Aggregator (2.2.2) - en to da translation catalogue (214 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Image
da: Billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Import
da: Importér

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: View
da: Vis

en: never
da: aldrig

en: aggregator
da: indsamler

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The fully-qualified URL of the feed.
da: Feedets fuldt kvalificerede URL.

en: Configure
da: Konfigurér

en: Page
da: Side

en: Never
da: Aldrig

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Aggregator item ID
da: Aggregator element-ID

en: Link to URL
da: Link til URL

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: Number of news items in block
da: Antal nyheder i blokken

en: View this feed's recent news.
da: Vis de seneste nyheder fra feedet.

en: Feed overview
da: Feed-oversigt

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Next update
da: Næste opdatering

en: %time left
da: Om %time

en: Processor
da: Behandler

en: The feed %feed has been updated.
da: Feed %feed opdateret.

en: Feed %feed added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: The feed %feed has been added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: Processors
da: Behandlere

en: Desc
da: Faldende

en: Goal
da: Mål

en: Updated URL for feed %title to %url.
da: URL for feedet %title ændret til %url.

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Modified
da: Ændret

en: Queued
da: Sat i kø

en: Import OPML
da: Importér OPML

en: OPML File
da: OPML-fil

en: Sources
da: Kilder

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Source
da: Kilde

en: @time ago
da: @time siden

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Apply
da: Udfør

en: Basic configuration
da: Grundlæggende indstillinger

en: Language code
da: Sprogkode

en: Discard items older than
da: Fjern elementer ældre end

en: Aggregator
da: Indsamler

en: There is no new syndicated content from %site.
da: Der er intet nyt indhold fra %site.

en: There is new syndicated content from %site.
da: Der er hentet nyt indhold fra %site.

en: URL to the feed.
da: Feedets URL.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
da: Hvornår feedet sidst blev tjekket for nyt indhold, som et UNIX timestamp.

en: An image representing the feed.
da: Et billede som repræsenterer feedet.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
da: Entity-tag HTTP respons-header, bruges til at validere cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
da: Hvornår feedet sidst blev ændret, som et UNIX timestamp.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
da: Primær nøgle: Feed-elementets unikke ID.

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Link to the feed item.
da: Link til feed-element.

en: Author of the feed item.
da: Feed-elementets forfatter.

en: Body of the feed item.
da: Feed-elementets brødtekst.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets udgivelsestidspunkt, som et Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
da: Unik identifikation af feed-elementet.

en: Offset
da: Forskydning

en: More link
da: Mere-link

en: About
da: Om

en: Steps
da: Trin

en: Web services
da: Web-services

en: Display type
da: Display-type

en: Uses
da: Bruger

en: Add feed
da: Tilføj feed

en: Display as link
da: Vis som link

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
da: Feedets navn (eller navnet på sitet som tilbyder feedet).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
da: Tilføj et feed i RSS-, RDF- eller Atom-format. Et feed kan kun optræde én gang.

en: Update items
da: Opdatér elementer

en: Posted on
da: Oprettet

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
da: Upload en OPML-fil med en liste af feeds som skal importeres.

en: OPML Remote URL
da: OPML-URL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
da: Indtast URLen til en OPML-fil. Filen bliver først downloadet og behandlet, når formularen indsendes.

en: No new feed has been added.
da: Ingen nye feeds tilføjet.

en: The URL %url is invalid.
da: URLen %url er ugyldig.

en: A feed named %title already exists.
da: Der findes allerede et feed med navnet %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
da: Der findes allerede et feed med URLen %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
da: Hentere downloader data fra en ekstern kilde. Vælg en henter, som passer til den eksterne kilde, du vil downloade fra.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
da: Fortolkere laver standardstrukturer ud af de downloadede data . Vælg en fortolker, som passer til de feeds du vil indsamle.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
da: Behandlere arbejder med de fortolkede feed-date, for eksempel ved at gemme feed-elementer. Vælg de behandlere som passer til din opgave.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
da: Standardindstillingerne er tilstrækkelige til de fleste aggregeringsopgaver.

en: Default fetcher
da: Standardhenter

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
da: Downloader data fra en URL vha. Drupals HTTP-funktioner.

en: Default parser
da: Standardfortolker

en: Default processor
da: Standardbehandler

en: Creates lightweight records from feed items.
da: Opretter letvægts-records fra feed-elementer.

en: Default processor settings
da: Indstillinger for standardbehandler

en: Number of items shown in listing pages
da: Antal elementer på oversigtssider

en: Viewing feeds
da: Vis feeds

en: Adding, editing, and deleting feeds
da: Tilføj, redigér og slet feed

en: Configuring cron
da: Indstilling af cron

en: Administer news feeds
da: Administrér feed

en: View news feeds
da: Vis nyheds-feeds

en: Feed icon
da: Feed-ikon

en: Title link
da: Titel-link

en: Asc
da: Stigende

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: Block count
da: Blokantal

en: Aggregator refresh
da: Genopfrisk aggregator

en: The feed language code.
da: Feedets sprogkode.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
da: Tidspunktet hvor feedet blev sat i kø til opdatering, 0 hvis det ikke er sat i kø.

en: The link of the feed.
da: Feedets link.

en: The ID of the aggregator feed.
da: Feedets ID.

en: The title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: The feed item language code.
da: Feed-elementets sprogkode.

en: The link of the feed item.
da: Feed-elementets link.

en: The author of the feed item.
da: Feed-elementets forfatter.

en: The body of the feed item.
da: Feed-elementets brødtekst.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets udgivelsestidspunkt, som et Unix timestamp.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
da: Kunne ikke downloade OPML-fil på grund af "@error".

en: Aggregator feed item
da: Aggregator feed-element

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
da: Standard-parser for RSS-, Atom- og RDF-feeds.

