Cloud (6.0.0-rc3) - en to ja translation catalogue (1671 entries)

en: tags
ja: タグ

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Next
ja: 次へ

en: enabled
ja: 有効

en: enable
ja: 有効化

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Totals
ja: 合計

en: Username
ja: ユーザー名

en: Private
ja: プライベート

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: Log
ja: ログ

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Cost
ja: 原価

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Servers
ja: サーバー

en: Resources
ja: リソース

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Variable
ja: 変数

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Containers
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: up
ja: 上

en: Import
ja: インポート

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Large
ja: 大

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Icon
ja: アイコン

en: Schedule
ja: スケジュール

en: 1 Hour
ja: 1時間

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Image ID
ja: イメージ ID

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Total
ja: 合計

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: status
ja: 状態

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Create
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Group ID
ja: グループID

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Count
ja: カウント

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Conditions
ja: 条件

en: Normal
ja: ノーマル

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Date Created
ja: 作成日

en: 1 day
ja: 1日

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Volume
ja: ボリューム

en: standard
ja: 標準

en: Start Date
ja: 開始日

en: Details
ja: 詳細

en: End Date
ja: 終了日

en: Id
ja: ID

en: Domain
ja: ドメイン

en: Product Code
ja: プロダクトコード

en: Operating System
ja: OS

en: Amount
ja: 量

en: Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェイス

en: Size (GB)
ja: サイズ（GB）

en: One day
ja: 1日

en: One week
ja: 1週間

en: State
ja: 状態

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Job
ja: ジョブ

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: オーナー:

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Store
ja: ストア

en: Members
ja: メンバー

en: Group name
ja: グループ名

en: GB
ja: イギリス

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: Configuration
ja: 環境設定

en: API Server
ja: API サーバー

en: Security
ja: セキュリティー

en: Role
ja: 役割

en: Allow
ja: 許可

en: Email subject
ja: 件名

en: Email message
ja: メッセージ

en: User data
ja: ユーザーデータ

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Enable test mode?
ja: テストモードを有効にしますか?

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Clone
ja: 複製

en: Order
ja: オーダー

en: E-Mail
ja: メール

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Template
ja: テンプレート

en: Profile
ja: プロフィール

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Metrics
ja: メトリクス

en: Threshold
ja: しきい値

en: Function
ja: 機能

en: Notifications
ja: 通知

en: 1 Day
ja: 1日

en: 1 Week
ja: 1週

en: 1 Year
ja: 1年

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Labels
ja: ラベル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Condition
ja: コンディション

en: Rules
ja: ルール

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Shared
ja: 共有

en: Port
ja: ポート

en: No data available.
ja: 利用可能なデータはありません。

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Key
ja: キー

en: Stop
ja: 停止

en: Token
ja: トークン

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Source
ja: ソース

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Display name
ja: 表示名

en: Features
ja: フィーチャー

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Limit
ja: 制限

en: Period
ja: 期間

en: day
ja: 日

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Long
ja: 長い

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Revert
ja: 戻す

en: Days
ja: 日

en: Selector
ja: セレクター

en: Object
ja: オブジェクト

en: Extend
ja: 機能拡張

en: warning
ja: 警告

en: Date Updated
ja: 更新日

en: critical
ja: 致命的

en: Group Name
ja: グループ名

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Permissions
ja: 権限

en: Cron
ja: cron

en: Max
ja: 最大

en: Scope
ja: スコープ

en: Schedules
ja: 予定

en: Changed
ja: 変更済

en: Failed
ja: 失敗

en: Standard
ja: 標準

en: Attach
ja: 添付

en: Credit
ja: 現金

en: Resume
ja: 再開

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Review
ja: 確認する

en: Processing
ja: 処理中

en: disable
ja: 無効

en: Storage
ja: ストレージ

en: S3 Bucket
ja: S3 バケット

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Cloud
ja: クラウド

en: Mail Settings
ja: メール設定

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Apply
ja: 適用

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Assign
ja: 割り当て

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Copy
ja: コピー

en: Common
ja: 共通

en: Variables
ja: 変数

en: 6 hours
ja: 6時間

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Debug
ja: デバッグ

en: Yearly
ja: 年毎

en: 1 week
ja: 1週間

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: Language code
ja: 言語コード

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Security Groups
ja: セキュリティグループ

