Pathauto (8.x-1.14) - en to da translation catalogue (181 entries)

en: Remove
da: Fjern

en: Language
da: Sprog

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Update
da: Opdatér

en: Separator
da: Skilletegn

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Conditions
da: Vilkår

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Pattern
da: Mønster

en: Languages
da: Sprog

en: Period
da: Periode

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Relationship
da: Forbindelse

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: About
da: Om

en: Patterns
da: Mønstre

en: Colon
da: Kolon

en: Path pattern
da: Sti mønster

en: Context definitions
da: Kontekst definitioner

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Uses
da: Bruger

en: Slash
da: Skråstreg

en: No alias
da: Intet alias

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Broken
da: I stykker

en: Pathauto Settings
da: Pathauto Indstillinger

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Underscore
da: Understregning

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Selection criteria
da: Udvalgs kriterier

en: Bulk generate
da: Masseopret

en: Broken/Missing
da: Defekt/Mangler

en: Selection logic
da: Udvalgs logik

en: Pattern type
da: Mønster type

en: Delete options
da: Slet muligheder

en: All of your %label path aliases have been deleted.
da: Alle dine %label sti aliaser er blevet slettet.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Se <a href=":pathauto-help">Pathauto hjælp</a> for detaljer.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
da: Maksimal længde på aliasser, der skal oprettes. 100 er den anbefalede længde. @max er den maksimalt mulige længde.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
da: Maksimal tekstlængde for enhver komponent i aliasset (f.eks. [titel]). 100 er den anbefalede længde. @max er den maksimalt mulige længde.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href=":url">Redirect modulet</a> påvirker, om der oprettes en omdirigering, når et alias slettes.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Overvej at installere <a href=":url">Redirect modulet</a> for at få omdirigeringer, når dine aliasser ændres.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
da: Fjern flueben for at oprette et skræddersyet alias herunder. <a href="@admin_link">Tilret URL alias mønstre.</a>

en: Selection condition
da: Udvalgs betingelser

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
da: Enhed af typen @type blev ikke behandlet. Den definerer følgende mønstre: @patterns

en: Unrecognized entity bundle @entity:@bundle was not processed. It defines the following patterns: @patterns
da: Ej genkendt enheds bundt @entity:@bundle blev ikke behandlet. Den definerer følgende mønstre: @patterns

en: Add Pathauto pattern
da: Tilføj Pathauto mønster

en: Pathauto pattern config
da: Pathauto mønster indstillinger

en: Pathauto state
da: Pathauto tilstand

en: Whether an automated alias should be created or not.
da: Om at et alias automatisk skal oprettes eller ej.

en: Pathauto pattern
da: Pathauto mønster

en: Check to which types this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
da: Vælg de typer dette mønster skal anvendes på. Lad det være tomt for at tillade alle.

en: Check to which languages this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
da: Kontrollér hvilke sprog dette mønster skal anvendes på. Lad det være tomt for at tillade alle.

en: @label being aliased
da: @label bliver tildelt alias

en: Updated alias for %label @id.
da: Opdaterede alias for %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
da[0]: Opdaterede 1 %label URL alias.
da[1]: Opdaterede @count %label URL aliaser.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
da: Når et mønster indeholder visse tegn (f.eks. dem med accenter), skal Pathauto så forsøge at translitterere dem til US-ASCII-alfabetet?

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
da: Denne side indeholder en liste over alle mønstre på webstedet og giver dig mulighed for at redigere og omarrangere dem.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tegn: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
da: Konvertér token værdier to små bogstaver

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere mønstret %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
da: Deaktiverede mønstre ignoreres, når der genereres aliasser.

en: Disabled pattern %label.
da: Deaktiverede mønstret %label.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
da: Er du sikkert på at du vil aktivere mønstret %label?

en: Enabled pattern %label.
da: Aktiverede mønstret %label.

en: Update URL alias of an entity
da: Opdatér entity URL alias

en: The Pathauto module provides a mechanism to automate the creation of <a href="path">path</a> aliases. This makes URLs more readable and helps search engines index content more effectively.  For more information, see the <a href=":online">online documentation for Pathauto</a>.
da: Pathauto-modulet tilbyder en funktion til at automatisere oprettelsen af <a href="path">path</a> aliasser. Det gør URL'er mere læsbare og hjælper søgemaskiner med at indeksere indhold mere effektivt. For mere information, se <a href=":online"> online-dokumentation for Pathauto</a>.

