Ubercart (7.x-3.0-rc2) - en to tr translation catalogue (1063 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Images
tr: Resimler

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: enable
tr: etkinleştir

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Gross
tr: Brüt

en: Type
tr: Tip

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Age
tr: Yaş

en: Last comment
tr: Son yorum

en: Description
tr: Açıklama

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Cost
tr: Maliyet

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Purchased
tr: Satın alınan

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Catalog
tr: Katalog

en: Time
tr: Zaman

en: week
tr: hafta

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: The configuration options have been reset to their default values.
tr: Yapılandırma seçenekleri öntanımlı değerlerine getirildi.

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Display
tr: Gösterim

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Total
tr: Toplam

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Active
tr: Etkin

en: Year
tr: Yıl

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Submit changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: You must enter a valid e-mail address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz.

en: Sender
tr: Gönderen

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Signature
tr: İmza

en: File ID
tr: Dosya ID

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Message text
tr: İleti metni

en: Average
tr: Ortalama

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: Items
tr: Öğeler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Medium
tr: Orta

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Month
tr: Ay

en: Qty
tr: Adet

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Customer
tr: Müşteri

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Invoice
tr: Fatura

en: Invoice settings
tr: Fatura ayarları

en: Code
tr: Kod

en: Stock
tr: Stok

en: Owner
tr: Sahibi

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payments
tr: Ödemeler

en: print
tr: yazdır

en: Store
tr: Mağaza

en: Company
tr: Şirket

en: directory
tr: dizin

en: Directory
tr: Dizin

en: Method
tr: Yöntem

en: Day
tr: Gün

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Destination
tr: Hedef

en: Button
tr: Düğme

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Argument
tr: Değişken

en: Checkout
tr: Kasa

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Class name
tr: Sınıf adı

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Do not display
tr: Gösterme

en: Level
tr: Seviye

en: Anonymous users
tr: Adsız kullanıcılar

en: Authenticated users
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Process
tr: İşlem

en: Close
tr: Kapat

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Duration
tr: Süre

en: Expiration date
tr: Geçerlilik tarihi

en: Threshold
tr: Eşik

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: State/Province
tr: İl

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Rules
tr: Kurallar

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Full name
tr: Tam ad

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Dimension
tr: Boyut

en: Pending
tr: Bekleyen

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: List price
tr: Liste fiyatı

en: English
tr: İngilizce

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Countries
tr: Ülkeler

en: update
tr: güncelle

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Features
tr: Özellikler

en: Add file
tr: Dosya ekle.

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: day
tr: gün

en: year
tr: yıl

en: hour
tr: saat

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Workflow
tr: İş akışı

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: The settings have not been saved because of the errors.
tr: Hatalardan dolayı ayarlar kaydedilemedi.

en: Select one...
tr: Birini seçiniz

en: Production
tr: Üretim

en: White
tr: Beyaz

en: Units
tr: Birimler

en: Shipping method:
tr: Gönderi yöntemi:

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Product count
tr: Ürün sayacı

en: Delete package
tr: Paketi sil

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: options
tr: seçenekler

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Your item(s) have been updated.
tr: Ürünleriniz güncellendi.

en: Qty.
tr: Adet.

en: Cart
tr: Sepet

en: Transaction key
tr: İşlem kodu

en: Credit card details
tr: Kredi kartı detayları

en: Discount
tr: İndirim

en: Shipping
tr: Kargo

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Shipping address
tr: Gönderi adresi:

en: Ship to:
tr: Gönderi adresi:

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Received
tr: Alındı

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Products
tr: Ürünler

en: Product settings
tr: Ürün ayarları

en: Street address
tr: Adres

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Total:
tr: Toplam:

en: Feet
tr: Ayak

en: Orders
tr: Siparişler

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Live
tr: Live (canlı)

en: hour(s)
tr: Saat

en: day(s)
tr: Gün

en: week(s)
tr: hafta

en: month(s)
tr: ay

en: cancel
tr: iptal

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Contact phone number
tr: İrtibat telefon numarası

en: Ubercart - extra
tr: Ubercart - ilave

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: years
tr: yıl

en: Default gateway
tr: Öntanımlı geçit

en: Ubercart - payment
tr: Ödeme

en: Order ID
tr: Sipariş Numarası

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: View user details.
tr: Kullanıcı detaylarını görüntüle.

en: Rate
tr: Puan

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
tr: Ödeme aşamasında hata oluştu. Lütfen siparişinizin onaylandığından emin olmak için bizi arayınız.

en: A payment has been accepted.
tr: Ödeme kabul edildi.

en: Ubercart - core (optional)
tr: Ubercart - çekirdek(opsiyonel)

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: year(s)
tr: yıl

en: Addresses
tr: Adresler

en: Saved addresses
tr: Kaydedilmiş adresler

en: Packages
tr: Paketler

en: Package
tr: Paket

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Values
tr: Değerler

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Order #
tr: Sipariş no

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Print
tr: Yazdır

en: The e-mail address %mail is not valid.
tr: %mail e-posta adresi geçerli değil.

en: Account
tr: Hesap

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only in the category(s)
tr: Sadece bu kategori(ler)dekiler

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Transaction mode
tr: İşlem modu

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Credit card charged: !amount
tr: !amount ödemesi kabul edildi.

en: New password
tr: Yeni parola

en: Reports
tr: Raporlar

en: Report settings
tr: Rapor seçenekleri

en: Zone
tr: Bölge

en: Contact email address.
tr: İletişim e-posta adresi.

en: Revenue
tr: Kar

en: Payment method title
tr: Ödeme tipi başlığı

en: Order review submit button text
tr: Sipariş önizleme gönder buton metni

en: Submit Order
tr: Siparişi gönder

en: Order created through website.
tr: Sipariş websitesi aracılığı ile oluşturuldu.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
tr: !order_id için yeni sipariş bildirimi alınıyor.

en: Product information
tr: Ürün bilgileri

en: Sell price
tr: Satış fiyatı

en: Customer purchase price.
tr: Müşterinin satın aldığı fiyat.

en: View cart
tr: Sepeti görüntüle

en: Invalid e-mail address.
tr: Geçersiz e-posta adresi.

en: Click to view.
tr: Görüntülemek için tıklayın.

en: Shipping Address:
tr: Gönderi Adresi:

en: Order #:
tr: Sipariş no:

en: Shipping Method:
tr: Gönderme Yöntemi:

en: Ship order !order_id packages.
tr: !order_id siparişinin paketlerini sevket.

en: Ship
tr: Kargo

en: Product reports
tr: Ürün raporları

en: Sales per year
tr: Yıllık satışlar

en: Total revenue
tr: Toplam kazanç

en: Update report
tr: Raporu güncelle

en: Sold
tr: Satıldı

en: No products found
tr: Ürün bulunamadı

en: Average order
tr: Ortalama sipariş

en: Sales year
tr: Satış Yılı

en: Sales summary
tr: Satış özeti

en: Sales data
tr: Satış verileri

en: Grand total sales
tr: Satış genel toplamı

en: New packages
tr: Yeni paketler

en: Edit package
tr: Paketi düzenle

en: Cancel package shipment
tr: Paket sevkiyatını iptal et

en: Shipments
tr: Sevkiyatlar

en: New shipment
tr: Yeni sevkiyat

en: Shipment !id
tr: Gönderi !id

en: Delete shipment
tr: Sevkiyatı sil

en: Shipping type
tr: Taşıma türü

en: Tracking number
tr: İzleme numarası

en: cancel shipment
tr: gönderimi iptal et

en: Order @order_id does not exist.
tr: @order_id numaralı sipariş mevcut değil.

