YAML Form (8.x-1.0-beta12) - en to nl translation catalogue (661 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: title
nl: titel

en: Register
nl: Inschrijven

en: Markup
nl: Opmaak

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Value
nl: Waarde

en: Private
nl: Privé

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Email notification
nl: E-mailmelding

en: Subscribe
nl: Abonneer

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: On
nl: Aan

en: error
nl: fout

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Download
nl: Downloaden

en: updated
nl: bijgewerkt

en: created
nl: aangemaakt

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: default
nl: standaard

en: Number
nl: Getal

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Export
nl: Exporteren

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: File extensions
nl: Bestandsextensies

en: Manage
nl: Beheren

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Notes
nl: Notities

en: Text
nl: Tekst

en: Submitted by
nl: Ingediend door

en: Titles
nl: Titels

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Add page
nl: Pagina toevoegen

en: All
nl: Alle

en: To:
nl: Aan:

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Submission information
nl: Details inzending

en: Off
nl: Uit

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: To
nl: Naar

en: Preview message
nl: Voorbeeldweergave

en: From
nl: Van

en: Source URL
nl: Bron-URL

en: Roles
nl: Rollen

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: File ID
nl: Bestand-ID

en: Contains
nl: Bevat

en: Count
nl: Aantal

en: Mode
nl: Modus

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Range
nl: Bereik

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Card Number
nl: Kaartnummer

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Company
nl: Bedrijf

en: Table
nl: Tabel

en: Start
nl: Begin

en: Other
nl: Andere

en: (Disabled)
nl: (Uitgeschakeld)

en: Basic
nl: Basis

en: Color
nl: Kleur

en: Role
nl: Rol

en: Email subject
nl: E-mail onderwerp

en: Users
nl: Gebruikers

en: Rows
nl: Rijen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Optional
nl: Optioneel

en: Pattern
nl: Patroon

en: Send to
nl: Verstuur naar

en: Latest
nl: Nieuwste

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Zip/Postal Code
nl: Postcode

en: Show
nl: Weergeven

en: Key
nl: Sleutel

en: submissions
nl: inzendingen

en: Clear
nl: Wissen

en: Source
nl: Bron

en: Definition
nl: Definitie

en: Limit
nl: Limiet

en: Date/time
nl: Datum/tijd

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Target type
nl: Doeltype

en: id
nl: ID

en: Days
nl: Dagen

en: Months
nl: Maanden

en: Purge
nl: Legen

en: Maxlength
nl: Maximale lengte

en: characters
nl: tekens

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Email body
nl: E-mailberichttekst

en: Reference
nl: Referentie

en: Results
nl: Resultaten

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Max
nl: Maximaal

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: options
nl: opties

en: Email confirmation
nl: E-mailbevestiging

en: Confirmation URL
nl: Bevestigings-URL

en: From:
nl: Van:

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Completed
nl: Voltooid

en: Credit card number
nl: Credit card-nummer

en: File settings
nl: Bestandsinstellingen

en: Formats
nl: Formaten

en: summary
nl: samenvatting

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Limit to
nl: Beperk tot

en: Processed
nl: Verwerkt

en: Complete
nl: Voltooid

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Submitted values are
nl: Ingevulde gegevens zijn

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
nl: Deze tekst wordt als toelichting onder dit besturingselement weergegeven.

en: Check this option if the user must enter a value.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker verplicht een waarde moet invullen.

en: Previous submission
nl: Vorige inzending

en: Next submission
nl: Volgende inzending

en: Next Page >
nl: Volgende pagina >

en: < Previous Page
nl: < Vorige pagina

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
nl: Maakt het mogelijk formulieren en vragenlijsten te maken.

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Questions
nl: Vragen

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker meer dan één optie mag kiezen.

en: Enable debugging
nl: Debuggen inschakelen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Challenge type
nl: CAPTCHA-type

en: Toggle
nl: Omschakelen

en: Form
nl: Formulier

en: Raw value
nl: Onbewerkte waarde

en: < Previous
nl: < Vorige

en: Submission settings
nl: Verzendinstellingen

en: From name
nl: Naam afzender

en: Provided by
nl: Aangeboden door

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Values
nl: Waarden

en: Page settings
nl: Pagina-instellingen

en: Send message
nl: Bericht versturen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Resend
nl: Opnieuw verzenden

en: Thank you for registering.
nl: Bedankt voor uw registratie.

