Cloud (4.8.2) - en to ru translation catalogue (338 entries)

en: tags
ru: теги

en: Images
ru: Изображения

en: Next
ru: Вперёд

en: enabled
ru: включено

en: enable
ru: включить

en: Status
ru: Статус

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Private
ru: Приватный

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Log
ru: Журнал

en: more
ru: ещё

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Cost
ru: Стоимость

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Projects
ru: Проекты

en: Project
ru: Проект

en: Version
ru: Версия

en: view
ru: представление

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Variable
ru: Переменная

en: Image
ru: Изображение

en: Container
ru: Контейнер

en: Category
ru: Категория

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: up
ru: Вверх

en: Import
ru: Импортировать

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Icon
ru: Иконка

en: Schedule
ru: Расписание

en: Views
ru: Представление

en: View
ru: Просмотр

en: Manage
ru: Управление

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Image ID
ru: ID изображения

en: Event
ru: Событие

en: 1 hour
ru: 1 час

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: States
ru: Состояния

en: User
ru: Пользователь

en: Check
ru: Квитанция

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Options
ru: Опции

en: no
ru: нет

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Exclude
ru: Исключить

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Date format
ru: Формат даты

en: Block
ru: Блок

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Off
ru: Выкл

en: Host
ru: Хост

en: Never
ru: Никогда

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Group ID
ru: Номер группы

en: Revisions
ru: Редакции

en: Field name
ru: Имя поля

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Conditions
ru: Условия

en: Normal
ru: Нормальный

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Processor
ru: Процессор

en: 1 day
ru: 1 день

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Volume
ru: Объем

en: Details
ru: Подробности

en: Amount
ru: Сумма

en: One day
ru: Один день

en: One week
ru: Одна неделя

en: One month
ru: Один месяц

en: State
ru: Состояние

en: Serial
ru: Последовательность

en: Desc
ru: По убыванию

en: Owner
ru: Владелец

en: Store
ru: Магазин

en: Members
ru: Участники

en: Group name
ru: Название группы

en: Table
ru: Таблица

en: Events
ru: Мероприятия

en: Start
ru: Начало

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Security
ru: Безопасность

en: Role
ru: Роль

en: Email subject
ru: Тема сообщения

en: Email message
ru: Сообщение

en: User data
ru: Данные пользователя

en: External
ru: Внешний

en: Users
ru: Пользователи

en: Enable test mode?
ru: Включить тестовый режим?

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Simple List
ru: Простой список

en: Order
ru: Порядок

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Template
ru: Шаблон

en: Profile
ru: Профиль

en: Operation
ru: Действие

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Function
ru: Функция

en: Notifications
ru: Уведомления

en: City
ru: Город

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: NOTE:
ru: ПРИМЕЧАНИЕ:

en: Labels
ru: Метки

en: Folder
ru: Папка

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Rules
ru: Правила

en: Port
ru: Порт

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: Key
ru: Ключ

en: Stop
ru: Остановить

en: Token
ru: Токен

en: 1 item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: Domain ID
ru: ID домена

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: Source
ru: Источник

en: Accept
ru: Принять

en: Features
ru: Особенности

en: Parameters
ru: Параметры

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Limit
ru: Предел

en: Period
ru: Период

en: Long
ru: Полностью

en: Target type
ru: Тип цели

en: Source type
ru: Тип источника

en: Location map
ru: Карта местоположения

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Revert
ru: Вернуть

en: Days
ru: Дни

en: Selector
ru: Селектор

en: Object
ru: Объект

en: Extend
ru: Расширения

en: Info
ru: Инфо

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Max
ru: Макс

en: Scope
ru: Ограничение

en: Schedules
ru: Расписание

en: Changed
ru: Изменение

en: Failed
ru: Не удалось

en: Standard
ru: Стандарт

en: Status Code
ru: Код состояния

en: Attach
ru: Прикрепить

en: Credit
ru: Кредит

en: Resume
ru: Продолжить

en: Quota
ru: Квота

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Workspace
ru: Рабочее пространство

en: Review
ru: Проверка

en: Processing
ru: Обработка

en: Running
ru: Запущен

en: Run
ru: Запустить

en: disable
ru: отключить

en: Storage
ru: Хранилище

en: Limits
ru: Ограничения

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Reason
ru: Причина

en: Apply
ru: Применить

en: Assign
ru: Присвоить

en: Copy
ru: Копировать

en: Common
ru: Общие

en: Variables
ru: Переменные

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: Destination type
ru: Тип назначения

