Arch (8.x-1.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (264 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Logs
fr: Journaux

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Search Keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tout

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Versions

en: Price
fr: Prix

en: Customer
fr: Client

en: Product ID
fr: Identifiant (ID) du produit

en: Address
fr: Adresse

en: Enter a valid username.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur valide.

en: Payment
fr: Paiement

en: Case
fr: Casse

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Expose
fr: Exposer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Full
fr: Complet

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Switch
fr: Changer

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: published
fr: publié

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: author
fr: auteur

en: Revert
fr: Rétablir

en: Product type
fr: Type de produit

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: address
fr: adresse

en: Cart
fr: Panier

en: Discount
fr: Remise

en: Shipping
fr: Expédition

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: My files
fr: Mes fichiers

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Completed
fr: Terminé

en: Products
fr: Produits

en: Product settings
fr: Paramètres du produit

en: Orders
fr: Commandes

en: Not published
fr: Non publié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fr: Le nom d'utilisateur auquel vous voulez donner la possession du contenu.

en: Unpublished
fr: Non publié

en: not published
fr: non publié

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Submitted on
fr: Soumis le

en: Apply
fr: Appliquer

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Rate
fr: Taux

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - version "%revision" supprimée.

en: Addresses
fr: Adresses

en: Address list
fr: Liste d'adresses

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Stock settings
fr: Paramètres de stock

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Customer ID
fr: Identifiant (ID) du client

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Number of orders
fr: Nombre de commandes

en: Shipping method
fr: Mode d'expédition

en: VAT ID
fr: ID de TVA

en: Address book
fr: Carnet d'adresses

en: Creator
fr: Créateur

en: Create order
fr: Créer une commande

en: Created on
fr: Créé le

en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Product SKU
fr: Référence du produit

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une version antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Compare
fr: Comparer

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la version %revision de %title a été rétablie.

en: Content permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Product image
fr: Image du produit

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Addressbook
fr: Carnet d'adresses

en: Published status
fr: Statut de publication

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Full content
fr: Contenu complet

en: One permission in use | @count permissions in use
fr[0]: @count permission utilisée
fr[1]: @count permissions utilisées

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Administer store
fr: Administrer la boutique

en: %field cannot contain any markup.
fr: %field ne peut pas contenir de balise.

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Administer orders
fr: Administrer les commandes

en: Price value
fr: Valeur du prix

en: Administer product types
fr: Administrer les types de produits

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Sticky status
fr: Statut d'épinglage en haut des listes

en: Master
fr: Principal

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une version

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: teasers
fr: accroches

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: New settings have been saved.
fr: Les nouveaux paramètres ont été enregistrés.

en: Reduce
fr: Réduire

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournir un lien simple vers la version.

en: The @type %title has been deleted.
fr: Le @type %title a été supprimé.

en: Published status or admin user
fr: Statut publié ou administrateur

en: Promoted to front page status
fr: Statut promu en page d'accueil

en: Link to revision
fr: Lien vers la version

en: Link to revert revision
fr: Lien pour rétablir la version

en: Link to delete revision
fr: Lien pour supprimer la version

en: Promotion options
fr: Options de publication

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
fr: En savoir plus<span class="visually-hidden"> sur @title</span>

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: The keywords to search for.
fr: Les mots-clés à rechercher.

en: (this translation)
fr: (cette traduction)

en: (all translations)
fr: (toutes les traductions)

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Leave preview?
fr: Quitter l'aperçu ?

en: Leave preview
fr: Quitter l'aperçu

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
fr: Quitter la pré-visualisation entraînera la perte des changements non-enregistrés. Êtes-vous sûr(e) de vouloir quitter la pré-visualisation ?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
fr: CTRL + clic gauche empêchera cette fenêtre de dialogue de s'ouvrir et ouvrira le lien cliqué.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli(e) à la version du %revision-date.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
fr: La traduction en @language du type @type %label a été supprimée.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Revert to earlier revision of a translation
fr: Rétablir une version antérieure d'une traduction

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: (No description available)
fr: (Aucun description disponible)

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: View any order
fr: Voir n'importe quelle commande

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
fr: Ce champ prend en charge les tokens. @browse_tokens_link

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.

en: The "%plugin_id" was not found
fr: Le "%plugin_id" n'a pas été trouvé