en: 1 Minute
ja: 1分

en: 5 Minutes
ja: 5分

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Server
ja: サーバー

en: Services
ja: サービス

en: Service
ja: サービス

en: Usage
ja: 使用方法

en: Detail
ja: 詳細

en: Set
ja: セット

en: Addresses
ja: 住所

en: Packages
ja: パッケージ

en: Organization
ja: 会社

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Annotations
ja: 注釈

en: Others
ja: その他

en: Locked
ja: ロック

en: Data
ja: データ

en: About
ja: アバウト

en: Ownership
ja: オーナー

en: Report
ja: レポート

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: Zone
ja: ゾーン

en: Launch
ja: 起動

en: Suspend
ja: 一時停止

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Started
ja: 開始済

en: Notification
ja: 通知

en: Metric
ja: メートル法

en: Regions
ja: リージョン

en: Command
ja: コマンド

en: Image Type
ja: イメージタイプ

en: day | days
ja[0]: 日
ja[1]: 日

en: Output
ja: 出力

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Parameter
ja: パラメーター

en: rule
ja: ルール

en: Image Upload
ja: イメージアップロード

en: Folder Name
ja: フォルダ名

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Email Settings
ja: メールの設定

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Creator
ja: 作者

en: Source Type
ja: ソースタイプ

en: API server
ja: APIサーバー

en: Store name
ja: 店舗名

en: Pool
ja: プール

en: Instances
ja: インスタンス

en: count
ja: カウント

en: Detach
ja: デタッチ

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Queue
ja: キュー

en: Admin
ja: 管理者

en: Reservation
ja: 予約

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Bundle
ja: バンドル

en: 2 weeks
ja: 2週

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Owner ID
ja: オーナー ID

en: Locations
ja: 場所

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Alerts
ja: アラート

en: Primary Key
ja: プライマリーキー

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: 2 Hours
ja: 2時間

en: Image type
ja: 画像タイプ

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change date
ja: 日付を変更する

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加する

en: click here
ja: ここをクリック

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Min
ja: 最小

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Billing
ja: 請求

en: Resource
ja: リソース

en: Resource name
ja: リソース名

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Policy
ja: ポリシー

en: Spreadsheet
ja: スプレッドシート

en: Interface
ja: インターフェース

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Automation
ja: オートメーション

en: Download data
ja: ダウンロードデータ

en: Lock
ja: ロック

en: Cluster
ja: クラスター

en: Design
ja: デザイン

en: NickName
ja: ニックネーム

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Network
ja: ネットワーク

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: Ports
ja: ポート

en: Group Admin
ja: グループ管理者

en: IPs
ja: IP アドレス

en: Remove rule
ja: 削除ルール

en: Access Key ID
ja: アクセスキー ID

en: Secret Access Key
ja: シークレットアクセスキー

en: Type:
ja: タイプ:

en: access report
ja: アクセスレポート

en: ASC
ja: 昇順

en: DESC
ja: 降順

en: Amazon S3 Bucket
ja: Amazon S3バケット

en: Destroy
ja: 削除

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Description:
ja: 説明:

en: Associate
ja: 結合させる

en: API Version
ja: API バージョン

en: API Token
ja: API トークン

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Creation Date
ja: 作成日

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: The mail subject
ja: 件名

en: The mail body
ja: メール本文

en: Pricing
ja: 価格

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: SSH Keys
ja: SSH キー

en: SSH Key
ja: SSH キー

en: Budget
ja: 予算

en: Script Name
ja: スクリプト名

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Add script
ja: スクリプト追加

en: Edit script
ja: スクリプト編集

en: Create date
ja: 作成日

en: Notification Settings
ja: 通知設定

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Runtime
ja: ランタイム

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Host IP
ja: ホスト IP

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: 30 days
ja: 30日

en: 90 days
ja: 90日

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Algorithms
ja: アルゴリズム

en: Access Key
ja: アクセスキー

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Type.
ja: タイプ.

