Community Accounting (8.x-4.0-beta4) - en to it translation catalogue (164 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Transactions
it: Transazioni

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Currency
it: Valuta

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Types
it: Tipi

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Manage
it: Gestisci

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Module
it: Modulo

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Sender
it: Mittente

en: To
it: A

en: Visibility
it: Visibilità

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Fields
it: Campi

en: Normal
it: Normale

en: Up
it: Su

en: Maximum
it: Massimo

en: State
it: Stato

en: Send
it: Invia

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Recipient
it: Destinatario

en: Payments
it: Pagamenti

en: Appearance
it: Aspetto

en: Signatures
it: Firme

en: more...
it: altro...

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Down
it: Giù

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Authenticated users
it: Utenti autenticati

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Full name
it: Nominativo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Pending
it: In sospeso

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
it: Un indirizzo e-mail valido. Il sistema invierà tutte le e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo e-mail non sarà pubblico e verrà utilizzato soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi via e-mail.

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Entity
it: Entità

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Reference
it: Riferimento

en: Are you sure?
it: Si è sicuri?

en: Scope
it: Portata

en: Transaction
it: Transazione

en: Balance
it: Saldo

en: Changed
it: Modificato

en: Received
it: Ricevuto

en: Credit
it: Credito

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Ban
it: Espelli

en: Limits
it: Limiti

en: Reason
it: Ragione

en: Apply
it: Applica

en: Form name
it: Nome scheda

en: Used in
it: Usato in

en: Minimum
it: Minimo

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Mapping
it: Mappatura

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Activate
it: Attiva

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Only of the type(s)
it: Solamente del(i) tipo(i)

en: Keyword relevance
it: Importanza per parola chiave

en: Currencies
it: Valute

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Direction
it: Direzione

en: Creator
it: Utente

en: Properties
it: Proprietà

en: Created on
it: Creato il

en: Notify user of new account
it: Notifica l'utente del nuovo profilo

en: Uses
it: Usa

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Link title
it: Titolo del link

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
it: Cerca ognuno dei due termini con <strong>OR</strong> maiuscolo. Per esempio, <strong>gatti OR cani</strong>.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: Signature settings
it: Impostazioni per la firma

en: Currency name
it: Nome valuta

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Operations links
it: Link operativi

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
it: Non puoi inviare più di %limit messaggi in @interval. Riprova più tardi.

en: Search result
it: Risultato della ricerca

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
it: Gli spazi sono permessi; la punteggiatura non è ammessa ad eccezione di punti, trattini, apostrofi e underscore.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori informazioni è stato inviato tramite e-mail al nuovo utente <a href="@url">%name</a>.

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Many to one
it: Molti a uno

en: Master
it: Principale

en: Reply to
it: Rispondi a

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
it: Se specificato, la lingua utilizzata per ricevere il messaggio e oggetto della posta

en: With selection
it: Con la selezione

en: The timezone of this user.
it: Il fuso orario di questo utente.

en: Send yourself a copy
it: Invia una copia a te stesso

en: @label ID
it: ID @label

en: The path '%path' has to start with a slash.
it: Il percorso '%path' deve iniziare con slash.
