Aggregator (2.1.1) - en to it translation catalogue (202 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Import
it: Importa

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: never
it: mai

en: aggregator
it: aggregatore

en: Update interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: The fully-qualified URL of the feed.
it: L'URL completo della fonte.

en: Configure
it: Configura

en: Page
it: Pagina

en: Never
it: Mai

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator feed ID
it: ID del feed aggregato

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Aggregator item ID
it: ID dell'elemento aggregato

en: Link to URL
it: Collegamento a URL

en: OPML feed
it: feed OPML

en: Number of news items in block
it: Numero di notizie nel blocco

en: View this feed's recent news.
it: Mostra le notizie recenti da questo feed.

en: Feed overview
it: Panoramica fonti

en: Items
it: Elementi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Next update
it: Prossimo aggiornamento

en: %time left
it: %time rimasto

en: Processor
it: Processore

en: The feed %feed has been updated.
it: La fonte %feed è stata aggiornata.

en: Feed %feed added.
it: Feed %feed aggiunto.

en: The feed %feed has been added.
it: La fonte %feed è stata aggiornata.

en: Processors
it: Elaboratori

en: Desc
it: Disc

en: Goal
it: Obbiettivo

en: Updated URL for feed %title to %url.
it: URL della fonte %title aggiornato a %url.

en: Sort by
it: Ordina per

en: Modified
it: Modificato

en: Queued
it: Accodato

en: Import OPML
it: Importa OPML

en: OPML File
it: File OPML

en: Sources
it: Sorgenti

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Source
it: Sorgente

en: @time ago
it: @time fa

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Basic configuration
it: Configurazione di base

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Parser
it: Interprete

en: Discard items older than
it: Scarta elementi più vecchi di

en: There is no new syndicated content from %site.
it: Nessun nuovo contenuto condiviso dal sito %site.

en: There is new syndicated content from %site.
it: Nessun nuovo contenuto condiviso dal sito %site.

en: URL to the feed.
it: URL del feed.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
it: L'ultima volta che il feed è stato controllato per trovare nuovi elementi, come timestamp Unix.

en: An image representing the feed.
it: Un'immagine che identifica il feed.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
it: Header di risposta HTTP dell'Entity tag, utilizzato per validare la cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
it: L'ultima volta che il feed è stato modificato, in timestamp Unix.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
it: Chiave primaria: ID univoco per gli elementi dei feed.

en: Title of the feed item.
it: Titolo dell'elemento del feed.

en: Link to the feed item.
it: Collegamento all'elemento del feed.

en: Author of the feed item.
it: Autore dell'elemento del feed.

en: Body of the feed item.
it: Corpo dell'elemento del feed.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
it: Data di invio dell'elemento del feed, come Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
it: Identificatore univoco dell'elemento del feed.

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: About
it: Informazioni

en: Steps
it: Passi

en: Web services
it: Web service

en: Display type
it: Tipo di display

en: Uses
it: Usa

en: Add feed
it: Aggiungi fonte

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
it: Il nome del feed (o il nome del sito web che fornisce il feed).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
it: Aggiunge un feed in formato RSS, RDF o Atom. Un feed può avere solo una sola configurazione.

en: Update items
it: Aggiorna oggetti

en: Posted on
it: Pubblicato il

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: Title of the feed.
it: Titolo del feed.

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
it: Carica un file OPML contenente un elenco di feed da importare.

en: OPML Remote URL
it: URL remoto OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
it: Inserisci l'URL di un file OPML. Questo file verrà scaricato ed elaborato una sola volta, all'invio del form.

en: No new feed has been added.
it: Non è stato aggiunto nessun nuovo feed.

en: The URL %url is invalid.
it: L'URL %url non è valido.

en: A feed named %title already exists.
it: Un feed di nome %title esiste già.

