Cloud (6.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (394 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Próximo

en: enabled
pt: ativado

en: enable
pt: habilitar

en: value
pt: valor

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Private
pt: Privada

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: Log
pt: Registro

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Servers
pt: Servidores

en: Resources
pt: Recursos

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: up
pt: acima

en: Import
pt: Importar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Icon
pt: Ícone

en: Schedule
pt: Agendar

en: 1 Hour
pt: 1 Hora

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Usuário

en: Check
pt: Cheque

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Options
pt: Opções

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Create
pt: Criar

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Tudo

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Date format
pt: Formato da data

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Count
pt: Contar

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Conditions
pt: Condições

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Processor
pt: Processador

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 3 years
pt: 3 anos

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: standard
pt: padrão

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Details
pt: Detalhes

en: End Date
pt: Data Final

en: Domain
pt: Domínio

en: Amount
pt: Valor

en: One month
pt: Um mês

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: Owner
pt: Proprietário

en: Store
pt: Loja

en: Members
pt: Membros

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: Configuration
pt: Configurações

en: Security
pt: Segurança

en: Role
pt: Papel

en: Allow
pt: Permitir

en: User data
pt: Dados do usuário

en: Kind
pt: Tipo

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Usuários

en: Enable test mode?
pt: Habilitar o modo de teste?

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Simple List
pt: Lista simples

en: Clone
pt: Clonar

en: Order
pt: Pedido

en: E-Mail
pt: Email

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Template
pt: Modelo

en: Profile
pt: Perfil

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Metrics
pt: Métricas

en: Threshold
pt: Limite

en: Function
pt: Função

en: Notifications
pt: Notificações

en: 1 Day
pt: 1 Dia

en: 1 Week
pt: 1 Semana

en: 1 Year
pt: 1 Ano

en: City
pt: Cidade

en: Labels
pt: Rótulos

en: Folder
pt: Pasta

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Condition
pt: Condição

en: Rules
pt: Regras

en: Nickname
pt: Apelido

en: Port
pt: Porta

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Pending
pt: Pendente

en: Key
pt: Chave

en: Stop
pt: Parar

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: Source
pt: Fonte

en: Accept
pt: Aceitar

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Limit
pt: Limite

en: Period
pt: Ponto

en: day
pt: dia

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Long
pt: Longo

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Source type
pt: Tipo origem

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Revert
pt: Reverter

en: Days
pt: Dias

en: Selector
pt: Seletor

en: Object
pt: Objeto

en: Extend
pt: Estender

en: Info
pt: Informações

en: warning
pt: aviso

en: critical
pt: crítico

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Max
pt: Máx

en: Scope
pt: Escopo

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Changed
pt: Alterado

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Standard
pt: Padrão

en: Attach
pt: Anexar

en: Credit
pt: Crédito

en: Resume
pt: Continuar

en: Quota
pt: Espaço disponível

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Workspace
pt: Área de trabalho

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Limits
pt: Limites

en: User Id
pt: ID do usuário

en: Mail Settings
pt: Configurações de Email

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Reason
pt: Motivo

en: Host Name
pt: Nome do host

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add Group
pt: Adicionar Grupo

en: Assign
pt: Associar

en: Copy
pt: Copiar

en: Common
pt: Comum

en: Variables
pt: Variáveis

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: Yearly
pt: Anualmente

en: @count days
pt: @count dias

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Request
pt: Requisição

en: Once a day
pt: Uma vez por dia

en: Language code
pt: Código do idioma

en: User Roles
pt: Papéis de Usuário

en: Profiles
pt: Perfis

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Plan
pt: Plano

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Usage
pt: Uso

en: Set
pt: Definir

en: Addresses
pt: Endereços

en: Packages
pt: Pacotes

en: Organization
pt: Organização

en: Email addresses
pt: Endereço de email

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Others
pt: Outros

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Data
pt: Dados

en: About
pt: Sobre

en: Report
pt: Relatório

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Zone
pt: Zona

en: Suspend
pt: Suspender

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Started
pt: Iniciada

en: Notification
pt: Notificação

en: Metric
pt: Metrico

en: Regions
pt: Regiões

en: Command
pt: Comando

en: Delete image
pt: Apagar imagem

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: Output
pt: Saída

en: The description.
pt: A descrição.

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Memory
pt: Memória

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: rule
pt: regra

en: Image Upload
pt: Carregamento de Imagem

en: Folder Name
pt: Nome da Pasta

en: Test Mode
pt: Modo Teste

en: Email Settings
pt: Definições de e-mail

en: Private key
pt: Chave privada

en: Creator
pt: Criador

en: API server
pt: Servidor da API

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Instances
pt: Instâncias

en: Create snapshot
pt: Criar imagem do site

en: Queue
pt: Fila

en: Admin
pt: Administrar

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Bundle
pt: Pacote

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Owner ID
pt: Código do Proprietário

en: Locations
pt: Localizações

en: Chart Type
pt: Tipo de gráfico

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: Dashboard
pt: Painel

en: Alerts
pt: Alertas

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: The value.
pt: O valor.

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Change date
pt: Alterar data

en: click here
pt: clique aqui

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Min
pt: Mínimo

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Billing
pt: Cobrança

en: Resource
pt: Recurso

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Owners
pt: Proprietários

en: Policy
pt: Política

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Lock
pt: Travar

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Progress
pt: Progresso

en: Remove rule
pt: Remover regra

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Secret
pt: Segredo

en: Budget
pt: Orçamento

en: Notification Settings
pt: Configurações de Notificações

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Access Key
pt: Tecla de acesso

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Import Images
pt: Importar Imagens

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Component name
pt: Nome do componente

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: access dashboard
pt: acessar painel

en: Instance
pt: Instância

en: Variable ID
pt: ID da Variável

en: Resource ID
pt: ID do recurso

en: Resource type
pt: Tipo de recurso

en: @count items
pt: @count itens

en: Email field is required.
pt: Campo de e-mail é obrigatório.

en: Stores
pt: Lojas

en: There is no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: Budgets
pt: Orçamentos

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
pt[0]: %action foi aplicada ao item @count.
pt[1]: %action foi aplicada a itens @count.

en: Update this item
pt: Atualizar este item

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
pt: Inclua um elemento de formulário que permita executar operações em múltiplos usuários.

en: The message.
pt: A mensagem.

en: Delete Schedule
pt: Excluir agendamento

en: Completed @current step of @total.
pt: Passo @current de @total completado.

en: User operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa do usuário

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
pt: Nenhum acesso para executar %action na @entity_type_label %entity_label.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Entity link
pt: Link da entidade

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Workspaces
pt: Espaços de trabalho

en: Workspace ID
pt: ID do espaço de trabalho

en: Apply to selected items
pt: Aplicar aos itens selecionados

en: There are no @label yet.
pt: Não existe @label até agora.

en: @type: updated %label.
pt: @type: atualizado %label.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
pt[0]: Você tem certeza que deseja excluir este @item?
pt[1]: Você tem certeza que deseja excluir estes @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
pt[0]: @count item foi apagado.
pt[1]: @count itens foram apagados.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
pt[0]: @count item não foi excluído porque você não possui as permissões necessárias.
pt[1]: @count itens não foram excluídos porque você não possui as permissões necessárias.

en: No access to execute %action on the @type %label.
pt: Sem acesso para executar %action no(a) @type %label.
