Views (for Drupal 7) (7.x-3.30) - en to sv translation catalogue (1831 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: enabled
sv: aktiverad

en: delete
sv: radera

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Last comment
sv: Sista kommentar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Center
sv: Centrerad

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Open
sv: Öppen

en: Core
sv: Kärna

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Display
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: Theme
sv: Tema

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Picture
sv: Bild

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Files
sv: Filer

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: All
sv: Alla

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Selected
sv: Vald

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Advanced
sv: Utökad

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Maximum
sv: Största

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Desc
sv: Fallande

en: OR
sv: ELLER

en: node
sv: nod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Basic
sv: Grundläggande

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Link text
sv: Länktext

en: Case
sv: Skiftläge

en: Users
sv: Användare

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Both
sv: Båda

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: fields
sv: fält

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Tracker
sv: Spårare

en: Defaults
sv: Förvalt

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Hidden
sv: Dold

en: Approved
sv: Godkänd

en: Show
sv: Visa

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Link to content
sv: Länk till innehåll

en: Timer
sv: Tidur

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Query
sv: Databasfråga

en: Block name
sv: Blocknamn

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Alignment
sv: Placering

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: AND
sv: OCH

en: views
sv: vyer

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Blocked
sv: Spärrad

en: or
sv: eller

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: revert
sv: återställ

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Translations
sv: Översättningar

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Storage
sv: Lagring

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Text area
sv: Textfält

en: Used in
sv: Används i

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Global
sv: Globalt

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Thread
sv: Tråd

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Title text
sv: Text för titel

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: <Any>
sv: &lt;Alla&gt;

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: empty
sv: tom

en: All types
sv: Alla typer

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Context
sv: Sammanhang

en: Pager
sv: Paginerare

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Or
sv: Eller

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Link class
sv: Klass för länk

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: field
sv: fält

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Embed
sv: Bädda in

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User roles
sv: Användarroller

en: User account
sv: Användarkonto

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Inherit
sv: Ärv

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Display format
sv: Visningsformat

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Display type
sv: Typ av visning

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: of
sv: av

en: Title field
sv: Titelfält

en: translate
sv: översätt

en: No link
sv: Ingen länk

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Is one of
sv: Är en av

en: Expression
sv: Uttryck

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Comma
sv: Komma

en: Show All
sv: Visa allt

en: Uses
sv: Använder

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus ingress

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: No role
sv: Ingen roll

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Sum
sv: Summa

en: Show title
sv: Visa titel

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Content author
sv: Innehållets författare

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: When checked, the operator will be exposed to the user
sv: Om ikryssad kommer operatorn exponeras för användaren

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Outdated
sv: Förlegad

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa ingresslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: Active status
sv: Aktiv status

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Aid
sv: AID

en: In code
sv: I kod

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: <No value>
sv: &lt;Inget värde&gt;

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: revision user
sv: användare för version

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för fältet.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: In database
sv: I databas

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: Row class
sv: Klass för rad

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: View: !view
sv: Vy: !view

en: Human-readable name
sv: Människoläsbart namn

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Asc
sv: Stigande

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa den senaste kommentaren för en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: En nods senaste kommentar.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En vokabulär för taxonomi som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på vokabulärets taxonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med detta vokabulär för taxonomin, vanligtvis eftersom den är i en fil på vokabulärets taxonomi.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Maskinläsbart namn för vokabuläret en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret som fältet "Taxonomi: term" är, och kan orsaka dubletter.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga ingresser av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Term name converted to Term ID
sv: Namn på term konverterat till ID för term

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Field Language
sv: Språk för fält

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: Sticky status
sv: Status för klistrad

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: Edit this view to add a display.
sv: Redigera denna vy för att lägga till en visning

en: Add view from template
sv: Lägg till vy från mall

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt vyn och andra titlar för argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåll länkstig

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på länkstig som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att korta ned fältet till en längsta längd av tecken

