Token (8.x-1.17) - en to pt translation catalogue (184 entries)

en: Title
pt: Título

en: Value
pt: Valor

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Number
pt: Número

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Path
pt: Caminho

en: format
pt: formato

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Roles
pt: Papéis

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Count
pt: Contar

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Domain
pt: Domínio

en: Last
pt: Último

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Random
pt: Aleatório

en: Root
pt: Raiz

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: First
pt: Primeiro

en: Reversed
pt: Revertido

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Extension
pt: Extensão

en: Keys
pt: Chaves

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Node count
pt: Total de nodes

en: About
pt: Sobre

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Path prefix
pt: Prefixo na URL

en: Direction
pt: Direção

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Root term
pt: Termo raiz

en: Uses
pt: Usos

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Current date
pt: Data atual

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Array
pt: Matriz

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Base name
pt: Nome Base

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do core.

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens.

en: Current page
pt: Página atual

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes feitas no node.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O node de origem para este conjunto de traduções do node atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: A URL da página para confirmar a exclusão da conta de usuário.

en: One-time login URL
pt: URL do login único

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: A URL da página de login único para a conta do usuário.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados à links de menu.

en: The unique ID of the menu link.
pt: O ID único do link de menu.

en: The title of the menu link.
pt: O título do link de menu.

en: The URL of the menu link.
pt: A URL do link do menu.

en: The menu link's parent.
pt: O item superior do link do menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com a requisição da página atual.

en: Page number
pt: Número da página

en: The book page associated with the node.
pt: A página do livro associada com o node.

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu deste node.

en: The menu link's root.
pt: A raiz do link de menu.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionadas com a data e a hora atual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL do(a) @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do node.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionados aos tipos de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único no sistema para esse tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O número de nodes pertencentes ao tipo de conteúdo.

en: The URL of the content type's edit page.
pt: A URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: A URL da página de edição de termos de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único no sistema para o vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: A URL da página de edição do vocabulário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento específico da página atual (ex. 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionados com URLs.

en: Relative URL
pt: URL relativa

en: The relative URL.
pt: A URL relativa.

en: Absolute URL
pt: URL absoluta

en: The absolute URL.
pt: A URL absoluta.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados com menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único, legível por máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contador de links de menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O número de links pertencentes ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: A URL para página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu ao qual o link pertence.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: A URL para página de edição do link de Menu.

en: The user roles associated with the user account.
pt: Os papéis de usuário associados com a conta de usuário.

en: Brief URL
pt: URL curta

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: A URL sem o protocolo e sem barra no final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados a uma matriz de strings.

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento da matriz.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento da matriz.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos da matriz.

en: The array reversed.
pt: A matriz invertida.

en: The array of keys of the array.
pt: A matriz de chaves da matriz.

en: Imploded
pt: Implodido

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores da matriz unidos por uma sequência de caracteres entre cada um.

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: Uma data no formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
pt: O termo raíz do termo de taxonomia.

en: File byte size
pt: Tamanho do arquivo (bytes)

en: The size of the file, in bytes.
pt: O tamanho do arquivo em bytes.

en: Query string value
pt: Valor da string de pesquisa

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo específico da string de pesquisa da página atual.

en: A random number from 0 to @max.
pt: Um número randômico de 0 a @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
pt: Um hash aleatório. Os possíveis algoritmos de hash são: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: Tentando executar a substituição do token para tipo de token %type sem os dados necessários

en: @type field.
pt: campo @type.

en: No tokens available
pt: Não existem tokens disponíveis

en: Token registry caches cleared.
pt: Caches do registro de token limpos.

en: The path component of the URL.
pt: O componente do caminho da URL.

en: Unaliased URL
pt: URL sem o alias

en: The unaliased URL.
pt: A URL sem alias.

en: The specific value of the array.
pt: O valor específico da matriz.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com os termos pai, começando pela raiz.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com todos os menu pais, começando pelo menu raiz.

