Devel (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (284 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: value
pt: valor

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: Variable
pt: Variável

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: username
pt: nome de usuário

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: Time
pt: Hora

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: name
pt: nome

en: path
pt: endereço

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Exclude
pt: Excluir

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Loaded
pt: Carregado

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: To
pt: Para

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Load
pt: Carregar

en: State
pt: Estado

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: Now
pt: Agora

en: Configuration
pt: Configurações

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Class
pt: Classe

en: External
pt: Externo

en: Provider
pt: Provedor

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Hidden
pt: Oculto

en: create
pt: criar

en: Switch
pt: Trocar

en: ago
pt: atrás

en: update
pt: atualizar

en: Front page
pt: Página inicial

en: Limit
pt: Limite

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Info
pt: Informações

en: terms
pt: termos

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: missing
pt: faltando

en: Assets
pt: Recursos

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: users
pt: usuários

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Request
pt: Requisição

en: Services
pt: Serviços

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Available
pt: Disponível

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Cuidado: este usuário não poderá voltar.

en: Sort query log
pt: Classificar registros de consulta

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Slow query highlighting
pt: Destacar consultas lentas

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
pt: Digite algum código. Não use tags <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
pt: Executar

en: New value
pt: Novo valor

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
pt: Gera um certo número de usuários. Opcionalmente apaga os usuários atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
pt: Se você não instalou nenhum desses módulos, você realmente não precisa do módulo devel_node_access. Este módulo foi feito para ser usado durante o desenvolvimento, de modo que os desenvolvedores e admins possam confirmar que a tabela node_access está funcionando como esperado. Você provavelmente não vai querer este módulo habilitado em um site em produção.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
pt: Acesso concedido para todos os nodes (todos os usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo para todos os usuários acesso a todos os nodes. Dependendo dos módulos de controle de acesso você usa, você pode querer apagar estas entradas. Se você não está usando um módulo de controle de acesso você provavelmente deveria deixar tais entradas tais como estão.

en: Legacy Nodes
pt: Nodes Legados

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
pt: Você tem !num nodes em sua tabela de nodes que não estão representados em sua tabela node_access. Se você tem um módulo de controle de acesso instalado, estes nodes podem ter sido escondidos de todos os usuários. Isto pode ter sido causado pela publicação de nodes antes da habilitação do módulo de controle de acesso. Se este for o caso, a atualização manual de cada node deve incluí-lo na tabela node_access, corrigindo o problema.

en: All Nodes Represented
pt: Todos os nodes representados

en: All nodes are represented in the node_access table.
pt: Todos os nodes estão representados na tabela node_access

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
pt: Acesso permitido a todos os nodes (alguns usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo a certos usuários acesso a todos os nodes. Isto pode ser perfeitamente normal, dependendo do módulo de controle de acesso você esteja usando.

en: Access Granted to Some Nodes
pt: Acesso permitido a alguns nodes

en: public nodes
pt: nodes públicos

en: Public Nodes
pt: Nodes Públicos

en: Summary by Realm
pt: Resumo por Realm

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
pt: Os realms seguintes conferem acesso limitado a nodes específicos

en: private nodes
pt: nodes privados

en: Protected Nodes
pt: Nodes protegidos

en: explained
pt: explicado

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: illegitimate
pt: ilegítimo

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
pt: NÃO deveria estar em !na em função de baixa prioridade!

en: alien
pt: alienígena

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
pt: NÂO deveria estar em !na por causa da posição de origem desconhecida!

en: This entry grants access to this node to this user.
pt: Esta entrada confere acesso a este node para este usuário.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
pt: Vários blocos, páginas e funções para desenvolvedores.

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Menu Item
pt: Item do Menu

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Alvo

en: Field Info
pt: Informação de Campo

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: Memory
pt: Memória

en: Generate
pt: Gerar

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Instances
pt: Instâncias

en: PHP Extensions
pt: Extensões do PHP

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: priority
pt: prioridade

en: Generating Content
pt: Gerando Conteúdo

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
pt: Reconstruir menu baseado no hook_menu() e reverter quaisquer mudanças personalizadas. Todos os itens de menu voltam a suas configurações padrão.

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
pt: Excluir todos os usuários (exceto o usuário de identificador 1) antes de gerar novos usuários.

en: How old should user accounts be?
pt: Quão antigas as contas de usuário devem ser?

en: How far back in time should the nodes be dated?
pt: A partir de quanto tempo atrás os nodes devem ser datados?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
pt: As datas de criação dos nodes serão distribuídas aleatoriamente a partir da data atual voltando até a data selecionada.

