Book (2.0.0-alpha1) - en to el translation catalogue (119 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: List
el: Λίστα

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: On
el: Ανοικτό

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: Parent
el: Γονέας

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
el: Οι σελίδες ενός δεδομένου επιπέδου ταξινομούνται πρώτα κατά βάρος και έπειτα κατά τίτλο.

en: Depth
el: Βάθος

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Go to previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Go to parent page
el: Μετάβαση στη γονική σελίδα

en: Go to next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Book
el: Βιβλίο

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Outline
el: Διάρθρωση

en: View
el: Προβολή

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Node
el: Κόμβος

en: Parent item
el: Γονικό στοιχείο

en: Add child page
el: Προσθήκη θυγατρικής σελίδας

en: Printer-friendly version
el: Εκτυπώσιμη μορφή

en: Content type for child pages
el: Τύπος περιεχομένου για τις θυγατρικές σελίδες

en: Remove from outline
el: Αφαίρεση από τη διάρθρωση βιβλίου

en: Unknown export format.
el: Άγνωστος μορφότυπος εξαγωγής.

en: Add content
el: Προσθήκη περιεχομένου

en: Block
el: Μπλοκ

en: Page
el: Σελίδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Mode
el: Τρόπος

en: Up
el: Επάνω

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Books
el: Βιβλία

en: Menus
el: Μενού

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: Print
el: Εκτύπωση

en: About
el: Περί

en: Change book (update list of parents)
el: Αλλαγή βιβλίου (ανανέωση της λίστας των γονικών σελίδων)

en: Manage your site's book outlines.
el: Διαχείριση της διάρθρωσης των βιβλίων.

en: Book navigation block display
el: Εμφάνιση μπλοκ πλοήγησης βιβλίου

en: Add to book outline
el: Προσθήκη στη διάρθρωση βιβλίου

en: Book outline
el: Διάρθρωση βιβλίου

en: This will be the top-level page in this book.
el: Αυτή θα είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: Uses
el: Χρήσεις

en: ‹
el: <

en: ›
el: >

en: Menu link ID
el: ID συνδέσμου μενού

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: Not in book
el: Όχι σε βιβλίο

en: New book
el: Νέο βιβλίο

en: Your page will be a part of the selected book.
el: Αυτή η δημοσίευσή σας θα γίνει μέρος του επιλεγμένου βιβλίου.

en: Parent link ID
el: ID γονικού συνδέσμου

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
el: Ο τύπος περιεχομένου που θα συνδεθεί με το %add-child πρέπει να ανήκει στους επιτρεπόμενους τύπους περιεχομένου της διάρθρωσης του βιβλίου.

en: Save book pages
el: Αποθήκευση σελίδων βιβλίου

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
el: Το βιβλίο έχει τροποποιηθεί από άλλο χρήστη, οι μεταβολές δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτούν.

en: Title changed from %original to %current.
el: Ο τίτλος άλλαξε από %original σε %current.

en: Updated book %title.
el: Ενημερώθηκε το βιβλίο %title.

en: book: updated %title.
el: μονάδα βιβλίου: ενημερώθηκε η δημοσίευση με τίτλο %title.

en: Update book outline
el: Ενημέρωση της διάρθρωσης βιβλίου

en: Remove from book outline
el: Αφαίρεση από τη διάρθρωση βιβλίου

en: No changes were made
el: Δεν έγινε καμία αλλαγή

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
el: Η δημοσίευση έχει προστεθεί στο επιλεγμένο βιβλίο. Τώρα μπορείτε να την τοποθετήσετε στη σωστή θέση σε σχέση με τις άλλες σελίδες.

en: The book outline has been updated.
el: Η διάρθρωση του βιβλίου ενημερώθηκε.

en: There was an error adding the post to the book.
el: Υπήρξε πρόβλημα στην προσθήκη της δημοσίευσης στο βιβλίο.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title έχει θυγατρικές σελίδες, που θα μεταφερθούν αυτόματα για να διατηρήσουν τη σύνδεσή του με το βιβλίο. Για να ανακατασκευάσετε την ιεραρχία (όπως ήταν πριν την αφαίρεση της σελίδας), η δημοσίευση με τίτλο %title μπορεί να ξαναπροστεθεί από την καρτέλα Διάρθρωσης, αλλά οι θυγατρικές σελίδες θα πρέπει να προστεθούν πάλι μία προς μία.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title μπορεί να προστεθεί στην ιεραρχία χρησιμοποιώντας την καρτέλα Διάρθρωσης.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε τη δημοσίευση με τίτλο %title από τα περιεχόμενα του βιβλίου;

en: The post has been removed from the book.
el: Η δημοσίευση αφαιρέθηκε από το βιβλίο.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
el: Προβολή αυτής της σελίδας και των θυγατρικών της σε μορφή κατάλληλη για εκτύπωση.

en: Show block on all pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες

en: Show block only on book pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται μόνο σε σελίδες βιβλίου

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
el: Αν επιλέξετε <em>Εμφάνιση του μπλοκ πλοήγησης σε όλες τις σελίδες</em>, το μπλοκ θα περιέχει αυτομάτως μενού για όλα τα βιβλία του ιστοτόπου. Αν επιλέξετε <em>Εμφάνιση του μπλοκ μόνο σε σελίδες βιβλίου</em>, το μπλοκ θα περιέχει μόνο το μενού που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη σελίδα βιβλίου. Σε αυτήν την περίπτωση, αν η σελίδα δεν είναι σελίδα βιβλίου, το μπλοκ δεν θα εμφανιστεί καθόλου. Οι <em>Ρυθμίσεις εμφάνισης σελίδας βιβλίου</em> και άλλες ρυθμίσεις εμφάνισης μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.

