Skilling (8.x-2.8) - en to fr translation catalogue (237 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: view
fr: voir

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Response
fr: Réponse

en: Container
fr: Conteneur

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Summary
fr: Résumé

en: Top
fr: Haut

en:  and
fr:  et

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Status:
fr: Statut :

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Check
fr: Vérifier

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Required?
fr: Requis ?

en: Create
fr: Créer

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Submitted
fr: Soumis

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Great!
fr: Bien !

en: Good
fr: Bien

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Off
fr: Désactivé

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Explanation
fr: Explication

en: Term
fr: Terme

en: Warning
fr: Avertissement

en: Up
fr: Haut

en: Model
fr: Modèle

en: Send
fr: Envoyer

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Day
fr: Jour

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Security
fr: Sécurité

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Log in
fr: Se connecter

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provides
fr: Fournit

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Pattern
fr: Motif

en: Close
fr: Fermer

en: Published?
fr: Publié ?

en: Operation
fr: Opération

en: Title:
fr: Titre :

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Student
fr: Étudiant

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: create
fr: créer

en: Create account
fr: Créer un compte

en: Notices
fr: Avis

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Clear
fr: Vider

en: Survey
fr: Questionnaire

en: Lists
fr: Listes

en: author
fr: auteur

en: Notice
fr: Information

en: Caption
fr: Légende

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Right
fr: Droit

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: New
fr: Nouveau

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Tabs
fr: Onglets

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Complete
fr: Terminé

en: Next page
fr: Page suivante

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Unread
fr: Non lu

en: Character
fr: Personnage

en: When
fr: Quand

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Reflection
fr: Reflet

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Person
fr: Personne

en: Account
fr: Compte

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Import content
fr: Importer du contenu

en: Embed
fr: Intégré

en: Patterns
fr: Motifs

en: Create a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Responses
fr: Réponses

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: More...
fr: Plus...

en: Initials
fr: Initiales

en: Edit your account
fr: Modifier votre compte

en: Characters
fr: Caractères

en:  days
fr:  jours

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: User id
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Bundle
fr: Type

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Message templates
fr: Gabarits de message

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: View page
fr: Voir la page

en: Content author
fr: Auteur du contenu

en: Course
fr: Cours

en: Lesson
fr: Leçon

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Poor
fr: Insuffisant

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: View file
fr: Voir le fichier

en: Hint
fr: Astuce

en: Clear caches
fr: Vider les caches

en: Wrong
fr: Incorrect

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Show all content
fr: Voir tout le contenu

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: today
fr: aujourd'hui

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Go to top
fr: Aller en haut

en: Recipient of the message.
fr: Destinataire du message.

en: Data export
fr: Exportation de données

en: Lessons
fr: Leçons

en: Master
fr: Principal

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: Submission
fr: Soumission

en: Between
fr: Entre

en: Checklists
fr: Listes de contrôle

en: Correct?
fr: Correct ?

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Enrollment
fr: Inscription

en: Last page
fr: Dernière page

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Easy
fr: Facile

en: Manage classes.
fr: Gérer les classes.

en: Save and manage fields
fr: Enregistrer et gérer les champs

en: Node operations bulk form
fr: Formulaire des opérations en masse sur les nœuds

en: Hard
fr: Difficile

en: Class administration
fr: Administration des classes

en: Add a new class
fr: Ajouter une nouvelle classe

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Delete content configuration
fr: Supprimer la configuration de contenu

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: View submission
fr: Voir la soumission

en: First page
fr: Première page

en: Attempt
fr: Tentative

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: Completion
fr: Avancement

en: Manage submissions.
fr: Gérer les soumissions.
