Commerce Core (8.x-2.9) - en to id translation catalogue (423 entries)

en: Title
id: Judul

en: Forgot password?
id: Lupa Password

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: hidden
id: tersembunyi

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: URL alias
id: Alias URL

en: Conditions
id: Kondisi

en: N/A
id: T/T

en: Month
id: Bulan

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: payment
id: pembayaran

en: Payments
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Poland
id: Polandia

en: Events
id: Acara

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Role
id: Peran

en: Log in
id: Masuk

en: Provider
id: Penyedia

en: Expose
id: Ekspos

en: Order
id: Urutan

en: Plain
id: Biasa

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Visibility settings
id: Pengaturan visibilitas

en: Germany
id: Jerman

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Belgium
id: Belgia

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Netherlands
id: Belanda

en: Norway
id: Norwegia

en: Romania
id: Rumania

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: United Kingdom
id: Inggris

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: List price
id: Daftar Harga

en: Commerce
id: Perdagangan

en: API key
id: Kunci API

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Manual
id: Petunjuk

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: Product type
id: Jenis produk

en: Promotions
id: Promosi

en: promotion
id: promosi

en: Promotion
id: Promosi

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Cart
id: Keranjang

en: Coupon
id: Kupon

en: Coupons
id: Kupon

en: Discount
id: Diskon

en: Display label
id: Label tampilan

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Order Summary
id: Ringkasan Pesanan

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Product types
id: Jenis produk

en: Standard
id: Standar

en: Orders
id: Pesanan

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Percentage
id: Persentase

en: The username %name has not been activated or is blocked.
id: Nama pengguna %name belum diaktivasi atau sedang diblokir.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Live
id: Langsung

en: Review
id: Periksa

en: Complete
id: Selesai

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: log
id: Catat

en: Croatia
id: Kroasia

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Services
id: Layanan

en: Usage
id: Penggunaan

en: Compatibility
id: Kompatibilitas

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Emails
id: Surel

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Go back
id: Kembali

en: Contact email
id: Email kontak

en: Zone
id: Zona

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Currencies
id: Mata uang

en: Available currencies
id: Mata uang yang tersedia

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: Credit card
id: Kartu kredit

en: Dates
id: Tanggal

en: Address book
id: Buku alamat

en: Product variations
id: Variasi produk

en: Attribute name
id: Nama atribut

en: Tax
id: Pajak

en: Payment gateways
id: Gerbang pembayaran

en: Password field is required.
id: Sandi harus diisi.

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Checkout settings
id: Pengaturan checkout

en: Customer information
id: Informasi pelanggan

en: Update cart
id: Perbarui keranjang

en: Add product
id: Tambah produk

en: IP address
id: Alamat IP

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Symbol
id: Simbol

en: Receive
id: Menerima

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Order total
id: Total Order

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Total price
id: Total harga

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Payment information
id: Alamat pembayaran

en: Provide a password for the new account in both fields.
id: Masukkan sandi di kedua isian yang disediakan.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Reset to alphabetical
id: Kembalikan ke alfabetik

en: Coupon code
id: Kode kupon

en: Apply coupon
id: Gunakan kupon

en: currency
id: mata uang

en: Add currency
id: Tambah mata uang

en: Username field is required.
id: Bidang nama pengguna diperlukan.

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: Product attributes
id: Atribut produk

en: Customer Information
id: Informasi Pelanggan

en: Unlock
id: Membuka

en: Payment instructions
id: Instruksi pembayaran

en: Order type
id: Jenis pesanan

en: Your shopping cart is empty.
id: Keranjang belanja Anda kosong.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
id: Implementasi fitur sistem keranjang belanja dan tambah ke keranjang.

en: Your shopping cart has been updated.
id: Keranjang belanja anda telah diperbaharui

