Google Analytics (8.x-3.1) - en to hu translation catalogue (170 entries)

en: Pages
hu: Oldalak

en: Value
hu: Érték

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Message type
hu: Üzenet típusa

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Role
hu: Szerepkör

en: Users
hu: Felhasználók

en: Dimension
hu: Kiterjedés

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Enable debugging
hu: Hibakeresés engedélyezése

en: Not configured
hu: Nincs beállítva

en: About
hu: Leírás

en: Domains
hu: Domének

en: Metric
hu: Metrikus

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hu: @module (<span class="admin-enabled">engedélyezett</span>)

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Add tracking to specific pages
hu: Követőkód hozzáadása bizonyos oldalakhoz

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Uses
hu: Használat

en: Add tracking for specific roles
hu: Követőkód megjelenítése bizonyos szerepkörök számára

en: Track translation sets as one unit
hu: A fordítási egységek közös követése

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
hu: A követési statisztika az eredeti tartalomhoz számolása, ha az a tartalom egy fordítási egység része. Engedélyezése esetén a fordítási egységek egy egységként lesznek kezelve.

en: Track internal search
hu: Belső keresés követése

en: Track AdSense ads
hu: Az <em>AdSense</em> reklámok követése

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
hu: Ha ez engedélyezett, akkor az <em>AdSense</em> reklámok követése megjelenik a <em>Google Analytics</em> statisztikában.

en: Custom JavaScript code
hu: Egyedi JavaScript kód

en: Code snippet (before)
hu: Kódrészlet elé

en: Code snippet (after)
hu: Kódrészlet utána

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
hu: A Google által adott JavaScript követőkódot nem szabad a kódrészletekhez beírni. Ez a modul beépíti a követő kódot a megadott azonosítóval a beállítások alapján.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
hu: A JavaScript kódrészletek nem tartalmazhatnak &lt;script&gt; jelölőt.

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
hu: A követő aktív alapértelmezésben, de kikapcsolható.

en: Enable user tracking
hu: Felhasználó követés engedélyezése

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
hu: A követő <em>inaktív</em> alapértelmezésben, de bekapcsolható.

en: Google Analytics module
hu: <em>Google Analytics</em> modul

en: Not restricted
hu: Nem korlátozott

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Pages or PHP code
hu: Oldalak vagy PHP kód

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
hu: Ha a PHP-mód lett kiválasztva, akkor a PHP kódot %php jelek között kell megadni. Hibásan megadott PHP kód működésképtelenné teheti a webhelyet!

en: Not customizable
hu: Nem testreszabható

en: Restricted to certain pages
hu: Bizonyos oldalakra korlátozva

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
hu: A mező tiltott, mivel nincs megfelelő jogosultság a szerkesztéséhez.

en: Site search
hu: Keresés a webhelyen

en: Web Property ID
hu: Webhely azonosító kódja

en: Anonymize visitors IP address
hu: Látogatók IP-címének névtelenítése

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
hu: Ez a beállítás arra utasítja a <em>Google Analytics</em> modult, hogy névtelenítse a küldött követési információkat az IP-cím utolsó oktetjének eltávolításával. Ez kis mértékben csökkenti a földrajzi jelentés pontosságát. Egyes országokban nem szabad gyűjteni személyes azonosító adatokat adatvédelmi okok miatt, és ez a beállítás segít ahhoz, hogy ilyen esetekben is be lehessen tartani a helyi törvényeket.

en: Locally cache tracking code file
hu: A követőkód helyi gyorsítótárazása

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
hu: Ha ez a lehetőség be van jelölve, akkor a letöltött <em>Google Analytics</em> követőkód helyi gyorsítótárazásra kerül. Ez csak naponta frissül a Google kiszolgálóiról annak érdekében, hogy biztosíta a követőkód helyi másolatának frissen tartását. Nem szabad ezt aktiválni mindaddig, amíg a <em>Google Analytics</em> meg nem erősítette, hogy a webhely követőkódja működik!

en: Custom variables
hu: Egyéni változók

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
hu: Az egyéni változó (%element-title) a következő nem engedélyezett vezérjeleket tartalmazza (a felhasználó azonosítására alkalmas információk miatt): @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
hu: Vesszővel elválasztott szerepkörök, melyeknek a felhasználó tagja.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
hu: Vesszővel elválasztott szerepkör-azonosítók, melyeknek a felhasználó tagja.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
hu: A helyben gyorsítótárazott követőkód frissítve lett.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
hu: A helyben gyorsítótárazott követőkód el lett mentve.