en: A feed with the URL %url already exists.
it: Un feed con URL %url esiste già.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
it: I fetchers recuperano informazioni da sorgenti esterne. Seleziona un fetcher appropriato per la sorgente di informazioni da cui intendi recuperare dati.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
it: Gli interpreti trasformano i dati scaricati in strutture standardizzate. Seleziona un interprete appropriato per la tipologia di feed che intendi aggregare.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
it: I processors (processori) elaborano i dati prelevati dai feed; ad esempio salvano i vari elementi di un feed nel database. Seleziona un processore idoneo per l'azione che devi compiere.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
it: Le impostazioni predefinite vanno bene per la maggioranza dei casi.

en: Default fetcher
it: Fetcher predefinito

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
it: Recupera dati da una URL utilizzando l'handler di richiesta HTTP di Drupal.

en: Default parser
it: Interprete predefinito

en: Default processor
it: Elaboratore predefinito

en: Creates lightweight records from feed items.
it: Crea record nel database per ciascun elemento di un feed.

en: Default processor settings
it: Impostazioni predefinite del processore.

en: Number of items shown in listing pages
it: Numero di voci visualizzate nelle pagine di elenchi

en: Viewing feeds
it: Visualizzazione feed

en: Adding, editing, and deleting feeds
it: Aggiungi, modifica ed elimina i feed

en: Configuring cron
it: Configurazione di cron

en: Administer news feeds
it: Amministra nuovi feed

en: View news feeds
it: Visualizza nuovi feed

en: Feed icon
it: Icona del feed

en: Title link
it: Link del titolo

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: The date of the most recent new content on the feed.
it: La data del nuovo contenuto più recente nel feed.

en: Block count
it: Contatore

en: Aggregator refresh
it: Aggiornamento aggregatore

en: The feed language code.
it: Il codice lingua del feed.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
it: L'ora in cui questo feed è stato messo in coda per l'aggiornamento, 0 se non è stato messo in coda.

en: The link of the feed.
it: Il link del feed.

en: The ID of the aggregator feed.
it: L'ID dell'aggregatore di feed.

en: The title of the feed item.
it: Il titolo dell'elemento del feed.

en: The feed item language code.
it: Il codice lingua dell'elemento del feed.

en: The link of the feed item.
it: Il link dell'elemento del feed.

en: The author of the feed item.
it: L'autore dell'elemento del feed.

en: The body of the feed item.
it: Il corpo dell'elemento del feed.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
it: Data di pubblicazione dell'elemento del feed, come timestamp UNIX.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
it: Impossibile scaricare il file OPML, a causa di "%error".

en: Aggregator feed item
it: Elemento del feed aggregato

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
it: Parser predefinito per feed RSS, Atom e RDF.

en: Select the feed that should be displayed
it: Seleziona il feed che dovrebbe essere visualizzato

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: The ID of the feed item.
it: L'ID dell'elemento del feed.

en: The aggregator feed UUID.
it: L'UUID del feed aggregato.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
it: Integrazione con <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
it: Sei sicuro di voler eliminare tutte le voci del feed %feed?

en: The news items from %site have been deleted.
it: Gli elementi delle news dal sito %site sono stati eliminati.

en: The feed ID.
it: ID del feed.

en: Refresh frequency in seconds.
it: Frequenza di aggiornamento in secondi.

en: Last-checked unix timestamp.
it: Ultimo controllo in formato timestamp unix.

en: Entity tag HTTP response header.
it: Intestazione della risposta HTTP per l'entity tag.

en: When the feed was last modified.
it: Data dell'ultima modifica del feed.

en: Number of items to display in the feed's block.
it: Numero di elementi da mostrare nel blocco del feed.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
it: Il {aggregator_feed}.fid a cui questo elemento appartiene.

en: Aggregator settings
it: Impostazioni aggregatore

en: Aggregator XSS
it: Aggregatore XSS

en: Aggregator item row
it: Riga dell'elemento aggregato

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
it: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> è un formato XML per scambiare feed tra aggregatori. Un singolo documento OPML può contenere diversi feed. L'aggregatore usa questo file per importare i feed tutti in una volta. Caricare un file dal computer o inserire un URL da cui sia possibile scaricare un file OPML.

en: Aggregator feed block
it: Blocco del feed aggregato

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
it: Caricare un file <em>oppure</em> inserire un URL.

