Token (8.x-1.13) - en to hu translation catalogue (180 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Value
hu: Érték

en: Author
hu: Szerző

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Number
hu: Szám

en: Parent
hu: Szülő

en: Parents
hu: Szülők

en: Name
hu: Név

en: Book
hu: Könyv

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Menu
hu: Menü

en: format
hu: formátum

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: The name of the menu.
hu: A menü képernyőn látható neve.

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: File size
hu: Fájlméret

en: Count
hu: Mennyiség

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Last
hu: Utolsó

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Root
hu: Gyökér

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: Token
hu: Vezérjel

en: Available tokens
hu: Elérhető vezérjelek

en: First
hu: Első

en: Reversed
hu: Fordított

en: Menus
hu: Menük

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Extension
hu: Kiterjesztés

en: Keys
hu: Kulcsok

en: Interface language
hu: Felület nyelve

en: Node count
hu: Tartalomszámláló

en: About
hu: Leírás

en: Content language
hu: Tartalom nyelve

en: Path prefix
hu: Útvonal előtagja

en: Direction
hu: Irány

en: IP address
hu: IP-cím

en: Root term
hu: Gyökérkifejezés

en: Uses
hu: Használat

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Menu links
hu: Menühivatkozások

en: Current date
hu: Aktuális dátum

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Array
hu: Tömb

en: Language name
hu: Nyelv neve

en: Link ID
hu: Hivatkozás azonosító

en: Base name
hu: Alapnév

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Revision log message
hu: Változatnapló-üzenet

en: No tokens available.
hu: Nincs elérhető vezérjel.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
hu: A vezérjelre kattintva az beszúródik a legutoljára rákattintott mezőbe.

en: Translation source node
hu: Fordításhoz használt tartalmi forrás

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
hu: Egy felhasználói felületet biztosít a <em>Token API</em> modulhoz és néhány hiányzó alap vezérjelhez.

en: Insert this token into your form
hu: A vezérjel beszúrása az űrlapba

en: First click a text field to insert your tokens into.
hu: Először rá kell kattintani egy szöveges mezőre, ahová a vezérjelet be kell szúrni.

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
hu: A tartalom legfrissebb változtatásainak magyarázata.

en: The title of the current page.
hu: Az aktuális oldal címe.

en: The URL of the current page.
hu: Az aktuális oldal webcíme.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
hu: Az aktuális lap száma a lapozóval ellátott listák megtekintésekor.

en: The source node for this current node's translation set.
hu: A jelenlegi tartalom fordításkészletében az eredeti tartalom.

en: Account cancellation URL
hu: Fiók megszüntetésének webcíme

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
hu: A felhasználói fiók törléséhez szükséges megerősítő oldal webcíme.

en: One-time login URL
hu: Egyszeri belépés webcíme

en: The URL of the one-time login page for the user account.
hu: A felhasználói fiókhoz az egyszeri belépési oldal webcíme.

en: Tokens related to menu links.
hu: A menühivatkozásokkal kapcsolatos vezérjelek.

en: The unique ID of the menu link.
hu: A menühivatkozás egyedi azonosítója.

en: The title of the menu link.
hu: A menühivatkozás címe.

en: The URL of the menu link.
hu: A menühivatkozás webcíme.

en: The menu link's parent.
hu: A menühivatkozás szülője.

en: Tokens related to the current page request.
hu: A jelenlegi laplekéréssel kapcsolatos vezérjelek.

en: Page number
hu: Oldalszám

en: The book page associated with the node.
hu: A tartalomhoz rendelt könyvlap.

en: The menu link for this node.
hu: Ennek a tartalomnak a menühivatkozása.

en: The menu link's root.
hu: A menühivatkozás gyökéreleme.

en: The extension of the file.
hu: A fájl kiterjesztése.

en: Tokens related to the current date and time.
hu: A jelenlegi dátummal és idővel kapcsolatos vezérjelek.

en: The URL of the @entity.
hu: @entity webcíme.

en: The content type of the node.
hu: A tartalom típusa.

en: Tokens related to content types.
hu: A tartalomtípusokkal kapcsolatos vezérjelek.

en: The name of the content type.
hu: A tartalomtípus neve.