en: Local cache has been purged.
hu: A helyi gyorsítótár kiürítve.

en: Tracking scope
hu: Követés hatóköre

en: Allow users to customize tracking on their account page
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyénileg állítsák a követőkód engedélyezését.

en: No customization allowed
hu: Egyedi beállítás nem engedélyezett

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
hu: A követő alapértelmezés szerint be van kapcsolva, de %permission joggal rendelkező felhasználók kikapcsolhatják maguknak

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
hu: A követő alapértelmezés szerint ki van kapcsolva, de %permission jogosultsággal rendelkező felhasználók bekapcsolhatják maguknak

en: Every page except the listed pages
hu: Minden oldal, kivéve az alábbiak

en: The listed pages only
hu: Csak a listázott oldalak

en: Links and downloads
hu: Hivatkozások és letöltések

en: Track clicks on mailto links
hu: mailto: hivatkozásokra történő kattintások követése

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
hu: A fájlok letöltési hivatkozásaira történő kattintások követése

en: List of download file extensions
hu: A letölthető fájlok kiterjesztéseinek felsorolása

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
hu: Az érvényes <em>Google Analytics</em> webazonosító kis-, és nagybetű érzékeny, valamint UA-xxxxxxx-yy formátumú.

en: User role names
hu: Felhasználói szerepkör-nevek

en: User role ids
hu: Felhasználói szerepkör-azonosítók

en: Administer Google Analytics
hu: <em>Google Analytics</em> adminisztrációja

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
hu: A <em>Google Analytics</em> karbantartási feladatainak végrehajtása.

en: Opt-in or out of tracking
hu: Követőkód be-, vagy kikapcsolása

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
hu: Engedélyezi a döntést a felhasználók számára, hogy a követő megjelenjen az oldalakon, vagy sem.

en: Use PHP for tracking visibility
hu: PHP használata a követőkód láthatóságának feltételeként

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
hu: Látogatottság-mérés beállításával növelhető a webhely marketingjének hatékonysága.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
hu: Lehetővé teszi a webhely látogatottságának mérését a <em>Google Analytics</em> szolgáltatás követőkódjának hozzáadásával.

en: On by default with opt out
hu: Alapértelmezés szerint bekapcsolt, de kikapcsolható

en: Off by default with opt in
hu: Alapértelmezés szerint kikapcsolt, de bekapcsolható

en: Not tracked
hu: Nincs követve.

en: What are you tracking?
hu: Mit kell követni?

en: A single domain (default)
hu: Egyetlen domain (alapértelmezés)

en: One domain with multiple subdomains
hu: Egyetlen domain több aldomainnel

en: Examples: @domains
hu: Példák: @domains

en: Multiple top-level domains
hu: Több legfelső szintű domain

en: List of top-level domains
hu: Legfelső szintű domainek listája

en: Add to the selected roles only
hu: Csak a kijelölt szerepköröknek.

en: Add to every role except the selected ones
hu: Kivéve a kijelölt szerepköröknek.

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
hu: Ha egyik szerepkör sincs kiválasztva, akkor az összes felhasználó követve lesz. Ha egy felhasználó egyik bejelölt szerepkörnek a tagja, akkor követve lesz (vagy kihagyva, a beállítástól függően).

en: Track clicks on outbound links
hu: Kimenő hivatkozásokra történő kattintások követése

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
hu: „Több legfelső szintű domain” választása esetén fel kell sorolni a legfelső szintű doméneket.

en: All pages with exceptions
hu: Minden oldal kivételekkel

en: Excepted: @roles
hu: Kivéve: @roles

en: A single domain
hu: Egyetlen domain

en: No privacy
hu: Nincs magánszféra

en: @items enabled
hu: @items engedélyezve

en: Debugging enabled
hu: Hibakeresés engedélyezve

en: Outbound links
hu: Kimenő hivatkozások

en: Track downloads
hu: Letöltések mérése

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings.
hu: PHP-kód beírása a mezőbe a láthatósági beállítások követéséhez.

en: Google Analytics module form element.
hu: <em>Google Analytics</em> modul űrlapelem.

