USWDS - United States Web Design System Base (8.x-2.3) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Search
fr: Rechercher

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Email
fr: Courriel

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Medium
fr: Moyen

en: Phone
fr: Téléphone

en: Basic
fr: Basique

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Big
fr: Grand

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur
