Arch (8.x-1.0-alpha6) - en to ja translation catalogue (257 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Log
ja: ログ

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Logs
ja: ログ

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: Updated
ja: 更新

en: Search Keywords
ja: 検索キーワード

en: Configure
ja: 設定

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Title field label
ja: タイトルフィールドのラベル

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Stock
ja: 在庫

en: Enter a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Payment
ja: 決済

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Full
ja: すべて

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Switch
ja: 切り替え

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: published
ja: 掲載

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: author
ja: 投稿者

en: Revert
ja: 戻す

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Cart
ja: カート

en: Discount
ja: 割引

en: Shipping
ja: 配送

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Products
ja: 商品

en: Product settings
ja: 商品の設定

en: Orders
ja: 注文

en: Not published
ja: 非掲載

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ja: 所有権を割り当てたいユーザー名を指定してください。

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: not published
ja: 非掲載

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Processing
ja: 処理中

en: Apply
ja: 適用

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Language code
ja: 言語コード

en: Rate
ja: 税率

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: Addresses
ja: 住所

en: Address list
ja: 住所一覧

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: @type: added %title.
ja: @type: %titleが追加されました。

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Stock settings
ja: 在庫設定

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Not promoted
ja: フロントページにはありません

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Number of orders
ja: 注文数

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Creator
ja: 作者

en: Create order
ja: 注文を作成

en: Created on
ja: 作成日

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: By @name on @date
ja: 日付 @date 　　投稿者 @name

en: By @name
ja: @name 作成

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Compare
ja: 比較

en: Submission form settings
ja: 投稿フォームの設定

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: Content permissions have been rebuilt.
ja: コンテンツの権限が再構築されました。

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Product image
ja: 商品画像

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Requires a title
ja: タイトルが必要です

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Preview before submitting
ja: 投稿前にプレビュー

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: One permission in use | @count permissions in use
ja[0]: 1個のパーミッションが利用されています
ja[1]: @count 個のパーミッションが利用されています

en: Don't display post information
ja: 投稿情報を表示しない

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: %field cannot contain any markup.
ja: %fieldへはマークアップを含めることができません。

en: Order number
ja: 注文番号

en: Administer orders
ja: 注文を管理

en: Administer product types
ja: 商品タイプを管理

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: Sticky status
ja: 固定状況

en: Master
ja: マスター

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: tagged with
ja: タグ付

en: teasers
ja: ティーザー

en: full posts
ja: 記事全体

en: titles
ja: タイトル

en: titles (linked)
ja: タイトル（リンク付き）

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Rendered as @mode
ja: @mode として描画されています

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Reduce
ja: 減らす

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Provide a simple link to the revision.
ja: リビジョンへの単純なリンクを提供します。

en: The @type %title has been deleted.
ja: @type %title を削除しました。

en: Published status or admin user
ja: 公開状況あるいは管理ユーザー

en: Promoted to front page status
ja: フロントページに掲載のステータス

en: Link to revision
ja: リビジョンへのリンク

en: Link to revert revision
ja: リビジョンを戻すリンク

en: Link to delete revision
ja: リビジョンを削除するリンク

en: Promotion options
ja: プロモーションオプション

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ja: <span class="visually-hidden">@title の</span>続きを見る

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

[ctx: Sort order]
en: Order
ja: 順序

en: The keywords to search for.
ja: 検索に使用されたキーワード。

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: (all translations)
ja: (すべての翻訳)

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Leave preview?
ja: プレビューから離れますか？

en: Leave preview
ja: プレビューから離れる

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
ja: プレビューから離れると、保存していない変更が失われます。本当にプレビューから離れますか？

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
ja: CTRLキーを押した状態でクリックすると、このダイアログを表示せずに、リンクに移動します。

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ja: @type の %title を、%revision-date からのリビジョンに戻しました。

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ja: @type %label の @language 翻訳を削除しました。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Revert to earlier revision of a translation
ja: 前のリビジョンの翻訳に戻す

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Publish product
ja: 商品を掲載

en: Unpublish product
ja: 商品を非掲載

en: Delete product
ja: 商品を削除

en: Set as current revision
ja: 現在のリビジョンに設定

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。 @browse_tokens_link

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: The "%plugin_id" was not found
ja: "%plugin_id" は見つかりませんでした。