en: Ship date
tr: Gönderi tarihi

en: Shipping method
tr: Taşıma yöntemi

en: Are you sure you want to delete this shipment?
tr: Bu teslimatı silmek istediğinize emin misiniz ?

en: Payment received
tr: Ödeme alındı

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Enter
tr: Gir

en: Order complete
tr: Sipariş tamamlandı

en: Payment methods
tr: Ödeme yöntemleri

en: File download
tr: Dosya indirme

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Order total:
tr: Şipariş bedeli:

en: Current balance:
tr: Mevcut bakiye:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
tr: Müşteri ödeme aşamasında farklı bir e-posta adresi kullandı: !email

en: Vendor account number
tr: Satıcı hesap numarası

en: Invoice template
tr: Fatura şablonu

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: COD
tr: Kapıda Ödeme

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Tax
tr: Vergi

en: Customer messages
tr: Müşteri mesajları

en: Default price
tr: Öntanımlı fiyat

en: Save taxes
tr: Vergileri kaydet

en: You do not have any items in your shopping cart.
tr: Alışveriş sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.

en: Return to order view screen.
tr: Sipariş Ekranına geri dön.

en: Use this terminal to process credit card payments:
tr: Kredi kartı ödemelerini gerçekleştirmek için bu yolu kullanın

en: Balance:
tr: Bakiye:

en: You must enter a number for the amount.
tr: Miktar için rakam girmeniz gerekiyor.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
tr: Yanlış Sipariş Numarası. İşlem yapılamadı.

en: yearly
tr: Yıllık

en: monthly
tr: Aylık

en: Default cart form
tr: Varsayılan sepet formu

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
tr: Müşterinin alışveriş sepetindeki içeriği göster.

en: Package order !order_id products.
tr: !order_id siparişindeki ürünleri paketle

en: Test Gateway
tr: Deneme Geçidi

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
tr: Kredi kartı ödemelerini Deneme Geçidi üzerinden gerçekleştir.

en: Pay by mailing a check or money order.
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki ile ödeme

en: UPS Standard
tr: UPS Standart

en: Customer Supplied Package
tr: Müşteri Ürün Paketi

en: Credit card encryption
tr: Kredi kartı şifreleme

en: Credit card on a secure server:
tr: Güvenli sunucu üzerinde Kredi Kartı:

en: 2Checkout
tr: Checkout sistemi

en: Credit card/eCheck
tr: Kredi Kartı

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
tr: Kredi katı veya eÇek ile ödemek için 2Checkout'a yönlendir.

en: Select your payment type:
tr: Ödeme türünüzü seçin:

en: Online check
tr: Online Çek

en: Your 2Checkout vendor account number.
tr: 2Checkout satıcı hesap numarası

en: Secret word for order verification
tr: Sipariş karşılaştırması için gizli kelime

en: Language preference
tr: Dil ayarları

en: Adjust language on 2Checkout pages.
tr: 2Checkout sayfaları için dil ayarlaması

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
tr: Müşterilerin ödemeyi kredi kartı veya online çek ile ödemelerine izin ver.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
tr: Kredi kartı ikonunu ödeme metodu başlığı yanında göster.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
tr: Sipariş gözden geçirme sayfasındaki gönderim düğmesi için 2Checkout'a özel metin belirt.

en: Multi-page checkout
tr: Kasa çoklu-sayfa

en: Single page checkout
tr: Kasa tek sayfa

en: credit card
tr: kredi kartı

en: echeck
tr: Posta Çeki

en: eCheck
tr: Posta çeki

en: Update your payment details
tr: Ödeme ayrıntılarınızı güncelleyin

en: Update the payment details for a recurring fee.
tr: Yinelenen bir ücret için ödeme ayrıntılarını güncelle

en: Cancel the recurring fee?
tr: Yinelenen ücret iptal edilsin mi?

en: Cancel a recurring fee.
tr: Yinelenen ücreti iptal edin.

en: Update ARB subscription
tr: ARB aboneliği güncelleme

en: Cancel ARB subscription
tr: ARB aboneliği iptal

en: Transaction Key
tr: İşlem Anahtarı

en: AIM settings
tr: AIM ayarları

en: Live transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta gerçek işlemler.

en: Test transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta test işlemler.

en: cURL error: @error
tr: cURL hatası: @error

en: Credit card payment declined: @message
tr: Kredi kartı ödemesi reddedildi: @message

en: ACCEPTED
tr: ONAYLANDI

en: REJECTED
tr: REDDEDİLDİ

en: CVV match: @cvv
tr: CVV eşleşmesi: @cvv

en: Order @order_id
tr: Sipariş @order_id

en: Order @order_id - @sku
tr: Sipariş @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
tr: Abonman ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
tr: Abonelik bilgisi Authorize.Net sitesinde güncellendi.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
tr: Abonelik güncellenemedi. Daha fazla ayrıntı için sipariş yönetim uyarılarına bakın.

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
tr: Bu yinelenen ücretin ödeme bilgileri güncellendi.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
tr: Ödeme bilgilerinizi güncellerken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin ve güncelleme yapamıyorsanız bize ulaşın.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
tr: Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
tr: Abonelik iptal edilemedi. Daha fazla ayrıntı için sipariş yönetim uyarılarına bakın.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
tr: Bu ücreti iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
tr: Bu işlem geri alınamaz ve abonelik hizmetlerinin sonlandırılmasına yol açabilir.

en: The recurring fee has been canceled.
tr: Yinelenen ücret iptal edildi.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
tr: Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin ve sorun devam ederse bize ulaşın.

en: CVV information
tr: CVV bilgisi

en: Credit card terminal: Order @order_id
tr: Kredi kartı terminali: Sipariş @order_id

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
tr: Müşterilerimizi kimlik hırsızlığından korumak için, kasa inceleme sayfasında tarayıcı yenilendiğinde kredi kartı bilgileri silinir. Lütfen tekrar kart bilgilerinizi girin ve yeniden formu gönderin.

en: Default credit transaction type
tr: Öntanımlı kredi işlem türü

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
tr: Kredi kartı bilgileriniz güvenliğini sağlamak için kart bilgileriniz satın alma boyunca şifrelenmiştir.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
tr: Kredi kartı ödemelerini kabul etmeden önce <a href="!url">kredi kartı güvenlik ayarları</a>nı inceleyip  şifrelemeyi etkinleştirmelisin.

en: Credit card debug mode
tr: Kredi kartı deneme modu

en: Credit card:
tr: Kredi kartı:

en: Pay by credit card.
tr: Kredi Kartıyla ödenmiş.

en: (Last 4)
tr: (Son 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
tr: Kredi Kartının ön yüzündeki isim

en: You have entered an invalid credit card number.
tr: Yanlış bir Kredi Kartı numarası girdiniz.

en: The start date you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz başlangıç tarihi geçersiz.

en: The credit card you entered has expired.
tr: Girmiş olduğunuz kredi kartı zaman aşımına uğramıştır.

en: The issue number you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz düzenleme numarası geçersiz.

en: You have entered an invalid CVV number.
tr: Yanlış bir CVV kodu girdiniz.

en: You must enter the issuing bank for that card.
tr: Bankayı girmek zorundasınız.

