Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (388 entries)

en: photos
uk: фотографії

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: weight
uk: вага

en: title
uk: назва

en: size
uk: розмір

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: required
uk: обов’язкове

en: Article
uk: Стаття

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Action
uk: Дія

en: Quantity
uk: Кількість

en: error
uk: помилка

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Recommendations
uk: Рекомендації

en: Project
uk: Проект

en: Overview
uk: Огляд

en: version
uk: версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: breadcrumb
uk: навіґаційний рядок

en: logo
uk: логотип

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Place
uk: Місце

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Types
uk: Типи

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Depth
uk: Глибина

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: installed
uk: встановлено

en: Book
uk: Книга

en: Field
uk: Поле

en: category
uk: категорія

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Schedule
uk: Розклад

en: Time
uk: Час

en: Setup
uk: Установки

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Audio
uk: Звук

en: URL
uk: URL-адреса

en: Manage
uk: Керування

en: Menu
uk: Меню

en: Event
uk: Подія

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: name
uk: ім'я

en: Taxonomy settings
uk: Налаштування таксономії

en: type
uk: тип

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Електронна пошта

en: status
uk: стан

en: Data type
uk: Тип даних

en: Question
uk: Питання

en: Answer
uk: Відповідь

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Comment
uk: Коментар

en: Filter
uk: Фільтр

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Role name
uk: Назва ролі

en: Field name
uk: Назва поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: item
uk: елемент

en: Game
uk: Гра

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Details
uk: Подробиці

en: customer
uk: покупець

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: email
uk: електронна пошта

en: map
uk: карта

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: code
uk: код

en: Store
uk: Магазин

en: Group name
uk: Назва групи

en: General
uk: Загальне

en: Example
uk: Приклад

en: Table
uk: Таблиця

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Color
uk: Колір

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Role
uk: Роль

en: Blog
uk: Блоґ

en: Class
uk: Клас

en: Exists
uk: Існує

en: Online
uk: В мережі

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: description
uk: опис

en: Acronyms
uk: Абревіатури

en: Install
uk: Встановити

en: Order
uk: Послідовність

en: Integer
uk: Ціле число

en: text
uk: текст

en: Replacement
uk: Заміна

en: expires
uk: прострочений

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Property
uk: Властивість

en: City
uk: Місто

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Occupation
uk: Фах

en: pattern
uk: шаблон

en: generated
uk: згенеровано

en: install
uk: встановити

en: menu
uk: меню

en: Role settings
uk: Настроювання ролі

en: unlimited
uk: необмежено

en: Find
uk: Пошук

en: line
uk: рядок

en: Target type
uk: Цільовий тип

en: Map
uk: Мапа

en: author
uk: автор

en: property
uk: властивість

en: price
uk: ціна

en: warning
uk: попередження

en: or
uk: або

en: Recommendation
uk: Рекомендація

en: Video
uk: Відео

en: position
uk: розташування

en: duration
uk: тривалість

en: Car
uk: Машина

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Installed
uk: Встановлено

en: address
uk: адреса

en: Product
uk: Товар

en: Balance
uk: Баланс

en: Completed
uk: Завершено

en: sku
uk: артикул

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: encoding
uk: кодування

en: track
uk: відстежити

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Add type
uk: Додати тип

en: image
uk: зображення

en: Translations
uk: Переклади

en: comment
uk: коментар

en: Review
uk: Перевірити

en: reviews
uk: рецензій

en: about
uk: про

en: Webform
uk: Вебформа

en: Collection
uk: Збірка

en: Statement
uk: Ствердження

en: Head
uk: Голова

en: Recipe
uk: Рецепт

en: Created new vocabulary %name.
uk: Створено новий словник %name.

en: Mountain
uk: Гора

en: Add field
uk: Додати поле

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
uk: Інструкції для користувача, які будуть показані у формі редагування.