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Order number
id: Nomor Order

en: Administer product types
id: Mengelola jenis produk

en: Add product type
id: Tambah jenis produk

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Administer payments
id: Mengelola pembayaran

en: Add payment
id: Tambah pembayaran

en: Numeric code
id: Kode numerik

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Commerce Cart
id: Keranjang Perdagangan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Tax type
id: Jenis pajak

en: Tax types
id: Jenis pajak

en: Add coupon
id: Tambah kupon

en: Administer payment methods
id: Mengelola metode pembayaran

en: Element type
id: Tipe elemen

en: orders
id: pesanan

en: currencies
id: mata uang

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Product attribute
id: Atribut produk

en: Empty cart
id: Kosongkan keranjang

en: Email field is required.
id: Bidang email diperlukan.

en: Add payment method
id: Tambah metode pembayaran

en: Stores
id: Toko

en: variation
id: variasi

en: variations
id: variasi

en: Administer order types
id: Mengelola jenis pesanan

en: Add order type
id: Tambah jenis pesanan

en: Payment received.
id: Pembayaran diterima.

en: product variation type
id: jenis variasi produk

en: Product variation types
id: Jenis variasi produk

en: Add product variation type
id: Tambah jenis variasi produk

en: Add value
id: Tambahkan nilai

en: Administer currencies
id: Mengelola mata uang

en: payments
id: pembayaran

en: coupon
id: kupon

en: coupons
id: kupon

en: product type
id: jenis produk

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: Attribute ID
id: ID atribut

en: Variation type
id: Jenis variasi

en: All conditions must pass
id: Semua kondisi harus dilewati

en: Only one condition must pass
id: Hanya satu syarat yang harus dilewati

[ctx: Plural]
en: Disabled
id: Non Aktif

en: Tax settings
id: Pengaturan pajak

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
id: Beberapa karakter khusus diperbolehkan, termasuk spasi, titik (.), Tanda hubung (-), apostrof ('), garis bawah (_), dan tanda @.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
id: Terlalu banyak upaya login yang gagal dari alamat IP anda. Alamat IP ini untuk sementara diblokir. Coba lagi nanti atau <a href=":url">minta kata sandi baru</a>.

en: Shopping cart settings
id: Pengaturan keranjang belanja

en: Order types
id: Jenis pesanan

en: The email address associated with the order.
id: Alamat email yang terkait dengan pesanan.

en: The total price of the order.
id: Total harga pesanan.

en: New customer
id: Pelanggan baru

en: The order %label has been successfully saved.
id: Pesanan %label telah berhasil disimpan.

en: currency from @field_name
id: mata uang dari @field_name

en: Manage your currencies.
id: Kelola mata uang anda.

en: Fraction digits
id: Digit pecahan

en: The numeric code must consist of three digits.
id: Kode numerik harus terdiri dari 3 digit.

en: The numeric code is already in use.
id: Kode numerik telah digunakan.

en: Product variation type
id: Jenis variasi produk

en: Configuration for the Publish product action
id: Konfigurasi untuk aksi produk terpublikasi

en: Configuration for the Unpublish product action
id: Konfigurasi untuk aksi produk tidak terpublikasi

en: The unique, machine-readable identifier for a variation.
id: Pengenal unik yang dapat dibaca mesin untuk variasi.

en: Product variation
id: Variasi produk

en: The product %label has been successfully saved.
id: Produk %label telah berhasil disimpan.

en: Publish new products of this type by default.
id: Publikasikan produk baru dari jenis ini secara bawaan

en: The product type %label has been successfully saved.
id: Jenis produk %label telah berhasil disimpan.

en: Publish selected product
id: Publikasikan produk terpilih

en: Unpublish selected product
id: Tidak publikasikan produk terpilih

en: Store types
id: Jenis toko

en: Manage your stores.
id: Kelola toko Anda.

en: Administer store types
id: Mengelola jenis toko

en: Store type
id: Jenis toko

en: The store type.
id: Jenis toko.

en: The store name.
id: Nama toko.

en: Store email notifications are sent from this address.
id: Pemberitahuan email toko dikirim dari alamat ini.

en: The store address.
id: Alamat toko.

en: Supported billing countries
id: Negara penagihan yang didukung

en: Prices are entered with taxes included.
id: Harga sudah termasuk pajak.