en: Card Owner
tr: Kart Sahibi

en: Issuing Bank
tr: Banka

en: Card Number:
tr: Kart Numarası:

en: Card number encryption key filepath
tr: Kart numarası şifreleme anahtarı dosya yolu

en: Not configured, see below.
tr: Yapılandırılamadı, aşağıya bakınız.

en: Operate in credit card debug mode.
tr: Kredi kartı deneme modunda çalış.

en: Validate credit card numbers at checkout.
tr: Kredi kartı numarasını kasada doğrula.

en: Order status
tr: Sipariş durumu

en: Unit of time
tr: Zaman birimi

en: Credit card fields
tr: Kredi kartı alanları

en: Enable CVV text field on checkout form.
tr: Kasa formunda CVV metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card owner text field on checkout form.
tr: Kasa formunda kart sahibi metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card start date on checkout form.
tr: Kasa formunda kart başlangıç tarihini etkinleştirin.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
tr: Kasa formunda kart düzenleme numarası metin alanını etkinleştirin.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
tr: Kasa formunda veren banka metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card type selection on checkout form.
tr: Kasa formunda kart tipi seçimini etkinleştirin.

en: Card type select box options
tr: Kart tipi seçin kutusu seçenekleri

en: Credit card payment policy
tr: Kredi kartı ödeme politikası

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
tr: Fatura bilgileriniz girilen kredi kartı fatura adresiyle aynı olmalıdır aksi taktirde ödemeniz işleme konulmayacaktır.

en: Card processing failure message
tr: Kredi kartı başarısız işlem mesajı

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
tr: Kasada ödeme girişimi başarısız olursa müşterilere gösterilecek hata mesajı.

en: Card type
tr: Kart türü

en: Card owner
tr: Kart sahibi

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Issuing bank
tr: Veren banka

en: (if present)
tr: (eğer varsa)

en: What's the CVV?
tr: CVV nedir?

en: What is the CVV?
tr: CVV nedir?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
tr: CVV Kredi Kartı doğrulama numarasıdır.Bu numara, kartınızın sizden habersiz kullanılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Kartınızdaki CVV numarasını bulmak çok kolaydır. Lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
tr: Bu kartlar için CVV numarası kartın arkasında bulunur. İmza bölümündeki son üç rakamdır.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
tr: American Express  kartlarında CVV numarası kartın ön yüzünde bulunur. Kart numarasının üstünde sağ tarafta küçük bir şekilde yazılmış 4 rakamdan oluşan numaradır

en: Close this window
tr: Penceyi kapat

en: Order total: @total
tr: Sipariş toplamı: @total

en: Balance: @balance
tr: Bakiye: @balance

en: Charge Amount
tr: Ücret Tutarı

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
tr: Kredi kartı başarıyla işlenmiştir. Daha fazla bilgi için yönetici yorumlarına bakın.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
tr: Kredi kartı işleminde bir hata oldu. Ayrıntılar için yönetici yorumlarına bakın.

en: The credit card type did not pass validation.
tr: Kredi kartı türü, sağlamayı geçemedi.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
tr: !id<br />!decision, Sebep: !reason

en: No response returned from CyberSource.
tr: CyberSource'dan cevap alınamamıştır

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
tr: Gecikme için özür dileriz, ancak şu an kredi kartıyla ödeme alamıyoruz. Lütfen siparişinizi tamamlamak için <a href="!url">satış temsilcisi ile ilişki kurun</a>.

en: Successful transaction.
tr: İşlem Başarılı.

en: System unavailable.
tr: Sistem hizmet dışıdır.

en: Card verification number matched.
tr: Kart doğrulama numarası eşleşmiştir.

en: Card verification number not matched.
tr: Kart doğrulama numarası eşleşememiştir.

en: Continue with checkout to complete payment.
tr: Ödemeyi tamamlamak için 'satın al' ile devam ediniz.

en: Select a payment method from the following options.
tr: Aşağıdaki ödeme yöntemlerinden birini seçiniz.

en: Paying by
tr: Ödeme yöntemi

en: Show the order total preview on the payment pane.
tr: Sipariş toplamını ödeme kısmında göster.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
tr: Etkinleştirilmiş bir ödeme yöntemi bulunmadığından kasa işlemi tamamlanamadı. Lütfen sorunun çözümü için yöneticiyle ilişki kurun.

en: Method: @payment_method
tr: Yöntem: @payment_method

en: None available
tr: Hiçbiri kullanılamaz

en: Update order status on full payment
tr: Tam ödeme gerçekleştiğinde sipariş durumunu güncelle

en: Check the order balance
tr: Sipariş bakiyesini kontrol et

en: Balance is less than or equal to !zero.
tr: Bakiye !zero'ya eşit veya düşük.

en: Balance is equal to !zero.
tr: Bakiye !zero'ya eşit.

en: Balance is greater than !zero.
tr: Bakiye !zero'dan büyük.

en: Credit card charge failed.
tr: Kredi kartı tahsilatı başarısızlıkla sonuçlandı.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
tr: Karttan tahsilan gerçekleştirildi. Referans kodu: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
tr: Kredi kartı ödemesi başarıyla tamamlanmıştı.

en: Select payment gateway
tr: Ödeme geçidi seç

en: Delete payment?
tr: Ödemeyi sil?

en: The payment method of the order.
tr: Sipariş için ödeme yöntemi

en: The payment balance of the order
tr: Sipariş için ödeme bakiyesi

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
tr: Etkinleştirilmiş ödeme eklentileri için bir ödeme yöntemi seçiniz.

en: !method settings
tr: !method ayarları

en: Enable this payment gateway for use.
tr: Bu ödeme geçidini kullanmak üzere etkinleştir.

en: Payment entered.
tr: Ödeme girildi.

en: An error loading the payment information occurred.
tr: Ödeme bilgileri yüklenirken bir hata oluştu.

en: Payment information:
tr: Ödeme bilgileri:

en: Are you sure you want to delete this payment?
tr: Bu ödemeyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Payment deleted.
tr: Ödeme silinmiştir.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
tr: Bu ödeme için lütfen bir ödeme geçidi seçiniz.

en: Use gateway
tr: Geçidi kullan

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
tr: Başarılı bir ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için test kredi kartı ödeme geçidi ekler.

en: Receive Check
tr: Çek kabul et

en: Check or money order
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki

en: Cash on delivery
tr: Teslimatta nakit ödeme

en: Pay cash on delivery on pick-up.
tr: Teslimatta nakit ödeme.

en: A generic payment method type.
tr: Genel bir ödeme yöntemi tipi

en: Desired delivery date:
tr: İstenilen Teslim Tarihi:

en: Set to 0 for no maximum order limit.
tr: Sınırsız sipariş limiti için 0 atayınız.

en: Let customers enter a desired delivery date.
tr: Müşteriye tercih ettiği teslimat tarihini girmeye izin ver.

en: Enter a desired delivery date:
tr: İstenilen teslim tarihi girin:

en: Checks should be made out to:
tr: Ödemeleri aşağıdaki hesaplara yapabilirsiniz

en: Mail to
tr: E-posta alıcısı

en: Clear Date:
tr: Tarihi Temizle:

en: Check received
tr: Çek alındı.

en: Order balance:
tr: Sipariş bakiyesi:

en: The amount must be a number.
tr: Tutar sayı olarak girilmeli.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki, COD(Kapıda Ödeme) ve 'diğer' ödeme tipi hizmetleri

en: Review order
tr: Siparişi gözden geçir

en: Review payment
tr: Ödemeyi gözden geçir

en: Submit order
tr: Siparişi onayla

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
tr: PayPal - kişisel bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapın.