en: Import Images
ja: イメージをインポート

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Monitor
ja: モニター

en: The ID of the entity.
ja: エンティティの ID

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: Asc
ja: 昇順

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: List Templates
ja: テンプレートリスト

en: Master
ja: マスター

en: No output
ja: 出力しない

en: Extra Large
ja: エキストララージ

en: Failed to load the AWSSDK
ja: AWSSDK の読み込みに失敗しました

en: AWS Secret Key
ja: シークレットアクセスキー

en: @cloud_name Settings
ja: @cloud_name 設定

en: The variables are not correctly configured:
ja: 変数が正しく設定されていません。

en: access dashboard
ja: ダッシュボードにアクセス

en: administer cloud
ja: クラウドの管理

en: Clouds
ja: クラウド

en: Multiple Clouds
ja: 複数クラウド

en: List Alerts
ja: アラートリスト

en: Availability Zone
ja: アベイラビィティゾーン

en: Reboot
ja: 再起動

en: Create Snapshot
ja: スナップショットを作成する

en: Terminate
ja: 停止

en: Create Volume
ja: ボリュームを作成する

en: Key Fingerprint
ja: 鍵の指紋

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Manifest
ja: マニフェスト

en: Last Change
ja: 前回の変更

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: Launch Time
ja: 起動時刻

en: Select a server
ja: サーバーを選択

en: Email field is required.
ja: メールアドレスフィールドは入力必須です。

en: AWS Cloud
ja: AWS クラウド

en: Stores
ja: ストア

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: There is no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Budgets
ja: バジェット

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ja[0]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。
ja[1]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。

en: Update this item
ja: このアイテムを更新

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ja: 複数のユーザーに対して処理を行えるフォームエレメントを追加します。

en: Disassociate
ja: 分離する

en: API Endpoint
ja: API エンドポイント

en: Completed @current step of @total.
ja: 計 @total ステップ中の @current ステップが完了。

en: User operations bulk form
ja: ユーザー一括操作フォーム

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ja: @entity_type_label  %entity_label に対して %action を実行する権限がありません。

en: Git Branch or Tag
ja: Git ブランチまたはタグ

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Instance Name
ja: インスタンスの名前

en: Elastic IPs
ja: Elastic IP

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ja: @entity-type %label の @language の翻訳が削除されました。

en: Entity link
ja: エンティティリンク

en: Future format
ja: 未来形

en: Past format
ja: 過去形

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Project List
ja: プロジェクトリスト

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Workspace ID
ja: ワークスペースID

en: Key Value
ja: キーバリュー

en: The UUID of the entity.
ja: エンティティの UUID

en: Apply to selected items
ja: 選択したアイテムに適用

en: Access Key Id
ja: アクセスキー ID

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Replica
ja: レプリカ

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
ja[0]: この@itemを本当に削除しますか？
ja[1]: これらの@itemsを本当に削除しますか？

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
ja[0]: @count 個のアイテムを削除しました。
ja[1]: @count 個のアイテムを削除しました。

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ja[0]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。
ja[1]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。

en: Cloud Service Providers
ja: サービスプロバイダ

en: Access cloud dashboard
ja: クラウドダッシュボードにアクセスする

en: Add Server Template
ja: サーバーテンプレートを追加

en: List Server Template
ja: サーバーテンプレートリスト

en: Cloud Service Provider
ja: クラウドサービスプロバイダ

en: List AWS Cloud Instances
ja: AWS クラウドインスタンスをリストアップする

en: Add AWS Cloud Image
ja: AWS クラウドイメージを追加する

en: Import AWS Cloud Image
ja: AWS クラウドイメージをインポートする

en: List AWS Cloud Images
ja: AWS クラウドイメージをリストアップする

en: Add AWS Cloud Network Interface
ja: AWS クラウドネットワークインターフェースを追加する

en: List AWS Cloud Network Interfaces
ja: AWS クラウドネットワークインターフェースをリストアップする

en: Add AWS Cloud Elastic IP
ja: AWS クラウド Elastic IP を追加する

en: List AWS Cloud Elastic IPs
ja: AWS クラウド Elastic IP をリストアップする

en: Add AWS Cloud Key Pair
ja: AWS クラウド鍵ペアを追加する

en: Import AWS Cloud Key Pair
ja: AWS クラウド鍵ペアをインポートする

en: List AWS Cloud Key Pairs
ja: AWS クラウド鍵ペアをリストアップする

en: Add AWS Cloud Security Group
ja: AWS クラウドセキュリティグループを追加する

en: List AWS Cloud Security Groups
ja: AWS クラウドセキュリティグループをリストアップする

en: Add AWS Cloud Volume
ja: AWS クラウドボリュームを追加する

en: List AWS Cloud Volumes
ja: AWS クラウドボリュームをリストアップする

en: Add AWS Cloud Snapshot
ja: AWS クラウドスナップショットを追加する

en: List AWS Cloud Snapshots
ja: AWS クラウドスナップショットをリストアップする

en: Administer AWS Cloud settings
ja: AWS クラウド設定を管理する

en: Perform administration tasks for AWS Cloud.
ja: AWS クラウドのアドミニストレーションタスクを実行する

en: Add AWS Cloud service provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダを追加する

