Devel (8.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (253 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: value
da: værdi

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Group
da: Gruppe

en: Closed
da: Lukket

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: default
da: standard

en: Variable
da: Variabel

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: username
da: brugernavn

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Time
da: Tid

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Theme
da: Tema

en: name
da: navn

en: path
da: sti

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Exclude
da: Ekskludér

en: vocabularies
da: ordforråd

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Url
da: URL

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: To
da: Til

en: Roles
da: Roller

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Fields
da: Felter

en: Count
da: Antal

en: Nodes
da: Indhold

en: Load
da: Indlæs

en: State
da: Status

en: node
da: indholdselement

en: Method
da: Metode

en: Events
da: Begivenheder

en: Now
da: Nu

en: Configuration
da: Indstillinger

en: access content
da: tilgå indhold

en: Attributes
da: Attributter

en: Class
da: Klasse

en: External
da: Eksterne

en: Provider
da: Udbyder

en: template
da: skabelon

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Hidden
da: Skjult

en: create
da: opret

en: Token
da: Symbol

en: Switch
da: Skift

en: ago
da: siden

en: update
da: opdatér

en: Front page
da: Forside

en: Limit
da: Grænse

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Purge
da: Fjern

en: Engine
da: Maskine

en: Completed
da: Gennemført

en: Failed
da: Mislykkedes

en: missing
da: mangler

en: Assets
da: Egenskaber

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: users
da: brugere

en: Translated
da: Oversat

en: Blocks
da: Blokke

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Available
da: Tilgængelig

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: New value
da: Ny værdi

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: explained
da: forklaret

en: ignored
da: ignoreret

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Any
da: Nogen

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Regions
da: Regioner

en: Target
da: Mål

en: Authenticated
da: Registreret

en: Memory
da: Hukommelse

en: Generate
da: Opret

en: Run cron
da: Kør cron

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: Config
da: Konfigurér

en: priority
da: prioritet

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Rebuild Menu
da: Genopbyg menu

en: form
da: formular

en: No results
da: Ingen resultater

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Execute PHP code
da: Kør PHP kode

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: Default database
da: Standard database

en: access
da: adgang

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Total time
da: Tid i alt

en: Caller
da: Kaldt fra

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Render
da: Rendéring

en: Field types
da: Felttyper

en: View latest
da: Vis seneste

en: Display $page array
da: Vis $page array

en: Uninstalled and installed: %names.
da: Afinstallerede og installerede: %names.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
da: Vis udvikler-output som f.eks. variabel-udskrifter, query log, osv.

en: Access developer information
da: Tilgå udviklerinformation

en: Switch users
da: Skift bruger

en: Field info
da: Feltinformation

en: Access DNA information
da: Tilgå DNA-informationer

en: static
da: statisk

en: !NO: invalid $op
da: !NO: ugyldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
da: '@op' er en ugyldig handling!

en: bypass node access
da: tilsidesæt node access

en: !NO: by %module
da: !NO: af %module

en: !YES: by %module
da: !YES: af %module

en: view own unpublished content
da: vis eget upublicerede indhold

en: Deleted %count nodes.
da: Slettede %count sider.

en: Which roles should the users receive?
da: Hvilke roller skal brugerne have?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
da: Brugere får altid rollen <em>godkendt bruger</em>.

en: Maximum number of comments per node.
da: Max antal kommentarer per side.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
da: Tilføj statistik for hver side (node_counter tabellen).

en: removed
da: fjernet

en: Was removed in @func; not in !na.
da: Er fjernet i @func; ikke i !na.

en: wrong
da: forkert

en: removed!
da: fjernet!

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
da: Er fjernet i @func; burde være fjernet i !na!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
da[0]: 1 bruger slettet.
da[1]: @count brugere slettet.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
da[0]: 1 side oprettet.
da[1]: Slut med at oprette @count sider.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Include %anonymous
da: Inkludér %anonymous

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Deleted existing terms.
da: Slettede eksisterende termer.

en: Deleted existing vocabularies.
da: Slettede eksisterende ordforråd.

en: Deleted existing menus and links.
da: Slettede eksisterende menuer og links.

en: Created @count new menu links.
da: Oprettede @count nye menu-links.

en: Description of @name
da: Beskrivelse af @name

en: Description of @title.
da: Beskrivelse af @title.

en: Restrict terms to these vocabularies.
da: Begræns termer til disse ordforråd.

en: Number of terms?
da: Antal termer?

en: Number of vocabularies?
da: Antal ordforråd?

en: Create new menu(s)
da: Opret ny(e) menu(er)

en: Generate links for these menus
da: Opret links i disse menuer

en: Run arbitrary PHP from a block.
da: Kør vilkårlig PHP-kode fra en blok.

en: Debug value
da: Debug-værdi

en: unknown node %nid
da: ukendt indholdselement %nid

en: Database settings
da: Database indstillinger

en: The minimum length is 2.
da: Minimum længden er 2.

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
da: Indtast en del af modulnavnet eller beskrivelsen som der skal filtreres efter.

en: menus
da: menuer

en: Enter module name
da: Indtast modulnavn

en: Route name
da: Rutenavn

en: No profiles found
da: Ingen profiler fundet

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
da: %type: @message i %function (linje %line af %file).