en: Pathauto is accessed from the tabs it adds to the list of <a href=":aliases">URL aliases</a>.
da: Pathauto tilgåes fra de faneblade det tilføjer til listen af <a href=":aliases">URL aliases</a>.

en: Creating Pathauto Patterns
da: Opretter Pathauto mønstre

en: The <a href=":pathauto_pattern">"Patterns"</a> page is used to configure automatic path aliasing.  New patterns are created here using the <a href=":add_form">Add Pathauto pattern</a> button which presents a form to simplify pattern creation thru the use of <a href="token">available tokens</a>. The patterns page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them. An alias is generated for the first pattern that applies.
da: Siden <a href=":pathauto_pattern">"Mønstre"</a> bruges til at konfigurere automatisk oprettelse af sti-aliasser.  Nye mønstre oprettes her ved hjælp af knappen <a href=":add_form">Tilføj Pathauto mønster</a>, som viser en formular, der forenkler oprettelsen af mønstre ved hjælp af <a href="token">tilgængelige tegn</a>. Mønstersiden indeholder en liste over alle mønstre på webstedet og giver dig mulighed for at redigere og omarrangere dem. Der genereres et alias for det første mønster, der anvendes.

en: The <a href=":settings">"Settings"</a> page is used to customize global Pathauto settings for automated pattern creation.
da: Siden <a href=":settings">"Indstillinger"</a> bruges til at tilpasse globale Pathauto-indstillinger til automatisk mønsteroprettelse.

en: Bulk Generation
da: Masseoprettelse

en: The <a href=":pathauto_bulk">"Bulk Generate"</a> page allows you to create URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
da: Siden <a href=":pathauto_bulk">"Masseopret"</a> giver dig mulighed for at oprette URL-alias for elementer, der i øjeblikket ikke har nogen aliasser. Dette bruges typisk, når man installerer Pathauto på et websted, der har eksisterende indhold uden aliasser, som skal aliasseres i massevis.

en: Delete Aliases
da: Slet Aliaser

en: The <a href=":pathauto_delete">"Delete Aliases"</a> page allows you to remove URL aliases from items that have previously been assigned aliases using pathauto.
da: På siden <a href=":pathauto_delete">"Slet aliasser"</a> kan du fjerne URL-alias fra elementer, der tidligere har fået tildelt aliasser ved hjælp af Pathauto.

en: You need to select a pattern type, then a pattern and filter, and a label. Additional types can be enabled on the <a href=":settings">Settings</a> page.
da: Du skal vælge en mønstertype, derefter et mønster og et filter og en etiket. Yderligere typer kan aktiveres på <a href=":settings">Indstillinger</a> siden.

en: Enabled entity types
da: Aktiverede entity typer

en: Enable to add a path field and allow to define alias patterns for the given type. Disabled types already define a path field themselves or currently have a pattern.
da: Aktivér for at tilføje et sti-felt og tillade at definere alias-mønstre for den givne type. Deaktiverede typer definerer allerede selv et sti-felt eller har i øjeblikket et mønster.

en: Broken type
da: Brudt type

en: Bulk generation can be used to generate URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
da: Masseoprettelse kan bruges til at danne URL-alias for elementer, der i øjeblikket ikke har nogen aliasser. Dette bruges typisk, når man installerer Pathauto på et websted, der har eksisterende indhold uden aliasser, som skal aliasseres i stor stil.

en: It can also be used to regenerate URL aliases for items that have an old alias and for which the Pathauto pattern has been changed.
da: Den kan også bruges til at genskabe URL-alias for elementer, der har et gammelt alias, og hvor Pathauto-mønsteret er blevet ændret.

en: Note that this will only affect items which are configured to have their URL alias automatically set. Items whose URL alias is manually set are not affected.
da: Bemærk, at dette kun påvirker elementer, som er konfigureret til at få deres URL-alias indstillet automatisk. Elementer, hvis URL-alias er indstillet manuelt, påvirkes ikke.

en: The %element-title doesn't allow the patterns ending with whitespace.
da: %element-title tillader ikke at mønsteret ender med mellemrum.

en: Select the types of paths for which to generate URL aliases
da: Vælg hvilke sti-typer du vil oprette URL aliaser for.

