Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha22) - en to nl translation catalogue (342 entries)

en: photos
nl: foto's

en: Title
nl: Titel

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: weight
nl: gewicht

en: title
nl: titel

en: size
nl: grootte

en: value
nl: waarde

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Audience
nl: Doelgroep

en: required
nl: verplicht

en: Article
nl: Artikel

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: error
nl: fout

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Read documentation
nl: Lees de documentatie

en: Categories
nl: Categorieën

en: updated
nl: bijgewerkt

en: Overview
nl: Overzicht

en: version
nl: versie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Number
nl: Getal

en: Message
nl: Bericht

en: Country
nl: Land

en: Place
nl: Plaats

en: Types
nl: Soorten

en: Single
nl: Enkel

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: installed
nl: geïnstalleerd

en: Book
nl: Boek

en: Field
nl: Veld

en: category
nl: categorie

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Time
nl: Tijd

en: Setup
nl: Instellen

en: View
nl: Weergeven

en: Length
nl: Lengte

en: Manage
nl: Beheren

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: Layout
nl: Lay-out

en: name
nl: naam

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: <none>
nl: -geen-

en: Taxonomy settings
nl: Taxonomie-instellingen

en: Configure
nl: Instellen

en: Error
nl: Fout

en: Data type
nl: Gegevenssoort

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Node links
nl: Node-links

en: Comment
nl: Reactie

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst-ID

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: Role name
nl: Naam rol

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: Fields
nl: Velden

en: Photos
nl: Foto's

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Game
nl: Spel

en: Price
nl: Prijs

en: System
nl: Systeem

en: customer
nl: klant

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: email
nl: e-mail

en: map
nl: kaart

en: Invoice
nl: Factuur

en: Store
nl: Winkel

en: Members
nl: Leden

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: General
nl: Algemeen

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Table
nl: Tabel

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Link text
nl: Linktekst

en: Class
nl: Klasse

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Exists
nl: Bestaat

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: description
nl: beschrijving

en: Acronyms
nl: Acroniemen

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Install
nl: Installeren

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Order
nl: Volgorde

en: Integer
nl: Geheel getal

en: text
nl: tekst

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Property
nl: Eigenschap

en: City
nl: Plaats

en: Full
nl: Volledig

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: pattern
nl: patroon

en: install
nl: installeren

en: update
nl: bijwerken

en: Role settings
nl: Rol-instellingen

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Map
nl: Landkaart

en: Node settings
nl: Node-instellingen

en: author
nl: auteur

en: Instructions
nl: Instructies

en: price
nl: prijs

en: warning
nl: waarschuwing

en: or
nl: of

en: Requirements
nl: Vereisten

en: position
nl: positie

en: duration
nl: duur

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: address
nl: adres

en: Balance
nl: Balans

en: Completed
nl: Voltooid

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: width
nl: breedte

en: height
nl: hoogte

en: New
nl: Nieuwe

en: Relationships
nl: Relaties

en: Edit type
nl: Type bewerken

en: image
nl: afbeelding

en: comment
nl: reactie

en: Review
nl: Overzicht

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Questions
nl: Vragen

en: Collection
nl: Collectie

en: Information
nl: Informatie

en: Descriptions
nl: Beschrijvingen

en: Recipe
nl: Recept

en: Yield
nl: Opbrengst

en: Ingredients
nl: Ingrediënten

en: Double
nl: Dubbel

en: Menus
nl: Menu's

en: Created new vocabulary %name.
nl: Nieuwe woordenlijst %name is aangemaakt.

en: Add field
nl: Veld toevoegen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
nl: Instructies die aan de gebruiker getoond worden, onder dit veld op de bewerkpagina.

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Allowed values
nl: Toegestane waardes

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Distance
nl: Afstand

en: parent
nl: bovenliggend

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Publications
nl: Publicaties

en: topics
nl: onderwerpen

en: Used
nl: Gebruikt

en: Brand
nl: Merk

en: Address settings
nl: Adresinstellingen

en: Skin
nl: Uiterlijk

en: Generate content
nl: Inhoud genereren

en: Organization
nl: Organisatie

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Grant
nl: Toestemming verlenen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Person
nl: Persoon

en: character
nl: teken

en: types
nl: typen

en: Default format
nl: Standaardformaat

en: Data settings
nl: Data instellingen

en: Paste
nl: Plakken

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: About
nl: Over

en: Reports
nl: Rapporten

en: Data types
nl: Gegevenssoorten

en: Report
nl: Rapport

en: Menu items
nl: Menu-items

en: Steps
nl: Stappen

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: event
nl: evenement

en: Rating
nl: Waardering

en: Acronym
nl: Acroniem

en: Attendees
nl: Deelnemers

en: Show details
nl: Toon details

en: Recommended
nl: Aangeraden

en: Scheduler settings
nl: Scheduler-instellingen

en: Wholesale
nl: Groothandel

en: Characters
nl: Tekens

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Reservation
nl: Reservering

en: permissions
nl: toegangsrechten

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Difficulty
nl: Moeilijkheid

en: Bundle
nl: Bundel

en: Expand all
nl: Alles uitklappen

en: Collapse all
nl: Alles inklappen

en: color
nl: kleur

en: location
nl: locatie

en: Add @name
nl: @name toevoegen

en: Vocabulary description
nl: Woordenlijstbeschrijving

en: Withdrawn
nl: Ingetrokken

en: Mappings
nl: Toewijzingen

en: Play
nl: Afspelen

en: The name of the item.
nl: De naam van het item.