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: About
nl: Over

en: Cardinality
nl: Kardinaliteit

en: and
nl: en

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Notification
nl: Melding

en: Translate
nl: Vertalen

en: Steps
nl: Stappen

en: Answers
nl: Antwoorden

en: Radios
nl: Keuzerondjes

en: Download CSV
nl: CSV-bestand downloaden

en: Test settings
nl: Instellingen testen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: notice
nl: mededeling

en: Rating
nl: Waardering

en: Credit card
nl: Creditcard

en: Debugging
nl: Debuggen

en: Expiration Month
nl: Vervaldatum Maand

en: Expiration Year
nl: Vervaldatum Jaar

en: Words
nl: Woorden

en: Characters
nl: Tekens

en: Flagged
nl: Gemarkeerd

en: Table settings
nl: Tabelinstellingen

en: Date settings
nl: Datuminstellingen

en: IP address
nl: IP-adres

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Light
nl: Licht

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Colon (:)
nl: Dubbele punt (:)

en: Pipe (|)
nl: Sluisteken (|)

en: Period (.)
nl: Punt (.)

en: Space ( )
nl: Spatie ( )

en: Two columns
nl: Twee kolommen

en: Comma
nl: Komma

en: Semicolon
nl: Puntkomma

en: Uses
nl: Gebruikt

en: City/Town
nl: Plaats

en: Custom...
nl: Aangepast...

en: words
nl: woorden

en: Email Notification
nl: E-mailnotificatie

en: Preview settings
nl: Voorbeeldweergave-instellingen

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Save Draft
nl: Conceptversie opslaan

en: answer
nl: antwoord

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Date year range
nl: Datumbereik jaar

en: Yes/No
nl: Ja/Nee

en: User interface settings
nl: Gebruikersinterface-instellingen

en: question
nl: vraag

en: questions
nl: vragen

en: form
nl: formulier

en: Leaving blank will use the default size.
nl: Als u dit leeg laat, zal de standaardgrootte worden gebruikt.

en: Display on
nl: Weergeven op

en: Education
nl: Opleiding

en: Min
nl: Minimaal

en: And
nl: En

en: Broken
nl: Defect

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Allowed formats
nl: Toegestane opmaken

en: User IDs
nl: Gebruiker-ID's

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Author information
nl: Informatie over de auteur

en: File uploads
nl: Bestandsuploads

en: Default challenge type
nl: Standaard-CAPTCHA-type

en: Address 2
nl: Adres 2

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Administrative description
nl: Beheer-omschrijving

en: Form settings
nl: Formulierinstellingen

en: Edit element
nl: Element bewerken

en: Delete element
nl: Element verwijderen

en: Elements
nl: Elementen

en: Add element
nl: Element toevoegen

en: Field prefix
nl: Veld-voorvoegsel

en: Field suffix
nl: Veld-achtervoegsel

en: Marital status
nl: Huwelijkse staat

en: Structure
nl: Structuur

en: Unique
nl: Uniek

en: Form display
nl: Formulierweergave

en: Maximum file size
nl: Maximale bestandsgrootte

en: Default email subject
nl: Standaardonderwerp email

en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: Enter value
nl: Waarde toevoegen

en: Randomize questions
nl: Willekeurig maken van de vragen

en: Language select
nl: Taalselectie

en: Minimum number of characters
nl: Minimaal aantal tekens

en: Form validation
nl: Formuliervalidatie

en: Email from address
nl: E-mailadres van afzender

en: Starred
nl: Gemarkeerd

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Custom settings
nl: Aangepaste instellingen

en: From email
nl: Van e-mail

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
nl: Voer een waarde zoals '512' (bytes), '80 kB' (kilobytes) of '50 MB' (megabytes) in voor de maximale bestandsgrootte. Als dit veld leeg wordt gelaten dan bepalen de PHP-instellingen, 'maximum post' en 'file upload' de maximale grootte (de huidige limiet is <strong>%limit</strong>).

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Other description
nl: Beschrijving 'Andere optie'

en: Other...
nl: Andere...

en: Randomize options
nl: Opties in willekeurige volgorde plaatsen

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
nl: Bepaalt willekeurig de volgorde van de opties als ze weergegeven worden in het formulier.

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
nl: De waarde %value is al eerder gebruikt voor het %title veld. Mogelijk heeft u dit formulier eerder ingevuld, of u dient een andere waarde in te vullen.

en: Confirmation message
nl: Bevestigingsbericht

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
nl: URL waar de gebruiker na succesvolle inzending naar doorgestuurd wordt.

en: Allow your users to save and finish the form later.
nl: Staat uw gebruikers toe het formulier tussentijds op te slaan en op een ander moment af te maken.

en: Submission ID
nl: ID inzending

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
nl: Aparte opties zijn beter geschikt voor het maken van rapporten, grafieken en statistieken in een spreadsheet-applicatie.