en: This is the top-level page in this book.
el: Αυτή είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: No book selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα βιβλίο.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title είναι μέρος της διάρθρωσης ενός βιβλίου και έχει θυγατρικές σελίδες. Αν επιβεβαιώσετε την διαγραφή οι θυγατρικές σελίδες θα μεταφερθούν αυτόματα.

en: Re-order book pages and change titles
el: Αναδιάταξη σελίδων βιβλίου και επεξεργασία τίτλων

en: Book page
el: Σελίδα βιβλίου

en: Book ID
el: ID βιβλίου

en: No books available.
el: Δεν υπάρχουν βιβλία διαθέσιμα

en: Content types allowed in book outlines
el: Επιτρεπόμενοι τύποι περιεχομένου στη διάρθρωση βιβλίων

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
el: Οι χρήστες με την άδεια %outline-perm μπορούν να προσθέτουν όλους τους τύπους περιεχομένου.

en: Administer book outlines
el: Διαχείριση διάρθρωσης βιβλίου

en: Adding and managing book content
el: Προσθήκη και διαχείριση ύλης βιβλίων

en: Printing books
el: Εκτύπωση βιβλίων

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
el: Οι χρήστες με την άδεια <em>Πρόσβαση βιβλίων στην εκτυπώσιμη μορφή</em> μπορούν να επιλέξουν την παραπομπή <em>Εκτυπώσιμη μορφή</em>, που είναι ορατή στο κάτω μέρος της σελίδας με το περιεχόμενο του βιβλίου, για να δημιουργήσουν μία σελίδα βιβλίου μαζί με όλες τις υποενότητες που διαθέτει, σε μορφή κατάλληλη για εκτύπωση.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
el: Η μονάδα βιβλίου προσφέρει τη δυνατότητα οργάνωσης μιας ομάδας σελίδων περιεχομένου που σχετίζονται, και συλλογικά, θεωρούνται μέρη ενός βιβλίου. Όταν προβάλλεται αυτό το περιεχόμενο, γίνεται αυτόματη προσθήκη παραπομπών στις παρακείμενες σελίδες του βιβλίου, παρέχοντας ένα απλό σύστημα πλοήγησης για τη δημιουργία και επεξεργασία δομημένου περιεχομένου.

en: Create new books
el: Δημιουργία νέων βιβλίων

en: View printer-friendly books
el: Πρόσβαση βιβλίων στην εκτυπώσιμη μορφή

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
el: Προβολή μιας σελίδας βιβλίου και όλων των θυγατρικών της ως ένα απλό κείμενο για ευκολία στην εκτύπωση. Μπορεί να υπάρξει μειωμένη απόδοση.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
el: Τα <em>Βιβλία</em> έχουν ενσωματωμένη ιεραρχική πλοήγηση. Χρησιμοποιήστε τα βιβλία για εγχειρίδια ή συστήματα εκμάθησης.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
el: Επιτρέπει τους χρήστες να δημιουργούν και να οργανώνουν σχετιζόμενο περιεχόμενο σε μια σύνοψη.

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
el: Το δεύτερο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
el: Το τρίτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το τέταρτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το πέμπτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το έκτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
el: Το έβδομο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το όγδοο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το ένατο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: No book content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο περιεχόμενο βιβλίου.

en: - Create a new book -
el: - Προσθήκη νέου βιβλίου -

en: Edit order and titles
el: Επεξεργασία σειράς και τίτλων

en: Book settings
el: Ρυθμίσεις βιβλίου

en: Book navigation block
el: Μπλοκ πλοήγησης βιβλίου

en: Block display mode
el: Τρόπος προβολής μπλοκ

en: Book outline for @book.title
el: Book outline για το @book.title

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
el: Τα Books έχουν ιεραρχική δομή που ονομάζεται <em>book outline</em>. Κάθε book outline μπορεί να έχει ένθετες σελίδες με έως και εννιά (9) επίπεδα βάθος. Πολλαπλοί τύποι περιεχομένου μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να συμπεριφέρονται ως book outline. Από την φόρμα επεξεργασίας περιεχομένου είναι εφικτό να προσθέσετε μία σελίδα σε ένα book outline ή να δημιουργήσετε ενα νέο book.

en: Configuring content types for books
el: Διαμόρφωση τύπων περιεχομένων για τα βιβλία

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
el: Τύπος περιεχομένου για το σύνδεσμο <em>Προσθήκη θυγατρικής σελίδας</em>

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
el: Για να απεγκαταστήσετε το Book, διαγράψτε όλο το περιεχόμενο που είναι μέρος ενός βιβλίου

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
el: Για να απεγκαταστήσετε το Book, διαγράψτε όλο το περιεχόμενο το οποίο ανήκει στον τύπο περιεχομένου Book

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
el: Το πρώτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Αν N = βάθος, τότε το pN πρέπει να ισούται με το mlid. Αν το βάθος > 1 τότε το p(N-1) πρέπει να ισούται με το mlid του γονικού συνδέσμου. Όλα τα pX που το X > βάθος πρέπει να ισούνται με μηδέν. Οι στήλες p1 .. p9 ονομάζονται επίσης οι γονείς.
