DruStack (8.x-7.0) - en to tr translation catalogue (350 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: Views
tr: Görünümler

en: Audio
tr: Ses

en: hidden
tr: gizli

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Last access
tr: Son erişim

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Fields
tr: Alanlar

en: OPML feed
tr: OPML beslemesi

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Role
tr: Rol

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tab
tr: Sekme

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Attachments
tr: Ekler

en: English
tr: İngilizce

en: Token
tr: Simge

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Languages
tr: Diller

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: White
tr: Beyaz

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Translation
tr: Çeviri

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: simple
tr: basit

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Global
tr: Genel

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Deploy
tr: Dağıtım

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Translate
tr: Çevir

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Primary
tr: Birincil

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Secondary
tr: İkincil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Recent blog posts
tr: En son ağ günlüğü gönderileri

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Language name
tr: Dil adı

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: Installing @drupal
tr: @drupal kuruluyor

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
tr: Bir yönetici [site:name] sitesinde sizin için bir hesap oluşturdu

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Language direction
tr: Dil yönü

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: User interface translation
tr: Kullanıcı arayüzü çevirisi

en: Revision comparison
tr: Revizyon karşılaştırması

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: Adding languages
tr: Diller ekleniyor

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] hesabı iptali [user:display-name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] oturum açma bilgilerinde değişiklik

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] için hesap ayrıntıları

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (yönetici onayı bekliyor)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (onaylandı)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (engellendi)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (iptal edildi)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Aggregator sources
tr: Toplayıcı kaynakları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Editing languages
tr: Diller Düzenleniyor

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
tr: <p>Site için ortak diller bu bölümden eklenebilir.</p><p>Aradığınız dil yoksa özel bir dil ekleyebilirsiniz.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
tr: <p>Listeden bir dil ya da listenin sonundan "Özel dil..." seçeneğini seçin.</p><p>Dil seçiminizi tamamlamak için "Dil Ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Özel bir dil eklerken, dil adı, dil kodu ve dil yazım yönünü belirtebileceğiniz bir form açılır.</p>

en: Continuing on
tr: Devam ediliyor

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
tr: <p>Sitenizde yüklü bulunan özel diller de dahil dilleri bu bölümden düzenleyebilirsiniz.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
tr: <p>Sistem tarafından dili izlemek için kullanıldığından, dilin sitedeki kodunu değiştiremezsiniz.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
tr: <p>Dilin İngilizce adı site genelinde tüm kullanıcılar için kullanılır. Gömülü dillerin adları Arayüz Çeviri modülü ile, gömülü ve özel dillerin adları Çeviri Yapılandırma modülü ile çevrilebilir.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
tr: <p>Dilin yazım yönünü "Soldan Sağa" ya da "Sağdan Sola" olarak seçin.</p><p>Her temanın "Sağdan Sola" yazımı desteklemediğini unutmayın ve temayı denemeden kullanmayın.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
tr: <p>"Diller" sayfası site dillerini ekleme, düzenleme, silme ve sıralama işlemlerini yapmanıza olanak sağlar.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
tr: <p>Sitenize başka diller eklemek için "Dil ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Eklenen diller dil listesinde görüntülenir ve düzenlenip silinebilir.</p>

en: Reordering languages
tr: Dil sıralamasını değiştirmek

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
tr: <p>Sitedeki dillerin sıralamasını değiştirmek için her dilin başındaki sürükleme simgelerine tıklayıp dili sürükleyin.</p><p>Burada görüntülenen sıralama Arayüz Çevirisi ve İçerik Çeviri Eklentilerindeki dil değiştirici blokları tarafından kullanılır.</p><p>Dilleri sıraladıktan sonra yaptığınız değişikliklerin geçerli olması için "Ayarları Kaydet" düğmesine tıklayın.</p>

en: Set a language as default
tr: Bir dili varsayılan olarak atamak

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
tr: <p>Sitede kullanılan varsayılan dili değiştirmek için yapılandırılmış dillerden birini varsayılan olarak atayabilirsiniz. Dil seçimi yapılmayan durumlarda site varsayılan dilde görüntülenir.</p>

en: Modifying languages
tr: Dilleri düzenlemek

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
tr: <p>Dil düzenleme ve silme işlemleri yapabilirsiniz.</p><p>Dilin adını ve yönünü değiştirebilirsiniz.</p><p>Silinen diller daha sonra yeniden eklenebilir. Bir dil silindiğinde o dildeki tüm arayüz çevirileri silinir ve bu dildeki tüm içerik nötr olarak ayarlanır. Varsayılan site dilinin silinemeyeceğini unutmayın.</p>

en: Choose the language you want to translate.
tr: Çevirmek istediğiniz dili seçin.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
tr: Çevirmek istediğiniz sözcük ya da cümlenin tamamını ya da bir bölümünü yazın.

en: Filter the search
tr: Aramayı süzün

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
tr: Henüz çevrilmemiş dizgeleri çevirmek istiyorsanız, arama sonuçlarında çevrilmemiş dizgeleri, varolan bir çeviriyi düzenlemek için çevrilmiş dizgeleri süzebilirsiniz.

en: Apply your search criteria
tr: Arama ölçütünü uygulayın

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
tr: Arama ölçütünü uygulamak için <em>Süz</em> düğmesine tıklayın.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
tr: Çeviriyi sağ sütundaki metin alanına yazabilirsiniz. Çeviriyi metnin kullanıcılacağı bağlama uygun yapmaya çalışın.

en: Validate the translation
tr: Çeviriyi doğrulayın

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
tr: Çevirileri tamamladığınızda <em>Çevirileri Kaydet</em> düğmesine tıklayın Bu bölümde yeni bir çeviri ya da arama yaptıktan sonra çevirilerinizi kaydetmelisiniz.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: Media name
tr: Medya adı

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dil ekleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dil ekleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dili düzenleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dili düzenleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
tr: <p>Diller sayfası hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Dil ekleme</a></li><li>Dilleri yeniden sıralama</li><li>Dil düzenleme/li><li>Dil silme</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
tr: Bu sayfa sizin kullanıcı arayüzü çevirme ve varolan çevirileri düzenlemenizi sağlar. Sitenizi İngilizce olarak kurduysanız, bu sayfayı kullanabilmek için önce <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Diller</a> bölümünden başka bir dil eklemelisiniz.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
tr: Burada yaptığınız çeviriler sitenizin kullanıcı arayüzünde kullanılacaktır. Bu çevirileri başka bir sitede kullanmak veya dış bir çeviri düzenleyicide düzenlemek istiyorsanız bir .po dosyasına <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export"> aktarabilir</a> ve daha sonra <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">içeri alabilirsiniz</a>.

en: Find and manage comments.
tr: Yorumları bulun ve yönetin.

en: The approved comments listing.
tr: Onaylanmış yorumlar listesi.

en: Comments published
tr: Yayımlanan yorumlar

en: The unapproved comments listing.
tr: Onaylanmamış yorumlar listesi.

en: Comments unapproved
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Remote video
tr: Uzak video