en: Mailto links
hu: Mailto: hivatkozások

en: AdSense ads
hu: AdSense hirdetések

en: Anonymize IP
hu: IP-címek névtelenítése

en: Track messages of type
hu: Ilyen típusú üzenetek követése

en: Search and Advertising
hu: Keresés és hirdetés

en: URL fragments
hu: Webcímtöredékek

en: Google Analytics settings
hu: Google Analytics beállítások

en: Track User ID
hu: Felhasználó-azonosító (UID) követése

en: Track enhanced link attribution
hu: Továbbfejlesztett linkhozzájárulás mérése

en: Track changing URL fragments as pageviews
hu: Webcímtöredékek változásának mérése oldalmegtekintésekként

en: By default, the URL reported to Google Analytics will not include the "fragment identifier" (i.e. the portion of the URL beginning with a hash sign), and hash changes by themselves will not cause new pageviews to be reported. Checking this box will cause hash changes to be reported as pageviews (in modern browsers) and all pageview URLs to include the fragment where applicable.
hu: Alapértelmezés szerint a Google Analytics felé elküldött URL-ben nincs benne a „részegység-azonosító”, ezért a kettőskereszt karakterrel kezdődő rész megváltozása nem fog új oldalmegtekintésnek számítani. E jelölőnégyzet bepipálásával azonban ez megváltoztatható, így a korszerű böngészőkben az ilyen webcímek változása mindig új oldalletöltésként lesz mérve.

en: Track display features
hu: Display hirdetési funkciók mérése

en: Custom dimensions
hu: Egyéni dimenziók

en: Index number
hu: Index szám

en: Custom dimension index #@index
hu: Egyéni dimenzió index #@index

en: The custom dimension value.
hu: Az egyéni dimenzió értéke.

en: Custom dimension value #@index
hu: Egyéni dimenzió érték #@index

en: Custom metrics
hu: Egyéni mutatók

en: Custom metric index #@index
hu: Egyéni mutató index #@index

en: The custom metric value.
hu: Az egyéni mutató értéke.

en: Custom metric value #@index
hu: Egyéni mutató érték #@index

en: If checked, the Google Universal Analytics debugging script will be loaded. You should not enable your production site to use this version of the JavaScript. The analytics_debug.js script is larger than the analytics.js tracking code and it is not typically cached. Using it in your production site will slow down your site for all of your users. Again, this is only for your own testing purposes. Debug messages are printed to the <code>window.console</code> object.
hu: Bejelölve a Google Universal Analytics hibakereső szkriptje fog betöltődni. Mivel ez az <code>analytics_debug.js</code> nagyobb, mint a rendes <code>analytics.js</code> követőkód, és általában nincs gyorsítótárazva, ezért éles webhelyen nem javasolt ezt a JavaScript-kódot engedélyezni, mert minden felhasználónak lelassíthatja a működést. Összefoglalva mégegyszer tehát ez kizárólag tesztelési célokat szolgál, a hibakeresési üzeneteket pedig a <code>window.console</code> JS-objektumba írja ki.

en: List of download file extensions cannot empty.
hu: A letölthető fájlok kiterjesztéseinek felsorolása nem lehet üres.

en: The %element-title field contains invalid input.
hu: %element-title mező érvénytelen bevitt értéket tartalmaz.

en: Display features
hu: Display hirdetési funkciók

en: Pages by their paths
hu: Oldalak az útvonalaik szerint

en: Path "@page" not prefixed with slash.
hu: „@page” útvonal elején nincs per jel.

en: Requires: @module-list
hu: Bekapcsolása ezeket a modulokat igényli: @module-list

en: File extension list
hu: Fájlkiterjesztések felsorolása

en: Custom code snippets
hu: Egyéni kódrészletek

en: User ID enables the analysis of groups of sessions, across devices, using a unique, persistent, and non-personally identifiable ID string representing a user. <a href=":url">Learn more about the benefits of using User ID</a>.
hu: A felhasználóazonosító (angolul „User ID”) lehetővé teszi munkamenetek egybefüggő csoportjának elemzését akár több eszközön keresztül is. Ez egy egyedi, változatlan, de ugyanakkor teljesen anonim kód segítségével érhető el. <a href=":url">További tudnivalók használatának előnyeiről</a>.

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: @extensions
hu: A mérni kívánt letöltési hivatkozásokra való kattintások fájlkiterjesztéseinek csővezeték-jellel („|”) elválasztott felsorolása. Reguláris kifejezések is használhatók. Például: @extensions

en: @module (<span class="admin-missing">disabled</span>)
hu: @module modul (<span class="admin-missing">letiltva</span>)

en: <a href=":ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
hu: A <a href=":ga_url">Google Analytics</a> egy regisztrációért cserébe ingyenesen elérhető forgalommérő és marketing-segítő szolgáltatás.

