Stratus Meridian Developer Portal (8.x-2.51) - en to da translation catalogue (289 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Categories
da: Kategorier

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Count
da: Antal

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: Table
da: Tabel

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Close
da: Luk

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: author
da: forfatter

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Glossary
da: Ordliste

en: Link color
da: Linkfarve

en: Products
da: Produkter

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: Timezone
da: Tidszone

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: Audio file
da: Lydfil

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Tab Title
da: Fanetitel

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Credentials
da: Brugeroplysninger

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Search index
da: Søgeindex

en: Video file
da: Videofil

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Warnings
da: Advarsler

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: Wide
da: Bred

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Block types
da: Bloktyper

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}