en: List AWS Cloud service provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダをリストアップする

en: View AWS Cloud service provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダを見る

en: Edit AWS Cloud service provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダを編集する

en: Delete AWS Cloud service provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダを削除する

en: Launch AWS Cloud instance
ja: AWS クラウドインスタンスを起動する

en: List AWS Cloud instance
ja: AWS クラウドインスタンスをリストアップする

en: Add AWS Cloud image
ja: AWS クラウドイメージを追加する

en: List AWS Cloud image
ja: AWS クラウドイメージをリストアップする

en: Add AWS Cloud network interface
ja: AWS クラウドネットワークインターフェースを追加する

en: List AWS Cloud network interface
ja: AWS クラウドネットワークインターフェースをリストアップする

en: List AWS Cloud Elastic IP
ja: AWS クラウド Elastic IP をリストアップする

en: Add AWS Cloud key pair
ja: AWS クラウド鍵ペアを追加する

en: List AWS Cloud key pair
ja: AWS クラウド鍵ペアをリストアップする

en: Add AWS Cloud security group
ja: AWS クラウドセキュリティグループを追加する

en: List AWS Cloud security group
ja: AWS クラウドセキュリティグループをリストアップする

en: Add AWS Cloud EBS volume
ja: AWS クラウド EBS ボリュームを追加する

en: List AWS Cloud EBS volume
ja: AWS クラウド EBS ボリュームをリストアップする

en: Add AWS Cloud EBS snapshot
ja: AWS クラウド EBS スナップショットを追加する

en: List AWS Cloud EBS snapshot
ja: AWS クラウド EBS ボリュームをリストアップする

en: AWS Cloud Instance
ja: AWS クラウドインスタンス

en: AWS Cloud Image
ja: AWS クラウドイメージ

en: AWS Cloud Network Interface
ja: AWS クラウドネットワークインターフェース

en: AWS Cloud Elastic IP
ja: AWS クラウドエラスティック IP

en: AWS Cloud Security Group
ja: AWS クラウドセキュリティグループ

en: AWS Cloud Key Pair
ja: AWS クラウド鍵ペア

en: AWS Cloud Volume
ja: AWS クラウドボリューム

en: AWS Cloud Snapshot
ja: AWS クラウドスナップショット

en: Delete AWS Cloud Snapshot
ja: AWS クラウドスナップショットを削除する

en: Allocation ID
ja: アロケーション ID

en: Private IP Address
ja: プライベート IP アドレス

en: Instance State
ja: インスタンスステート

en: Network Interface ID
ja: ネットワークインターフェース ID

en: Association ID
ja: アソシエーション ID

en: Refreshed
ja: 更新された

en: The time that the entity was last refreshed.
ja: エンティティが前回リフレッシュされた時刻

en: The name of the Instance entity.
ja: インスタンスエンティティの名前

en: The time the instance launched.
ja: インスタンスが起動した時の時刻

en: The security groups to which the instance belongs. A security group is a collection of firewall rules that restrict the network traffic for the instance. Click View rules to see the rules for the specific group.
ja: インスタンスが属するセキュリティグループ。セキュリティグループはインスタンスのためのネットワークトラフィックを制限するファイヤウォールルールの集まりです。特定のグループへのルールを見るためにルールを見るをクリックしてください。

en: Termination Protection
ja: 保護の終了

en: User Data to pass to an instance when launching.
ja: 起動時にインスタンスに渡されるユーザーデータ

en: The ID identifying an Elastic IP address association with the network interface.
ja: ネットワークインターフェースに関連した Elastic Ip アドレスを識別する ID

en: This enables you to test the AWS Cloud module settings without accessing AWS.
ja: これは AWS にアクセスすることなく、 AWS クラウドモジュール設定をテストできるようにします。