en: API server
tr: API Sunucusu

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında kargo seçim formunu etkinleştir.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında şirket adı kutucuğunu etkinleştir.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında irtibat telefonu kutucuğunu etkinleştir.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında yorum kutucuğunu etkinleştir.

en: <b>Address:</b> @avscode
tr: <b>Adres:</b> @avscode

en: Complete sale
tr: Satışı tamamla

en: The authorization has been voided.
tr: Onaylama iptal edilmiştir.

en: Calculate shipping
tr: Taşıma hesapla

en: Order comments
tr: Sipariş Notu

en: Continue checkout
tr: Satın almaya işlemine devam et

en: Postal code matched; address did not
tr: Posta kodu eşleşti; ancak adres eşleşmedi

en: Matched
tr: Eşleşti

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Unkown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
tr: E-posta adresiniz henüz kayıt edilmemiş veya onaylanmamıştır.

en: Flat shipping rates
tr: Sabit taşıma ücreti

en: Line item label
tr: Ürün kalemi etiketi

en: The starting price for shipping costs.
tr: Kargo maliyetinin başlangıç fiyatı

en: Do you want to delete this shipping method?
tr: Bu taşıma yöntemini silmek istiyor musunuz?

en: Shipping settings
tr: Taşıma/kargo ayarları

en: Default product shipping type
tr: Ürün için öntanımlı kargo gönderim yöntemi

en: Order: Product
tr: Sipariş: Ürün

en: Calculate shipping cost
tr: Kargo bedelini hesapla

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
tr: Kargo alternatiflerini, adres bilginizi girerek veya aşağıdaki tuşu kullanarak görebilirsiniz.

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Estimated shipping cost:
tr: Tahmini kargo gönderim maliyeti:

en: Click to calculate shipping
tr: Kargo alternatiflerini görmek için tıklayınız

en: You must select a shipping option before continuing.
tr: Devam etmeden önce bir kargo yöntemi seçmek zorundasınız.

en: Apply to order
tr: Sipârişe uygula

en: Package %id:
tr: Paket %id:

en: Contents:
tr: İçerik:

en: Package type:
tr: Paket türü:

en: Dimensions:
tr: Boyut:

en: Tracking number:
tr: İzleme numarası:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Cost:
tr: Maliyet:

en: Physical dimensions of the packaged product.
tr: Paketlenmiş ürünün fiziksel boyutları

en: Units of measurement
tr: Ölçüm birimi

en: Millimeters
tr: Milimetre

en: Shipment options
tr: Gönderi seçenekleri

en: Expected delivery
tr: Tahmini teslimat

en: Shipping cost
tr: Kargo gönderim maliyeti

en: Save shipment
tr: Teslimatı kaydet

en: Package @id has been deleted.
tr: Paket @id silindi.

en: Origin address
tr: Çıkış adresi

en: Saved Addresses
tr: Mevcut adresler

en: Dimensions are required for custom packaging.
tr: Paketleme için boyut bilgisi gerekli.

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: Physical dimensions of the package.
tr: Paketin fiziksel boyutları.

en: Review shipment
tr: Kargoyu gözden geçir

en: Total Charges
tr: Toplam Masraflar

en: Ship from:
tr: Gönderilen yer:

en: Display total price
tr: Toplam fiyatı göster

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Product attribute deleted.
tr: Ürün niteliği silindi.

en: Default cost
tr: Öntanımlı maliyet

en: No attributes left to add.
tr: Eklemek için nitelik kalmadı.

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
tr: Sipariş bilgileri aşağıdaki e-posta adresinize gönderilecektir.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
tr: <b>E-posta adresi:</b> @email (<a href="!url">düzenle</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
tr: Bu sipariş için geçerli bir e-mail adresi girin ya da varolan hesabınızla giriş yaparak alışverişe devam etmek için <a href="!url">burayı</a> tıklayın.

en: Confirm e-mail address
tr: E-posta adresini doğrula

en: Confirm password
tr: Parolayı doğrula

en: Passwords must match to proceed.
tr: İşleme devam edilmesi için parolalar uyuşmalıdır.

en: New account details
tr: Yeni hesap detayları

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
tr: <b>Seçenek.</b> Yeni müşteriler kendi özel üye bilgilerini girebilirler.<br />Eğer bir bilgi girilmediyse bu alanları sizin için biz doldurabiliriz.

en: The e-mail address did not match.
tr: E-posta adresi eşleşmedi.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
tr: E-posta adresiniz için mevcut bir üyelik bulunmaktadır. Yeni girdiğiniz üyelik bilgileri dikkate alınmayacaktır.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
tr: %name kullanıcı adı hâli hazırda kullanılmaktadır. Lütfen farklı bir kullanıcı adı giriniz veya kullanıcı adı alanını boş bırakınız.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
tr: Girdiğiniz parolalar uyuşmuyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: New account details help message
tr: Yeni hesap detayları yardım mesajı

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
tr: Yeni hesap detayları alanında görülecek yardım metni giriniz.

en: Enter your delivery address and information here.
tr: Teslimat adresi ve bilgilerinizi buraya giriniz.

en: My delivery information is the same as my billing information.
tr: Teslimât bilgilerim, fatura bilgilerim ile aynıdır

en: Enter your billing address and information here.
tr: Fatura adres ve bilgilerinizi giriniz.

en: My billing information is the same as my delivery information.
tr: Fatura bilgilerim, teslimat bilgilerim ile aynıdır

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
tr: Siparişiniz ile ilgili eklemek istediğiniz özel talimatlarınız veya sorularınız için bu alanı kullanınız.

en: Edit the basic checkout settings.
tr: Temel satın alma ayarları düzenle.

en: Address fields
tr: Adres alanları

en: Edit the address field settings.
tr: Adres alan ayarlarını düzenle

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
tr: Sepetinizi görüntüleyin/düzenleyin ya da siparişi tamamlayın.

en: Purchase the items in your shopping cart.
tr: Alışveriş Sepetindekileri satın al.

en: Review an order before final submission.
tr: Siparişi onaylamadan önce son gözden geçirme

en: Display information upon completion of an order.
tr: Sipariş tamamlandığında bilgileri göster.

en: Hide block if cart is empty.
tr: Sepet boş ise bloğu gizle

en: Display the shopping cart icon in the block title.
tr: Blok başlığında alışveriş sepeti simgesini göster.

en: Display small help text in the shopping cart block.
tr: Alışveriş sepeti bloğunda küçük yardım metni göster

en: Cart help text
tr: Sepet yardım metni

en: Displayed if the above box is checked.
tr: Üstteki kutu işaretlendiyse gösterilir.

en: Click title to display cart contents.
tr: Sepet içeriğini görüntülemek için başlığı tıklayın.

en: There are no products in your shopping cart.
tr: Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.

en: Cart contents
tr: Sepet içeriği

en: Customer information
tr: Müşteri Bilgileri

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
tr: Sitede yeni bir müşteri oluşturmak için gerekli bilgileri alın.

en: Delivery information
tr: Teslimat bilgileri

en: Allow a customer to put comments on an order.
tr: Müşterilere siparişe yorum eklemesi için izin verin

en: Continue shopping
tr: Alışverişe devam et

en: Add to cart redirect
tr: Sepet yönlendirmesi için ekle

en: Minute(s)
tr: Dakika

en: Hour(s)
tr: Saat

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
tr: Yeni müşteriye üyeliği ile ilgili detay bilgiyi e-posta olarak gönder.