en: Select the feed that should be displayed
da: Vælg feedet som skal vises

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: The ID of the feed item.
da: Feed-elementets ID.

en: The aggregator feed UUID.
da: Aggregator feed UUID.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
da: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>-integration

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette alle elementer fra feedet %feed?

en: The news items from %site have been deleted.
da: Nyheder fra %site slettet.

en: The feed ID.
da: Feed IDet.

en: Refresh frequency in seconds.
da: Opdateringsfrekvens i sekunder.

en: Last-checked unix timestamp.
da: Sidst kontrolleret Unix timestamp.

en: Entity tag HTTP response header.
da: Entity-tag HTTP respons-header.

en: When the feed was last modified.
da: Hvornår feedet sidst blev ændret.

en: Number of items to display in the feed's block.
da: Antallet af elementer der skal vises i feedets blok.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
da: {aggregator_feed}.fid som dette element tilhører.

en: Aggregator settings
da: Aggregator

en: Aggregator item row
da: Aggregator elementrække

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
da: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> er et XML-format til udveksling af feeds mellem aggregatorer. Et enkelt OPML-dokument kan indeholde mange feeds. Aggregator bruger denne fil til at importere alle feeds på én gang. Upload en fil fra din computer eller indtast en URL hvor OPML-filen kan downloades.

en: Aggregator feed block
da: Feed

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
da: Du skal <em>enten</em> uploade en fil eller indtaste en URL.

en: Items associated with this feed
da: Elementer knyttet til dette feed

en: The feed image
da: Feed-billedet

en: The description of this feed
da: Beskrivelsen af dette feed

en: A more link to the feed detail page
da: Et "mere"-link til feedets detaljevisningsside

en: The description of this feed item
da: Beskrivelsen af dette feed-element

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
da: Læs mere<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. Kræver at cron er indstillet korrekt.

en: Source feed
da: Kilde-feed

en: The aggregator feed entity associated with this item.
da: Aggregator feed-entity knyttet til dette element.

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
da: Mange websteder udgiver deres overskrifter og indlæg i feeds ved hjælp af en række standardiserede XML-baserede formater. Aggregatoren understøtter <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>og <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.

[ctx: Validation]
en: Feed title
da: Feed-titel

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
da: Der findes allerede et feed med navnet %value. Indtast en unik titel.

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
da: Der findes allerede et feed med URLen %value. Indtast en unik URL.

en: The feed %label has been deleted.
da: Feed %label slettet.

en: Filter output for aggregator items
da: Filtrér output af aggregator-element

en: Aggregator title
da: Aggregator-titel

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
da: Formatterer et aggregatorelement eller en feed-titel med et valgfrit link.

en: imminently
da: overhængende

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
da: Aggregator-modulet er en site-baseret feed-læser, der indsamler og fremviser nyt indhold fra RSS-, RDF-, og Atom-feeds på nettet. Tusindvis af websites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter i feeds i forskellige standard XML-formater. Se håndbogens afsnit om <a href=":aggregator-module">Aggregator-modulet</a> for mere information.

en: Configuring the display of feed items
da: Konfigurér visning af feed-elementer

en: Discarding old feed items
da: Kassér gamle feed-elementer

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
da: En <a href=":aggregator-opml">maskinlæsbar OPML-fil</a> af alle feeds er tilgængelig. OPML er et XML-baseret filformat, som bliver brugt til at dele strukturerede informationer f. eks. lister af RSS feeds. Feeds kan også <a href=":import-opml">importeres via en OPML-fil</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
da: En korrekt konfigureret <a href=":cron">cron</a> er nødvendig for at feeds opdateres automatisk.

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
da: Ingen tilgængelige feeds. <a href=":link">Tilføj feed</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. Kræver at <a href=":cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
da: Kræver at <a href=":cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: Aggregator RSS feed
da: RSS feed

en: Aggregator sources
da: Kilder

en: An icon that links to the feed URL
da: Et ikon som linker til feed-URLen

en: Parent website of the feed.
da: Feedets overordnede website.

en: Parent website's description of the feed.
da: Det overordnede websites' beskrivelse af feedet.

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
da: På <a href=":feededit">Feed administrationssiden</a> kan administratorer tilføje, redigere og slette feeds, samt vælge hvor tit hvert feed skal opdateres.

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
da: Administratorer kan vælge, hvor mange elementer der skal vises på listesiderne, hvilke HTML-koder der er tilladt i indholdet af feedelementer, og om de skal beskæres til et maksimalt antal tegn på <a href=":settings">indstillinger for Aggregator</a>.

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
da: På siden <a href=":settings">indstillinger for Aggregator</a> kan administratorer kan vælge, om feedelementer, der er ældre end en given tidsperiode skal kasseres. Dette kræver en korrekt konfigureret cron-vedligeholdsopgave (se nedenfor).

en: Aggregator feeds
da: Feeds

en: aggregator feed
da: feed

en: aggregator feeds
da: feeds

en: Aggregator feed items
da: Feed-elementer

en: aggregator feed item
da: Feed-element

en: aggregator feed items
da: feed-element

[ctx: Examined]
en: Checked
da: Markeret

en: Gathers and displays syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds) from external sources.
da: Indsamler og viser syndikeret indhold (RSS-, RDF- og Atom-feeds) fra eksterne kilder.

en: What is a feed?
da: Hvad er et feed?

en: What is OPML?
da: Hvad er OPML?

en: What are the options for updating feed items?
da: Hvilke muligheder er der for opdatering af feed-elementer?

en: What are the options for displaying feeds?
da: Hvilke muligheder er der for at vise feeds?

en: Creating a feed
da: Opret et feed

en: Importing syndicated content
da: Import af syndikeret indhold