en: The unique machine-readable name of the content type.
hu: A tartalomtípus egyedi, gépek által olvasható neve.

en: The optional description of the content type.
hu: A tartalomtípus lehetséges leírása.

en: The number of nodes belonging to the content type.
hu: A tartalomtípushoz kapcsolódó tartalmak száma.

en: The URL of the content type's edit page.
hu: A tartalomtípus szerkesztési oldalának webcíme.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
hu: A taxonómiakifejezés szerkesztési oldalának webcíme.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
hu: A szótár egyedi, gépek által olvasható neve.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
hu: A szótár szerkesztési oldalának webcíme.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
hu: Az aktuális oldal tényleges argumentuma (például: „arg:1” értéke a „node/1” oldalon „1”).

en: Tokens related to URLs.
hu: A webcímekkel kapcsolatos vezérjelek.

en: Relative URL
hu: Relatív webcím

en: The relative URL.
hu: A relatív webcím.

en: Absolute URL
hu: Abszolút webcím

en: The absolute URL.
hu: Az abszolút webcím.

en: Tokens related to menus.
hu: A menükkel kapcsolatos vezérjelek.

en: The unique machine-readable name of the menu.
hu: A menü egyedi, gépek által olvasható neve.

en: The optional description of the menu.
hu: A menü lehetséges leírása.

en: Menu link count
hu: Menühivatkozás száma

en: The number of menu links belonging to the menu.
hu: A menühöz tartozó menüpontok száma.

en: The URL of the menu's edit page.
hu: A menü szerkesztési oldalának webcíme.

en: The menu of the menu link.
hu: A menühivatkozás menüje.

en: The URL of the menu link's edit page.
hu: A menühivatkozás szerkesztési oldalának webcíme.

en: The user roles associated with the user account.
hu: A felhasználói fiókhoz rendelt szerepkörök.

en: Brief URL
hu: Rövid webcím

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
hu: A webcím a protokoll és a záró perjel nélkül.

en: Tokens related to arrays of strings.
hu: Karaktersorozatok tömbjével kapcsolatos vezérjelek.

en: The first element of the array.
hu: A tömb első eleme.

en: The last element of the array.
hu: A tömb utolsó eleme.

en: The number of elements in the array.
hu: A tömbben lévő elemek száma.

en: The array reversed.
hu: A tömb fordítva.

en: The array of keys of the array.
hu: A tömb kulcsainak tömbje.

en: Imploded
hu: Összefűzött

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
hu: A tömb értékei összefűzve az elemek között egy egyedi karaktersorozattal.

en: A date in '@type' format. (%date)
hu: Egy dátum „@type” formátumban. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
hu: A taxonómiakifejezés gyökérkifejezése.

en: File byte size
hu: Fájlméret bájtban

en: The size of the file, in bytes.
hu: A fájl mérete bájtokban.

en: Query string value
hu: A kérés karaktersorozatának értéke

en: The value of a specific query string field of the current page.
hu: Az aktuális oldal kéréséből egy megadott mező karaktersorozatának az értéke.

en: A random number from 0 to @max.
hu: Véletlen szám 0-tól @max-ig.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
hu: Egy véletlenszerű hasítókulcs (hash). A lehetséges algoritmusok: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
hu: %type vezérjel típusban egy vezérjel helyettesítési kísérlet történt a szükséges adatok nélkül.

en: @type field.
hu: @type mező.

en: No tokens available
hu: Nincs elérhető vezérjel

en: Token registry caches cleared.
hu: A vezérjel gyorsítótár törlése megtörtént.

en: The path component of the URL.
hu: A webcím útvonalösszetevője.

en: Unaliased URL
hu: Álnévmentes webcím

en: The unaliased URL.
hu: Az álnév nélküli webcím.

en: The specific value of the array.
hu: A tömb megadott értéke.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
hu: Az elérhető, e-mailekben használható vezérjelek listája megtalálható lentebb.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
hu: A kifejezés összes szülőjének tömbje a gyökértől kezdődően.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
hu: A menühivatkozás összes szülőjének tömbje a gyökértől kezdődően.

en: Original @entity
hu: Eredeti @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
hu: Az eredeti @entity tulajdonsága, ha az adott @entity frissített vagy mentett.

