Gradient Server (1.0.0-alpha12) - en to ro translation catalogue (97 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Item
ro: Produs

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Enabled
ro: Activat

en: Tags
ro: Etichete

en: Categories
ro: Categorii

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Category
ro: Categorie

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: View
ro: Afişează

en: search
ro: caută

en: Updated
ro: Actualizat

en: User
ro: Utilizator

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Revisions
ro: Revizii

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Feed type
ro: Tip flux

en: Desc
ro: Descendent

en: Owner
ro: Proprietar

en: node
ro: nod

en: Table
ro: Tabel

en: Item count
ro: Număr valori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Teasers
ro: Versiuni scurte(rezumate)

en: Sources
ro: Surse

en: Feed items
ro: Elementele feed-ului

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Source
ro: Sursă

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Source type
ro: Tip sursă

en: Revert
ro: Revenire

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: About
ro: Despre

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Created by
ro: Creat de

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Custom text
ro: Text personalizat

en: Post date
ro: Data postării

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Source feed
ro: Sursa feed-ului

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri
