Book (2.0.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (143 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: List
ro: Listă

en: Remove
ro: Elimină

en: On
ro: Pornit

en: Edit
ro: Editați

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Parent
ro: Părinte

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ro: Paginile de la un anume nivel sunt ordonate după greutate şi apoi după titlu.

en: Depth
ro: Adâncime

en: Settings
ro: Setări

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Outline
ro: Structură

en: View
ro: Afișează

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Node
ro: Nod

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Add child page
ro: Adaugă sub-pagină

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: Content type for child pages
ro: Tip de conţinut pentru paginile copii

en: Remove from outline
ro: Şterge din structură

en: Unknown export format.
ro: Format de export necunoscut.

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Mode
ro: Mod

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Navigation
ro: Navigator

en: Books
ro: Cărţi

en: Menus
ro: Meniuri

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Top level book
ro: Nivelul superior de carte

en: Print
ro: Printare

en: About
ro: Despre

en: Steps
ro: Pași

en: Change book (update list of parents)
ro: Schimbă cartea (actualizează lista părinţilor)

en: Manage your site's book outlines.
ro: Gestionaţi structurile cărţilor de pe sit.

en: Book navigation block display
ro: Afişare bloc navigare carte

en: Add to book outline
ro: Adaugă la structură carte

en: Book outline
ro: Structură carte

en: This will be the top-level page in this book.
ro: Aceasta va fi pagina rădăcină în această carte.

en: Uses
ro: Folosește

en: Menu link ID
ro: ID legătură meniu

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Not in book
ro: Nu este în carte

en: New book
ro: Carte nouă

en: Your page will be a part of the selected book.
ro: Pagina dumneavoastră va fi parte a cărţii selectate.

en: The book the node is in.
ro: Cartea în care este nodul.

en: The weight of the book page.
ro: Greutatea paginii de carte.

en: The parent book node.
ro: Nodul părinte al cărții.

en: Parent link ID
ro: ID legătură părinte

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ro: Tipul de conținut pentru linkul %add-child trebuie să fie unul din cele permise pentru structură.

en: Save book pages
ro: Salvează paginile cărţii

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ro: Această carte a fost modificată de un alt utilizator, modificările nu au putut fi salvate.

en: Title changed from %original to %current.
ro: Titlul a fost modificat din %original în %current.

en: Updated book %title.
ro: Am actualizat cartea %title.

en: book: updated %title.
ro: carte: actualizat %title.

en: Update book outline
ro: Actualizare structură carte

en: Remove from book outline
ro: Indepărtat din structura cărţii

en: No changes were made
ro: Nu au fost făcute schimbări.

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ro: Articolul a fost adăugat la cartea selectată. Acum puteți să îi modificați poziția relativ la alte pagini.

en: The book outline has been updated.
ro: Structura cărţii a fost actualizată.

en: There was an error adding the post to the book.
ro: A survenit o eroare la adăugarea în carte a articolului.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ro: %title are pagini copii asociate, care vor fi mutate automat pentru menținerea legăturii lor cu cartea. Pentru a recrea ierarhia (așa cum era înainte de înlăturarea acestei pagini), %title poate fi adăugat din nou folosind tabul de structură, și fiecare din fostele pagini copil vor trebui mutate manual.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ro: %title poate fi adăugat din nou ierarhiei folosind tab-ul Structură.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ro: Sigur doriţi ştergerea %title din ierarhia cărţii?

en: The post has been removed from the book.
ro: Articolul a fost şters din carte.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ro: Afişează o versiune formatată pentru tipărire a acestei pagini de carte şi a sub-paginilor sale.

en: Show block on all pages
ro: Afişează blocul pe toatepaginile

en: Show block only on book pages
ro: Afişează blocul doar pe pagina cărţii.

en: This is the top-level page in this book.
ro: Aceasta este cea mai de sus pagină din carte.

en: No book selected.
ro: Nu a fost selectată nici o carte.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ro: %title este parte din structura unei cărți, și are pagini copil asociate. Dacă veți continua cu ștergerea, paginile copil vor fi mutate automat.

en: Re-order book pages and change titles
ro: Reordonează paginile în carte şi modifică titlurile.

en: Book page
ro: Pagină carte

en: Book ID
ro: ID-ul cărții

en: No books available.
ro: Nu există cărți disponibile.

en: Content types allowed in book outlines
ro: Tipuri de conținut permise în structura cărților.