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Save & exit
sv: Spara och avsluta

en: Continue & edit
sv: Fortsätt och redigera

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
sv: Din vy sparades. Du kan redigera den från listan nedan.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta vyn.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta dina ändringar.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
sv: Ändra visningen/visningarna på din vy nedan eller lägg till en ny visning.

en: edit view name/description
sv: redigera namn/beskrivning på vy

en: analyze view
sv: analysera vy

en: clone view
sv: klona vy

en: export view
sv: exportera vy

en: revert view
sv: återställ vy

en: delete view
sv: radera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: @display_title details
sv: Detaljer för @display_title

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: View name and description
sv: Namn och beskrivning på vy

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: Ett beskrivande människoläsbart namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna.

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Show filters on the list of views
sv: Visa filter på listan över vyer

en: Show advanced help warning
sv: Visa utökad varningshjälp

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
sv: Avancerade användare av Views kan välja att se huvud- (det vill säga standard-) visningen.

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
sv: Visa avancerade visningsinställningar som standard, till exempel relationer och sammanhängande filter.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Disable JavaScript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet som innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel", etc.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
sv: Huruvida innehållet visas på startsidan eller ej.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägen med alias till detta innehåll.

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en version av innehåll till användaren som skapade versionen.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versionens ID av versionens innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som antingen inte är översatt eller är den ursprungliga versionen av en översättningsuppsättning.

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningens status för innehållet - huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Provide a simple link to cancel the user.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att avbryta användaren.

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till dess version av innehåll

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskinläsbara namn.

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare har åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Include untranslated content
sv: Inkludera ej översatt innehåll

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera för att visa annan text för gäster.

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av värde för användarfilter att tillåta

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda cachemekanismen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Block caching
sv: Cachning av block

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas för sammanhängande filtreringar: Till exempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer det aktuella sammanhängande filtreringsvärdet att visas som förvalt alternativ i snabbmenyn, om tillämpligt.

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: ingresser

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
sv: Denna vy har uppdaterats automatiskt för att ordna saknade relationer. Medan denna vy fortsättningsvis fungerar. bör du kontrollera att de automatiska uppdateringarna är korrekta och spara denna vy.

en: reorder displays
sv: ändra ordning på visningar

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: radera @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: undo delete of @display_title
sv: ångra radering av @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
sv: Den vyn är inte kompatibel med denna version av Views. Om du har en vy från Views 1 måste du gå till en installation av Drupal 6 och importera den där.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 dubblett lagring för varje kommentar. Vanligtvis är det bättre att skapa en kommentarsvy istället om du behöver detta.

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: The user that uploaded the file.
sv: Användaren som laddade upp filen.

en: The taxonomy vocabulary description
sv: Beskrivningen för taxonomivokabulären

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet för taxonomitermen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med en @field inställd för termen.

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet objekt att visa. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL:en.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Vid behov, lägg till fältspråkets villkor till databasfrågan

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det aktuella kontextuella filtervärdet

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Nodens ID-nummer för noden en användare skapat eller kommenterat. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
sv: Användarens ID-nummer för en användare som rörde noden (antingen skapade eller kommenterade den).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Datumet noden senast uppdaterades eller kommenterades. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat om du använder det här fältet.

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: Limit operators
sv: Operander för begränsning

en: Restrict which operators will be available to select in the exposed operator form.
sv: Begränsa vilka operander som skall finnas tillgängliga att välja i det exponerade formuläret för operand.

en: Limit the exposed operators
sv: Begränsa de exponerade operanderna

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält som används i alla vyer.

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ändra om

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Valfritt kan du skriva in en kommaseparerad lista med etiketter för denna vy som skall användas i filtrerings- och sorteringsvyer på den administrativa sidan.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat administrationstema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annan administrationstema för Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om markerat kommer användarnamnet formateras av systemet. Annars kommer det att visas obehandlat.

