Arch (8.x-1.0-alpha6) - en to hu translation catalogue (274 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Log
hu: Napló

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Currency
hu: Pénznem

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Logs
hu: Naplók

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Required
hu: Szükséges

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Access
hu: Hozzáférés

en: View
hu: Megtekintés

en: History
hu: Történet

en: URL
hu: Webcím

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Updated
hu: Frissítve

en: Search Keywords
hu: Keresési kulcszavak

en: ID
hu: Azonosító

en: Configure
hu: Beállít

en: Exclude
hu: Kizárás

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Configuration saved.
hu: A beállítások el lettek mentve.

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Score
hu: Eredmény

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Title field label
hu: Cím mező felirata

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Revisions
hu: Változatok

en: Price
hu: Ár

en: Customer
hu: Vevő

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: Stock
hu: Készlet

en: Enter a valid username.
hu: Érvényes felhasználónevet kell megadni.

en: Payment
hu: Fizetés

en: Case
hu: Ügy

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Expose
hu: Felfed

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Order
hu: Rendelés

en: fields
hu: mezők

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Full
hu: Teljes

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Switch
hu: Váltás

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: published
hu: közzétett

en: Publishing options
hu: Közzétételi beállítások

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: author
hu: szerző

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: address
hu: cím

en: Cart
hu: Kosár

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: My files
hu: Fájljaim

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Products
hu: Termékek

en: Product settings
hu: Termék beállítások

en: Orders
hu: Rendelések

en: Not published
hu: Rejtett

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
hu: A felhasználó neve, amely szerzőként szerepel majd.

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: not published
hu: rejtett

en: Default options
hu: Alapértelmezés szerinti lehetőségek

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Submitted on
hu: Beküldve

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Manage fields
hu: Mezők kezelése

en: The update has encountered an error.
hu: A frissítés során hiba történt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva:
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva:

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Rate
hu: Mérték

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: @type: deleted %title revision %revision.
hu: @type: %title %revision. változata törölve lett.

en: Addresses
hu: Címek

en: Address list
hu: Címlista

en: @type: updated %title.
hu: @type: %title frissítve lett.

en: @type: added %title.
hu: @type: %title hozzáadva.

en: Values
hu: Értékek

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Locked
hu: Zárolt

en: Stock settings
hu: Készlet beállításai

en: About
hu: Leírás

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Not promoted
hu: Nincs a címlapon

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Customer ID
hu: Ügyfélazonosító

en: Logger
hu: Naplózó

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Number of orders
hu: Rendelések száma

en: Shipping method
hu: Szállítási mód

en: Address book
hu: Címjegyzék

en: addresses
hu: címek

en: Creator
hu: Létrehozta

en: Create order
hu: Rendelés létrehozása

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Order Status
hu: Rendelés állapota

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: @type %title has been created.
hu: %title @type létrejött.

en: @type %title has been updated.
hu: %title @type frissítve lett.

en: Product SKU
hu: Termék cikkszáma

en: By @name on @date
hu: Szerző: @name (@date)

en: By @name
hu: Szerző: @name

en: Do not display items with no value in summary
hu: Az összefoglalóban ne jelenjenek meg az értékkel nem rendelkező elemek

en: Glossary mode
hu: Összegző mód

en: Character limit
hu: Karakterszám korlátja

en: Case in path
hu: Betűk az útvonalban

en: Transform spaces to dashes in URL
hu: Szóközök kötőjelekké alakítása a webcímben

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: Updated year + month
hu: Frissítési év + hónap

en: Updated year
hu: Frissítési év

en: Updated month
hu: Frissítési hónap

en: Updated day
hu: Frissítési nap

en: Updated week
hu: Frissítési hét

en: Provide a simple link to revert to the revision.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a változat visszaállításához.

en: Filter by access.
hu: Szűrés hozzáférés szerint.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
hu: A keresési elem pontszáma. Nem lesz felhasználva, ha a keresési szűrő nincs jelen.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Language settings
hu: Nyelvi beállítások

en: - All -
hu: – Mind –

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Compare
hu: Összehasonlítás

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Submission form settings
hu: Beküldési űrlap beállításai

en: An error occurred and processing did not complete.
hu: Hiba történt, a feldolgozás nem ért véget.

