Cloud (5.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (292 entries)

en: tags
fr: mots-clés

en: enable
fr: activer

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Private
fr: Privé

en: Group
fr: Groupe

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Cost
fr: Coût

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Resources
fr: Ressources

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: view
fr: voir

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Container
fr: Conteneur

en: Category
fr: Catégorie

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: Schedule
fr: Planning

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Region
fr: Région

en: Event
fr: Évènement

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Élément joint

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Date format
fr: Format de date

en: Block
fr: Bloc

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Never
fr: Jamais

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Revisions
fr: Versions

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Processor
fr: Processeur

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 3 years
fr: 3 ans

en: Scale
fr: Échelle

en: Details
fr: Détails

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Amount
fr: Montant

en: One day
fr: Un jour

en: One week
fr: Une semaine

en: Two weeks
fr: Deux semaines

en: One month
fr: Un mois

en: State
fr: État

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Job
fr: Travail

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Jobs
fr: Travaux

en: Store
fr: Boutique

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: Role
fr: Rôle

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: User data
fr: Données utilisateur

en: Kind
fr: Type

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Simple List
fr: Liste simple

en: Order
fr: Ordre

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Template
fr: Gabarit

en: Profile
fr: Profil

en: Operation
fr: Opération

en: Duration
fr: Durée

en: Revoke
fr: Révoquer

en: Metrics
fr: Métriques

en: City
fr: Ville

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Key
fr: Clef

en: Token
fr: Jeton (token)

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Domain ID
fr: Identifiant (ID) du domaine

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: Accept
fr: Accepter

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Limit
fr: Limite

en: Period
fr: Point

en: Target type
fr: Type cible

en: Source type
fr: Type source

en: Location map
fr: Carte d'emplacement

en: Workflow
fr: Processus

en: Revert
fr: Rétablir

en: Days
fr: Jours

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Object
fr: Objet

en: Extend
fr: Extension

en: Rule ID
fr: Identifiant (ID) de la règle

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Max
fr: Maximum

en: Current Revision
fr: Version actuelle

en: Scope
fr: Étendue

en: Schedules
fr: Plannings

en: Changed
fr: Modifié

en: Failed
fr: Échec

en: Status Code
fr: Code de statut

en: Attach
fr: Attacher

en: Credit
fr: Crédit

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Review
fr: Vérifier

en: Run
fr: Exécuter

en: disable
fr: désactiver

en: Storage
fr: Stockage

en: Limits
fr: Limites

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Assign
fr: Associer

en: Copy
fr: Copier

en: Common
fr: Commun

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: Zone ID
fr: Identifiant (ID) de la zone

en: Workflow status
fr: Statut du processus

en: Yearly
fr: Annuellement

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Request
fr: Requête

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: Profiles
fr: Profils

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Deployment
fr: Déploiement

en: Usage
fr: Utilisation

en: Addresses
fr: Adresses

en: Organization
fr: Organisation

en: Email addresses
fr: Adresses de courriel

en: Offset
fr: Décalage

en: Others
fr: Autres

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Data
fr: Données

en: About
fr: À propos

en: Launch
fr: Lancer

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Started
fr: Démarré

en: The status.
fr: Le statut.

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Regions
fr: Régions

en: Delete image
fr: Supprimer l'image

en: Image Type
fr: Type d'image

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: The description.
fr: La description.

en: Memory
fr: Mémoire

en: Parameter
fr: Paramètre

en: rule
fr: règle

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Email Settings
fr: Paramètres des courriels

en: Store name
fr: Nom de la boutique

en: Detach
fr: Détacher

en: Snapshot
fr: Instantané

en: Delete snapshot
fr: Supprimer l'instantané

en: Queue
fr: File

en: Reservation
fr: Réservation

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Locations
fr: Emplacements

en: Credentials
fr: Accréditation

en: Reject
fr: Rejeter

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: The value.
fr: La valeur.

en: Change date
fr: Changer la date

en: Account ID
fr: Identifiant (ID) du compte

en: Platform
fr: Plate-forme

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Resource
fr: Ressource

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Project ID
fr: Identifiant (ID) de projet

en: Spreadsheet
fr: Feuille de calcul

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Network
fr: Réseau

en: Progress
fr: Progression

en: Remove rule
fr: Retirer la règle

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Associate
fr: Associer

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: No cache
fr: Pas de cache

en: Endpoint
fr: Point d'entrée (endpoint)

en: Subjects
fr: Sujets

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Line chart
fr: Graphique en ligne

en: Service Name
fr: Nom du service

en: Zone Type
fr: Type de Zone

en: Import Images
fr: Importer des images

en: Capacity
fr: Capacité

en: Monitor
fr: Surveiller

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Claim
fr: Réclamation

en: Master
fr: Principal

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Variable ID
fr: ID variable

en: Manifest
fr: Manifeste

en: Resource type
fr: Type de ressource

en: Stores
fr: Boutiques

en: One year
fr: Un an

en: There is no @label yet.
fr: Il n'y a encore aucun(e) @label.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
fr[0]: %action a été appliquée à @count élément.
fr[1]: %action a été appliquée à @count éléments.

en: Update this item
fr: Mettre à jour cet élément

en: API Endpoint
fr: Point d'entrée (endpoint) de l'API

en: Completed @current step of @total.
fr: @current sur @total étape(s) terminées.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fr: Impossible d'exécuter %action sur l'entité @entity_type_label %entity_label.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Entity link
fr: Lien de l'entité

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Workspaces
fr: Espaces de travail

en: Workspace ID
fr: Identifiant (ID) de l'espace de travail

en: 45 days
fr: 45 jours

en: Destination Type
fr: Type de destination

en: Apply to selected items
fr: Appliquer aux éléments sélectionnés

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.

en: @type: updated %label.
fr: @type : %label mis à jour.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
fr[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet(te) @item ?
fr[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces @items ?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
fr[0]: @count élément a été supprimé.
fr[1]: @count éléments ont été supprimés.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
fr[0]: @count élément n'a pas été supprimé car vous n'avez pas les droits nécessaires.
fr[1]: @count éléments n'ont pas été supprimés car vous n'avez pas les droits nécessaires.