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
nl: Compacte opties zijn meer geschikt voor importeren van data in andere systemen.

en: draft
nl: kladversie

en: Add form
nl: Formulier toevoegen

en: %module module installed.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Autocomplete settings
nl: Instellingen voor automatisch aanvullen

en: Submitter
nl: Indiener

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Confirm email
nl: E-mailadres bevestigen

en: The email address %mail is not valid.
nl: Het e-mailadres %mail is ongeldig.

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Title display
nl: Titelweergave

en: Dark
nl: Donker

en: Include files as attachments
nl: Bestanden als bijlagen toevoegen

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
nl: Door het sluiten van een formulier kunnen gebruikers geen inzendingen meer doen.

en: One column
nl: Één kolom

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
nl: Inzending opgeslagen. U kunt op een later tijdstip naar dit formulier terugkeren waarbij de huidige waardes zullen worden hersteld.

en: Batch settings
nl: Batch-instellingen

en: Third party
nl: Van derden

en: Industry
nl: Industrie

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: Text format settings
nl: Tekstformaatinstellingen

en: Add email
nl: E-mail toevoegen

en: Element name
nl: Elementnaam

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Custom properties
nl: Aangepaste eigenschappen

en: Three columns
nl: Drie kolommen

en: Email from name
nl: Naam afzender

en: Total submissions limit
nl: Totaal inzendingslimiet

en: Per user submission limit
nl: Inzendingslimiet per gebruiker

en: Other title
nl: Titel 'Andere optie'

en: Country codes
nl: Landcodes

en: Draft settings
nl: Conceptinstellingen

en: answers
nl: antwoorden

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: Rating settings
nl: Beoordelingsinstellingen

en: @title settings
nl: Instellingen voor @title

en: Handler settings
nl: Instellingen voor handler

en: Next page button label
nl: Knoptekst 'Volgende pagina'

en: Save elements
nl: Elementen opslaan

en: Wizard page
nl: Pagina

en: Download options
nl: Downloadopties

en: Processed text
nl: Tekst verwerkt

en: Form status
nl: Formulierstatus

en: Langcode
nl: Taalcode

en: Select other
nl: Keuzelijst met andere optie

en: Source entity
nl: Bronentiteit

en: Add handler
nl: Handler toevoegen

en: Signature format
nl: Handtekeningformaat

en: Column header format
nl: Formaat kolomkop

en: Choose whether to show the label or field key in each column header.
nl: Bepaal of het label of de veldsleutel wordt weergegeven in de kolomkop.

en: Type of item to reference
nl: Itemtype om naar te verwijzen

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: Soft
nl: Zacht

en: Exporting submissions
nl: Inzendingen exporteren

en: Creating export file
nl: Exportbestand aanmaken

en: Exported @count of @total submissions...
nl: @count van de @total inzendingen geëxporteerd.

en: Drafts only
nl: Alleen concepten

en: Page @start of @end
nl: Pagina @start van @end

en: Filter submissions
nl: Inzendingen filteren

en: CAPTCHA settings
nl: CAPTCHA-instellingen

en: Are you sure you want to delete @title?
nl: Weet u zeker dat u @title wilt verwijderen?

en: Hide help
nl: Help verbergen

en: submission
nl: inzending

en: Previous page button label
nl: Knoptekst 'Vorige pagina'

en: Enable preview page
nl: Voorbeeldpagina inschakelen

en: Add a page for previewing the form before submitting.
nl: Voeg een pagina toe om een voorbeeldweergave te laten zien vooraleer in te dienen.

en: Preview button label
nl: Label van voorbeeldweergaveknop

en: Thank you for subscribing.
nl: Bedankt voor het abonneren.

en: Confirmation type
nl: Bevestigingstype

en: Entity reference settings
nl: Entiteitsreferentie instellingen

en: The default value of the field identified by its key.
nl: De standaardwaarde van het veld geïdentificeerd door de sleutel.

en: Broken/Missing
nl: Defect/Ontbreekt

en: Weight for @label
nl: Gewicht voor @label

en: form only
nl: alleen op het formulier

en: viewed submission only
nl: alleen bij de inzending

en: both form and viewed submission
nl: zowel op het formulier als bij de inzending

en: Entity reference selection settings
nl: Instellingen van entiteitreferentie-selectie

en: Date completed
nl: Datum voltooid

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
nl: Er is een gedeeltelijk ingevuld formulier gevonden, voltooi de overgebleven delen.