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara objektstyper.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Devel message(dpm)
sv: Utvecklingsmeddelande (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
sv: Utvecklingslogg (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion att mata ut meddelanden om felavsökningar/prestanda

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som författar innehållet. Om du behöver fler fält än UID, lägg till innehåll: relation till författare

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det inte finns någon kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du får bara returnera ett enskilt värde för just detta filter. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Provide a simple link to the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för användaren.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till länk för att läsa mer om utmatning är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Texten som kommer att visas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökvägen som kommer att användas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Show the embed display in the ui.
sv: Visa den inbäddade visningen i gränssnittet.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
sv: Tillåt avancerade användare att använda den inbäddade visningen av vyn. Själva insticksprogrammet fungerar om det inte är synligt i gränssnittet.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla databasfrågor genererade från Views kommer att inkludera namnet från vyn och visa "view-name:display-name" som en sträng i slutet av "SELECT"-satsen. Det gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i databasloggar, men skall endast användas vid problemlösning.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Display the user with standard user view.
sv: Visa användaren med förvald användarvy.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: Language - Appears in: @bundles.
sv: Språk - Visas i: @bundles

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av genereringsordningen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här. Om du vill ha tecknen "[" och "]", vänligen använd HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: @date_format format
sv: Format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hiearkinivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: The language the comment is in.
sv: Språket kommentaren är i.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: Provide a simple link to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
sv: ID-numret för objektet som är relaterat till filen.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
sv: Filtrera resultaten för "Taxonomi: Term" på ovanliggande pid.

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad valfri text eller uppmärkning. Det här är liknande det anpassade textfältet.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL:en vid inställningen för visningslänken.

en: Display 'more' link only if there is more content
sv: Visa länk "mer" enbart om det finns mer innehåll

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
sv: Lämna detta avbockat för att visa länk "mer" även om det inte finns mer objekt att visa.

en: View: !view: !display
sv: Vy: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till radklasser för ränder (udda/jämn), första/sista

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till CSS-klasser till första och sista raden, liksom även klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll en text som skall visas om det här fältet innehåller ett tomt resultat. Du kan inkludera HTML. Du kan mata in data från denna vy enligt de "Översättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: Expose sort order
sv: Exponera sorteringsordning

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: Tracker - User
sv: Spårare - Användare

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är inställd

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Link to user
sv: Länka till användare

en: E-mail of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användare som skrivit kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Approved status
sv: Status för godkänd

en: Approved comment status
sv: Status för godkänd kommentar

en: Link to comment
sv: Länk för att kommentera

en: Link to edit comment
sv: Länk för att redigera kommentar

en: Link to delete comment
sv: Länk för att radera kommentar

en: Link to approve comment
sv: Länk för att godkänna kommentar

en: Link to reply-to comment
sv: Länk för att svara på kommentar

en: Published status or admin user
sv: Publicerad status eller administratörsanvändare

en: Promoted to front page status
sv: Status för visas på startsidan

en: Link to edit content
sv: Länk för att redigera innehåll

en: Link to delete content
sv: Länk för att radera innehåll

en: Link to revision
sv: Länk till version

en: Link to revert revision
sv: Länk för att återställa version

en: Link to delete revision
sv: Länk för att radera version

en: E-mail address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användaren. Detta fält visas normalt inte för användare så var försiktig när du använder det.

en: Link to edit user
sv: Länk för att redigera användare

en: Link to cancel user
sv: Länk för att ta bort användare

en: Fields to be included as links.
sv: Fält som skall inkluderas som länkar.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att länkåtgärden genomförts.

en: Left field
sv: Vänster fält

en: Right field
sv: Höger fält

[ctx: Sort order]
en: Order
sv: Ordning

en: Always show the master (default) display
sv: Visa alltid huvudvisningen (förvalt)

en: Adding functionality to administrative pages
sv: Lägger till funktionalitet till administrativa sidor

en: Creating and managing views
sv: Skapa och hantera vyer

en: Enabling and disabling views
sv: Aktivera och inaktivera vyer

en: Exporting and importing views
sv: Export och import av vyer