en: The base name of the file.
hu: A fájl alapneve.

en: This field supports tokens.
hu: Ez a mező támogatja a vezérjeleket.

en: List of @type values
hu: @type értékek listája

en: Tokens for lists of @type values.
hu: @type értékek felsorolásaihoz vezérjelek.

en: Browse available tokens.
hu: Rendelkezésre álló vezérjelek böngészése.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hu: Rendelkezésre álló változók: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The language code.
hu: A nyelvkód.

en: @type field. Also known as %labels.
hu: @type mező. %labels néven is ismert.

en: Tokens or token types not defined as arrays
hu: A vezérjelek vagy a vezérjel típusok nincsenek meghatározva tömbként

en: Tokens or token types missing name property
hu: A vezérjeleknek vagy vezérjel típusoknak hiányzik a név tulajdonsága

en: Token types do not have any tokens defined
hu: Vezérjel típusoknak nincs vezérjele megadva

en: Token types are not defined but have tokens
hu: Vezérjel típusok nincsenek meghatározva, de vannak vezérjeleik

en: Token or token types are defined by multiple modules
hu: Több modul által meghatározott vezérjelek vagy vezérjeltípusok vannak

en: Image with image style
hu: Kép, képstílussal

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
hu: A kép MIME-típusa (image/png, image/bmp, stb.).

en: The file size of the image.
hu: A kép fájlmérete.

en: The height the image, in pixels.
hu: A kép magassága, képpontokban mérve.

en: The width of the image, in pixels.
hu: A kép szélessége, képpontokban mérve.

en: The URI to the image.
hu: URI a képre.

en: The URL to the image.
hu: URL a képre.

en: @label tokens.
hu: @label vezérjelek.

en: @type type with delta @delta
hu: @type típus @delta különbözeti (azaz „delta”) értékkel

en: Represents the image in the given image style.
hu: A kép adott stílusú változatát képviseli.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
hu: A <em>Token</em> modul felhasználói felületet biztosít a webhely vezérjeleinek kezeléséhez, valamint további, a fejlesztés során gyakran használt vezérjelet is nyújt. A vezérjelek speciálisan formázott szövegtöredékek, amik helykitöltőként szolgálnak a tartalmak dinamikus előállításához. További tudnivaló mind a vezérjel rendszerről, mind pedig a <a href=":project">Token</a> modul által kínált további eszközökről az <a href=":online">online dokumentációban</a> található.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
hu: A webhely megosztott vezérjel rendszert használ a helykitöltők értékeinek helyes használatához. Ez lehetővé teszi valamennyi modul számára, hogy a spanyolviasz újbóli feltalálása helyett a már létező vezérjeleken osztozzanak. Ez nem csupán következetessé teszi a vezérjelek szintaxisát, de ezáltal a végfelhasználó számára is megkönnyíti egységes használatukat.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
hu: A webhelyen jelenleg az alábbi vezérjelek érhetőek el.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
hu: %name használja a következő érvénytelen vezérjeleket: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
hu: Számított menühivatkozás a tartalomra (csak a tartalom mentésekor elérhető).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
hu[0]: %name elemnek tartalmaznia kell legalább egy vezérjelet.
hu[1]: %name elemnek tartalmaznia kell legalább @count vezérjelet.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
hu[0]: %name elem legfeljebb egy vezérjelet tartalmazhat.
hu[1]: %name elem legfeljebb @count vezérjelet tartalmazhat.

en: Tokens related to books.
hu: Könyvekkel kapcsolatos vezérjelek.

en: Title of the book.
hu: A könyv címe.

en: The author of the book.
hu: A könyv szerzője.

en: Top level of the book.
hu: A könyv legfelső kezdőszintje.

en: Parent of the current page.
hu: A jelenlegi oldal szülője.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
hu: A tartalomelem minden szülőjének tömbje a gyökértől kezdődően.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
hu: Ez a mező támogatja a vezérjeleket. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
hu: Véletlenszerűsített adatokkal kapcsolatos vezérjelek.

en: The IP address of the current user.
hu: A jelenlegi felhasználó IP-címe.

en: The domain name to use for the language.
hu: A nyelvhez használt doménnév.