en: Confidential submissions
nl: Vertrouwelijke inzendingen

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
nl: Van vertrouwelijke inzendingen wordt het IP-adres niet bijgehouden en kunnen daarom alleen worden ingediend als men is uitgelogd.

en: option
nl: optie

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
nl: @name mag niet langer zijn dan %max tekens maar is momenteel %length tekens lang.

en: Options (YAML)
nl: Opties (YAML)

en: %title is not valid.
nl: %title is ongeldig.

en: A secure token used to look up a submission.
nl: Een veilige token gebruikt om een inzending op te zoeken.

en: Add options
nl: Opties toevoegen

en: Form default settings
nl: Standaardinstellingen voor formulier

en: Email default settings
nl: Standaardinstellingen voor email

en: Results disabled
nl: Resultaten uitgeschakeld

en: Email to address
nl: E-mail naar adres

en: Confirmation settings
nl: Bevestigingsinstellingen

en: Disable saving of submissions.
nl: Opslaan van inzendingen uitschakelen.

en: New submission added to %form.
nl: Nieuwe inzending toegevoegd aan %form.

en: Submitted to
nl: Verzonden naar

en: Back to form
nl: Terug naar formulier

en: Submission UUID
nl: Inzending UUID

en: Submission URI
nl: Inzending URI

en: Remote IP address
nl: Extern IP-adres

en: Submitted to: Entity type
nl: Verzonden naar: Entiteitstype

en: Submitted to: Entity ID
nl: Verzonden naar: Entiteits-ID

en: Enable the %name handler.
nl: De handler %name inschakelen.

en: A unique name for this handler instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
nl: Een unieke naam voor deze handler-instantie. Moet alfanumeriek zijn en gescheiden door onderstrepingstekens.

en: Format options
nl: Formaatopties

en: Delimiter text format
nl: Scheidingstekst-opmaak

en: Select menu, radio buttons, and checkboxes options
nl: Opties voor keuzelijsten, keuzerondjes en selectievakjes

en: Compact; with the option values delimited by commas in one column.
nl: Compact; optiewaarden gescheiden door komma's in één kolom.

en: Separate; with each possible option value in its own column.
nl: Gescheiden; elke mogelijke optiewaarde in een eigen kolom.

en: Option values, the raw value stored in the database (key)
nl: Optiewaarden, de waarde die wordt opgeslagen in de database (sleutel)

en: Are you sure you want to delete all submissions?
nl: Weet u zeker dat u alle inzendingen wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
nl: Weet u zeker dat u @submission_total @submissions in @form_total @forms wilt verwijderen?

en: Country names
nl: Landnamen

en: Default preview message
nl: Standaardbericht voorbeeldweergave

en: Test types
nl: Test-types

en: Test names
nl: Test-namen

en: Defaults to: %value
nl: Standaardwaarde: %value

en: The text for the button that will proceed to the preview page.
nl: De tekst voor de knop die naar de voorbeeldpagina gaat.

en: The text for the button to go backwards from the preview page.
nl: De tekst voor de knop om terug te gaan vanaf de voorbeeldpagina.

en: A message to be displayed on the preview page.
nl: Een bericht dat op de voorbeeldpagina wordt getoond.

en: Submitted to: Entity title
nl: Verzonden naar: Entiteitstitel

en: Submitted to: Entity URL
nl: Verzonden naar: Entiteits-URL

en: Preview default settings
nl: Standaardinstellingen voor voorbeeldweergave

en: Default preview button label
nl: Standaardlabel voorbeeldweergave-knop

en: Column options
nl: Kolomopties

en: Number of submissions
nl: Aantal inzendingen

en: Default base path
nl: Standaard basispad

en: Default form exception message
nl: Standaard foutbericht

en: Default draft button label
nl: Standaardlabel conceptknop

en: Default draft save message
nl: Standaardbericht concept opslaan

en: Default draft load message
nl: Standaardbericht concept laden

en: Default confirmation message
nl: Standaardbericht bevestiging

en: Default limit total message
nl: Standaardbericht totaallimiet

en: Default limit user message
nl: Standaardbericht gebruikerslimiet

en: Enable page
nl: Pagina inschakelen

en: Page submit URL alias
nl: URL-alias inzendingspagina

en: Page confirm URL alias
nl: URL-alias bevestigingspagina

en: Form closed message
nl: 'Formulier gesloten'-bericht

en: Form exception message
nl: Bericht bij foutmeldingen voor het formulier

en: Limit total submissions
nl: Aantal inzendingen limiteren

en: Limit total message
nl: Totaallimiet bericht

en: Limit user submissions
nl: Beperk het aantal inzendingen per gebruiker

en: Limit user message
nl: Gebruikerslimiet bericht

en: Draft saved message
nl: Bericht bij opslaan concept

en: Draft loaded message
nl: Bericht bij laden concept

en: Is draft
nl: Concept

en: The submission language code.
nl: Taalcode van de inzending.