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: Request
ru: Запрос

en: Once a day
ru: Раз в день

en: User Roles
ru: Роли пользователей

en: Profiles
ru: Профили

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Plan
ru: План

en: Services
ru: Службы

en: Usage
ru: Использование

en: Detail
ru: Подробнее

en: 3 days
ru: 3 дня

en: Addresses
ru: Адреса

en: Organization
ru: Организация

en: Email addresses
ru: Адреса электронной почты

en: Offset
ru: Пропустить

en: List style
ru: Стиль списка

en: Annotations
ru: Аннотации

en: Others
ru: Другие

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Started
ru: Начало

en: The status.
ru: Статус.

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Regions
ru: Области

en: Delete image
ru: Удалить изображение

en: The description.
ru: Описание

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Memory
ru: Память

en: Region name
ru: Название области

en: Parameter
ru: Параметр

en: rule
ru: правило

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Email Settings
ru: Настройки e-mail

en: API server
ru: Сервер API

en: Store name
ru: Название магазина

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Queue
ru: Очередь

en: Admin
ru: Администратор

en: Reservation
ru: Бронь

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Zoom level
ru: Уровень масштаба

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Locations
ru: Места

en: Credentials
ru: Полномочия

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Image type
ru: Тип изображения

en: Change Password
ru: Сменить пароль

en: Change date
ru: Изменить дату

en: @interval ago
ru: @interval назад

en: Platform
ru: Платформа

en: - Any -
ru: - Любой -

en: Min
ru: Мин

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Resource
ru: Ресурс

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Policy
ru: Политика

en: Interface
ru: Интерфейс

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Hosts
ru: Хосты

en: Change password
ru: Сменить пароль

en: Cluster
ru: Кластер

en: Design
ru: Дизайн

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Progress
ru: Прогресс

en: Ports
ru: Порты

en: Remove rule
ru: Удалить правило

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Associate
ru: Связать

en: Pager options
ru: Параметры постраничного навигатора

en: Secret
ru: Секрет

en: down
ru: вниз

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ru: Введите расширения через пробел или запятую. Не используйте точку перед расширением.

en: Monitoring
ru: Монитор

en: 30 days
ru: 30 дней

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Link image to
ru: Изображение как ссылка на

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Component name
ru: Имя компонента

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Rollback
ru: Откат

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Resource type
ru: Тип ресурса

en: 60 days
ru: 60 дней

en: Stores
ru: Магазины

en: Device ID
ru: ID устройства

en: There is no @label yet.
ru: @label ещё нет.

en: Redirect URI
ru: URI перенаправления

en: m
ru: м

en: Budgets
ru: Бюджеты

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ru[0]: %action было применено @count элементу.
ru[1]: %action было применено @count элементам.
ru[2]: %action было применено @count[2] элементам.

en: Update this item
ru: Обновить этот элемент

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ru: Добавить элемент формы, который позволит выполнять операции с несколькими пользователями.

en: Device name
ru: Название устройства

en: Completed @current step of @total.
ru: Завершен @current шаг из @total.

en: User operations bulk form
ru: Пакетная форма пользовательских операций

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ru: Нет доступа для выполнения действия %action над сущностью @entity_type_label %entity_label.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Entity link
ru: Ссылка сущности

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Workspaces
ru: Рабочие пространства

en: Workspace ID
ru: ID рабочего пространства

en: Apply to selected items
ru: Применить к отмеченным позициям

en: There are no @label yet.
ru: Пока ещё нет @label.

en: @type: updated %label.
ru: @type: обновлён %label.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить этот @item?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить эти @items?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить эти @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
ru[0]: Удалён @count элемент.
ru[1]: Удалено @count элемента.
ru[2]: Удалено @count элементов.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ru[0]: @count элемент не был удалён, так как Вы не имеете необходимых разрешений
ru[1]: @count элемента не был удалено, так как Вы не имеете необходимых разрешений
ru[2]: @count элементов не был удалено, так как Вы не имеете необходимых разрешений

en: @interval hence
ru: @interval с этих пор