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Add an url alias for each node.
pt: Adicionar um apelido de url para cada node.

en: Should be in !na but isn't!
pt: Deveria estar na !na mas não está!

en: Rebuild Menu
pt: Reconstruir menu

en: form
pt: formulário

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Execute PHP code
pt: Executar código PHP

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Total time
pt: Tempo total

en: to node !nid:
pt: ao node !nid:

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Render
pt: Renderizar

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: View latest
pt: Ver a última

en: Display $page array
pt: Exiba a matriz $page

en: Uninstalled and installed: %names.
pt: Desinstalado e instalado: %names.

en: Switch users
pt: Alternar usuários

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: static
pt: estático

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
pt: (Alguns dos elementos da tabela fornecem informação adicional se você passar o mouse sobre eles.)

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
pt: (Esta tabela lista os usuários ativos mais recentes. Passe o mouse sobre cada resultado para mais detalhes.)

en: !NO: invalid $op
pt: !NO: $op inválida

en: '@op' is an invalid operation!
pt: '@op' é uma operação inválida!

en: view own unpublished content
pt: exibir seu conteúdo não publicado

en: Deleted %count nodes.
pt: %count nodes excluídos.

en: Which roles should the users receive?
pt: Quais papéis os usuários devem receber?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
pt: Usuários sempre recebem o papel de <em>usuário autenticado</em>.

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: removed
pt: removido

en: wrong
pt: errado

en: removed!
pt: removido!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuário apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
pt[0]: 1 node criado.
pt[1]: Criação de @count nodes finalizada

en: Set language on nodes
pt: Selecione o idioma dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: Query type
pt: Tipo de consulta

en: Logged in as
pt: Autenticado como

en: Include %anonymous
pt: Incluir %anonymous

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Deleted existing terms.
pt: Termos existentes excluídos.

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Deleted existing menus and links.
pt: Menu e links existentes excluídos.

en: Created @count new menu links.
pt: @count novos links de menu criados.

en: Description of @name
pt: Descrição de @name

en: Description of @title.
pt: Descrição de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Restrict terms to these vocabularies.
pt: Restringir termos a esses vocabulários.

en: Number of terms?
pt: Número de termos?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
pt: Apagar termos existentes nos vocabulários especificados antes de gerar novos termos.

en: Number of vocabularies?
pt: Número de vocabulários?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
pt: Apagar vocabulários existentes antes de gerar novos vocabulários.

en: Create new menu(s)
pt: Criar novo(s) menu(s)

en: Generate links for these menus
pt: Gerar links para estes menus

en: Number of new menus to create
pt: Número de novos menus a serem criados

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
pt: Limitar o tamanho do primeiro nível de links do menu gerado a um certo número de itens.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
pt: Gerar um número específico de menus e links de menus. Opcionalmente apaga os menus atuais.

en: Become any user on the site with just a click.
pt: Torne-se qualquer usuário no site com apenas um clique.

en: Debug value
pt: Valor de depuração

en: Value to debug
pt: Valor a debugar

en: unknown node %nid
pt: node desconhecido %nid

en: Database settings
pt: Configurações do banco de dados

en: Git commit
pt: Commit do Git

en: Cache clear
pt: Limpar o cache

en: Standard Drupal
pt: Drupal Padrão

en: Maximum number of words in titles
pt: Número máximo de palavras nos títulos

en: Maximum number of characters in term names
pt: Número máximo de caracterers nos nomes de termo

en: Maximum number of characters in vocabulary names
pt: Número máximo de caracteres nos nomes de vocabulário

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
pt: Número máximo de caracteres no menu e nos nomes de links de menu

en: Rendered
pt: Renderizado

en: The minimum length is 2.
pt: O tamanho mínimo é 2.

en: Password to be set
pt: Senha a ser definida

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: Installed profile
pt: Perfil instalado

en: Drupal Documentation
pt: Documentação do Drupal

en: Get involved!
pt: Envolva-se!

en: Active Modules
pt: Módulos Ativos

en: Active Themes
pt: Temas Ativos

en: PHP config
pt: Configuração do PHP

en: Authenticated by
pt: Autenticado por

en: Show Drupal toolbar
pt: Mostrar barra do Drupal

en: Close Toolbar
pt: Fechar barra de ferramentas

en: Configure Webprofiler
pt: Configurar Webprofiler

en: View latest reports
pt: Ver relatórios recentes

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message na função %function (linha %line do arquivo %file).

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: Reinstall Modules
pt: Reinstalar módulos

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Entity Info
pt: Informação da entidade

en: View Session
pt: Ver Sessão

en: Element Info
pt: Informação do elemento

en: Edit configuration.
pt: Editar configuração.

en: Edit state system values.
pt: Editar valores de estado do sistema.

en: Finished @num elements created successfully.
pt: Concluído @num elementos criados com sucesso.

en: No comment fields
pt: Não há campos de comentário

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
pt: Gerar um certo número de conteúdos. Opcionalmente apaga o conteúdo atual.

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Devel menu
pt: Menu do Devel
