Admin Toolbar (3.6.0) - en to da translation catalogue (145 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Development
da: Udvikling

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Settings
da: Indstillinger

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Update
da: Opdatér

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Files
da: Filer

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Add view
da: Tilføj visning

en: Roles
da: Roller

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Tools
da: Værktøjer

en: Logout
da: Log ud

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Toolbar settings
da: Indstillinger for Toolbar

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Blocks
da: Blokke

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Index
da: Indeks

en: Hide
da: Skjul

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Devel
da: Udvikling

en: All types
da: Alle typer

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: About
da: Om

en: Enable hoverIntent
da: Aktivér hoverIntent

en: Rebuild menu
da: Genopbyg menu

en: Run cron
da: Kør cron

en: Run updates
da: Kør opdateringer

en: Uses
da: Bruger

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: Add link
da: Tilføj link

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Flush all caches
da: Tøm alle cacher

en: Menu depth
da: Menuens dybde

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: Detection and selection
da: Detektion og valg

en: Add media
da: Tilføj media

en: Edit permissions
da: Redigér tilladelser

en: Install new module
da: Installér nyt modul

en: Install new theme
da: Installér nyt tema

en: Add view mode
da: Tilføje view mode

en: Manage form display
da: Håndtér visning af formular

en: Rebuild theme registry
da: Genbyg tema registeret

en: Local Tasks
da: Lokale opgaver

en: Manage permissions
da: Administrer tilladelser

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Block types
da: Bloktyper

en: All caches cleared.
da: Alle cacher tømt.

en: Add form mode
da: Tilføj form mode

en: Add contact form
da: Tilføj kontaktformular

en: Static caches
da: Statiske caches

en: CSS and JavaScript cache cleared.
da: CSS- og JavaScript-cache tømt.

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Config editor
da: Konfigurations editor

en: State editor
da: Tilstands editor

en: Uninstall module
da: Afinstallér modul

en: Element Info
da: Info om element

en: Webprofiler settings
da: Indstillinger for Webprofiler

en: Flush plugins cache
da: Tøm plugin cache

en: Flush static cache
da: Tøm statisk cache

en: Flush routing and links cache
da: Tøm rute og link cache

en: Flush render cache
da: Tøm renderings cache

en: Plugins cache cleared.
da: Plugin-cachen tømt.

en: Static cache cleared.
da: Statisk cache tømt.

en: Routing and links cache cleared.
da: Routing- og links-cache tømt.

en: Render cache cleared.
da: Render cache tømt.

en: Devel Toolbar Settings
da: Indstillinger for Devel Toolbar

en: Add media type
da: Tilføj medietype

en: Flush views cache
da: Tøm views cache

en: Views cache cleared.
da: Views-cache tømt.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub modules included on Admin Toolbar, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc.
da: Admin Toolbar-modulet forbedrer <a href=":toolbar">Toolbar-modulet</a> ved at give hurtig adgang til alle de administrative links i toppen af dit site. Admin Toolbar er et meget "let" modul, der er tæt integreret med alle Toolbar-funktionerne. Det kan bruges sammen med alle de undermoduler, der er inkluderet i Admin Toolbar, for at få hurtig adgang til systemkommandoer som Tøm alle cache, <a href=":automated_cron">Kør cron</a>, Kør opdateringer, osv.

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the site Toolbar by providing fast, full access to all links in the site Toolbar without having to click to get there.
da: Admin Toolbar forbedrer brugeroplevelsen for dem, der regelmæssigt interagerer med sitets værktøjslinje, ved at give hurtig og fuld adgang til alle links i sitets værktøjslinje uden at skulle klikke for at komme dertil.

en: The Admin Toolbar Links Access Filter module provides a workaround for the common problem that users with <em>Use the administration pages and help</em> permission see menu links they done not have access permission for.
da: Modulet Admin Toolbar Links Access Filter giver en løsning på det almindelige problem, at brugere med tilladelsen <em>Brug administrationssider og hjælp</em> ser menupunkter, som de ikke har adgang til.

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module. There is no other configuration required.
da: For at bruge Admin Toolbar Extra Tools skal du blot installere det som ethvert andet modul. Der kræves ingen yderligere konfiguration.

en: Flush twig cache
da: Tøm Twig cache

en: Twig cache cleared.
da: Twig-cache tømt.

en: Provides an improved drop-down menu interface to the site Toolbar.
da: Giver en forbedret drop-down-menu til sitets værktøjslinje.