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href=":url">Google Analytics settings page</a>.
hu: A <em>Google Analytics</em> modul még nem lett bekonfigurálva, ezért érdemes ezt mihamarabb megtenni a <a href=":url">beállításainak oldalán</a>.

en: Google Analytics module has debugging enabled. Please disable debugging setting in production sites from the <a href=":url">Google Analytics settings page</a>.
hu: A <em>Google Analytics</em> modul hibakeresése engedélyezve van. Éles webhelyeken javasolt ennek kikapcsolása a <a href=":url">beállítások</a> oldalán.

en: Track content in colorbox modal dialogs
hu: Popup rétegek mérése

en: Enable enhanced link attribution
hu: Továbbfejlesztett linkhozzájárulás engedélyezése

en: Load debugging code of Google Universal Analytics
hu: A Google Universal Analytics hibakereső szkriptjének használata

en: Link attribution
hu: Linkhozzájárulás

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href=":analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href=":webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
hu: A mérni kívánt webhely egyedi azonosítója UA-xxxxxxx-yy formátumban. Beszerzéséhez <a href=":analytics">regisztrálni kell a webhelyet a <em>Google Analytics</em></a> szolgáltatásban, ahol a beállítások oldalán megtekinthető az adott webhely számára automatikusan generált azonosító. További tudnivaló az <a href=":webpropertyid">online dokumentációban</a> található.

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href=":url">Tracking Multiple Domains</a>.
hu: „Több legfelső szintű domain” választása esetén itt sorolható fel valamennyi felsőszintű domain, soronként egy darab. Alapértelmezés szerint a jelentések csupán az oldal címét és útvonalát tartalmazzák, a domaint nem. További tudnivaló a <em>Külön domainnevek megjelenítése</em> című fejezetben a <a href=":url">Több domain követése</a> hivatkozáson található angol nyelven.

en: Enable to track the content shown in colorbox modal windows.
hu: A popup rétegeken (például colorbox vagy lightbox) lévő tartalmak mérésének engedélyezése.

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs. <a href=":url">Enable enhanced link attribution</a> in the Admin UI of your Google Analytics account.
hu: A <em>Továbbfejlesztett linkhozzájárulás</em> növeli az Oldalon belüli elemzés pontosságát az egy oldalon szereplő és ugyanoda mutató hivatkozások elemazonosítóval való megkülönböztetésével. A továbbfejlesztett linkhozzájárulást a <em>Google Analytics</em> adminisztrációs <a href=":url">kezelőfelületén</a> lehet engedélyezni.

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href=":url">Setting Up Site Search for a Profile</a>.
hu: Ha engedélyezett, akkor a helyi keresések kulcsszavai követve lesznek. A Google-fióknál be kell állítani, hogy használja a helyi <strong>keresés</strong> paraméterét a lekérdezésből. <a href=":url">További tudnivaló</a>

en: The display features plugin can be used to enable Display Advertising Features in Google Analytics, such as Remarketing, Demographics and Interest Reporting, and more. <a href=":displayfeatures">Learn more about Display Advertising Features in Google Analytics</a>. If you choose this option you will need to <a href=":privacy">update your privacy policy</a>.
hu: A „Display hirdetési funkciók” bővítménnyel kihasználhatók a  Google Analytics olyan képességei is, mint a Remarketing, a Demográfiai és érdeklődési elemzések, valamint sok más. További tudnivalók a Display hirdetési funkciókról az online <a href=":displayfeatures">dokumentációjában</a> találhatók. Ehhez azonban a webhely <a href=":privacy">adatvédelmi irányelveinek</a> frissítése is szükséges.

en: You can set values for Google Analytics <a href=":custom_var_documentation">Custom Dimensions</a> here. You must have already configured your custom dimensions in the <a href=":setup_documentation">Google Analytics Management Interface</a>. You may use tokens. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available. A dimension <em>value</em> is allowed to have a maximum length of 150 bytes. Expect longer values to get trimmed.
hu: Itt lehet megadni <a href=":custom_var_documentation">egyéni dimenziókat</a>, amik már előre be vannak állítva a <em>Google Analytics</em> adminisztrációs <a href=":setup_documentation">kezelőfelületén</a>. Vezérjelek használhatóak: a globális és felhasználói vezérjelek mindig elérhetőek, a tartalmak esetében pedig a tartalomhoz kapcsolódó vezérjelek is. Egy dimenzió <em>értéke</em> legfeljebb 150 byte lehet, ezért arra kell számítani, hogy az ennél nagyobb értékek vége le lesz vágva.