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: Chapter
uk: Глава

en: Distance
uk: Відстань

en: parent
uk: батько

en: Subscription
uk: Підписка

en: audio
uk: звук

en: Continent
uk: Континент

en: Series
uk: Серіал

en: Barcode
uk: Штрих-код

en: Service
uk: Служба

en: Used
uk: Використано

en: Suspended
uk: Призупинений

en: Brand
uk: Фірма

en: Drawing
uk: Малювання

en: video
uk: відео

en: Address settings
uk: Налаштування адреси

en: Skin
uk: Обкладинка

en: Generate content
uk: Генерувати матеріали

en: Organization
uk: Організація

en: Telephone
uk: Телефон

en: Grant
uk: Надати

en: album
uk: альбом

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Person
uk: Особа

en: Drug
uk: Ліки

en: character
uk: символ

en: types
uk: типи

en: Data
uk: Дані

en: Default format
uk: Базовий формат

en: Paragraph
uk: Абзац

en: About
uk: Про модуль

en: Reports
uk: Звіти

en: Data types
uk: Типи даних

en: Report
uk: Звіт

en: Default theme
uk: Базова тема

en: MSRP
uk: Рекомендована вартість виробника

en: amount
uk: сума

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: event
uk: подія

en: Ticket
uk: Квиток

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Acronym
uk: Скорочення

en: Show details
uk: Показати подробиці

en: target
uk: ціль

en: model
uk: модель

en: buyer
uk: покупець

en: Recommended
uk: Рекомендовано

en: Wholesale
uk: Оптовий

en: Retail
uk: Роздрібна торгівля

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Reservation
uk: Резервування

en: Seat
uk: Місце

en: permissions
uk: повноваження

en: Properties
uk: Властивості

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundle
uk: Пакет

en: Expand all
uk: Розгорнути всі

en: Collapse all
uk: Згорнути всі

en: color
uk: колір

en: location
uk: місце розташування

en: albums
uk: альбомів

en: caption
uk: заголовок

en: Church
uk: Церква

en: frequency
uk: частоту

en: Add @name
uk: Додати @name

en: Withdrawn
uk: Відкликати

en: Mappings
uk: Співставлення

en: Play
uk: Відтворити

en: Beach
uk: Пляж

en: Course
uk: Курс

en: Quiz
uk: Тест

en: question
uk: питання

en: Season
uk: Сезон

en: Media settings
uk: Налаштування медіа

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Allowed formats
uk: Дозволені формати

en: catalog
uk: каталог

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: DEFAULT
uk: ТИПОВЕ

en: availability
uk: доступність

en: Flexibility
uk: Гнучкість

en: Conversation
uk: Бесіда

en: Poster
uk: Плакат

en: Episode
uk: Епізод

en: language
uk: мова

en: Translation settings
uk: Параметри перекладу

en: Names
uk: Імена

en: Emergency
uk: Аварійна ситуація

en: publisher
uk: поширювач

en: References
uk: Посилання

en: - Select a field type -
uk: - Виберіть тип поля -

en: Add new field: you need to provide a label.
uk: Додати нове поле: необхідно вказати мітку.

en: Existing field
uk: Існуюче поле

en: Field prefix
uk: Префікс поля

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: DateTime
uk: Дата і час

en: currency
uk: валюта

en: Library
uk: Бібліотека

en: keywords
uk: ключові слова

en: Guide
uk: Путівник

en: Offer
uk: Пропозиція

en: properties
uk: властивості

en: dependencies
uk: залежності

en: free
uk: вільно

en: members
uk: учасники

en: Header text
uk: Текст верхнього колонтитулу

en: Movie
uk: Фільм

en: Needs review
uk: Потребує перевірки

en: photo
uk: світлина

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Restaurant
uk: Ресторан

en: School
uk: Школа

en: Taxi
uk: Таксі

en: Field types
uk: Типи полів

en: List (text)
uk: Список (текст)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
uk: Дозволені теґи HTML в мітках: @tags

en: Required field
uk: Обов’язкове поле

en: Image styles
uk: Стилі зображень

en: Search and metadata
uk: Пошук та метадані

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: The postal code.
uk: Поштовий індекс

