categorize
da: Kategoriser

en: Updated:
da: Opdateret:

en: %ago ago
da: %ago siden

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Prev
da: Forrige

en: Code
da: Kode

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Referrer
da: Henviser

en: 1 vote | @count votes
da[0]: 1 stemme
da[1]: @count stemmer

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Order
da: Rækkefølge

en: Operation
da: Handling

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: published
da: udgivet

en: @time ago
da: @time siden

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Topics
da: Emner

en: Today
da: I dag

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Posts
da: Indlæg

en: Empty
da: Tom

en: Choice
da: Valgmulighed

en: Su
da: Sø

en: Mo
da: Ma

en: Tu
da: Ti

en: We
da: On

en: Th
da: To

en: Sa
da: Lø

en: revert
da: gendan

en: No forums defined
da: Ingen forummer defineret

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: Themes
da: Temaer

en: not published
da: ikke udgivet

en: You are here
da: Du er her

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: English name
da: Engelsk navn

en: Native name
da: Lokalt navn

en: Permission
da: Tilladelse

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: @user's picture
da: @users billede

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: More help
da: Mere hjælp

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: Expand
da: Udvid

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Loading
da: Indlæser

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
da: @site_name - feeds i kategorien @title

en: @site_name - aggregated feeds
da: @site_name - indsamlede feeds

en: @site_name aggregator
da: @site_name indsamler

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Factor
da: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: New posts
da: Nye indlæg

en: Effect
da: Effekt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: done
da: færdig

en: edit role
da: redigér rolle

en: Direction
da: Retning

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Warning message
da: Advarsel

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Total votes: @votes
da: Antal stemmer: @votes

en: Vote count
da: Stemmer

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
da: Ingen felter i kategorien. Hvis kategorien er tom når du gemmer, vil den blive slettet.

en: Search form
da: Søgefelt

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Show shortcuts
da: Vis genveke

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Other blocks
da: Andre blokke

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: An AJAX HTTP error occurred.
da: Der opstod en AJAX HTTP-fejl.

en: HTTP Result Code: !status
da: HTTP resultatkode: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
da: En AJAX HTTP-forespørgsel afsluttede på unormal vis.

en: Debugging information follows.
da: Information til fejlsøgning følger.

en: Path: !uri
da: Sti: !uri

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> eller <a href="@register">opret en konto</a> for at skrive kommentarer

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Customize dashboard
da: Tilpas dashboard

en: Hide summary
da: Skjul resumé

en: Edit summary
da: Redigér resumé

en: Files must be less than !size.
da: Filer skal være mindre end !size.

en: Allowed file types: !extensions.
da: Tilladte filtyper: !extensions

en: Images must be exactly !size pixels.
da: Billeder skal være præcis !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
da: Billeder skal være mellem !min og !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
da: Billeder skal være større end !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
da: Billeder skal være mindre end !max pixels.

en: More information about text formats
da: Yderligere information om tekstformater

en: By !author @time ago
da: Af !author for @time siden

en: Style name
da: Formatnavn

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href="!url">Tilføj et nyt format</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: Sample original image
da: Eksempel på originalt billede

en: Sample modified image
da: Eksempel på modificeret billede

en: Detection method
da: Detektionsmetode

en: Date type
da: Datotype

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
da: Denne version er ikke kompatibel med Drupal !core_version og bør erstattes.

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
da: Kører på <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href="@link">Tilføj ordforråd</a>.

en: Includes:
da: Indeholder:

en: Enabled: %includes
da: Aktiveret: %includes

en: Disabled: %disabled
da: Deaktiveret: %disabled

en: Depends on: !basethemes
da: Afhænger af: !basethemes

en: Required by: %subthemes
da: Krævet af: %subthemes

en: Show more content
da: Vis mere indhold

en: Collapse
da: Klap sammen

en: @name <em>(locked)</em>
da: @name <em>(låst)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Close overlay
da: Luk overlay

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
da: Træk og slip blokkene til spalterne nedenfor. Ændringer gemmes automatisk. Der er flere valgmuligheder på <a href="@dashboard-url">indstillingssiden</a>.

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Undefined language (@langcode)
da: Udefineret sprog (@langcode)

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Hot topic, new comments
da: Populært emne, nye kommentarer

en: Hot topic
da: Populært emne

en: Normal topic
da: Normalt emne

en: Closed topic
da: Lukket emne

en: Add other blocks
da: Tilføj andre blokke

en: Options for the administrative overlay
da: Indstillinger for det administrative overlay

en: Searching for matches...
da: Søger efter resultater...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
da[0]: For at afinstallere @module skal det følgende modul afinstalleres først: @required_modules
da[1]: For at afinstallere @module skal de følgende moduler afinstalleres først: @required_modules

en: Hide shortcuts
da: Gem genveje

en: (Machine name: @type)
da: (Maskinlæsbart navn: @type)

en: Enable !title
da: Aktivér !title

en: Set !title as default
da: Sæt !title som standard

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
da: Ingen tilgængelige genveje. <a href="@link">Tilføj en genvej</a>.

en: Subscribe to !feed-title
da: Abonnér på !feed-title

en: No book content available.
da: Intet tilgængeligt bogindhold.