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom dimensions. Section 7 of the <a href=":ga_tos">Google Analytics terms of service</a> requires that You will not (and will not allow any third party to) use the Service to track, collect or upload any data that personally identifies an individual (such as a name, userid, email address or billing information), or other data which can be reasonably linked to such information by Google. You will have and abide by an appropriate Privacy Policy and will comply with all applicable laws and regulations relating to the collection of information from Visitors. You must post a Privacy Policy and that Privacy Policy must provide notice of Your use of cookies that are used to collect traffic data, and You must not circumvent any privacy features (e.g., an opt-out) that are part of the Service.
hu: Kiegészíthető a Google Analytics egyszerű IP-cím követése a látogatók egyéni dimenziók szerinti csoportosításával. A Google Analytics <a href=":ga_tos">Szolgáltatási feltételeinek</a> 7. Szakaszában foglaltak szerint a Szolgáltatás igénybevételével a webhely üzemeltetője automatikusan vállalja, hogy sem ő maga, sem harmadik fél az ő engedélyével nem használja a Szolgáltatást olyan személyes (például név, e-mail cím, számlázási adatok, vagy bármely más, Google által esetleg hozzákapcsolható) adatok követésére, gyűjtésére, vagy feltöltésére, amellyel egyes magánszemélyek beazonosíthatóak lennének. A webhely üzemeltetőjének mindenkor ragaszkodnia kell a megfelelően összeállított Adatvédelmi irányelvek betartásához és betartatásához, illetve meg kell felelnie valamennyi, a Látogatók adatainak kezelésére vonatkozó törvényi szabályozásnak. Ezen kötelezően közzétett Adatvédelmi irányelveknek tartalmaznia kell a webhely által a Látogató számítógépén adatgyűjtési céllal elhelyezett sütik (angolul „cookies”) ismertetését. A Szolgáltatás által a Látogatónak nyújtott döntési lehetőségek (például kilépés a mérésből) befolyásolása szigorúan tilos.

en: You can add Google Analytics <a href=":custom_var_documentation">Custom Metrics</a> here. You must have already configured your custom metrics in the <a href=":setup_documentation">Google Analytics Management Interface</a>. You may use tokens. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
hu: Itt lehet megadni <a href=":custom_var_documentation">egyéni mutatókat</a>, amik már előre be vannak állítva a <em>Google Analytics</em> adminisztrációs <a href=":setup_documentation">kezelőfelületén</a>. Vezérjelek használhatóak: a globális és felhasználói vezérjelek mindig elérhetőek, a tartalmak esetében pedig a tartalomhoz kapcsolódó vezérjelek is.

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom metrics. Section 7 of the <a href=":ga_tos">Google Analytics terms of service</a> requires that You will not (and will not allow any third party to) use the Service to track, collect or upload any data that personally identifies an individual (such as a name, userid, email address or billing information), or other data which can be reasonably linked to such information by Google. You will have and abide by an appropriate Privacy Policy and will comply with all applicable laws and regulations relating to the collection of information from Visitors. You must post a Privacy Policy and that Privacy Policy must provide notice of Your use of cookies that are used to collect traffic data, and You must not circumvent any privacy features (e.g., an opt-out) that are part of the Service.
hu: Kiegészíthető a Google Analytics egyszerű IP-cím követése a látogatók egyéni mutatók szerinti csoportosításával. A Google Analytics <a href=":ga_tos">Szolgáltatási feltételeinek</a> 7. Szakaszában foglaltak szerint a Szolgáltatás igénybevételével a webhely üzemeltetője automatikusan vállalja, hogy sem ő maga, sem harmadik fél az ő engedélyével nem használja a Szolgáltatást olyan személyes (például név, e-mail cím, számlázási adatok, vagy bármely más, Google által esetleg hozzákapcsolható) adatok követésére, gyűjtésére, vagy feltöltésére, amellyel egyes magánszemélyek beazonosíthatóak lennének. A webhely üzemeltetőjének mindenkor ragaszkodnia kell a megfelelően összeállított Adatvédelmi irányelvek betartásához és betartatásához, illetve meg kell felelnie valamennyi, a Látogatók adatainak kezelésére vonatkozó törvényi szabályozásnak. Ezen kötelezően közzétett Adatvédelmi irányelveknek tartalmaznia kell a webhely által a Látogató számítógépén adatgyűjtési céllal elhelyezett sütik (angolul „cookies”) ismertetését. A Szolgáltatás által a Látogatónak nyújtott döntési lehetőségek (például kilépés a mérésből) befolyásolása szigorúan tilos.

