Variable (7.x-1.2) - en to ro translation catalogue (174 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: all
ro: toate

en: File path
ro: Cale fişier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Ţară

en: Variable
ro: Variabilă

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Modules
ro: Module

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Theme
ro: Temă

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Options
ro: Opţiuni

en: Date format
ro: Format dată

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Public registrations
ro: Înregistrări publice

en: Only site administrators can create new user accounts.
ro: Numai administratorii sitului pot crea noi conturi de utilizator.

en: Feed description
ro: Descriere flux

en: Published
ro: Publicat

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Other
ro: Altele

en: String
ro: Șir text

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Optional
ro: Opţional

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Titles only
ro: Doar titluri

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra fără aprobarea administratorului.

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Empty
ro: Gol

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Site information
ro: Informațiile site-ului

en: Length of trimmed posts
ro: Lungimea sumarului articolelor

en: 200 characters
ro: 200 de caractere

en: 400 characters
ro: 400 de caractere

en: 600 characters
ro: 600 de caractere

en: 800 characters
ro: 800 de caractere

en: 1000 characters
ro: 1000 de caractere

en: 1200 characters
ro: 1200 de caractere

en: 1400 characters
ro: 1400 de caractere

en: 1600 characters
ro: 1600 de caractere

en: 1800 characters
ro: 1800 de caractere

en: 2000 characters
ro: 2000 de caractere

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ro: Numărul maxim de caractere utilizat în versiunea scurtă a unui articol. Drupal va utiliza această opţiune pentru a determina la ce lungime va tăia articolul. Versiunea tăiată a unui articol este în mod normal utilizată ca un intro atunci când articolul este afişat pe prima pagină, sau în fluxuri XML, etc. Pentru a dezactiva intro-urile alegeţi 'Nelimitat'. Remarcaţi că acestă opţiune va afecta doar conţinutul nou sau actualizat şi nu va afecta intro-urile existente.

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Default options
ro: Opţiuni implicite

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: The name used to indicate anonymous users.
ro: Numele folosit pentru a indica vizitatorii anonimi.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ro: Prima pagină afişează conţinutul de la acest URL relativ. Dacă nu sunteţi sigur, specificaţi "node".

en: Select
ro: Alege

en: Examples
ro: Exemple

en: Variables
ro: Variabile

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Default picture
ro: Imaginea predefinită

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ro: Adresa URL pentru poza care va fi afişată în profilul membrilor care nu şi-au personalizat contul. Lăsaţi liber pentru nici un fel de poză.

en: Multilingual support
ro: Suport multilimbă

en: Enabled, with translation
ro: Activat, cu traducere

en: Must users preview posts before submitting?
ro: Sunt utilizatorii obligaţi să previzualizeze articolul înainte de a-l trimite spre publicare ?

en: The value of the variable.
ro: Valoarea variabilei.

en: Array
ro: Șir

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ro: Adresa <em>De la</em> folosită pentru trimiterea automată de e-mailuri pe perioada înregistrării şi pentru solicitarea de parole noi şi alte notificări. (Utilizaţi o adresă care să folosească domeniul sitului dumneavoastră pentru a evita ca mesajele să fie considerate spam.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
ro: Numărul implicit de subiecte din forum afişate pe pagină.

en: Default display order for topics.
ro: Ordinea implicită pentru ordonarea subiectelor.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ro: Activează suport multilingv pentru acest tip de conținut. Dacă este activat, o listă de selecție a limbii va fi adăugată la formularul de editare, permițând selecția uneia dintre <a href="!languages">limbile activate</a>. Dacă este dezactivat, postările noi vor fi salvate cu limba implicită. Conținutul deja existent nu va fi afectat de schimbarea acestei opțiuni.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>administrare noduri</em> vor putea schimba aceste opţiuni.

en: Number of posts on main page
ro: Numărul articolelor de pe prima pagină

en: The name of this website.
ro: Numele acestui sit web.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ro: Deviza site-ului dumneavoastră, linie de tag sau frază cu "priză" (adesea afişat alături de titlul site-ului).

en: Default 403 (access denied) page
ro: Pagina implicită de eroare 403 (acces interzis)

en: Default 404 (not found) page
ro: Pagina implicită de eroare 404 (nu am gasit pagina)

en: Number of items in each feed
ro: Numărul de articole per flux

en: Default number of items to include in each feed.
ro: Numărul implicit de articole incluse în fiecare flux.

en: Feed content
ro: Conţinut flux

en: Titles plus teaser
ro: Titlu plus începutul articolului

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ro: Setări globale pentru afișarea implicită a elementelor din conținutul fiecărui flux.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra, dar este necesară aprobarea administratorului.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ro: Necesită verificarea email-ului atunci când un utilizator crează un cont