en: Page default settings
nl: Standaardinstellingen voor pagina

en: Default submit button label
nl: Standaardlabel verzendknop

en: Draft default settings
nl: Standaardinstellingen voor concept

en: Confirmation default settings
nl: Standaardinstellingen voor bevestiging

en: Limit default settings
nl: Standaardinstellingen voor limiet

en: Number of submissions?
nl: Aantal inzendingen?

en: Deleted existing submissions.
nl: Bestaande inzendingen verwijderd.

en: Batch export size
nl: Exporteren batchgrootte

en: Batch update size
nl: Bijwerken batchgrootte

en: Batch delete size
nl: Batch-grootte bij verwijderen

en: Automatically save as draft when previewing and when there are validation errors.
nl: Automatisch als concept opslaan bij voorvertoning en bij validatiefouten.

en: Total Results
nl: Aantal resultaten

en: Export creation complete. Your download should begin now. If it does not start, <a href=":href">download the file here</a>. This file may only be downloaded once.
nl: Export is aangemaakt. Download begint nu. Als dit niet gebeurt, <a href=":href">download het bestand hier</a>. Dit bestand kan slechts een maal gedownload worden.

en: To email
nl: Naar e-mail

en: Deleting @count of @total submissions...
nl: @count van @total inzendingen verwijderen...

en: Default submission data
nl: Standaard inzendingsgegevens

en: Resend message
nl: Bericht opnieuw versturen

en: Sorry...This form is closed to new submissions.
nl: Sorry, dit formulier is gesloten. Geen nieuwe inzendingen meer mogelijk.

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
nl: Controleer uw inzending. Uw inzending is niet voltooid, totdat u klikt op de 'Indienen'-knop.

en: No more submissions are permitted.
nl: Geen nieuwe inzendingen toegestaan.

en: Thank you for applying.
nl: Bedankt voor uw sollicitatie.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
nl: Zondag: Zondag
    Maandag: Maandag
    Dinsdag: Dinsdag
    Woensdag: Woensdag
    Donderdag: Donderdag
    Vrijdag: Vrijdag
    Zaterdag: Zaterdag

en: Male: Male
    Female: Female
nl: Mannelijk: Mannelijk
    Vrouwelijk: Vrouwelijk

en: Yes: Yes
    No: No
nl: Ja: Ja
    Nee: Nee

en: Filename: %file
nl: Bestandsnaam: %file

en: Default email body (Plain text)
nl: Standaardinhoud email (platte tekst)

en: Default email body (HTML)
nl: Standaardinhoud email (HTML)

en: Send email as HTML
nl: E-mail als HTML versturen

en: Debugging is enabled
nl: Debugging is ingeschakeld

en: Settings:
nl: Instellingen:

en: Third Party
nl: Van derden

en: Format default settings
nl: Standaardinstellingen voor formaat

en: Export default settings
nl: Standaardinstellingen voor exporteren

en: Options item format
nl: Opmaakopties item

en: Title / Description
nl: Titel / beschrijving

en: The download settings have been saved.
nl: De download-instellingen zijn opgeslagen.

en: Message (@format)
nl: Bericht (@format)

en: Protect %label with Honeypot
nl: %label beschermen met Honeypot

en: Add time restriction to %label
nl: Minimale tijdslimiet toevoegen aan %label

en: The current wizard page.
nl: De huidige pagina.

en: Default form confidential message
nl: Standaardbericht vertrouwelijkheid

en: Default wizard previous page button label
nl: Standaardlabel wizard-knop 'vorige pagina'

en: Default wizard next page button label
nl: Standaardlabel wizard-knop 'vogende pagina'

en: Default preview previous page button label
nl: Standaardlabel voorbeeldweergave-terugknop

en: Form confidential
nl: Vertrouwelijk formulier

en: Form confidential message
nl: Bericht over vertrouwelijkheid

en: Wizard settings
nl: Wizard-instellingen

en: Previous wizard page button label
nl: Knoplabel vorige pagina

en: This is used for the previous page button within a wizard.
nl: Dit wordt gebruikt voor de knop 'Vorige pagina' binnen een wizard.