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
hu: %title @type %revision-date dátumú változatának törlése megtörtént.

en: @type: reverted %title revision %revision.
hu: @type: %title %revision. változatra visszaállítva.

en: Content permissions have been rebuilt.
hu: A tartalomjogosultságok frissültek.

en: Revert to earlier revision
hu: Visszatérés korábbi változatra

en: Delete earlier revision
hu: Korábbi változat törlése

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Addressbook
hu: Címjegyzék

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: revision user
hu: változatot készítő felhasználó

en: Requires a title
hu: Szükséges egy cím

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Manage display
hu: Megjelenés beállítása

en: Preview before submitting
hu: Előnézet beküldés előtt

en: <em>Edit @type</em> @title
hu: <em>@title</em> @type szerkesztése

en: One permission in use | @count permissions in use
hu[0]: Egy jogosultság van használatban
hu[1]: @count jogosultság van használatban

en: Don't display post information
hu: Ne jelenítse meg a beküldési információt

en: Use absolute link (begins with "http://")
hu: Abszolút hivakozás használata (kezdete „http://”)

en: Administer store
hu: Bolt adminisztrációja

en: %field cannot contain any markup.
hu: %field nem tartalmazhat jelölő elemeket.

en: Order number
hu: Rendelés száma

en: Administer orders
hu: Rendelések adminisztrációja

en: Price value
hu: Ár

en: Administer product types
hu: Terméktípusok adminisztrációja

en: Save product
hu: Termék mentése

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Asc
hu: Növ

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
hu: Néhány szerepkörnél hiányzik a jogosultság a tartalmak eléréséhez, de %display megjelenítéshez nincs hozzáférés-szabályozás.

en: Content access
hu: Tartalom elérés

en: Sticky status
hu: Ragadós állapot

en: Product status
hu: Termék állapota

en: Master
hu: Mester

en: User has a revision
hu: A felhasználónak van változata

en: Enable to override this field's links.
hu: Kattinthatóvá teszi, ezzel felülírja a mező hivatkozását.

en: tagged with
hu: megcímkézve, mint

en: teasers
hu: bevezetők

en: full posts
hu: teljes bejegyzések

en: titles
hu: címek

en: titles (linked)
hu: címek (hivatkozott)

en: Allow multiple filter values to work together
hu: Lehetővé teszi több szűrő együttműködését

en: Rendered as @mode
hu: Leképzés, mint @mode

en: Manage form display
hu: Űrlap megjelenítésének beállítása

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hu: A dátum ÉÉÉÉHHNN formátumban.

en: Date in the form of YYYYMM.
hu: A dátum ÉÉÉÉHH formátumban.

en: Date in the form of YYYY.
hu: A dátum ÉÉÉÉ formátumban.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hu: A dátum HH formátumban (01–12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hu: A dátum NN formátumban (01–31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hu: A dátum WW formátumban (01–53).

en: Reduce
hu: Csökkent

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Provide a simple link to the revision.
hu: Egy egyszerű hivatkozást biztosít a változathoz.

en: The @type %title has been deleted.
hu: %title @type törlése megtörtént.

en: Published status or admin user
hu: Vagy közzétett állapotú, vagy pedig adminisztrátor felhasználó

en: Promoted to front page status
hu: Címlapra helyezés állapota

en: Link to revision
hu: Hivatkozás a változat megtekintéséhez

en: Link to revert revision
hu: Hivatkozás a változat visszaállításához

en: Link to delete revision
hu: Hivatkozás a változat törléséhez

en: Promotion options
hu: Közzétételi beállítások

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
hu: Tovább <span class="visually-hidden">(@title)</span>

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

[ctx: Sort order]
en: Order
hu: Rendezés

en: The keywords to search for.
hu: A keresendő kulcsszavak.

en: (this translation)
hu: (ez a fordítás)

en: (all translations)
hu: (minden fordítás)

en: Cash on Delivery payment
hu: Utánvétes fizetés

en: Whether a new revision should be created by default
hu: Alapértelmezetten készüljön-e új változat

en: Broken/Missing
hu: Sérült/Hiányzó

en: Leave preview?
hu: Előnézet elhagyása?

en: Leave preview
hu: Előnézet elhagyása

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
hu: Az előnézet elhagyásakor a nem mentett adatok elvesznek. Biztosan el lehet hagyni az előnézetet?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
hu: A CTRL billentyű és bal egérgomb együttes lenyomása, megakadályozza ennek a párbeszédpanelnek a megjelenését és továbblép a kattintott hivatkozásra.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
hu: @type %title vissza lett állítva a %revision-date időpontban használt változatra.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
hu: @type %label @language nyelvű fordításának törlése megtörtént.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Revert to earlier revision of a translation
hu: Visszatérés egy fordítás korábbi változatára

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Publish product
hu: Termék közzététele

en: Unpublish product
hu: Termék elrejtése

en: (No description available)
hu: (Nincs rendelkezésre álló leírás)

en: Delete product
hu: Termék törlése

en: Set as current revision
hu: Beállítás aktuális változatként

en: View any order
hu: Bármely rendelés megtekintése

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
hu: Ez a mező támogatja a vezérjeleket. @browse_tokens_link

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.

en: The "%plugin_id" was not found
hu: %plugin_id nem található