en: Tax registrations
id: Pajak terdaftar

en: Order information
id: Informasi pesanan

en: The IP address of the order.
id: Alamat IP dari pesanan.

en: Placed
id: Dibuat

en: Search by username or email address
id: Telusuri berdasarkan nama pengguna atau alamat email

en: Carts
id: Keranjang

en: Generate variation titles based on attribute values
id: Buat variasi judul berdasarkan nilai atribut

en: The variation title.
id: Judul variasi

en: The default currency of the store.
id: Mata uang bawaan dari toko.

en: Checkout flow
id: Arus checkout

en: Checkout step
id: Langkah checkout

en: Checkout flows
id: Arus checkout

en: Administer checkout flows
id: Mengelola arus checkout

en: Pay and complete purchase
id: Bayar dan selesaikan pembayaran

en: Continue to review
id: Lanjutkan periksa

en: Guest checkout: Allowed
id: Checkout sebagai tamu: Diijinkan

en: Guest checkout: Not allowed
id: Checkout sebagai tamu: Tidak diijinkan

en: Returning Customer
id: Pelanggan Lama

en: Guest Checkout
id: Checkout Sebagai Tamu

en: Add product attribute
id: Tambahkan atribut produk

en: Manage your product attributes.
id: Kelola atribut produk Anda.

en: The attribute value name.
id: Nama nilai atribut.

en: checkout flow
id: arus checkout

en: checkout flows
id: arus checkout

en: Checkout progress
id: Kemajuan checkout

en: New Customer
id: Pelanggan Baru

en: Create account and continue
id: Buat akun dan lanjutkan

en: Unrecognized username or password. <a href=":url">Have you forgotten your password?</a>
id: Nama pengguna atau kata sandi tidak dikenal <a href=":url"> Apakah Anda lupa kata sandi Anda?</a>

en: Add order item type
id: Tambah jenis item pesanan

en: order item types
id: jenis item pesanan

en: order item type
id: jenis item pesanan

en: Order item type
id: Jenis item pesanan

en: The total price of the order item.
id: Total harga dari item pesanan.

en: order type
id: jenis pesanan

en: order types
id: jenis pesanan

en: Payment gateway
id: Gerbang pembayaran

en: The payment gateway.
id: Gerbang pembayaran.

en: The payment method.
id: Metode pembayaran.

en: Add payment gateway
id: Tambah gerbang pembayaran

en: Administer payment gateways
id: Mengelola gerbang pembayaran

en: The payment amount.
id: Jumlah pembayaran.

en: payment gateway
id: gerbang pembayaran

en: payment gateways
id: gerbang pembayaran

en: The email address associated with the PayPal account.
id: Alamat email yang terkait dengan akun PayPal.

en: Attributes to render.
id: Atribut untuk dirender.

en: product attribute
id: atribut produk

en: product attributes
id: atribut produk

en: product types
id: jenis produk

en: product variation
id: variasi produk

en: product variations
id: variasi produk

en: product variation types
id: jenis variasi produk

en: Controls how the attribute is displayed on the add to cart form.
id: Mengontrol bagaimana atribut ditampilkan pada formulir tambahkan ke keranjang.

en: Rendered attribute
id: Atribut yang ditampilkan

en: The promotion name.
id: Nama promosi.

en: Coupons which allow promotion to be redeemed.
id: Kupon yang memungkinkan promosi ditukarkan.

en: Current usage
id: Penggunaan saat ini

en: Usage limit
id: Batas penggunaan

en: promotions
id: promosi

en: Add store
id: Tambah toko

en: Add store type
id: Tambah jenis toko

en: stores
id: toko

en: store type
id: jenis toko

en: store types
id: jenis toko

en: Promotion offer
id: Tawaran promosi

en: Add to Cart Form
id: Formulir tambahkan ke Keranjang

en: Order item types
id: Jenis item pesanan

en: number from @field_name
id: angka dari @field_name

en: Product variation title
id: Judul variasi produk

en: No payment gateway selected.
id: Tidak ada gerbang pembayaran yang dipilih.

en: Order activity
id: Aktivitas pesanan

en: Shown to customers during checkout.
id: Tampil ke pelanggan saat checkout.