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ro: Utilizatorii care au permisiunea %outline-perm pot adăuga toate tipurile de conținut.

en: Administer book outlines
ro: Administrați schița cărții

en: Adding and managing book content
ro: Adăugare sau administrare conținut pentru carte.

en: Printing books
ro: Tipărire cărți

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>Vizualizare tipăribilă a cărților</em> pot selecta legătura <em>versiune tipăribilă</em> vizibilă în josul paginii la conținutul unei pagini a cărții, pentru a genera o afișare tipăribilă a paginii și a subsecțiunilor ei.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ro: Modulul de carte oferă o metodă de a organiza o colecție de conținuturi de pagini înrudite, numite colectiv carte. La vizualizare, acest conținut va arăta automat legături către pagini adiacente a cărții, furnizând un sistem de navigare simplu pentru crearea și revizuirea conținutului structurat.

en: Create new books
ro: Creați cărți noi

en: View printer-friendly books
ro: Vizualizare cărți în format de tipărire

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ro: Vizualizează o pagină a cărții și toate subpaginile ei ca un singur document pentru tipărire ușoară. Poate fi solicitant din punct de vedere al performanței.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ro: <em>Cărțile</em> au o navigație ierarhică încorporată. Se utilizează pentru manuale sau tutoriale.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ro: Permite utilizatorilor crearea și organizarea conținutului referitor într-o structură.

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al doilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al treilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al patrulea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al cincilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al șaselea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al șaptelea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al optulea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al nouălea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: No book content available.
ro: Niciun conținut de carte disponibil.

en: - Create a new book -
ro: - Creează o carte nouă -

en: Edit order and titles
ro: Editează ordinea și titlurile

en: Book Page
ro: Pagină de carte

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
ro: Cărțile pot fi create în colaborare, întrucât acestea permit utilizatorilor cu permisiuni adecvate să adauge pagini în cărțile existente și să adauge acele pagini la un cuprins personalizat.

en: Book settings
ro: Setări carte

en: Book navigation block
ro: Bloc de navigare a carții

en: Block display mode
ro: Mod de afișare bloc

en: Book outline for @book.title
ro: Structură carte pentru @book.title

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
ro: Cărțile au o structură ierarhică, numită <em>structura cărții</em>. Fiecare structură de carte poate avea pagini înlănțuite a câte nouă nivele adâncime. Mai multe tipuri de conținut pot fi configurate ca să se comporte ca o structură de carte. De pe formularul de editare al conținutului este posibil să se adauge o pagină la o structură de carte sau să se creeze o nouă carte.

en: Configuring content types for books
ro: Configurare tipuri de conținut pentru cărți.

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
ro: Tip de conținut pentru legătura <em>Adăugare pagină copil</em>

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ro: Pentru a dezinstala Book, ștergeți tot conținutul care este parte din carte

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ro: Pentru a dezinstala Book, ștergeți tot conținutul care are tipul de conținut Book

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ro: Paginile de carte au implicit o navigație bloc specifică cărților. Acest bloc de navigare conține legături care duc către pagina anterioară și pagina următoare în carte și către nivelul de deasupra a paginii curente din structura cărții. Acest bloc poate fi  activat pe <a href=':admin-block'>pagina de amplasare a blocurilor</a>. Pentru ca paginile de carte să apară în navigarea cărții ele trebuie adăugate la o structură de carte.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
ro: Funcționalitatea de structură vă permite să includeți pagini în <a href=":book">ierarhia cărții</a>, la fel ca mutarea lor în interiorul ierarhiei sau <a href=":book-admin">reordonarea întregii structuri a cărții</a>.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Pagina părinte din carte. Adâncimea maximă pentru o carte și toate subpaginileei este @maxdepth. Sunt șanse ca unele pagini din cartea selectată să nu fie disponibile ca părinte din cauză că selectarea lor ar însemna depășirea acestei limite.

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ro: Primul mlid în calea materializată. Dacă N = adâncime, atunci pN trebuie să fie egal cu mlid. Dacă adâncimea > 1, atunci p (N-1) trebuie să fie egal cu legătura mamă mlid. Toate pX unde X > adâncime trebuie să fie egale cu zero. Coloanele p1 .. p9 sunt, de asemenea, numite părinți.

en: The book page node.
ro: Nodul paginii de carte.

en: Book Parent
ro: Cartea părinte

en: Page has Children
ro: Pagina are copii

en: Flag indicating whether this book page has children
ro: Steag care indică dacă această pagină a cărții are copii

en: Has Children
ro: Are copii

en: 1st parent
ro: primul părinte

en: 2nd parent
ro: al 2-lea părinte

en: 3rd parent
ro: al 3-lea părinte

en: 4th parent
ro: al 4-lea părinte

en: 5th parent
ro: al 5-lea părinte

en: 6th parent
ro: al 6-lea părinte

en: 7th parent
ro: al 7-lea părinte

en: 8th parent
ro: al 8-lea părinte

en: 9th parent
ro: al 9-lea părinte

en: The @parent of book node.
ro: @parent al nodului de carte.

en: Book @parent
ro: Cartea @parent

en: Top Level Book from current node
ro: Carte de nivel superior de la nodul curent