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Default group
uk: Базова група

en: @count item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елементи
uk[2]: @count елементів

en: application
uk: програма

en: Energy
uk: Енергія

en: Museum
uk: Музей

en: documentation
uk: документації

en: Destination address.
uk: Адреса доставки.

en: House
uk: Хаус

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Custom title
uk: Власний заголовок

en: artist
uk: виконавець

en: composer
uk: композитор

en: performer
uk: виконавець

en: translator
uk: перекладач

en: Room
uk: Кімната

en: step
uk: крок

en: vendor
uk: виробник

en: The current status of the order.
uk: Поточний статус замовлення.

en: Bridge
uk: Міст

en: View display id
uk: Ідентифікатор відображення виду

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
uk: Можливі значення, що може містити це поле. По одному значенню на рядок у форматі ключ|мітка

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
uk: Ключ - це значення, що зберігається. Мітка буде використовуватися у відображуваних значеннях і формах редагування.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
uk: Мітка є необов'язковою: якщо рядок містить лише текст, він буде і ключем і міткою.

en: HTML element
uk: HTML-теґи

en: Custom block
uk: Власний блок

en: Completed.
uk: Завершено.

en: children
uk: нащадки

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: - Default -
uk: - Усталено -

en: Datetime
uk: Дата і час

en: Default fields
uk: Усталені поля

en: Hotel
uk: Готель

en: object
uk: об'єкт

en: depth
uk: глибина

en: There was a problem creating field %label: @message
uk: Помилка при створенні поля %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва може містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: Edit settings
uk: Редагувати параметри

en: Entity label
uk: Мітка сутності

en: Development settings
uk: Налаштування для розробки

en: Provides a simple link field type.
uk: Надає тип поля з прямим посиланням.

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Aquarium
uk: Акваріум

en: steps
uk: кроки

en: events
uk: події

en: Number (decimal)
uk: Число (в десятковій системі)

en: Number (float)
uk: Число (з плаваючою комою)

en: Number (integer)
uk: Число (ціле)

en: Paragraph type
uk: Тип параграфа

en: Defines a field type for telephone numbers.
uk: Визначає тип поля для телефонних номерів.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
uk: Визначає елементи форми дати/часу та тип поля дати/ часу.

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Default field
uk: Базове поле

en: Show for the listed pages
uk: Показати тільки для перелічених сторінок

en: Hide for the listed pages
uk: Приховати для перелічених сторінок

en: Text (plain)
uk: Текст (простий)

en: Text (plain, long)
uk: Текст (простий, довгий)

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
uk: Додати нове поле: необхідно вказати машинну назву для поля.

en: circle
uk: коло

en: option
uk: варіант

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
uk: Цей текст буде показаний на сторінці <em>Додати новий матеріал</em>

en: Metatag settings
uk: Налаштування модуля Мета-теґ

en: Module overviews
uk: Описи модулів

en: Title / Description
uk: Назва / Опис

en: Media source
uk: Джерело медіа

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
uk: Джерело медіа, яке відповідає за додаткову логіку, пов'язану з цим типом медіа.

en: Base fields
uk: Базові поля

en: Field overrides
uk: Перевизначення полів

en: Provides functionality for storing, validating and displaying international postal addresses.
uk: Надає функції для зберігання, перевірки та відображення міжнародних поштових адрес.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
uk: Керує створенням, налаштовуванням та відображенням медіа-об'єктів

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
uk: Покращує список медіа додатковими можливостями, що полегшують пошук і використання наявних медіа-об'єктів.

en: JSON:API settings
uk: JSON:API налаштування

en: Label / Description
uk: Мітка / Опис