en: Continue shopping message
tr: Alışverişe devam et mesajı

en: Update cart
tr: Sepeti güncelle

en: Your cart has been updated.
tr: Sepetiniz güncellenmiştir.

en: You must login before you can proceed to checkout.
tr: Devam edebilmek için giriş yapmalısınız.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
tr: Üzgünüz, bu ürün şu anda satışta değil

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
tr: <strong>@product-title</strong>, <a href="!url">sepetiniz</a>e eklendi.

en: Sets the ID of the cart link.
tr: Sepet bağlantısının ID'sini girin.

en: Adds a product to the cart.
tr: Bir ürünü sepete ekler.

en: Cart Links
tr: Sepet Bağlantıları

en: Find orphaned products
tr: Katalog dışı kalmış ürünleri bul

en: Find products that have not been categorized.
tr: Sınıflandırılmamış ürünleri bulun.

en: Pattern for catalog pages
tr: Katalog sayfaları şablonu

en: Catalog vocabulary
tr: Katalog sözlüğü

en: Find orphaned products here.
tr: Katalog dışı kalmış ürünleri buruda bul

en: Unlisted products
tr: Listelenmemiş ürünler

en: View file downloads
tr: İndirilen dosyaları görüntüle

en: View your purchased files.
tr: Satın aldığınız dosyaları görüntüleyin.

en: File downloads
tr: İndirilebilir dosyalar

en: Click here to view your file downloads.
tr: Buraya tıklayarak indirebileceğiniz dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

en: User can now download files in the directory %dir.
tr: Üye şimdi %dir dizinindeki dosyaları indirebilir.

en: User can now download the file %file.
tr: Üye şimdi %file isimli dosyayı indirebilir.

en: The file downloads directory has been set and is working.
tr: Dosya indirme dizini ayarlanmış ve çalışır durumda.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
tr: <strong>Kargolanabilir:</strong> Evet

en: <strong>Shippable:</strong> No
tr: <strong>Kargolanabilir:</strong> Hayır

en: Files path
tr: Dosya yolu

en: IP addresses
tr: IP adresleri

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
tr: Bir ürünün indirilebilirlik özelliği satın alınma işleminden ne kadar süre sonra sona ersin?

en: %dir is not a valid file or directory
tr: %dir dizini geçerli bir dosya ya da dizin değil

en: Delete file(s)
tr: Dosyaları sil

en: File options
tr: Dosya seçenekleri

en: Perform action
tr: Eylemi gerçekleştir

en: Can not move file to %dir
tr: Dosya %dir dizinine taşınamıyor

en: Message subject
tr: İleti konusu

en: expires on @date
tr: @date tarihinde bitecek

en: No downloads found
tr: İndirilmiş dosya yok

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
tr: Bu mesajın hatalı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen site yöneticisi ile iletişime geçiniz.

en: No category
tr: Kategori yok

en: Send e-mail notification on update.
tr: Güncellemede e-posta bildirimi gönder.

en: Select from address book.
tr: Adres defterinden seç.

en: Primary e-mail:
tr: Ana e-posta:

en: Customer number
tr: Müşteri numarası

en: Primary e-mail
tr: Ana e-posta

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Order created.
tr: Sipariş oluşturuldu.

en: Add an admin comment
tr: Bir yönetici yorumu ekle

en: Admin comments are only seen by store administrators.
tr: Yönetici yorumları sadece mağaza yöneticileri tarafından görüntülenebilir.

en: No admin comments have been entered for this order.
tr: Bu sipariş için herhangi bir yönetici yorumu bulunmamaktadır.

en: Add an order comment
tr: Siparişe bir yorum ekleyin

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
tr: Sipariş yorumları öncelikle müşterilerle iletişim kurmak için kullanılır.

en: Order updated.
tr: Sipariş güncellendi.

en: This order contains no products.
tr: Bu siparişte hiç ürün yok.

en: This order has no admin comments associated with it.
tr: Bu sipariş herhangi bir yönetici yorumu ile ilişkilendirilmemiştir.

en: Check an order's products
tr: Sipariş ürünlerini denetle.

en: Update the order status
tr: Sipariş durumunu güncelle

en: Add a comment to the order
tr: Siparişe bir yorum ekle

en: Unit of measurement
tr: Ölçü birimi

en: Edit the basic order settings.
tr: Temel sipariş seçeneklerini ayarla.

en: Create order
tr: Sipariş oluştur

en: Create an empty new order.
tr: Yeni ve boş bir sipariş oluşturun.

en: Search orders
tr: Sipariş ara

en: Search existing orders.
tr: Mevcut siparişlerde ara.

en: Select address
tr: Adres seçiniz

en: Select customer
tr: Müşteri seçin

en: View your order history.
tr: Sipariş geçmişinizi görüntüleyin.

en: View order @order_id.
tr: @order_id no.lu siparişi görüntüle.

en: View invoice
tr: Faturayı görüntüle

en: View order
tr: Siparişi görüntüle

en: Printable invoice
tr: Yazdırılabilir fatura

en: Mail invoice
tr: Posta faturası

en: Delete order @order_id.
tr: @order_id no.lu siparişi sil.

en: Standard delivery
tr: Standart gönderi

en: <i>No comments left.</i>
tr: <i>Sipariş yorumu yok.</i>

en: The order ID.
tr: Sipariş numarası

en: The subtotal of products on an order.
tr: Siparişteki ürünlerin ara toplamı.

en: The order total.
tr: Sipariş toplamı.

en: The primary e-mail address of the order.
tr: Sipariş için ana e-posta adresi.

en: The order shipping address.
tr: Sipariş kargo gönderi adresi

en: The phone number for the shipping address.
tr: Kargo adresi için telefon numarası

en: The order billing address.
tr: Sipariş faturalama adresi

en: The phone number for the billing address.
tr: Fatura adresi için telefon numarası

en: The first name associated with the order.
tr: Sipariş ile ilişkili isim.

en: The last name associated with the order.
tr: Sipariş ile ilişkili soyad

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
tr: Yönetici tarafından giriler sipariş ile ilgili son yorum. (Sipariş yöneticisi yorumları sayılmamıştır)

en: The current order status.
tr: Siparişin şu anki durumu.

en: Click here to view your order history.
tr: Sipariş geçmişinizi görmek için burayı tıklayın.

en: Ship to
tr: Gönderi adresi

en: Bill to
tr: Fatura adresi

en: Customer info
tr: Müşteri bilgisi

en: Manage the information for the customer's user account.
tr: Müşterinin kullanıcı hesabı ekranındaki bilgileri yönet.

en: Line items
tr: Ürün kalemleri

en: Admin comments
tr: Yönetici yorumları

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
tr: İdari notlar ve yönergeler hakkındaki yönetici yorumlarını görüntüle.

en: Number of orders on overview screen
tr: Genel ekrandaki sipariş sayısı

en: Capitalize address on order screens
tr: Sipariş ekranlarında adres bilgisini büyük harfe çevir

en: Active orders
tr: Etkin siparişler

en: Billing first name
tr: Fatura için adınız

en: Billing last name
tr: Fatura için soyad

en: Billing company
tr: Fatura için şirket

en: Shipping first name
tr: Kargo için adınız

en: Shipping last name
tr: Kargo için soyad

en: Shipping company
tr: Kargo için şirket

en: Click to open a window with a printable invoice.
tr: Buraya tıklayarak sipariş yazdırma penceresini açabilirsiniz.

en: No products found.
tr: Hiçbir ürün bulunamadı.

en: Recipient e-mail address
tr: Alıcı e-posta adresi

en: No addresses found for customer.
tr: Müşteri için herhangi bir adres bulunamadı.

en: Select an address
tr: Bir adres seçiniz

en: Enter an e-mail address for the new customer.
tr: Yeni müşteri için bir e-posta adresi giriniz.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
tr: @order_id numaralı sipariş @uid kullanıcısı tarafından silindi.