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ro: Dacă acest checkbox este bifat, noii utilizatori vor trebui să-şi valideze adresele de e-mail înainte de a se autentifica pe sit şi li se va atribui o parola generată automat de sistem. Dacă nu este bifat utilizatorii vor fi imediat autentificaţi după înregistrare şi pot să-şi selecteze propria parolă în timpul înregistrării.

en: User registration guidelines
ro: Indicaţii de înregistrare

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat la începutul formularului de înregistrare al noilor utilizatori şi este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Welcome, new user created by administrator
ro: Bun venit, utilizator nou creat de administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis tuturor noilor membri creaţi manual de către administrator.

en: Welcome, no approval required
ro: Bun venit, nu este necesară aprobarea

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis noilor membri atunci când nu este necesară aprobarea administratorului.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ro: Bun venit, pentru cei ce aşteaptă aprobarea administratorului

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ro: Personalizează mesajul de întâmpinare care este trimis membrilor noi atunci când este necesară aprobarea administratorului.

en: Password recovery email
ro: E-mail pentru recuperare a parolei

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ro: Personalizare mesajelor e-mail care sunt trimise utilizatorilor care solicită o parolă nouă.

en: Account activation email
ro: E-mail activare cont

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor la activarea conturilor (atunci când administratorul activează contul unui utilizator care este deja înregistrat pe un sit unde este necesară aprobarea administratorului).

en: Notify user when account is activated.
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost activat contul său.

en: Account blocked email
ro: E-mail trimis la blocarea contului

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt blocate.

en: Notify user when account is blocked.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este blocat.

en: Account deleted email
ro: E-mail cont şters

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt şterse.

en: Notify user when account is deleted.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este şters.

en: Signature support
ro: Suport semnătură

en: Picture support
ro: Suport pentru imagini

en: Picture maximum dimensions
ro: Dimensiunile maxime ale pozei

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ro: Dimensiunile maxime pentru poze, în pixeli.

en: Picture maximum file size
ro: Mărimea maximă a fişierului care conţine poza

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ro: Mărimea maximă a fişierului, în kB.

en: Picture guidelines
ro: Instrucţiuni imagine

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat în formularul de încărcare a imaginilor în adiţie la instrucţiunile generale. Este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Text format
ro: Formatare text

en: Regional settings
ro: Setări regionale

en: Site email address
ro: Adresa de e-mail a sitului

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ro: Numărul de răspunsuri pe care trebuie să-l aibă un forum pentru a fi considerat "fierbinte".

en: Forum navigation vocabulary
ro: Vocabularul de navigare al forumului

en: Date type
ro: Tip de dată

en: No Main links
ro: Nu sunt legături principale

en: Source for the Main links
ro: Sursa pentru legăturile principale

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ro: Selectați ce ar trebui afișat ca legături principale (de obicei în partea de sus a paginii).

en: Source for the Secondary links
ro: Sursa pentru legăturile secundare

en: Preview before submitting
ro: Previzualizare înainte de trimitere

en: Display author and date information.
ro: Afișare informații despre autor și dată

en: Author username and publish date will be displayed.
ro: Numele de utilizator al autorului și data publicării vor fi afișate.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ro: Numărul maxim de articole afișate pe o pagină de prezentare generală cum ar fi prima pagină.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ro: Această pagină este afișată când documentul cerut este restricționat pentru utilizatorul curent. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "acces interzis".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ro: Această pagină este afișată atunci când nu există conținut care poate satisface cererea. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "nu s-a putut găsi".

en: Description of your site, included in each feed.
ro: Descrierea websiteului tău inclusă în fiecare flux.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ro: Se aplică doar dacă utilizatorii își pot seta propriul lor fus orar.

en: Time zone for new users
ro: Fus orar pentru utilizatorii noi

en: Put site into maintenance mode
ro: Pune site-ul în modul de întreținere

en: Maintenance mode message
ro: Mesaj mod mentenanță

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ro: Mesajul afișat utilizatorilor când situl este în modul mentenanță.

en: Account cancellation confirmation
ro: Confirmarea anulării contului

en: Forum settings
ro: Setări forum

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ro: Când este activat, doar utilizatorii cu <a href="@permissions-url">permisiunea</a> "Folosește situl în mod mentenanță" pot accesa situl pentru a face mentenanță; toți ceilalți vizitatori vor vedea mesajul de mentenanță configurat dedesubt. Utilizatorii autorizați se pot autentifica direct prin pagina de <a href="@user-login">autentificare</a>.

en: Language types
ro: Tipuri de limbă

en: Simple text
ro: Text unic