en: Next wizard page button label
nl: Knoplabel volgende pagina

en: This is used for the next page button within a wizard.
nl: Dit wordt gebruikt voor de knop 'Volgende pagina' binnen een wizard.

en: Wizard default settings
nl: Standaardinstellingen voor wizard

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
nl: Dit formulier is vertrouwelijk en kan pas na <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">uitloggen</a> worden gebruikt.

en: Additional elements
nl: Aanvullende elementen

en: Enter other...
nl: Voer andere in...

en: The specified email addresses do not match.
nl: De opgegeven e-mail adressen komen niet overeen.

en: Reset settings
nl: Instellingen terugzetten

en: The download settings have been reset.
nl: De instellingen voor downloaden zijn teruggezet.

en: Checkboxes other
nl: Keuzevakjes met andere optie

en: Likert: Agreement
nl: Likertschaal: Overeenstemming

en: 1: Much Worse
    2: Somewhat Worse
    3: About the Same
    4: Somewhat Better
    5: Much Better
nl: 1: Veel slechter
    2: Slechter
    3: Hetzelfde
    4: Beter
    5: Veel beter

en: Likert: Comparison
nl: Likertschaal: Vergelijking

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
nl: 1: Helemaal oneens
    2: Oneens
    3: Neutraal
    4: Eens
    5: Helemaal eens

en: Likert: Importance
nl: Likertschaal: Belangrijkheid

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
nl: 1: Totaal niet belangrijk
    2: Beetje belangrijk
    3: Neutraal
    4: Belangrijk
    5: Zeer belangrijk

en: Likert: Satisfaction
nl: Likertschaal: Tevredenheid

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
nl: 1: Zeer ontevreden
    2: Ontevreden
    3: Neutraal
    4: Tevreden
    5: Zeer tevreden

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
nl: 1: Absoluut niet
    2: Waarschijnlijk niet
    3: Niet zeker
    4: Waarschijnlijk
    5: Absoluut

en: Likert answers format
nl: Antwoordenformaat Likertschaal

en: Show wizard progress bar
nl: Voortgangsbalk bij wizard tonen

en: Show wizard progress pages
nl: Pagina's bij wizard tonen

en: Likert questions and answers
nl: Likertschaal vragen en antwoorden

en: Answer keys, the raw value stored in the database (key)
nl: Antwoordsleutels, de onbewerkte waarde die is opgeslagen in de database (sleutel)

en: Likert
nl: Likertschaal

en: Default wizard start label
nl: Standaardlabel start wizard

en: Wizard start label
nl: Startlabel wizard

en: Include confirmation page in progress
nl: Bevestigingspagina opnemen in voortgang

en: CodeMirror settings
nl: CodeMirror-instellingen

en: Elements default settings
nl: Standaardinstellingen voor elementen

en: Elements (YAML)
nl: Elementen (YAML)

en: Form prepopulate elements
nl: Elementen voorinvullen

en: Changes include...
nl: Wijzigingen zijn onder meer...

en: There are no submissions that need to be deleted.
nl: Er zijn geen inzendingen om te verwijderen.

en: Tidying @file...
nl: @file opruimen...

en: Please add elements to this form.
nl: Voeg elementen toe aan dit formulier.

en: The below nested elements will be also deleted.
nl: De onderstaande geneste elementen worden ook verwijderd.

en: HTML markup
nl: HTML-opmaak

en: Determines the placement of the title.
nl: Bepaalt de plaatsing van de titel.

en: Leaving blank will use the default maxlength.
nl: Laat leeg om de standaard maximale lengte te gebruiken.

en: Specifies the minimum value.
nl: Bepaalt de minimale waarde.

en: Specifies the maximum value.
nl: Bepaalt de maximale waarde.

en: Specifies the legal number intervals.
nl: Specificeert de toegestane nummerintervallen.

en: The placeholder will be shown in the element until the user starts entering a value.
nl: De plaatshouder wordt in het veld getoond totdat de gebruiker een waarde invult.

en: Contents should be visible (open) to the user.
nl: De inhoud moet zichtbaar (open) zijn voor de gebruiker.

en: Empty option label
nl: Lege optie tekst

en: The label to show for the initial option denoting no selection in a select element.
nl: Het label dat als eerste optie in een keuze-element wordt getoond, om aan te geven dat er geen keuze is gemaakt.

en: Empty option value
nl: Lege optie waarde

en: The value for the initial option denoting no selection in a select element, which is used to determine whether the user submitted a value or not.
nl: De waarde voor de eerste optie in een keuze-element, die aangeeft dat er geen keuze is gemaakt. Dit wordt gebruikt om te bepalen of de gebruiker een keuze heeft gemaakt.

