Orange E-commerce Profile (2.0.0-alpha1) - en to da translation catalogue (342 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Quantity
da: Mængde

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Categories
da: Kategorier

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Summary
da: Resumé

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Component
da: Komponent

en: Total
da: I alt

en: Components
da: Komponenter

en: Attachment
da: Bilag

en: Titles
da: Titler

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Gallery
da: Galleri

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Price
da: Pris

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Payment
da: Betaling

en: Store
da: Butik

en: General
da: Generelt

en: Table
da: Tabel

en: Color
da: Farve

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: Button
da: Knap

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Tools
da: Værktøjer

en: Tab
da: Fane

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: Display Name
da: Vist navn

en: English
da: Engelsk

en: Messages
da: Beskeder

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Languages
da: Sprog

en: Activity
da: Aktivitet

en: Query
da: Forespørgsel

en: Alignment
da: Justering

en: author
da: forfatter

en: Buttons
da: Knapper

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Glossary
da: Ordliste

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Product
da: Produkt

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: Products
da: Produkter

en: Orders
da: Ordrer

en: Relationship
da: Forbindelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Translations
da: Oversættelser

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Review
da: Gennemgå

en: Tabs
da: Faner

en: Complete
da: Komplet

en: Webform
da: Webformular

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Menu link title
da: Titel

en: Profiles
da: Profiler

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Tab Title
da: Fanetitel

en: Order #
da: Ordre #

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Locked
da: Låst

en: Extract
da: Udtræk

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Relevance
da: Relevans

en: Shipments
da: Forsendelser

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: Rating
da: Bedømmelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Customer information
da: Kundeoplysninger

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: Admin
da: Administration

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: No products available.
da: Ingen tilgængelige produkter.

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Order total
da: Ordretotal

en: Primary
da: Primær

en: Search index
da: Søgeindex

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Total price
da: Pris i alt

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Accordion
da: Foldud menu

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Billing
da: Fakturering

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Blog Post
da: Blogindlæg

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: No orders available.
da: Ingen tilgængelige ordrer

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: The text to be used for this link in the menu.
da: Teksten der bruges til dette link i menuen.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Unit price
da: Enhedspris

en: Order number
da: Ordrenummer

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: You have not placed any orders with us yet.
da: Du har ikke handlet hos os endnu.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Spellcheck
da: Stavekontrol

en: Wide
da: Bred

en: Media type
da: Medie type

en: Featured Image
da: Fremhævet billede

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: With selection
da: Handling

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: The time that the menu link was last edited.
da: Tidspunktet hvor menu-linket sidst blev redigeret.

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: Narrow
da: Smal

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen brugerdefinerede blokke.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Product variation
da: Produktvariant

en: Publish product
da: Publicér produkt

en: Unpublish product
da: Afpublicér produkt

en: Delete product
da: Slet produkt

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: Demographic
da: Demografi

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}