en: You can add custom Google Analytics <a href=":snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href=":ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href=":ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
hu: Itt adhatóak meg egyéni <a href=":snippets">kódrészletek</a>, amelyek minden, éppen futó időméréshez hozzáadódnak. Egyéni kód hozzáadása előtt ajánlott átolvasni a <a href=":ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code &ndash; Functional Overview</a> és a <a href=":ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> (angol nyelvű) dokumentációkat. <strong>Nem kell</strong> a &lt;script&gt; elemet beírni, de mindig pontosvesszővel (;) végződjön a szkript.

en: This will track the selected message types shown to users. Tracking of form validation errors may help you identifying usability issues in your site. For each visit (user session), a maximum of approximately 500 combined GATC requests (both events and page views) can be tracked. Every message is tracked as one individual event. Note that - as the number of events in a session approaches the limit - additional events might not be tracked. Messages from excluded pages cannot be tracked.
hu: Ezzel követhető a felhasználóknak megjelenő üzenetek kiválasztott típusa. Űrlapok kitöltésének ellenőrzéséből eredő hibaüzenetek követése segíthet például felhasználó-barátsági (UX) hiányosságok feltárásában. Látogatásonként (azaz felhasználói munkamenetenként) legfeljebb körülbelül 500 kérést (oldalmegtekintéseket és eseményeket együttvéve) teljesít a GATC (Google Analytics Tracking Code). Mivel minden egyes üzenet külön esemény a mérés során, ezért érdemes figyelni rá, hogy az ötszázas korlát elérése után további események abból a munkamenetből már nem mérhetők. Ugyanígy nem mérhetők a kizárt oldalakon megjelenő üzenetek sem.

en: Add JavaScript snippets
hu: JavaScript kódrészletek hozzáadása

en: Google Analytics adds a web statistics tracking system to your website. This system incorporates numerous statistical features. For an extensive listing of these features see the <a href=":project">Google Analytics</a> project site. Beyond that, additional information can be found at the <a href=":documentation">Drupal - Google Analytics documentation</a>.
hu: A <em>Google Analytics</em> számos funkciót kínál a webhely látogatottságának méréséhez és a begyűjtött adatok elemzéséhez. Mindezek teljes felsorolása a <a href=":project">projektoldalon</a>, további tudnivaló pedig <a href=":documentation">dokumentációban</a> található.

en: Configuring Google Analytics
hu: Google Analytics beállítása

en: All settings for this module can be found on the <a href=":ga_settings">Google Analytics settings</a> page. When entering the Google Analytics account number here, it will automatically add the required JavaScript to every page generated. The <em>General Settings</em> section on this page provides additional instruction about setting up tracking thru the Google account.
hu: A <em>Google Analytics</em> modul minden beállítása annak <a href=":ga_settings">beállítási oldalán</a> található. A GA-ügyfélkódot itt megadva automatikusan beilleszti a JavaScript-es mérőkódot minden előállított oldalba. Az <em>Általános beállítások</em> szakasz további útmutatással szolgál arról, hogyan lehet a webhely forgalommérését összekötni egy Google-fiókkal.

en: Additional features
hu: További funkciók

en: The Google Analytics module offers a bit more than basic tracking. <em>Page Tracking</em> for instance allows you to provide a list of pages to track, or a list of pages not to track. Role and Link tracking features are also available. For a comprehensive discussion on the setup and use of its many feature see the <a href=":documentation">Drupal - Google Analytics documentation</a>.
hu: A <em>Google Analytics</em> modul az alapvető forgalommérésnél többet is kínál. Az <em>Oldalmérés</em> például lehetővé teszi a mérni kívánt oldalak körének tetszőleges meghatározását, vagy éppenséggel abból való kizárásukat. Ugyanez szerepkörökhöz és hivatkozásokhoz is elérhető. A lehetőségek teljes összefoglalója a <a href=":documentation">dokumentációban</a> található.

en: Enter JavaScript code snippets for advanced Google Analytics functionality.
hu: Itt adhatóak meg a haladó Google Analytics funkciók kihasználásához szükséges JavaScript-kódrészletek.

en: Premium account
hu: Prémium előfizetési fiók

en: If you are a Google Analytics Premium customer, you can use up to 200 instead of 20 custom dimensions and metrics.
hu: Ha a Google Analytics szolgáltatásban ehhez a fiókhoz elő van fizetve a Prémium csomag, akkor 20 egyéni dimenzió helyett akár 200 is beállítható.