en: Other placeholder
nl: Placeholder 'Andere optie'

en: Check that all entered values for this element are unique. The same value is not allowed to be used twice.
nl: Controleer of de ingevulde waardes uniek zijn. Een waarde mag niet meerdere malen ingevuld worden.

en: Submission display
nl: Weergave van inzending

en: Elements are required
nl: Elementen zijn verplicht

en: Elements are not valid. @message
nl: Elementen zijn ongeldig. @message

en: Filter by title, description, or elements
nl: Op titel, beschrijving of elementen filteren

en: Element titles (label)
nl: Elementtitels (label)

en: Please select <a href=":href">predefined @type</a> or enter custom @type.
nl: Selecteer <a href=":href">voorgedefinieerde @type</a> of voer aangepaste @type in.

en: No elements are available.
nl: Er zijn geen elementen beschikbaar.

en: Date type/Element type
nl: Datumtype/Elementtype

en: %title elements are not valid. @message
nl: %title elementen zijn ongeldig. @message

en: Date/time elements
nl: Datum/tijd elementen

en: Email confirm
nl: E-mail bevestiging

en: Likert settings
nl: Likertschaal-instellingen

en: Markup settings
nl: Opmaak(veld)instellingen

en: Radios other
nl: Keuzerondjes met andere optie

en: This is used for the Next Page button on the page before this page break.
nl: Dit wordt gebruikt voor de knop 'Volgende pagina' op de pagina vóór dit pagina-einde.

en: This is used for the Previous Page button on the page after this page break.
nl: Dit wordt gebruikt voor de pagina 'Vorige pagina' op de pagina na dit pagina-einde.

en: Example: Elements
nl: Voorbeeld: Elementen

en: Example: Elements with custom formats
nl: Voorbeeld: Elementen met aangepaste formaten

en: Composite element item format
nl: Opmaak samengesteld element-item

en: Select an element
nl: Element selecteren

en: Duplicate element
nl: Element dupliceren

en: Filter by element name
nl: Op element-naam filteren

en: Enter a part of the element name to filter by.
nl: Voer een deel van de te filteren element-naam in.

en: Edit @title element
nl: Element @title bewerken

en: An <a href=":href">inputmask</a> helps the user with the element by ensuring a predefined format.
nl: Een <a href=":href">invoermasker</a> zorgt dat de gebruiker gegevens invult in een voorgedefinieerd formaat.

en: Enter input mask...
nl: Invoermasker invullen...

en: Currency - @format
nl: Valuta - @format

en: Zip code - @format
nl: Postcode - @format

en: @title title
nl: @title titel

en: Composite element
nl: Samengesteld element

en: Element options
nl: Element opties

en: Credit card codes
nl: Creditcard-codes

en: Email CC address
nl: E-mail CC-adres

en: Email BCC address
nl: E-mail BCC-adres

en: Entity limit total submissions
nl: Entiteitslimiet totaalaantal inzendingen

en: Entity limit user submissions
nl: Limiet inzendingen per gebruiker per entiteit

en: Element settings
nl: Elementinstellingen

en: Generic element
nl: Generiek element

en: Allows administration of global YAML configuration and options. <em>Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.</em>
nl: Beheer van globale YAML-instellingen en -opties. <em>Let op: alleen toevoegen aan rollen die u vertrouwt; dit toegangsrecht kan schadelijke gevolgen hebben voor de beveiliging van het systeem.</em>

en: All [@total]
nl: Alles [@total]

en: Closed [@total]
nl: Gesloten [@total]

en: Starred [@total]
nl: Gemarkeerd [@total]

en: Unstarred [@total]
nl: Ongemarkeerd [@total]

en: Administrative notes
nl: Beheernotities

en: Enter notes about this submission. These notes are only visible to submission administrators.
nl: Voer opmerkingen in over deze inzending. Deze opmerkingen zijn alleen zichtbaar voor inzendingsbeheerders.

en: Filter by submitted data and/or notes
nl: Op ingezonden data en/of notities filteren

en: A <a href=":href">regular expression</a> that the element's value is checked against.
nl: Een <a href=":href">reguliere expressie</a> waaraan de ingevulde waarde moet voldoen.

en: Pattern %pattern is not a valid regular expression.
nl: Patroon %pattern is geen geldige reguliere expressie

en: Customize table
nl: Tabel aanpassen

en: Disable dialogs
nl: Dialogen uitschakelen

en: Starred/flagged submissions
nl: Gemarkeerde inzendingen

en: Star/flag the status of this submission.
nl: Ster/vlag toevoegen aan deze inzending.

