Intercept (8.x-1.0-beta6) - en to ru translation catalogue (261 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Audience
ru: Аудитория

en: more
ru: ещё

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Requested
ru: Требуемое количество

en: Item Name
ru: Название

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: view
ru: представление

en: Tag
ru: Тег

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Terms and Conditions
ru: Условия использования

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Schedule
ru: Расписание

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Teaser
ru: Анонс

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Total
ru: Итого

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: days
ru: дней

en: Active
ru: Активно

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: Off
ru: Выкл

en: From
ru: От

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Revisions
ru: Редакции

en: User role
ru: Роль

en: Vote
ru: Голосовать

en: Authored by
ru: Автор

en: Disclaimer
ru: Отказ

en: Maximum
ru: Максимум

en: Card Number
ru: Номер карты

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Customer
ru: Покупатель

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: By
ru: Автор:

en: Group name
ru: Название группы

en: Example
ru: Пример

en: Events
ru: Мероприятия

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Role
ru: Роль

en: Deny
ru: Запретить

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Argument
ru: Аргумент

en: Template
ru: Шаблон

en: Profile
ru: Профиль

en: Close
ru: Закрыть

en: Votes
ru: Голоса

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Location(s)
ru: Местоположение(я)

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authored on
ru: Создан в

en: Approved
ru: Одобрено

en: minutes
ru: минут

en: Clear
ru: Очистить

en: Display name
ru: Название отображения

en: Features
ru: Особенности

en: Parameters
ru: Параметры

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Select list
ru: Список выбора

en: author
ru: автор

en: Revert
ru: Вернуть

en: Hours
ru: Часы

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Results
ru: Результаты

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Availability
ru: Доступность

en: No results found
ru: Результаты не найдены

en: Changed
ru: Изменение

en: Denied
ru: Запрещено

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Analysis
ru: Анализ

en: Apply
ru: Применить

en: Examples
ru: Примеры

en: Copy
ru: Копировать

en: Simple
ru: Простой

en: Canceled
ru: Отменено

en: Any user
ru: Любой пользователь

en: Request
ru: Запрос

en: Use
ru: Использовать

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Usage
ru: Использование

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Offset
ru: Пропустить

en: Featured
ru: Популярное

en: types
ru: типы

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Any
ru: Любой

en: User Role
ru: Пользовательская роль

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: Go back
ru: Назад

en: About
ru: Информация

en: Guest
ru: Гость

en: Guest user
ru: Пользователь Гость

en: Scan
ru: Сканировать

en: Member
ru: Участник

en: I agree
ru: Я согласен

en: Sort direction
ru: Направление сортировки

en: Route
ru: Маршрут

en: Registered
ru: Зарегистрированные

en: Embed
ru: Вставить

en: No response
ru: Нет ответа

en: Organizations
ru: Организации

en: Dates
ru: Даты

en: Rule
ru: Правило

en: Search customer
ru: Поиск заказчика

en: The configuration has been updated.
ru: Настройки были изменены.

en: Card number
ru: Номер карты

en: Flags
ru: Флаги

en: Reservation
ru: Бронь

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Bundle
ru: Набор

en: Created by
ru: Автор

en: Locations
ru: Места

en: location
ru: местоположение

en: The name of the selected flag makes a good label.
ru: Имя флага придает флагу аккуратный вид

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ru: Вы попытались использовать одноразовую ссылку, срок действия которой уже истек. Пожалуйста запросите новую ссылку, используя форму ниже.

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: - Any -
ru: - Любой -

en: And
ru: И

en: View name
ru: Имя представления

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Upcoming
ru: Предстоящее

en: Like
ru: Нравится

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Neutral
ru: Нейтральный

en: Middle name
ru: Отчество

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Agreement
ru: Пользовательское соглашение

en: Attendance
ru: Статус участия

en: Attended
ru: Подписан

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use this relationship type.
ru: Нет флагов типа %type. Сначала вы должны <a href="@create-url">создать флаг</a>, прежде чем использовать этот тип отношения.

en: Archived
ru: Архив

en: Full content
ru: Полная версия

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ru: Вы пытаетесь воспользоваться одноразовой ссылкой, срок действия которой уже истёк. Для того, чтобы получить новую ссылку, воспользуйтесь функцией восстановления пароля.

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Reservations
ru: Брони

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Account SID
ru: SID учетной записи

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Event Title
ru: Название события

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: @name is required.
ru: @name обязательно для заполнения.

en: Save template
ru: Сохранить шаблон

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Change handler
ru: Выбрать обработчик

en: Closing time
ru: Время окончания

en: Registrations
ru: Регистрации

en: Limit results to only those entity flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a entity.
ru: Ограничить результат только теми сущностями, которые отмечены флагом; Или показать информацию о флаге установленном на сущности.

en: View used to select the entities
ru: Представление для выборки сущностей

en: Primary Image
ru: Основное изображение

en: There is no @label yet.
ru: @label ещё нет.

en: Event title
ru: Заголовок события

en: Preview link
ru: Ссылка на предпросмотр

en: Reference type
ru: Тип связи

en: Time type
ru: Тип времени

en: 24 hour time
ru: 24 часовое время

en: 12 hour time
ru: 12 часовое время

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: An entity field containing a path alias and related data.
ru: Поле сущности содержит синоним пути и сопутствующие данные.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ru: Создать сущность если она ещё не создана

en: REST export
ru: REST экспорт

en: Sort settings
ru: Настройки сортировки

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: Date (e.g. @format)
ru: Дата (например @format)

en: Time type: @time_type
ru: Тип времени: @time_type

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: Teaser Text
ru: Текст анонса

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ru: Пакет привязан к автоматически созданным сущностям.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ru: Это поле поддерживает токены. @browse_tokens_link

en: Min placeholder
ru: Мин заполнитель

en: Max placeholder
ru: Макс заполнитель

en: Scanned
ru: Сканирован
