Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-2.0-beta3) - en to tr translation catalogue (102 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Article
tr: Makale

en: Articles
tr: Makaleler

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Icon
tr: Simge

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Off
tr: Kapalı

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Media
tr: Medya

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Desc
tr: Azalan

en: Other
tr: Diğer

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Online
tr: Çevrim içi / Yayında

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: in
tr: içinde

en: Caption
tr: Başlık

en: Left
tr: Sol

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Cart
tr: Sepet

en: Standard
tr: Standart

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Image with link
tr: Link verilmiş resim

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Text only
tr: Sadece metin

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Icon and Text
tr: Resim ve metin

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Site branding
tr: Site markası

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar
