Book (1.0.0) - en to da translation catalogue (156 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Remove
da: Fjern

en: On
da: Tilsluttet

en: Edit
da: Redigér

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
da: Sider på et givet niveau sorteres først efter vægt og dernæst efter titel.

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Book
da: Bog

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: View
da: Vis

en: Content type
da: Indholdstype

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Content type for child pages
da: Indholdstype for undersider

en: Remove from outline
da: Fjern fra indholdsfortegnelse

en: Unknown export format.
da: Ukendt eksportformat.

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Mode
da: Tilstand

en: Up
da: Op

en: Goal
da: Mål

en: Books
da: Bøger

en: Menus
da: Menuer

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Print
da: Udskriv

en: About
da: Om

en: Steps
da: Trin

en: Change book (update list of parents)
da: Skift bog (opdatér liste af overordnede sider)

en: Manage your site's book outlines.
da: Håndtér sitets bøger.

en: Book navigation block display
da: Visning af navigationsblok

en: Add to book outline
da: Tilføj til bog

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Uses
da: Bruger

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: New book
da: Ny bog

en: Your page will be a part of the selected book.
da: Siden bliver en del af den valgte bog.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af.

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
da: Indholdstypen for %add-child linket skal være tilladt i indholdsfortegnelser.

en: Save book pages
da: Gem sider

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
da: Denne bog er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kunne ikke gemmes.

en: Title changed from %original to %current.
da: Titel ændret fra %original til %current.

en: Updated book %title.
da: Bog %title opdateret.

en: book: updated %title.
da: bog: %title opdateret.

en: Update book outline
da: Opdatér resumé

en: Remove from book outline
da: Fjern fra resumé

en: No changes were made
da: Ingen ændringer foretaget

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
da: Indholdet er blevet tilføjet til den valgte bog. Du kan nu placere det i forhold til de andre sider.

en: The book outline has been updated.
da: Indholdsfortegnelse opdateret.

en: There was an error adding the post to the book.
da: Der opstod en fejl da indlægget blev tilføjet til bogen.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
da: %title har undersider, som vil blive flyttet automatisk for at fastholde deres forbindelse til bogen. For at genoprette hierarkiet (som det var før siden blev slettet) skal %title tilføjes igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse", og alle tidligere undersider skal flyttes manuelt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
da: %title kan tilføjes til hierarkiet igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
da: Ønsker du at fjerne %title fra boghierarkiet?

en: The post has been removed from the book.
da: Indlægget er fjernet fra bogen.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
da: Viser en udskriftsvenlig udgave af siden og dens undersider.

en: Show block on all pages
da: Vis blok på alle sider

en: Show block only on book pages
da: Vis kun blok på bogsider

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
da: Vælg <em>Vis blok på alle sider</em> for at vise automatiske menuer for alle sitets bøger. Vælg <em>Vis kun på bogsider</em> for at vise menuen der svarer til den aktuelle sides bog. Hvis den aktuelle side ikke er del af en bog vises blokken ikke. Brug <em>Sidespecifik synlighed</em> eller andre synlighedsindstillinger til at bestemme hvor blokken vises.

en: This is the top-level page in this book.
da: Dette er den øverste side i bogen.

en: No book selected.
da: Ingen bog valgt.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
da: %title er del af en indholdsfortegnelse og har tilknyttet undersider. Hvis du fortsætter flyttes undersiderne automatisk.

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: Book page
da: Bogside

en: Book ID
da: Bog ID

en: No books available.
da: Der er ingen bøger at vise.

en: Content types allowed in book outlines
da: Indholdstyper som kan placeres i bøger

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
da: Brugere med tilladelsen %outline-perm kan tilføje alle indholdstyper.

en: Administer book outlines
da: Administrér indholdsfortegnelser

en: Adding and managing book content
da: Tilføj og håndtér bogindhold

en: Printing books
da: Udskrivning af bøger

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
da: Brugere med tilladelsen, <em>Vis udskriftsvenlige bøger</em> kan ved at klikke på linket <em>udskriftsvenlige version</em> i bunden af en bogsides indhold lave en udskriftsvenlig version af den aktuelle bogside og alle dens underafsnit.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
da: Book-modulet gør det muligt at samle beslægtede sider i en bog. Der vises automatisk links til omliggende sider, som gør det nemt at oprette og navigere struktureret indhold.

en: Create new books
da: Opret nye bøger

en: View printer-friendly books
da: Vis udskriftsvenlige bøger

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
da: Se en bogside og alle dens underafsnit som et enkelt udskriftsvenligt dokument. Kan være temmeligt ydelseskrævende.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
da: <em>Bøger</em> har en indbygget hierarkisk navigation. Kan bl.a. bruges til håndbøger og opslagsværk.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
da: Tillad brugere at oprette og organisere relateret indhold i en indholdsfortegnelse.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
da: Den anden mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
da: Den tredje mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den fjerde mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den femte mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den sjette mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
da: Den syvende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den ottende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den niende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: No book content available.
da: Intet tilgængeligt bogindhold.

en: - Create a new book -
da: - Opret en ny bog -

en: Edit order and titles
da: Redigér rækkefølge og titler

en: Book Page
da: Bogside

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
da: Bøger kan laves i fællesskab, da de gør det muligt for brugere med de nødvendige rettigheder at tilføje sider til eksisterende bøger, og tilføje disse sider til en brugerdefineret indholdsfortegnelse.

en: Book settings
da: Bog

en: Book navigation block
da: Bognavigationsblok

en: Block display mode
da: Blok display mode

en: Book outline for @book.title
da: Indholdsfortegnelse for @book.title

en: Book traversal links for
da: Bognavigations-links for

en: Configuring content types for books
da: Konfiguration af indholdstyper til bøger

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
da: Indholdstype til linket <em>Tilføje underside</em>

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
da: For at afinstallere Book-modulet skal du slette alt indhold

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
da: For at afinstallere Book-modulet skal du slette alt indhold af typen Book

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
da: Du kan tildele separate tilladelser til <em>at oprette nye bøger</em> samt <em>oprette</em>, <em>redigere</em> og <em>slette</em> bogindhold. Brugere med tilladelsen <em>Administrer bogdispositioner</em> kan føje <em>alle</em> typer indhold til en bog ved at vælge den relevante bogdisposition, mens de redigerer indholdet. De kan også få vist en liste over alle bøger og redigere og omarrangere sektionstitler på <a href=":admin-book">listesiden Bog</a>.

en: Users with the <em>Add content and child pages to books</em> permission will see a link to <em>Add child page</em> when viewing a content item that is part of a book outline. This link will allow users to create a new content item of the content type you select on the <a href=":admin-settings">Book settings page</a>. By default this is the <em>Book page</em> content type.
da: Brugere med tilladelsen <em>Tilføj indhold og underordnede sider til bøger</em> kan se et link til Tilføj <em>underordnet side,</em> når de får vist et indholdselement, der er en del af en bogdisposition. Dette link giver brugerne mulighed for at oprette et nyt indholdselement af den indholdstype, du vælger på <a href=":admin-settings">siden Bogindstillinger</a>. Dette er som standard indholdstypen <em>Bogside.</em>

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
da: Sider i en bog kan tildeles en navigationsblok, som er specifik for netop denne bog. Denne navigationsblok indeholder links, som fører til forrige og næste side i bogen eller til niveauet over det aktuelle niveau i bogens struktur. Blokken kan slåes til på <a href=':admin-block'>blokadministrationssiden</a>. For at bogsider dukker op i navigationen, skal de tilføjes til indholdsfortegnelsen.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
da: Brug indholdsfortegnelser til at tilføje indhold til <a href=":book">boghierarkiet</a>, flytte det rundt i hierarkiet, eller <a href=":book-admin">omorganisere en hel bog</a>.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den overordnede side i bogen. Den maksimale dybde for bogen og alle dens undersider er @maxdepth. Sider, der overskrider grænsen, kan ikke vælges som overordnede sider.

en: The book page node.
da: Bogside indholdselement.

en: Book Parent
da: Overordnet bog

en: Page has Children
da: Siden har undersider

en: Flag indicating whether this book page has children
da: Flag som angiver om bogsiden har undersider.

en: Has Children
da: Har undersider

en: 1st parent
da: 1. overordnede element

en: 2nd parent
da: 2. overordnede element

en: 3rd parent
da: 3. overordnede element

en: 4th parent
da: 4. overordnede element

en: 5th parent
da: 5. overordnede element

en: 6th parent
da: 6. overordnede element

en: 7th parent
da: 7. overordnede element

en: 8th parent
da: 8. overordnede element

en: 9th parent
da: 9. overordnede element

en: The @parent of book node.
da: @parent af bog noden.

en: Book @parent
da: Bog @parent

en: Top Level Book from current node
da: Bog på øverste niveau fra det aktuelle indholdselement

[ctx: Validation]
en: Book outline.
da: Indholdsfortegnelse.

en: What is a book?
da: Hvad er en bog?

en: What are the permissions for books?
da: Hvilke tilladelser findes der til bøger?

en: Allows users to add <em>any</em> type of content to a book, use the book overview administration page, and rearrange the pages of a book from the book outline page.
da: Giver brugerne mulighed for at føje <em>alle</em> typer indhold til en bog, bruge administrationssiden for bogoversigten og omarrangere siderne i en bog fra bogens dispositionsside.

en: Managing books
da: Håndtér bøger

en: Add a page to an existing book.
da: Tilføj en side til en eksisterende bog.

en: Configure settings related to books.
da: Konfigurér bog-relaterede indstillinger.

en: Create a new book.
da: Opret en ny bog

en: Click <em>Save</em> to create the book.
da: Klik <em>Gem</em> for at oprette bogen.

en: Change the order and titles of pages within a book.
da: Skift rækkefølge og titel på siderne i en bog.

en: Adding content to a book
da: Tilføj indhold til en bog

en: Configuring books
da: Konfigurér bøger

en: Creating a book
da: Opret en bog

en: Changing the outline of a book
da: Opdatér bogens indholdsfortegnelsse