en: Course
nl: Cursus

en: question
nl: vraag

en: Season
nl: Seizoen

en: Media settings
nl: Media-instellingen

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: View details
nl: Details weergeven

en: Allowed formats
nl: Toegestane opmaken

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
nl: Omleidingen automatisch aanmaken wanneer URL-aliassen worden veranderd.

en: language
nl: taal

en: Translation settings
nl: Vertalinginstellingen

en: Pathauto settings
nl: Pathautoinstellingen

en: Middle name
nl: Tussenvoegsel

en: Work
nl: Werk

en: Maps
nl: Mappen

en: Emergency
nl: Noodtoestand

en: Field description
nl: Veldbeschrijving

en: locations
nl: locaties

en: Field label
nl: Veldlabel

en: References
nl: Referenties

en: Performers
nl: Acteurs

en: Newspaper
nl: Krant

en: Degree
nl: Graad

en: - Select a field type -
nl: - Selecteer een veldtype -

en: Existing field
nl: Bestaand veld

en: Field prefix
nl: Veld-voorvoegsel

en: Max length
nl: Maximale lengte

en: currency
nl: valuta

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Artists
nl: Artiesten

en: Guide
nl: Gids

en: Offer
nl: Aanbieding

en: Movie
nl: Film

en: Stick
nl: Vastplakken

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: photo
nl: foto

en: profiles
nl: profielen

en: Field types
nl: Veldtypes

en: List (text)
nl: Lijst (tekst)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
nl: Toegestane HTML-elementen in labels: @tags

en: Required field
nl: Verplicht veld

en: Available menus
nl: Beschikbare menu's

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: The postal code.
nl: De postcode.

en: Default group
nl: Standaardgroep

en: milligrams
nl: milligrammen

en: grams
nl: gram

en: documentation
nl: documentatie

en: Default tags
nl: Standaard tags

en: Default description
nl: Standaardomschrijving

en: Custom title
nl: Aangepaste titel

en: Room
nl: Kamer

en: The current status of the order.
nl: De huidige status van de bestelling.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
nl: De mogelijke waarden die dit veld kan bevatten. Geef één waarde per regel in het formaat sleutel|label.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
nl: De sleutel is de opgeslagen waarde. Het label is de weer te geven waarde en de invoerwaarde in formulieren.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
nl: Het label is optioneel: als een regel enkel een tekenreeks bevat, zal deze gebruikt worden als sleutel én als label.

en: research
nl: onderzoek

en: HTML element
nl: HTML-element

en: Custom block
nl: Aangepast blok

en: Completed.
nl: Voltooid.

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: recipe
nl: recept

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: Datetime
nl: Datumtijd

en: Existing
nl: Bestaande

en: Default fields
nl: Standaardvelden

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Quotation
nl: Offerte

en: Opening hours
nl: Openingstijden

en: Disc
nl: Schijf

en: Type settings
nl: Type-instellingen

en: There was a problem creating field %label: @message
nl: Er was een probleem bij het aanmaken van het veld %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam die bestaat uit letters, cijfers en onderstrepingstekens.

en: Edit settings
nl: Instellingen wijzigen

en: Entity label
nl: Entiteitlabel

en: Provides a simple link field type.
nl: Biedt een link-veldtype.

en: Materials
nl: Materialen

en: Exported
nl: Geëxporteerd

en: Member of
nl: Lid van

en: @entity_type selection
nl: selectie van @entity_type

en: events
nl: evenementen

en: Paragraph type
nl: Paragraaftype

en: Hide details
nl: Details verbergen

en: Defines a field type for telephone numbers.
nl: Definieert een veldtype voor telefoonnummers.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
nl: Definieert datumtijd-formulierelementen en een datumtijd-veldtype.

en: Target entity type
nl: Doelentiteitstype

en: Menu machine name
nl: Systeemnaam van het menu

en: Default field
nl: Standaardveld

en: Display author and date information
nl: Auteur en datum tonen.

en: option
nl: optie

en: Email address.
nl: E-mailadres

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
nl: Deze tekst wordt weergegeven op de pagina <em>inhoud toevoegen</em>.

en: Metatag settings
nl: Metatag-instellingen

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
nl: Dit is een experimentele module. <a href=":url">Experimentele modules</a> zijn alleen beschikbaar voor testdoeleinden. Gebruik op eigen risico.

en: Module overviews
nl: Module-overzichten

en: Title / Description
nl: Titel / beschrijving

en: Toggle details widget state.
nl: Widget detailstatus schakelen.

en: Media source
nl: Mediabron

en: Hide the help link <em>About text formats</em>.
nl: De hulplink <em>Over tekstopmaak</em> verbergen.

en: Hide text format guidelines.
nl: Richtlijnen voor tekstopmaak verbergen.

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
nl: Mediabron die in aanvullende logica voor dit mediatype voorziet.

en: Recipe category
nl: Receptcategorie

en: Paragraphs settings
nl: Paragraafinstellingen

en: No library items available.
nl: Geen bibliotheek-items beschikbaar.

en: All details have been expanded.
nl: Alle details zijn uitgeklapt.

en: All details have been collapsed.
nl: Alle details zijn ingeklapt.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
nl: Beheert het aanmaken, instellen en weergeven van media-items.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
nl: Aanvullende mogelijkheden voor de medialijst om eenvoudiger bestaande media-items te vinden en gebruiken.

en: JSON:API settings
nl: JSON:API instellingen