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed through extra links on the main administration Toolbar. Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page.</a>
da: Admin Toolbar Extra Tools-modulet leveres sammen med <a href=":admin-toolbar">Admin Toolbar-modulet</a> og tilføjer funktionalitet til det. Den ekstra funktionalitet er tilgængelig via ekstra menupunkter på den primære værktøjslinje. Der findes links til administrationssiderne for Admin Toolbar Extra Tools nederst på denne side.

en: All menus
da: Alle menuer

en: Use Admin Toolbar search
da: Brug Admin Toolbar-søgning

en: Theme Rebuild
da: Genopbygning af tema

en: The Admin Toolbar Search module add a search option to the toolbar for site administrative tasks.
da: Admin Toolbar Search-modulet tilføjer en søgemulighed til værktøjslinjen for administrative opgaver på sitet.

en: Provides search of Admin Toolbar items.
da: Giver mulighed for at søge efter menupunkter på administratorværktøjslinjen.

en: Adds menu links like Flush cache, Run cron, Run updates, and Logout under Drupal icon.
da: Tilføjer menupunkter som Ryd cache, Kør cron, Kør opdateringer og Log ud under Drupal-ikonet.

en: Flush CSS and JavaScript
da: Tøm CSS og JavaScript

en: Configure the Admin Toolbar Tools module.
da: Konfigurér modulet Admin Toolbar Tools.

en: Admin Toolbar Tools settings
da: Indstillinger for Admin Toolbar Tools

en: Number of bundles per entity type to display
da: Antal bundles der skal vises pr. entity type

en: Maximum number of bundle sub-menus to display
da: Maksimalt antal bundle-undermenuer, der skal vises

en: Loading a large number of items can cause performance issues.
da: Indlæsning af et stort antal elementer kan give problemer med ydeevnen.

en: Menus > @menu_label
da: Menuer > @menu_label

en: Configure the Admin Toolbar module.
da: Konfigurér modulet Admin Toolbar.

en: Admin Toolbar settings
da: Indstillinger for Admin Toolbar

en: Configure the Admin Toolbar Search module.
da: Konfigurér modulet Admin Toolbar Search.

en: Admin Toolbar Search settings
da: Indstillinger for Admin Toolbar Search

en: Display the search input as a menu item.
da: Vis søgefeltet som et menupunkt.

en: Depth of displayed menu
da: Dybden af den viste menu

en: Menus > @menu_label > Add link
da: Menuer > @menu_label > Tilføj link

en: Menus > @menu_label > Delete
da: Menuer > @menu_label > Slet

en: Menus > @menu_label > Devel
da: Menuer > @menu_label > Udvikling

en: How the search input will be displayed
da: Sådan vises søgefeltet

en: If set, instead of displaying a text input field, it displays a menu item in the toolbar so the user has to click on it to toggle the search input.
da: Hvis denne funktion er slået til, viser den et menupunkt i værktøjslinjen i stedet for at vise et tekstfelt, så brugeren skal klikke på det for at skifte til søgefeltet.

en: Show local tasks in toolbar
da: Vis lokale opgaver i værktøjslinjen

en: Enable/Disable local tasks display
da: Aktivér/deaktivér visning af lokale opgaver

en: Local tasks such as node edit and delete.
da: Lokale opgaver som redigering og sletning af indhold.

en: Add content block
da: Tilføj indholdsblok

en: Theme registry rebuilt.
da: Theme registry genopbygget.

en: Provides a workaround for the common problem that users with 'Use the administration pages and help' permission see menu links they don't have access permission for. Deprecated from Drupal 10.3 and above.
da: Giver en løsning på det almindelige problem, at brugere med tilladelsen "Brug administrationssiderne og hjælp" ser menulinks, som de ikke har adgangstilladelse til. Forældet fra Drupal 10.3 og nyere.

en: The features of the <em>Admin Toolbar Links Access Filter</em> module are included in Drupal core since version 10.3 and therefore <strong>it should be uninstalled</strong>.<br/>Since the module is no longer needed, it <em>will</em> be removed in future releases of <em>Admin Toolbar</em> when support for versions lower than 10.3 is dropped.<br/>
    See issues: <a href=":issue_url1">#3463291</a> and <a href=":issue_url2">#3487246</a>.
da: Features fra  <em>Admin Toolbar Links Access Filter</em>-modulet er inkluderet i Drupal siden version 10.3 og derfor <strong>bør det afinstalleres</strong>.<br/>Siden modulet ikke længere er nødvendigt, <em>vil</em> det blive fjernet i en kommende version af <em>Admin Toolbar</em> når det ikke længere understøtter versioner lavere end 10.3.<br/>
    Se følgende issues: <a href=":issue_url1">#3463291</a> og <a href=":issue_url2">#3487246</a>.