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Edit order @order_id.
tr: @order_id no.lu sipariş düzenle.

en: Order number:
tr: Sipariş numarası:

en: Customer:
tr: Müşteri:

en: Products:
tr: Ürünler:

en: Order comments:
tr: Sipariş Notu:

en: An account has been created for you with the following details:
tr: Aşağıdaki bilgiler ile sizin için bir hesap oluşturuldu:

en: Password:
tr: Parola:

en: Want to manage your order online?
tr: Siparişinizi çevirim içi olarak yönetmek mi istiyorsunuz ?

en: Purchasing Information:
tr: Satın alma Bilgileri:

en: E-mail Address:
tr: E-posta adresi:

en: Billing Address:
tr: Fatura Adresi:

en: Billing Phone:
tr: Fatura Telefonu:

en: Shipping Phone:
tr: Gönderi Telefonu:

en: Order Grand Total:
tr: Sipariş Toplam Tutarı:

en: Payment Method:
tr: Ödeme Yöntemi:

en: Order Summary:
tr: Sipariş Özeti:

en: Shipping Details:
tr: Gönderi Detayları:

en: Products Subtotal:
tr: Ürünlerin ara toplamı:

en: Total for this Order:
tr: Toplam Tutar:

en: Products on order:
tr: Siparişteki ürünler:

en: (!price each)
tr: (herbiri için !price )

en: Where can I get help with reviewing my order?
tr: Siparişimi gözden geçirmek için nereden yardım alabilirim?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
tr: Lütfen dikkat: Bu e-posta otomatik olarak gönderilmiştir. Lütfen bu mesajı cevaplamayın.

en: Thanks again for shopping with us.
tr: Bizimle alışveriş yaptığınız için tekrar teşekkür ederiz.

en: Configure product settings.
tr: Ürün ayarlarını yapılandır

en: Product SKU/model.
tr: Ürün stok kodu / modeli.

en: Your store's cost.
tr: Mağazanızın maliyeti.

en: Package quantity
tr: Paketleme miktarı

en: List position
tr: Liste konumu

en: The product's list price.
tr: Ürünün liste fiyatı

en: The product's cost.
tr: Ürünün maliyeti.

en: The product's sell price.
tr: Ürünün satış fiyatı

en: Display price
tr: Fiyatı göster

en: Class ID
tr: Sınıf ID

en: No product classes have been defined yet.
tr: Henüz ürün sınıfı tanımlanmadı.

en: Add a class
tr: Bir sınıf ekle

en: Product class %type deleted.
tr: Ürün sınıfı %type silindi.

en: SKU: @sku
tr: Ürün stok kodu: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
tr: Geçersiz bir miktar girişi yaptınız.

en: Weight: !weight
tr: Ağırlık: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
tr: Boyutlar: !length × !width × !height

en: !feature settings
tr: !feature ayarlar

en: The product feature has been deleted.
tr: Ürün özelliği silindi.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
tr: Bu %feature'i silmek istediğinize emin misiniz?

en: Error: No form data was returned for that operation.
tr: Hata: Bu operasyon herhangi bir form bilgisi döndürmedi.

en: No features found for this product.
tr: Bu için özellik bulunamadı

en: Add a new feature
tr: Yeni özellik ekle

en: Save feature
tr: Özelllik kaydet

en: The product feature has been added.
tr: Ürün özelliği eklendi.

en: The product feature has been updated.
tr: Ürün özelliği güncellendi.

en: Product kit
tr: Ürün kiti

en: Name of the product kit
tr: Ürün kitinin adı

en: Ordering
tr: Sipariş vermek

en: Click to add to cart.
tr: Sepete eklemek için tıklayınız

en: Customer reports
tr: Müşteri raporları

en: Sales reports
tr: Satış raporları

en: View summary of all store sales
tr: Tüm mağazalardaki toplam satışları görüntüle

en: View store sales for a particular year
tr: Belirli bir yılın mağaza satışlarını görüntüle

en: No customers found
tr: Müşteri bulunamadı

en: Show paged records
tr: Sayfalanmış kayıtları göster

en: Show all records
tr: Tüm kayıtları göster

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
tr: Çoklu durum seçimi için Ctrl tuşuna basılı tutun.

en: You must select at least one order status.
tr: En azından bir tane sipariş statüsü seçmelisiniz.

en: Customers total
tr: Toplam müşteri

en: New customers today
tr: Bugün için yeni müşteriler

en: Online customers
tr: Çevirim içi müşteriler

en: Show a detailed list of products ordered.
tr: Sipariş edilmiş ürünleri detaylı liste olarak göster.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
tr: Bir sayfada, rapor tablosu için gösterilebilinecek azami satır sayısı.

en: Reported statuses
tr: Raporlanmış durumlar

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
tr: Sadece seçilmiş durumdaki siparişler rapora ilave edilecek.

en: Role expiration
tr: Rol geçerlilik süresi

en: Role assignment
tr: Rol atama

en: Delete role expiration
tr: Rol geçerlilik süresi silme

en: Delete a specified role expiration
tr: Belirtilen rolün geçerlilik süresini sil

en: There are no pending expirations for roles this user.
tr: Bu kullanıcı için bekleyen bir geçerlilik süresi mevcud değil

en: The expiration length must be a positive integer
tr: Geçerlilik uzunluğu pozitif değişken olmalıdır.

en: The associated role name
tr: Birleşmiş rol adı

en: Expiring roles
tr: Süresi bitecek roller

en: This role will expire on !date
tr: Bu rol geçerliliğini !date tarihinde yitirecektir.

en: Default role
tr: Varsayılan rol

en: Product roles
tr: Ürün rolleri

en: Expiration display
tr: Geçerlilik süresi görüntüleme

en: Show expirations on user page
tr: Kullanıcı sayfasında geçerlilik sürelerini göster

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
tr: Şayet kullanıcının bir tolünün geçerlilik süresi dolarsa, kullanıcıya hesap sayfasında gösterilecektir.

en: Time before reminder
tr: Hatırlatmadan önceki zaman

en: Decrement stock upon order submission
tr: Sipariş onaylandığında stok seviyesini düşür

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
tr: İzlemenin etkinleştirildiği siparişdeki ürünlerin stok seviyesini  düşür

en: Stock reports
tr: Stok raporları

en: The current stock level
tr: Mevcut stok seviyesi

en: The model or SKU of the stock level
tr: Model veye SKU için stok seviyesi

en: The threshold or warning limit of the stock level
tr: Stok seviyesinin kritik seviyesi veya limit uyarısı

en: Export to CSV file
tr: SCV formatlı dosya olarak dışarı ver

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
tr: Stok seviyesi belirlenen kritik seviyeye ulaştığında bilgilendirme iletisi gönder

