Variable (7.x-2.4) - en to pt translation catalogue (213 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: Value
pt: Valor

en: Groups
pt: Grupos

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Node type settings
pt: Configurações para o tipo de node

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Modules
pt: Módulos

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Date format
pt: Formato da data

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Public registrations
pt: Cadastro público

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas um administrador pode criar uma nova conta de usuário.

en: Feed description
pt: Descrição para o feed

en: Published
pt: Publicado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Example
pt: Exemplo

en: Other
pt: Outros

en: Minimum cache lifetime
pt: Tempo mínimo de vida do cache

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Default front page
pt: Página inicial padrão

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Optional
pt: Opcional

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Titles only
pt: Apenas os títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta sem a aprovação de um administrador.

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Empty
pt: Vazio

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: As configurações não puderam ser salvas por causa dos erros.

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Site information
pt: Informações do site

en: Length of trimmed posts
pt: Comprimento da chamada dos posts

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres da chamada do post. O Drupal vai usar essa configuração para determinar o comprimento das chamadas produzidas a partir do texto dos posts. A chamada geralmente é usada para exibir o post na página inicial do site, em feeds XML/RSS, etc. Para desativar as chamadas, selecione "Ilimitado". Note que essas configurações só vão afetar posts novos ou atualizados a partir de agora e não vai afetar posts antigos.

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome usado para indicar usuários anônimos (que ainda não estão cadastrados no site).

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial vai mostrar o conteúdo dessa URL relativa. Se não tiver certeza do que por, use "node".

en: Select
pt: Selecionar

en: Examples
pt: Exemplos

en: Variables
pt: Variáveis

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Debug
pt: Depurar

en: Date - newest first
pt: Data - mais recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - mais antigos primeiro

en: Drupal path
pt: Caminho do Drupal

en: Hot topic threshold
pt: Limite do nível de atividade

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Posts - mais ativos no começo

en: Posts - least active first
pt: Posts - menos ativos no começo

en: Keys
pt: Chaves

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: Default picture
pt: Foto padrão

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL da imagem que será exibida caso o usuário não envie a sua própria foto. Deixe em branco para não usar uma foto padrão.

en: Menu parent
pt: Menu superior

en: Text length
pt: Tamanho do texto

en: Properties
pt: Propriedades

en: Boolean
pt: Booleano

en: Site default language
pt: Idioma padrão do site

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Enabled, with translation
pt: Ativo, com tradução

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os usuários devem visualizar o post antes de enviar?

en: The value of the variable.
pt: O valor da variável.

en: Array
pt: Matriz

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
pt: O endereço de e-mail do <em>remetente</em> que vai ser usado em todas as mensagens automáticas enviadas durante o registro de usuário e recuperação de senha, além de outras notificações. (Use um endereço do seu domínio, para evitar que os emails enviados sejam marcados como spam)

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número padrão de tópicos do fórum mostrados em cada página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem padrão de exibição dos tópicos.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativar suporte para vários idiomas neste tipo de conteúdo. Caso seja ativado, um campo de seleção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas habilitados</a>. Caso seja desativado, os novos posts serão salvos com o idioma padrão. Mesmo que você altere esta opção, o conteúdo já publicado não será afetado.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Usuários com permissão de <em>administrar nodes</em> vão poder sobrescrever essas opções.

en: Number of posts on main page
pt: Número de posts na página inicial

en: The name of this website.
pt: O nome deste site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
pt: O slogan, tag line ou frase do site (geralmente exibido junto ao título do site).

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página padrão de erro 403 (acesso negado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página padrão de erro 404 (página não encontrada)

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens em cada feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: Número padrão de itens para incluir em cada feed.

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Os títulos mais a chamada

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição padrão dos itens de cada feed.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativa o suporte a traduções para este tipo de conteúdo. Se ativado, um campo para selecionar o idioma será incluído no formulário de edição de conteúdo, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas ativos no site</a>. Você também pode habilitar tradução para este tipo de conteúdo, o que permite que o conteúdo seja traduzido para qualquer um dos idiomas disponíveis. Se desativar essa opção, os novos posts serão salvos com seu idioma padrão. O conteúdo existente não será afetado mesmo que você altere esta opção.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta, mas será necessário a aprovação do administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Verificação obrigatória do email do usuário na criação da nova conta

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se você selecionar esta opção, os novos usuários terão de validar seus endereços de email antes de fazer o login e vão ganhar uma senha gerada pelo sistema. Se você não selecionar essa opção, os usuários vão estar logados assim que fizerem o registo e vão poder escolher sua própria senha durante o registro.

en: User registration guidelines
pt: Instruções para o registro de usuário

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
pt: Esse texto é exibido no topo do formulário de registro e é útil para orientar seus usuários.

en: Welcome, new user created by administrator
pt: Boas vindas, novo usuário criado pelo administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Editar o email de boas vindas enviado a novos membros com a conta criada por um administrador.

en: Welcome, no approval required
pt: Boas vindas, sem necessidade de aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando sem a necessidade de aprovação do administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
pt: Boas vindas, esperando aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando com a necessidade de aprovação do administrador.

en: Password recovery email
pt: Email para recuperação de senha

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
pt: Editar mensagem enviada a usuários que estão solicitando uma nova senha.