en: Keyboard shortcut: Alt + a
da: Genvej: Alt + a

en: Enable keyboard shortcut
da: Aktivér genvej

en: Enable keyboard shortcut (Alt + a)
da: Aktivér genvej (Alt + a)

en: If set, the search input will be focused when the user presses the keys: "Alt + a".<br/>Disable this setting if it conflicts with any existing keyboard configuration.
da: Hvis aktiveret, vil Toolbar Search feltet få fokus, når brugeren taster "Alt + a".<br/>Slå den fra, hvis der er en konflikt med en eksisterende genvej.

en: Tools settings
da: Indstillinger for Tools

en: Enable toggle toolbar keyboard shortcut
da: Aktivér Gem Toolbar genvej

en: Sticky toolbar behavior
da: Opførsel for sticky værktøjslinje

en: hoverIntent behavior
da: hoverIntent opførsel

en: Hide Toolbar (Alt+p)
da: Gem Toolbar (Alt+p)

en: Show Toolbar (Alt+p)
da: Vis Toolbar (Alt+p)

en: The Admin Toolbar module provides a better user experience for the default Drupal Toolbar.<br/>It is a drop-down menu that allows quicker access to all the administration pages in a more efficient way, with fewer clicks and less scrolling.<br/><br/>The following settings mostly provide advanced configuration of the JavaScript behavior of the Toolbar: sticky and hoverIntent.
da: Admin Toolbar-modulet giver en bedre brugeroplevelse med Drupals Toolbar.<br/>Det er en rullemenu, der giver hurtigere adgang til alle administrationssider på en mere effektiv måde, med færre klik og mindre rulning.<br/><br/>Følgende indstillinger giver for det meste avanceret konfiguration af værktøjslinjens JavaScript-adfærd: Sticky og hoverIntent.

en: Toolbar sticky behavior
da: Klæbrig Toolbar opførsel

en: By default, the Admin Toolbar sticky behavior is <em>enabled</em> so it stays at the top of the browser window when scrolling up or down.<br/>Select <em>Disabled</em> to disable Admin Toolbar's sticky behavior so it stays at the top of the page when scrolling up/down and does not follow the browser window.
da: Som standard er klæbrig opførsel af Admin Toolbar </em>Aktiveret</em>, så den bliver i toppen af browservinduet, når der trilles op eller ned.
    
    Vælg </em>Deaktiveret</em> for at slå klæbrig opførsel af Admin Toolbar fra, så den forbliver øverst på siden, når der scrolles op/ned, og ikke følger browservinduet.

en: Disabled, show on scroll-up
da: Deaktiveret, vis når der rulles op

en: Hide or show the toolbar with shortcut (Alt + p)
da: Skjul eller vis Toolbar med genvej (Alt + p)

en: If set, the toolbar will be hidden or visible when the user presses the keys: "Alt + p".<br/>Disable this setting if it conflicts with any existing keyboard configuration.
da: Skjul eller vis Toolbar, når brugeren taster "Alt + p".<br/>Deaktivér hvis der er en konflikt med en eksisterende genvej.

en: Toolbar hoverIntent behavior
da: Toolbar hoverIntent opførsel

en: Provides a smoother user experience, where only menu items which are paused over are expanded, to avoid accidental activations.<br/>Disable @hoverintent_source_link to use module's default basic JavaScript behavior.
da: Giver en mere behagelig brugeroplevelse, hvor kun menu links som der pauses over udvides, for derved at undgå utilsigtet udfoldning.<br/>Slå @hoverintent_source_link fra, hvis du i stedet ønsker at bruge modulets standard JavaScript.

en: hoverIntent timeout (ms)
da: hoverIntent tidsgrænse (ms)

en: Sets the hoverIntent trigger timeout (steps of 250).<br/>The higher the value, the longer the menu dropdown stays visible, after the mouse moves out (default: 500ms).
da: Sætter hoverIntent timeout aktivering (trin på 250 ms).<br/>Jo højere værdien er, desto længere tid vil menuen forblive vist, efter musen har forladt den (standard: 500ms).

en: Advanced settings for the Admin Toolbar module.
da: Avancerede indstillinger for Admin Toolbar modulet.

en: Maximum depth of displayed nested menu items.
da: Maximum dybde af viste, indlejrede menu links.