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
tr: Bilgilendirilecek e-posta adreslerinin virgül ile ayrılmış listesi

en: View and modify customer information and orders.
tr: Müşteri bilgilerini ve siparişleri görütüle ve güncelle

en: View customers
tr: Müşterileri görüntüle

en: Search customers
tr: Müşterileri ara

en: Search through your customer list.
tr: Müşteri listenizde arama

en: Browse various store reports.
tr: Çeşitli mağaza raporlarına bak

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
tr: Ubercart için yapılandırma ayarların uyarla

en: Import countries
tr: Ülkeleri içe aktar

en: Import and manage countries.
tr: Ülkeleri içeri aktar ve yönet

en: Customer orders
tr: Müşteri siparişleri

en: View a list of orders placed by this customer.
tr: Bu müşterinin siparişlerini listele

en: Disable a country
tr: Bir ülkeyi devre dışı bırak.

en: Disable a country from use.
tr: Bir ülkeyi kullanım dışı bırakır.

en: Enable a country
tr: Bir ülkeyi geçerli kıl

en: Enable a disabled country.
tr: Geçersiz kılınmış bir ülkeyi geçerli kıl.

en: Remove a country
tr: Bir ülkeyi kaldır

en: Remove an installed country.
tr: Yüklenmiş bir ülkeyi kaldır.

en: Update a country
tr: Bir ülkeyi güncelle

en: Update an installed country.
tr: Yüklenmiş bir ülkeyi güncelle

en: Our store
tr: Mağazamız

en: A link to the site login page.
tr: Site kullanıcı giriş sayfası linki

en: The Ubercart store name.
tr: Ubercat mağaza adı.

en: The Ubercart store owner.
tr: Ubercart mağaza sahibi.

en: The Ubercart store e-mail address.
tr: Ubercart mağaza e-posta adresi.

en: The Ubercart store phone number.
tr: Ubercart mağaza telefon numarası.

en: The Ubercart store mailing address.
tr: Ubercart mağaza e-posta adresi.

en: The URL to the store help page.
tr: Mağaza yardım sayfası için URL.

en: You must enable the order module to track customers.
tr: Müşterileri izlemek için sipâriş eklentisini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

en: View customer's order.
tr: Müşterilerin siparişlerini görüntüle.

en: Billing name
tr: Fatura ismi

en: Shipping name
tr: Kargo ismi

en: No orders found.
tr: Sipariş bulunamadı

en: View order !order_id.
tr: !order_id nolu siparişi görüntüle.

en: Edit order !order_id.
tr: !order_id nolu siparişi düzenle.

en: Use the following links to find documentation and support:
tr: Dökümantasyon ve destek için bu linkleri kullanınız:

en: Ubercart User's Guide
tr: Ubercart kullanıcı kılavuzu

en: Support Forums
tr: Destek Forumları

en: -None available-
tr: Mevcud değil

en: !country disabled.
tr: !country devre dışı bırakıldı.

en: !country is already disabled.
tr: !country zaten devre dışı bırakılmıştı.

en: Attempted to disable an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke devre dışı bırakılmaya çalışıldı.

en: Attempted to enable an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke devre alınmaya çalışıldı.

en: Attempted to remove an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke kaldırılmaya çalışıldı.

en: !country removed.
tr: !country kaldırıldı.

en: Attempted to update an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülkeyi güncellemeyi denediniz

en: You cannot update to a previous version.
tr: Önceki versiyonu güncelleyemezsiniz

en: Country update complete.
tr: Ülke bilgileri güncellemesi tamamlandı.

en: Customer's first name
tr: Müşterinin adı

en: Customer's last name
tr: Müşretirin soyadı

en: First street address field
tr: İlk cadde adres alanı

en: Second street address field
tr: İkinci cadde adres alanı

en: City name
tr: Şehir adı

en: Full name of the zone
tr: Bölge adı

en: Abbreviation of the zone
tr: Bölge kısaltması

en: Name of the country
tr: Ülke İsmi

en: 2 digit country abbreviation
tr: 2 harflik ülke kısaltması

en: 3 digit country abbreviation
tr: 3 harflik ülke kısaltması

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
tr: Bu değişkenler ülke için girilmiş kargo adresinde kullanılmış olmalıdır.

en: Country settings saved.
tr: Ülke ayarları kayıt edildi.

en: Store name
tr: Mağaza Adı

en: Store owner
tr: Mağaza sahibi

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
tr: Müşteri listesinde ve özet kısmında görüntülenecek adresi seçiniz

en: Primary customer address
tr: Müşteri birincil adresi

en: Currency format
tr: Para birimi biçimi

en: Current format
tr: Geçerli biçim

en: Currency Sign
tr: Para birimi sembolü

en: Display currency sign after amount.
tr: Miktardan sonra para birimi sembolünü göster

en: Thousands Marker
tr: Binlik ayracı

en: Decimal Marker
tr: Ondalık ayracı

en: Number of decimal places
tr: Ondalık hane sayısı

en: Weight format
tr: Ağırlık biçimi

en: Default unit of measurement
tr: Varsayılan ölçü birimi

en: @unit format string
tr: @unit dizi biçimi

en: Length format
tr: Uzunluk biçimi

en: Street address 1
tr: Adres 1

en: Street address 2
tr: Adres 2

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: 01 - January
tr: 01 - Ocak

en: 02 - February
tr: 02 - Şubat

en: 03 - March
tr: 03 - Mart

en: 04 - April
tr: 04 - Nisan

en: 05 - May
tr: 05 - Mayıs

en: 06 - June
tr: 06 - Haziran

en: 07 - July
tr: 07 - Temmuz

en: 08 - August
tr: 08 - Ağustos

en: 09 - September
tr: 09 - Eylül

en: 10 - October
tr: 10 - Ekim

en: 11 - November
tr: 11 - Kasım

en: 12 - December
tr: 12 - Aralık

en: Source string contains an invalid character (!char)
tr: Kaynak dizisi geçersin karekter (!char) içeriyor

en: Subtotal excluding taxes
tr: Vergi hariç ara toplam

en: Delete tax rule
tr: Vergi kuralı sil

en: Changed %title to %amount.
tr: %title %amount olarak değiştirildi.

en: Removed %title.
tr: %title kaldırıldı.

en: Added %amount for %title.
tr: %title için %amount eklendi.

en: Taxed product types
tr: Vergilendirilmiş ürün tipleri

en: Expiration time
tr: Geçerlilik bitişi

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Security settings
tr: Güvenlik ayarları

en: Download file
tr: Dosyayı indir

en: Order total
tr: Sipariş toplamı

en: Link this field to its user
tr: Bu alanı kullanıcısına bağla

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek değerin üzerine yazın

en: Text to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek metin

en: My order history
tr: Sipariş geçmişim

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
tr: Drupal kurulumuzla ilgili bir veya daha fazla sorun belirlendi. Daha fazla bilgi için <a href="@status">durum raporuna</a> bakınız.

en: The comment body.
tr: Yorum gövdesi.

en: SKU:
tr: Ürün stok kodu:

en: Description: @desc
tr: Tanım: @desc

en: Flat rate shipping method was updated.
tr: Sabit fiyatlı kargo yöntemi güncellendi.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
tr: Yeni sabit fiyatlı kargo ödeme yöntemi oluşturuldu ve etkinleştirildi.

en: Flat rate shipping method deleted.
tr: Sabit fiyatlı kargo yöntemi silindi.

en: Receiving quotes...
tr: Bilgiler alınıyor...