en: Account activation email
pt: Email de ativação da conta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
pt: Ativar e personalizar o email enviado aos usuários quando a conta deles for ativada (ou seja, quando um administrador ativar a conta de um usuário que se registrou previamente, se o seu site  exigir a aprovação de um administrador para cada nova conta).

en: Notify user when account is activated.
pt: Avisar o usuário quando a conta for ativada.

en: Account blocked email
pt: Email para conta bloqueada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é bloqueada.

en: Notify user when account is blocked.
pt: Avisar o usuário quando a contar for bloqueada.

en: Account deleted email
pt: Email para conta removida

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é apagada.

en: Notify user when account is deleted.
pt: Avisar o usuário quando a conta for apagada

en: Signature support
pt: Permitir assinaturas

en: Picture support
pt: Suporte a fotos

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas da foto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensões máximas de uma foto, em pixels.

en: Picture maximum file size
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto, em kB.

en: Picture guidelines
pt: Instruções de envio de foto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de envio de foto, junto das instruções padrões do sistema. Esse pode ser usado para ajudar ou instruir os usuários.

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Site email address
pt: Endereço de e-mail do site

en: Default country
pt: País padrão

en: Cache blocks
pt: Manter cache de blocos

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de respostas que um tópico deve ter para ser considerado "quente".

en: Forum navigation vocabulary
pt: Vocabulário de navegação do fórum

en: Date type
pt: Tipo de data

en: No Main links
pt: Sem links principais

en: Source for the Main links
pt: Origem para os links Principais

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
pt: Selecione o que deve ser exibido nos links Principais (tipicamente no topo da página).

en: No Secondary links
pt: Sem links secundários

en: Source for the Secondary links
pt: Origem para os links Secundários

en: Preview before submitting
pt: Pré-visualizar antes de enviar

en: Display author and date information.
pt: Mostrar informações de Data e Autoria.

en: Author username and publish date will be displayed.
pt: Nome de usuário do autor e a data de publicação serão exibidos.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
pt: O número máximo de posts exibidos em páginas de visão geral como a página inicial.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página será exibida quando o usuário tentar acessar um documento ao qual ele não tem acesso. Deixe em branco para exibir uma página de "acesso negado" genérica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página será exibida quando o documento requisitado não for encontrado. Deixe em branco para exibir uma página de "página não encontrada" genérica.

en: Compress cached pages.
pt: Comprimir páginas cacheadas.

en: Description of your site, included in each feed.
pt: Descrição do seu site, incluída em cada feed.

en: Users may set their own time zone.
pt: Usuários podem configurar seu fuso horário.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
pt: Avise aos usuários no momento de login se eles não configuraram ainda seu fuso horário.

en: Only applied if users may set their own time zone.
pt: Somente se aplica se os usuários puderem definir seu fuso horário.

en: Time zone for new users
pt: Fuso horário para novos usuários

en: Default time zone.
pt: Fuso horário padrão.

en: Empty time zone.
pt: Fuso horário vazio.

en: Users may set their own time zone at registration.
pt: Usuários podem configurar seu fuso horário ao se registrarem.

en: Put site into maintenance mode
pt: Colocar o site em modo de manutenção

en: Maintenance mode message
pt: Mensagem do modo de manutenção

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
pt: Mensagem a ser exibida aos visitantes quando o site está em modo de manutenção.

en: Picture directory
pt: Diretório de fotos

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento da conta

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
pt: Editar as mensagens de e-mail enviadas para os usuários que tentam cancelar suas contas.

en: Forum settings
pt: Configurações do fórum

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
pt: Recursos externos podem ser otimizados automaticamente, o que pode reduzir tanto o tamanho quanto o número de requisições feitas ao seu site.

en: Cache pages for anonymous users
pt: Manter cache de páginas para usuários anônimos

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
pt: Páginas cacheadas não serão recriadas até que se passe pelo menos esse tempo.

en: Expiration of cached pages
pt: Vencimento das páginas cacheadas

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
pt: O maior período no qual um cache externo pode usar uma versão antiga de uma página.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Quando ativado, apenas usuários com a <a href="@permissions-url">permissão</a> "Usar o site em modo de manutenção" são capazes de acessar o seu site para realizar manutenção; todos os outros visitantes verão a mensagem de modo de manutenção configurada abaixo. Usuários autorizados podem fazer login diretamente na pagina de <a href="@user-login">login do usuário</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
pt: Subdiretório no diretório de upload de arquivos, onde as fotos serão armazenadas.

en: Aggregate and compress CSS files.
pt: Agrupar e comprimir arquivos CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
pt: Agrupar arquivos JavaScript.

en: Example modules
pt: Módulos de exemplo

en: Site information and maintenance mode
pt: Informações do site e modo de manutenção

en: Value of variable !name
pt: Valor da variável !name

en: User emails
pt: Emails de usuários

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Unknown variable @name
pt: Variável desconhecida @name

en: All variables
pt: Todas as variáveis

en: There are %name variables in this form
pt: Existem variáveis %name neste form

en: Check you are editing the variables for the right %realm value or select the desired %realm.
pt: Verifique se você está editando corretamente as variáveis para %realm ou selecione %realm.

en: This is a @name variable.
pt: Esta é uma variável @name.

en: Currently selected variables are: <em>!variables</em>
pt: Variáveis atualmente selecionadas são: <em>!variables</em>

en: Time interval
pt: Intervalo de tempo