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais do(a) @entity, se @entity está sendo atualizado(a) ou salvo(a).

en: The base name of the file.
pt: O nome base do arquivo.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: Tokens for lists of @type values.
pt: Tokens para listas de valores de @type.

en: Browse available tokens.
pt: Procurar tokens disponíveis.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The language code.
pt: O código do idioma.

en: @type field. Also known as %labels.
pt: Campo @type. Também conhecido como @labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
pt: Tipo ou tipos de tokens não definidos como lista

en: Tokens or token types missing name property
pt: Tipo ou tipos de token com a propriedade nome faltando

en: Token types do not have any tokens defined
pt: Tipos de tokens não possuem nenhum token definido

en: Token types are not defined but have tokens
pt: Tipos de token não estão definidos mas possuem tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
pt: Token e tipos de token são definidos por múltiplos módulos

en: Image with image style
pt: Imagem com estilo de imagem

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
pt: O tipo MIME (image/png, image/bmp, etc.) da imagem.

en: The file size of the image.
pt: O tamanho do arquivo da imagem.

en: The height the image, in pixels.
pt: A altura da imagem, em pixels.

en: The width of the image, in pixels.
pt: A largura da imagem, em pixels.

en: The URI to the image.
pt: A URI para a imagem.

en: The URL to the image.
pt: A URL para a imagem.

en: @type type with delta @delta
pt: tipo @type com delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
pt: Representa a imagem no estilo de imagem fornecido.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
pt: O módulo <a href=":project">Token</a> fornece uma interface de usuário para o sistema de tokens do site. Ele também adiciona alguns tokens adicionais que são usados extensivamente durante o desenvolvimento do site. Os tokens são partes especialmente formatadas de texto que servem como espaços reservados para um valor gerado dinamicamente. Para obter mais informações, abrangendo tanto o sistema de tokens quanto as ferramentas adicionais fornecidas pelo módulo Token, consulte a <a href=":online">documentação on-line</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
pt: Seu site usa um sistema de token compartilhado para exposição e uso de tokens de placeholder e seus valores de substituição apropriados. Isso permite que qualquer módulo forneça tokens de placeholder para strings sem ter que reinventar a roda. Ele também garante consistência na sintaxe usada para tokens, tornando o sistema como um todo mais fácil para os usuários finais usarem.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
pt: A lista dos tokens disponíveis para este site é exibida abaixo.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: %name está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
pt: Link de menu computado para o node (disponível apenas durante a gravação do node).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
pt[0]: %name deve conter pelo menos um token.
pt[1]: %name deve conter pelo menos @count tokens.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
pt[0]: %name deve conter no máximo um token.
pt[1]: %name deve conter no máximo @count tokens.

en: Tokens related to books.
pt: Tokens relacionados com livros.

en: Title of the book.
pt: Título do livro.

en: The author of the book.
pt: O autor do livro.

en: Top level of the book.
pt: Nível superior do livro.

en: Parent of the current page.
pt: Pai da página atual.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz de todos os pais do node, começando com a raiz.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
pt: Este campo suporta tokens. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
pt: Tokens relacionados a dados aleatórios.

en: The IP address of the current user.
pt: O endereço IP do usuário atual.

en: The language of the @entity.
pt: O idioma da entidade @entity.

en: Tokens related to site language.
pt: Tokens relacionados para o idioma do site.

en: The language name.
pt: O nome do idioma.

en: Whether the language is written left-to-right (ltr) or right-to-left (rtl).
pt: Se o idioma é escrito da esquerda para a direita (ltr) ou da direita para a esquerda (rtl).

en: The domain name to use for the language.
pt: O nome do domínio que será usado para o idioma.

en: Path prefix for URLs in the language.
pt: Prefixo do caminho para URLs no idioma.

en: The active user interface language.
pt: O idioma da interface do usuário ativo.

en: The active content language.
pt: O idioma ativo do conteúdo.

en: Translation source term
pt: Termo fonte da tradução

en: The source term for this current term's translation set.
pt: O termo de origem para o conjunto de tradução deste termo atual.