[ctx: Validation]
en: Currency
id: Mata uang

en: Coupons which have been applied to order.
id: Kupon yang sudah diaplikasikan pada pesanan.

en: Remove coupon
id: Hapus kupon

[ctx: Validation]
en: Coupon code
id: Kode kupon

en: The coupon code %value is already in use and must be unique.
id: Kode kupon %value sudah digunakan dan harus unik.

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.

en: Order summary
id: Ringkasan pesanan

en: Your order number is @number.
id: Nomor pesanan anda adalah @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
id: Anda dapat melihat pesanan anda di halaman akun saat login.

en: Compatibility with other promotions
id: Kompatibilitas dengan promosi lainnya

en: The unique, machine-readable identifier for a coupon.
id: Pengenal unik dan dapat dibaca mesin untuk kupon.

en: Whether the coupon is enabled.
id: Apakah kupon diaktifkan.

en: Any promotion
id: Promosi apapun

en: Not with any other promotions
id: Tidak dengan promosi lainnya

en: Usage limits
id: Batas penggunaan

en: Provide an end date
id: Berikan tanggal akhir

en: Total available
id: Total tersedia

en: Limited number of uses
id: Jumlah penggunaan terbatas

en: Current usage: @usage.
id: Penggunaan saat ini: @usage.

en: Add tax type
id: Tambah jenis pajak

en: Administer tax types
id: Mengelola jenis pajak

en: tax type
id: jenis pajak

en: tax types
id: jenis pajak

en: Payment gateway mode
id: Mode gerbang pembayaran

en: The payment gateway mode.
id: Mode gerbang pembayaran.

en: There are no reusable payment methods available for the selected gateway.
id: Tidak ada metode pembayaran yang dapat digunakan kembali untuk gerbang yang dipilih.

en: Receive payment
id: Menerima pembayaran

en: The specified amount was already received.
id: Jumlah yang ditentukan sudah diterima.

en: The maximum number of times the coupon can be used. 0 for unlimited.
id: Jumlah maksimum kupon bisa digunakan. 0 untuk tidak terbatas

en: Allow multiple coupons
id: Izinkan beberapa kupon

en: Please provide a coupon code.
id: Mohon berikan kode kupon.

en: The provided coupon code is invalid.
id: Kode kupon yang diberikan tidak valid.

en: Allows multiple coupons: Yes
id: Mengizinkan beberapa kupon: Ya

en: Allows multiple coupons: No
id: Mengizinkan beberapa kupon: Tidak

en: Allow multiple coupons to be redeemed
id: Izinkan beberapa kupon untuk ditukarkan

en: Coupon redemption
id: Penukaran kupon

en: Percentage off each matching product
id: Persentase dari masing-masing produk yang ditetapkan

en: Applied coupons
id: Kupon yang digunakan

en: Fixed amount off each matching product
id: Jumlah tetap dari setiap produk yang dipilih

en: Percentage must be a positive number.
id: Persentase harus angka positif.

en: Manage fields, form and display settings for your stores.
id: Mengelola pengaturan bidang, formulir dan tampilan untuk toko Anda.

en: Define the taxes you collect.
id: Tentukan pajak yang Anda kumpulkan.

en: Empty cart button
id: Tombol kosongkan keranjang

en: Adds a button for emptying the cart.
id: Tambahkan tombol untuk mengosongkan keranjang

en: Your shopping cart has been emptied.
id: Keranjang belanja anda sudah dikosongkan

en: Add custom currency
id: Tambah mata uang khusus

en: Add promotion
id: Tambah promosi

en: Saved the %label coupon.
id: Simpan kupon %label.

en: Save and add coupons
id: Simpan dan tambah kupon

en: Fixed amount off the order subtotal
id: Jumlah tetap dari subtotal pesanan

en: Percentage off the order subtotal
id: Persentase dari subtotal pesanan