en: Select which URL aliases to generate
da: Vælg hvilke URL aliaser der skal oprettes

en: Generate a URL alias for un-aliased paths only
da: Opret kun et URL alias for stier uden alias

en: <a href=":url">Pathauto settings</a> are set to ignore paths which already have a URL alias. You can only create URL aliases for paths having none.
da: <a href=":url">Pathauto-indstillinger</a> er sat til at ignorere stier, som allerede har et URL-alias. Du kan kun oprette URL-alias for stier, der ikke har nogen.

en: Update the URL alias for paths having an old URL alias
da: Opdatér URL aliaset for stier med et gammelt URL alias

en: Regenerate URL aliases for all paths
da: Genopret URL aliaser for alle stier

en: A short name to help you identify this pattern in the patterns list.
da: Et kort navn, som hjælper dig med at identificere dette mønster i listen over mønstre.

en: Only delete automatically generated aliases
da: Slet kun automatisk oprettede aliser

en: When checked, aliases which have been manually set are not affected by this mass-deletion.
da: Når det er markeret, påvirkes aliasser, der er indstillet manuelt, ikke af denne massesletning.

en: Bulk deleting URL aliases
da: Masse-slet URL aliaser

en: All of your automatically generated path aliases have been deleted.
da: Alle dine automatisk oprettede sti aliaser er blevet slettet.

en: All of your automatically generated %label path aliases have been deleted.
da: Alle dine automatisk oprettede %label sti aliaser er blevet slettet.

en: Tokens that are safe to use and do not need to be cleaned.
da: Tegn, der er sikre at bruge, og som ikke skal renses.

en: Safe tokens
da: Sikre tokens

en: List of tokens that are safe to use in alias patterns and do not need to be cleaned. For example urls, aliases, machine names. Separated with a comma.
da: Liste over tegn, der er sikre at bruge i aliasmønstre, og som ikke behøver at blive renset. For eksempel url'er, aliasser, maskinnavne. Adskilt med et komma.

en: Pattern %label saved.
da: Mønstret %label er blevet gemt.

en: Duplicate Pathauto pattern
da: Duplikat af Pathauto-mønster

en: Choose the action to perform.
da: Vælg den handling, der skal udføres.

en: Invalid action argument "@invalid_action". Please use one of: @valid_actions
da: Ugyldigt handlingsargument "@invalid_action". Brug venligst en af: @valid_actions

en: Invalid type argument "@invalid_types". Please choose from the following: @valid_types
da: Ugyldigt typeargument "@invalid_types". Vælg venligst blandt følgende: @valid_types

en: Generate a URL alias for un-aliased paths only.
da: Opret kun et URL-alias for ikke-aliasserede stier.

en: Update the URL alias for paths having an old URL alias.
da: Opdatér URL-aliasset for stier, der har et gammelt URL-alias.

en: Regenerate URL aliases for all paths.
da: Genopret URL-alias for alle stier.

en: The name of the pattern's variable.
da: Navnet på mønsterets variabel.

en: The value of the pattern's variable.
da: Værdien af mønsterets variabel.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. You should enter a value that is the length of the "alias" column of the path_alias database table minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The recommended and default value is 100.
da: Værdierne <strong>maksimal aliaslængde</strong> og <strong>maksimal komponentlængde</strong> er som standard 100 og har en grænse på @max fra Pathauto. Du skal indtaste en værdi, der er længden af "alias"-kolonnen i path_alias-databasetabellen minus længden af eventuelle strenge, der måtte blive tilføjet til slutningen af URLen. Den anbefalede værdi og standardværdien er 100.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the path_alias and path_alias_revision tables prior to using this feature.
da: <strong>OBS:</strong> Der er ingen bekræftelse. Vær sikker på din handling, før du klikker på knappen "Slet aliasser nu!". Det kan være en god idé at lave en sikkerhedskopi af databasen og/eller stimønster og path_alias_revision-tabellerne, før du bruger denne funktion.

en: Allows a user to configure pathauto settings, configure patterns for automated aliases, bulk update and delete URL-aliases.
da: Giver en bruger mulighed for at konfigurere indstillinger for Pathauto, definere mønstre for automatiske aliasser, masseopdatere og slette URL-aliasser.

en: Bulk update aliases
da: Masseopdatering af aliasser

en: Allows a user to bulk update aliases.
da: Giver en bruger mulighed for at masseopdatere aliasser.

en: Bulk delete aliases
da: Masse-sletning af aliaser

en: Allows a user to bulk delete aliases.
da: Giver en bruger mulighed for at masse-slette aliasser.