en: Items associated with this feed
it: Elementi associati a questo feed

en: The feed image
it: Immagine del feed

en: The description of this feed
it: La descrizione di questo feed

en: A more link to the feed detail page
it: Un collegamento alla pagina di dettaglio del feed

en: The description of this feed item
it: La descrizione di questo elemento del feed

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
it: Altri <span class="visually-hidden"> post su @title</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
it: La cadenza temporale degli aggiornamenti del feed. Richiede un processo di manutenzione del cron correttamente configurato.

en: Source feed
it: Feed di origine

en: The aggregator feed entity associated with this item.
it: L'entità del feed aggregato associata con questo elemento.

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
it: Molti siti pubblicano i loro titoli e post tramite feed, usando alcuni formati standardizzati basati su XML. L'aggregatore supporta <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/RSS">RSS</a>, <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, e <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Atom" data="%28standard%29">Atom</a>.

[ctx: Validation]
en: Feed title
it: Titolo del feed

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
it: A feed chiamato %value esiste già. Inserire un titolo univoco.

[ctx: Validation]
en: Feed URL
it: URL del feed

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
it: Un feed con URL %value esiste già. Inserire un URL univoco.

en: The feed %label has been deleted.
it: Il feed %label è stato eliminato.

en: Filter output for aggregator items
it: Filtrare l'output per gli elementi dell'aggregatore

en: Aggregator title
it: Titolo dell'aggregatore

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
it: Formatta un elemento o un feed aggregato con un link opzionale.

en: imminently
it: tra poco

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
it: Il modulo Aggregator è un aggregatore e lettore interno di news che raccoglie e visualizza contenuti nuovi da feedbasati su RSS, RDF e Atom disponibili nel web. Migliaia di siti (specialmente siti di news e blog) pubblicano i loro titoli più recenti in feed, usando certi formati standardizzati basati su XML. Per ulteriori informazioni, leggere la <a href=":aggregator-module">documentazione on-line per il modulo Aggregator</a>.

en: Users view feed content in the <a href=":aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href=":aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed can be displayed as a block through the <a href=":admin-block">Blocks administration page</a>.
it: Gli utenti visualizzano i contenuti dei feed nella <a href=":aggregator">pagina principale dell'aggregatore</a>, o raggruppati <a href=":aggregator-sources">per origine</a> (di solito tramite un lettore di feed RSS). I contenuti più recenti di un feed possono essere visualizzati in un blocco attraverso la <a href=":admin-block">pagina di amministrazione Blocchi</a>.

en: Configuring the display of feed items
it: Configurazione della visualizzazione degli elementi del feed

en: Discarding old feed items
it: Eliminazione dei vecchi elementi del feed

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
it: Un <a href=":aggregator-opml">file OPML interpretabile</a> di tutti i feed è disponibile. OPML è un formato basato su XML usato per condividere informazioni strutturate gerarchicamente come un elenco di feed RSS. I feed possono anche essere <a href=":import-opml">importati tramite un file OPML</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
it: Un <a href=":cron">task cron di manutenzione</a> funzionante è richiesto per aggiornare i feed automaticamente.

en: @title feed
it: Feed @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
it: Nessun feed disponibile. <a href=":link">Aggiungi feed</a>.

en: The parent website's description that comes from the @description element in the feed.
it: La descrizione del sito padre, che deriva dall'elemento @description del feed.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
it: L'intervallo tra gli aggiornamenti del feed. Richiede un <a href=":cron">task di manutenzione cron</a> correttamente configurato.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
it: Richiede un <a href=":cron">task di manutenzione cron</a> configurato correttamente.

en: Add feeds or import OPMLs to gather external content and configure how often they are updated.
it: Aggiungere feed o importare file OPML per recuperare contenuti esterni e configurare quanto spesso essi debbano essere aggiornati.

en: An icon that links to the feed URL
it: Una icona che collega all'URL del feed

en: Parent website of the feed.
it: Sito web originario del feed

en: Parent website's description of the feed.
it: Descrizione del sito web originario del feed.
