Webform (7.x-4.27) - en to ar translation catalogue (298 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: select
ar: اختر

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: العمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Private
ar: خاص

en: Is
ar: يكون

en: Type
ar: النوع

en: Closed
ar: مغلق

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: required
ar: مطلوب

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: None
ar: لا شيء

en: Number
ar: رقم

en: Weight
ar: الوزن

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: الفئة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Download PDF
ar: تحميل الـPDF

en: Open
ar: مفتوح

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Archives
ar: أرشيف

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: عنوان URL

en: Display
ar: العرض

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: Display mode
ar: وضع العرض

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: العناصر

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: مستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: All
ar: الكل

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Off
ar: إيقاف

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Preview message
ar: عرض الرسالة

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصّص

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Count
ar: العدد

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Range
ar: نطاق

en: Media
ar: وسائط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Month
ar: الشهر

en: Load
ar: تحميل

en: Serial Number
ar: الرقم التسلسلي

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: Send
ar: أرسل

en: Serial
ar: رقم تسلسلي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Day
ar: اليوم

en: Table
ar: جدول

en: Start
ar: البداية

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: String
ar: المقطع

en: Both
ar: كلاهما

en: Argument
ar: وسيط

en: Clone
ar: استنساخ

en: Option
ar: خيار

en: Operator
ar: العامل

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Hidden
ar: مخفي

en: Root
ar: جذر

en: Tokens
ar: رموز نصية (توكن)

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Source
ar: المصدر

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: is equal to
ar: مساوٍ لـ

en: is not equal to
ar: ليس مساويًا لـ

en: E-mail subject
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: No.
ar: لا

en: Missing
ar: مفقود

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: completed
ar: مكتمل

en: Documents
ar: وثائق

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Automatic
ar: آلي

en: Complete
ar: تام

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Webform %title entries cleared.
ar: مدخلات %title  تم حذفها من نموذج الويب

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Webforms
ar: نماذج الويب

en: View and edit all the available webforms on your site.
ar: عرض وتعديل جميع نماذج الويب المتاحة على موقعك.

en: Webform
ar: نموذج ويب

en: Global configuration of webform functionality.
ar: الإعدادات العامة لوظائف نماذج الويب.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: No Components, add a component below.
ar: لا يوجد عناصر، أضف عنصر أدناه

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ar: يُستخدم كعنوان وصفي عند عرض عنصر النموذج هذا.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ar: وصف قصير للحقل المستخدم كمساعدة عند استخدام النموذج.

en: Check this option if the user must enter a value.
ar: حدد هذا الخيار إذا كان على المستخدم إدخال قيمة.

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: The webform component @type is not able to be displayed
ar: لا يمكن عرض عنصر نموذج الويب من نوع @type

en: Illegal information. Data not submitted.
ar: يوجد معلومات غير قانونية. لم يتم تقديم البيانات.

en: Go back to the form
ar: العودة إلى النموذج

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: The default value of the field.
ar: القيمة الافتراضية للحقل

en: Presents month, day, and year fields.
ar: عرض حقول الشهر واليوم والسنة

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Basic textfield type.
ar: نوع حقل نص أساسي

en: Apply
ar: تطبيق

en: is
ar: يكون

en: Above
ar: أعلاه

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Grid
ar: شبكة

en: ,
ar: ،

en: Hide
ar: إخفاء

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Devel
ar: ديفيل

en: Offset
ar: الإزاحة

en: contains
ar: يحتوي على

en: Print
ar: الطباعة

en: Data
ar: المعطيات

en: and
ar: و

en: Text to display
ar: النص للعرض

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: Target
ar: الهدف

en: Redirect URL
ar: إعادة توجيه عنوان URL

en: Resizable
ar: قابل لتعديل الحجم

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Draft
ar: مسودة

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Custom URL
ar: URL مخصص

en: form
ar: استمارة

en: Edit link
ar: تحرير الرابط

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> أو <a href="!register">التسجيل</a> لعرض النموذج.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Submitted values are:
ar: القيم المرسلة هي:

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Email settings added.
ar: تم إضافة إعدادات البريد الإلكتروني.

en: Email settings updated.
ar: تم تحديث إعدادات البريد الإلكتروني.

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: E-mail settings deleted.
ar: تم حذف إعدادات البريد الإلكتروني.

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: Submitter
ar: المرسِل

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Asc
ar: تصاعدي

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: Master
ar: الرئيسي

en: Submission
ar: إرسال

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Use replacement tokens from the first row
ar: استخدام رموز الاستبدال من السطر الأول

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: Average !mu including zeros/blanks
ar: معدل !mu مع احتساب الأصفار/الفراغات

en: Zero/blank
ar: صفر/فارغ

en: More stats »
ar: المزيد من الإحصاءات »

en: The unique indentifier for the webform submission.
ar: المعرف الفريد لإرسال استمارة الويب.

en: Webform submission values
ar: قيم إرسال استمارة الويب

en: Address: !email
ar: العنوان: !email

en: Confirmation page label
ar: لافتة صفحة التأكيد

en: Other responses
ar: أجوبة أخرى