en: If checked, all modal dialogs (ie popups) will be disabled.
nl: Indien aangevinkt, worden alle modale dialoogvensters (bijv. pop-ups) uitgeschakeld.

en: Input masks
nl: Invoermasker

en: Limit entered value to a maximum number of characters or words.
nl: Beperk de ingevulde waarde tot een maximaal aantal tekens of woorden.

en: Count maximum
nl: Maximaal aantal

en: Count message
nl: Tellertekst

en: X characters/word(s) left
nl: nog X tekens/woord(en)

en: %name must be less than @limit @type.
nl: %name moet kleiner zijn dan @limit @type.

en: [blank]
nl: [leeg]

en: Select a handler
nl: Een handler selecteren

en: Save details open/close state
nl: Open/gesloten-status van details opslaan

en: Save handlers
nl: Handlers opslaan

en: If checked, all <a href=":details_href">Details</a> element's open/close state will be saved using <a href=":local_storage_href">Local Storage</a>.
nl: Indien aangevinkt, worden de open/dicht-statussen van alle <a href=":details_href">Details</a>-elementen opgeslagen in <a href=":local_storage_href">Lokale opslag</a>.

en: Add @label handler
nl: @label handler toevoegen

en: If checked, the 'About text formats' link will be hidden.
nl: Indien aangevinkt, wordt de link 'Over tekstopmaak' verborgen.

en: Title/Description/Placeholder
nl: Titel/Beschrijving/Plaatshouder

en: Enter title...
nl: Vul titel in...

en: @title placeholder
nl: @title plaatshouder

en: Enter placeholder...
nl: Vul een tijdelijke aanduiding in...

en: @title description
nl: @title beschrijving

en: Enter description...
nl: Vul beschrijving in...

en: Defining default settings
nl: Standaardinstellingen vastleggen

en: The Form elements page allows users to add, update, duplicate, and delete form elements and wizard pages.
nl: Op de pagina formulierelementen kunnen gebruikers formulierelementen en pagina's toevoegen, bewerken, dupliceren en verwijderen.

en: Configuring third party settings
nl: Instellingen van derden vastleggen

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged, annotated, and downloaded.
nl: Inzendingen kunnen worden bekeken, bijgewerkt, gemarkeerd, geannoteerd  en/of gedownload.

en: Disable client-side validation
nl: Client-side validatie uitschakelen

en: @form: Submission #@id
nl: @form: Inzending #@id

en: @title has been deleted.
nl: @title is verwijderd.

en: Default title display
nl: Standaard titelweergave

en: Beginning to remove libraries...
nl: Start met het verwijderen van bibliotheken...

en: @name removed from @path...
nl: @name verwijderd van @path...

en: Removing existing libraries...
nl: Bestaande bibliotheken verwijderen...

en: Configuring global third party settings
nl: Globale instellingen van derden vastleggen

en: Description display
nl: Beschrijvingsweergave

en: Determines the placement of the description.
nl: Bepaalt de plaatsing van de beschrijving.

en: Message to be shown upon successful submission.
nl: Bericht dat wordt weergegeven na succesvolle inzending.

en: @label text
nl: @label tekst

en: more @labels
nl: meer @labels

en: Option value
nl: Optiewaarde

en: Option text
nl: Optietekst

en: Enter text
nl: Tekst toevoegen

en: Side by side
nl: Naast elkaar

en: Other option label
nl: Label 'Andere optie'

en: Other size
nl: Grootte 'Andere optie'

en: Other maxlength
nl: Maximale lengte 'Andere optie'

en: Email confirm settings
nl: Instellingen voor e-mailbevestiging

en: Show reset button
nl: Reset-knop weergeven

en: If checked, a reset button will be placed before the rating element.
nl: Indien aangevinkt, wordt een resetknop voor het beoordelingselement geplaatst.

en: not signed
nl: niet ondertekend

en: signed
nl: ondertekend

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
nl: Alleenstaand: Alleenstaand
    Getrouwd: Getrouwd
    Gescheiden: Gescheiden
    'Weduwe of weduwnaar': 'Weduwe of weduwnaar'

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
nl: Januari: Januari
    Februari: Februari
    Maart: Maart
    April: April
    Mei: Mei
    Juni: Juni
    Juli: Juli
    Augustus: Augustus
    September: September
    Oktober: Oktober
    November: November
    December: December