en: Attribute option
tr: Öznitelik seçeneği

en: Show/hide shopping cart contents.
tr: Sepeti göster/gizle.

en: View your shopping cart.
tr: Sepetinizi götüntüleyin.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
tr: Sepetinizi <a href="!url">görüntüleyin</a>.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
tr: Siparişiniz tamamlanmak üzere. Aşağıdaki ayrıntıları gözden geçirin ve her şey doğruysa "Siparişi onayla"yın. Gerekiyorsa "Sepete Geri Dön" e basarak siparişinizi düzeltebilirsiniz.

en: You must select at least one file to delete.
tr: Silmek için en az bir dosya seçmelisiniz.

en: Ubercart file expiration(s)
tr: Ubercart dosya süre bitiş(ler)i

en: Notify customer when a file is granted
tr: Müşteriye dosya indirme izni onaylandığında haber ver

en: File expiration
tr: Dosya süre sonu

en: E-mail for granted files
tr: İndirme izni verilen dosyalar için e-posta

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
tr: Dosya indirme işleminiz tamamlanınca yeniden indirme yapmadan önce bu sayfayı yenileyin. (İzniniz varsa)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
tr: Tıklamalarınız sayacı değiştiriyor olsa bile indirme sayacı indirme işlemi süresince yeniden çalıştırılmaz.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
tr: Dosya indirme yardımcısı ve hızlandırıcısı programlar kullanmayınız, hesabınızın kilitlenmesine sebep olabilirsiniz.

en: No files can be downloaded by this user.
tr: Bu üye tarafından hiçbir dosya indirilemez.

en: File limitations
tr: Dosya sınırlamaları

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
tr: Bu dosya aynı anda kaç farklı IP adresinden indirilebilsin?

en: Override time limit
tr: Zaman sınırının üstüne yaz

en: Warn about purchasing duplicate files
tr: Aynı dosyadan birden fazla satın alınmaya çalışıldığında uyarı göster

en: The directory %dir was deleted.
tr: %dir dizini silindi.

en: The directory %dir could not be deleted.
tr: %dir dizini silinemedi.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
tr: %dir dizini silinemedi çünkü boş değil.

en: The file %dir was deleted.
tr: %dir isimli dosya silindi.

en: View order.
tr: Siparişi görüntüle.

en: The order status.
tr: Sipariş bilgileri.

en: The product title.
tr: Ürün başlığı

en: Total price
tr: Toplam fiyat

en: Sales tax report
tr: Satış vergisi raporu

en: Add a tax rate
tr: Bir vergi oranı gir

en: Edit a tax rate
tr: Bir vergi oranını düzenle

en: Numeric
tr: Sayısal

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Login URL
tr: Giriş URL

en: <b>@type failed.</b>
tr: <b>@type başarısız.</b>

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
tr: Henüz bir hesabınız yoksa, <a href="!url">buradan</a> kayıt olabilirsiniz.

en: No file downloads available.
tr: İndirilebilir dosya yok.

en: Stock Level
tr: Stok Seviyesi

en: Delivery date
tr: Teslim tarihi

en: No orders available.
tr: Sipariş yok.

en: New users
tr: Yeni kullanıcı

en: Store information
tr: Mağaza bilgisi

[ctx: cheque]
en: Check
tr: çek

en: New Order at [store:name]
tr: [store:name] adlı dükkanınızda yeni bir sipariş var

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
tr: <a href="[site:url]">Ön sayfaya dön.</a>

en: View all downloads
tr: Tüm indirmeleri görüntüle

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
tr: <strong>Dizin:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
tr: <strong>Dosya:</strong> !file<br />

en: Order Date:
tr: Sipariş Tarihi:

en: View reports
tr: Raporları görüntüle

en: Stock level
tr: Stok seviyesi

en: [store:name]: Stock threshold limit reached
tr: [store:name]:  Stok eşik sınırına ulaşıldı

en: Store link
tr: Mağaza adresi

en: Help page URL
tr: Yardım sayfası URL

en: Configure taxes
tr: Vergileri ayarla

en: Thanks for your order, !order_first_name!
tr: !order_first_name!, siparişiniz için teşekkür ederiz.

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
tr: Eğer siparişinizin durumunu kontrol etmek istiyorsanız lütfen !store_link adresinde anasayfamızı ziyaret edip menüde "Hesabım"a tıklayın ya da aşağıdaki bağlantıyı kullanarak giriş yapın:

en: Comment type
tr: Yorum türü

en: Address city.
tr: Adres şehir.

en: Address post code.
tr: Adres posta kodu.

en: Address country.
tr: Adres ülke.

en: Contact phone number.
tr: İletişim telefon numarası.

en: @name conditions
tr: @name koşulları

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: Forever
tr: Süresiz

en: Catalog paths
tr: Katalog yolları

en: Catalog pages
tr: Katalog sayfaları

en: Print order invoice.
tr: Sipariş belgesini yazdır.

en: First Last
tr: İlk Son

en: Last, First
tr: Son, İlk

en: Last First
tr: Son İlk

en: PayPal landing page style
tr: PayPal açılış sayfası stili

en: Additional shipping cost per product in cart.
tr: Sepetteki her ürüne kargo ücreti ekle.

en: Enable checkout.
tr: Ödemeyi etkinleştir.

en: Enable anonymous checkout.
tr: Misafir kullanıcı ödemesini etkinleştir.

en: You have reached the download limit for this file.
tr: Bu dosyayı indirebilmeniz için size tanımlanan indirme sayısını aştınız.

en: You already have privileges to <a href="!url">download %file</a>. If you complete the purchase of this item, your new download limit will be %download_limit, your access location limit will be %address_limit, and your new expiration time will be %expiration.
tr: Zaten <a href="!url"> %file </a> isimli dosyayı indirebilme yetkiniz var. Yeniden satın alırsanız, dosya indirme sınırınız %download_limit, dosyaya erişim sınırınız %address_limit, dosyaya erişim süreniz de %expiration olarak güncellenecektir.

en: You already have privileges to <a href="!url">download %file</a>.
tr: <a href="!url">%file</a> isimli dosyayı indirebilme yetkisine zaten sahipsiniz.

en: Card types
tr: Kart türü

en: No payment methods are available.
tr: Kullanılabilir ödeme yöntemi yok.

en: Your order is complete! Your order number is [uc_order:order-number].
tr: Siparişiniz başarıyla tamamlanmıştır. <b>Sipariş numaranız: [uc_order:order-number].</b>

en: The current stock level.
tr: Mevcut stok seviyesi.

en: Show card details
tr: Kart ayrıntılarını göster

en: Choose and configure available payment methods.
tr: Kullanılabilir ödeme yöntemlerini seçin ve yapılandırın.

en: The product's SKU or model number.
tr: Ürün SKU ya da model numarası.

en: The product's weight.
tr: Ürün ağırlığı

en: The product's length.
tr: Ürün uzunluğu

en: The product's width.
tr: Ürün genişliği

en: The product's height.
tr: Ürün yüksekliği

en: The unit of measurement.
tr: Ölçü birimi.

en: Configure tax rates and rules.
tr: Vergi oranlarını ve kuralları ayarla.

en: Defines tax rates for customers' geographic locations and products sold.
tr: Müşterilerin cografi konumları ve satılan ürünler için geçerli vergi oranlarını tanımlar.

en: Subscription canceled through Authorize.Net.
tr: Authorize.Net sitesinde abonelik iptal edildi.
