Cloud (6.0.0-rc1) - en to da translation catalogue (339 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Next
da: Næste

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: value
da: værdi

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Private
da: Privat

en: Group
da: Gruppe

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Public
da: Offentlig

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: Cost
da: Omkostning

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Servers
da: Servere

en: Resources
da: Ressourcer

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Container
da: Beholder

en: Category
da: Kategori

en: Containers
da: Containere

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: up
da: op

en: Import
da: Importér

en: Back
da: Tilbage

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Large
da: Stor

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Icon
da: Ikon

en: Schedule
da: Planlægning

en: 1 Hour
da: 1 Time

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Manage
da: Administration

en: Refresh
da: Opdatér

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: 1 hour
da: 1 time

en: Total
da: I alt

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: States
da: Tilstande

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Options
da: Valg

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Date Format
da: Datoformat

en: Create
da: Opret

en: Exclude
da: Ekskludér

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Date format
da: Datoformat

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Host
da: Værtsnavn

en: Never
da: Aldrig

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Role ID
da: Rolle ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Location
da: Lokation

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Revisions
da: Versioner

en: Field name
da: Feltnavn

en: Count
da: Antal

en: Click here
da: Klik her

en: Conditions
da: Vilkår

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Processor
da: Behandler

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: 1 day
da: 1 dag

en: Scale
da: Skalér

en: Volume
da: Mængde

en: Start Date
da: Startdato

en: Details
da: Detaljer

en: End Date
da: Slutdato

en: Domain
da: Domæne

en: Amount
da: Beløb

en: State
da: Status

en: Serial
da: Serienummer

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Owner
da: Ejer

en: Store
da: Butik

en: Members
da: Medlemmer

en: Group name
da: Navn

en: GB
da: Storbritanien

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: Role
da: Rolle

en: Allow
da: Tillad

en: Email subject
da: Email emne

en: User data
da: Brugerdata

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Enable test mode?
da: Aktivér testtilstand?

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Simple List
da: Simpel liste

en: Clone
da: Klon

en: Order
da: Rækkefølge

en: E-Mail
da: E-mail

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Template
da: Skabelon

en: Profile
da: Profil

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Function
da: Funktion

en: Notifications
da: Meddelelser

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 1 Year
da: 1 år

en: City
da: By

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Labels
da: Etiketter

en: Folder
da: Mappe

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Condition
da: Betingelse

en: Rules
da: Regler

en: Nickname
da: Kælenavn

en: No data available.
da: Ingen data til rådighed.

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Pending
da: Afventer

en: Key
da: Nøgle

en: Token
da: Symbol

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Source
da: Kilde

en: Display name
da: Display

en: Parameters
da: Parametre

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Limit
da: Grænse

en: Period
da: Periode

en: day
da: dag

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Long
da: Langt datoformat

en: Target type
da: Måltype

en: Source type
da: Kildetype

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Revert
da: Gendan

en: Days
da: Dage

en: Selector
da: Vælger

en: Object
da: Objekt

en: Extend
da: Udvid

en: warning
da: advarsel

en: critical
da: kritisk

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Max
da: Maks

en: Scope
da: Dækning

en: Changed
da: Ændret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Attach
da: Vedhæft

en: Credit
da: Kredit

en: Quota
da: Kvote

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Workspace
da: Arbejdsområde

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Review
da: Gennemgå

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Storage
da: Lagring

en: Limits
da: Begrænsninger

en: User Id
da: Bruger-ID

en: Mail Settings
da: Indstillinger for mail

en: Timezone
da: Tidszone

en: Reason
da: Begrundelse

en: Apply
da: Udfør

en: Assign
da: Tildel

en: Copy
da: Kopier

en: Common
da: Fælles

en: Variables
da: Variable

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: Workflow status
da: Status for arbejdsgang

en: @count days
da: @count dage

en: 1 week
da: 1 uge

en: Once a day
da: Én gang om dagen

en: Language code
da: Sprogkode

en: Profiles
da: Profiler

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Usage
da: Brug

en: Set
da: Sæt

en: Addresses
da: Adresser

en: Packages
da: Pakker

en: Organization
da: Organisation

en: Email addresses
da: E-mail-adresser

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Others
da: Andre

en: Locked
da: Låst

en: About
da: Om

en: Report
da: Rapport

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Suspend
da: Luk

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Started
da: Startet

en: Notification
da: Underretning

en: The status.
da: Tilstanden.

en: Metric
da: Metrisk

en: Regions
da: Regioner

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: User roles
da: Brugerroller

en: Memory
da: Hukommelse

en: Test Mode
da: Testtilstand

en: Private key
da: Privat nøgle

en: Creator
da: Skaber

en: Store name
da: Butiksnavn

en: Create snapshot
da: Opret snapshot

en: Delete snapshot
da: Slet snapshot

en: Queue
da: Kø

en: Admin
da: Administration

en: IP address
da: IP-adresse

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Owner ID
da: Ejer ID

en: Locations
da: Lokationer

en: Credentials
da: Brugeroplysninger

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Change date
da: Skift dato

en: click here
da: klik her

en: - Any -
da: - Enhver -

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Billing
da: Fakturering

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: Policy
da: Betingelser

en: Interface
da: Grænseflade

en: Scheduler
da: Planlægning

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Automation
da: Automatisering

en: Lock
da: Lås

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Progress
da: Fremdrift

en: Import images
da: Importér billeder

en: Storage classes
da: Storage-klasser

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Unlock
da: Lås op

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: 30 days
da: 30 dage

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Link image to
da: Link billede til

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Asc
da: Stigende

en: Email field is required.
da: E-mail-feltet er påkrævet.

en: 60 days
da: 60 dage

en: There is no @label yet.
da: Der er ingen @label endnu.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
da[0]: %action blev anvendt på @count element.
da[1]: %action blev anvendt på @count elementer.

en: Update this item
da: Opdatér dette element

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
da: Tilføj et formularelement som gør det muligt at udføre handlinger på flere brugere ad gangen.

en: Completed @current step of @total.
da: Trin @current af @total afsluttet.

en: User operations bulk form
da: Formular til masseredigering af brugere

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
da: Ikke adgang til at afvikle %action på @entity_type_label %entity_label.

en: Entity link
da: Link til entity

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: There are no @label yet.
da: Der er endnu ingen @label.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette @item?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
da[0]: Slettet @count enhed.
da[1]: Slettet @count enheder.