en: The AWS Cloud Image entity ID.
ja: AWS クラウドイメージのエンティティ ID

en: AWS Cloud Instances
ja: AWS クラウドインスタンス

en: Public IP Address
ja: パブリック IP アドレス

en: Elastic IP Address
ja: エラスティク IP アドレス

en: Instance Link
ja: インスタンスリンク

en: Edit Instance Link
ja: インスタンスリンクを編集する

en: Automatically terminate instance
ja: 自動でインスタンスを終了する

en: Terminate instance automatically.  Specify termination date in the date picker below.
ja: 自動的にインスタンスを終了する。日付範囲ピッカーで終了の日付を指定する。

en: Termination Date
ja: 終了の日付

en: View any AWS Cloud instance
ja: あらゆる AWS クラウドインスタンスを見る

en: Edit any AWS Cloud instance
ja: あらゆる AWS クラウドインスタンスを編集する

en: Terminate any AWS Cloud instance
ja: あらゆる AWS クラウドインスタンスを終了する

en: View own AWS Cloud instance
ja: 自身の AWS クラウドインスタンスを見る

en: Edit own AWS Cloud instance
ja: 自身の AWS クラウドインスタンスを編集する

en: Terminate own AWS Cloud instance
ja: 自身の AWS クラウドインスタンスを終了する

en: Create Image
ja: イメージを作成する

en: Specify a start/stop schedule. This helps reduce server hosting costs.
ja: 開始と停止のスケジュールを指定する。これはサーバーのホスティングコストを削減します。

en: Setting a schedule will potentially terminate the instance since the <strong>%text</strong> is set to Terminate
ja: <strong>%text</strong>が終了するように節制されているため、スケジュールを設定することはインスタンスを終了させる恐れがあります。

en: Create an Instance Image
ja: インスタンスイメージを作る

en: Snapshot Name
ja: スナップショットの名前

en: Associate Elastic IP
ja: Elastic IP を結合する

en: Network Interface
ja: ネットワークインターフェース

en: Associate AWS Cloud Elastic IP
ja: AWS クラウド Elastic IP を結合する

en: Disassociate AWS Cloud Elastic IP
ja: AWS クラウド Elastic IP を分離する

en: Revoke AWS Cloud Security Group Permission
ja: AWS クラウドセキュリティグループ承認を取り消す

en: Separated with comma
ja: コンマで区切られた

en: Unable to update Elastic IPs.
ja: Elastic IP を更新できないようにする

en: The private IP address to which to associate the Elastic IP address. Only private IP addresses that do not already have an Elastic IP associated with them are available.
ja: Elastic IP アドレスに結合させる Private IP アドレス。Elastic IP にまだ結合されていない Private IP アドレスのみ使用できます。

en: Elastic IP @ip_address associated with @private_ip for instance: @instance
ja: インスタンス: @instance 用の @private_ip に結合された Elastic IP @ip_address

en: Elastic IP is already disassociated
ja: Elastic IP はすでに分離されています

en: Create a new Elastic IP
ja: 新しい Elastic IP を作成する

en: View any AWS Cloud image
ja: あらゆる AWS クラウドイメージを見る

en: View own AWS Cloud image
ja: 自身の AWS クラウドイメージを見る

en: Edit any AWS Cloud image
ja: あらゆる AWS クラウドイメージを編集する

en: Edit own AWS Cloud image
ja: 自身の AWS クラウドイメージを編集する

en: Delete any AWS Cloud image
ja: あらゆる AWS クラウドイメージを削除する

en: Delete own AWS Cloud image
ja: 自身のAWS クラウドイメージを削除する

en: View any AWS Cloud EBS volume
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを見る

en: Edit any AWS Cloud EBS volume
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを編集する

en: Delete any AWS Cloud EBS volume
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを削除する

en: View own AWS Cloud EBS volume
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを見る

en: Edit own AWS Cloud EBS volume
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを編集する

en: Delete own AWS Cloud EBS volume
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを削除する

en: View any AWS Cloud EBS snapshot
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを見る

en: Edit any AWS Cloud EBS snapshot
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを編集する

en: Delete any AWS Cloud EBS snapshot
ja: あらゆる AWS クラウド EBS ボリュームを削除する

en: View own AWS Cloud EBS snapshot
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを見る

en: Edit own AWS Cloud EBS snapshot
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを編集する

en: Delete own AWS Cloud EBS snapshot
ja: 自身の AWS クラウド EBS ボリュームを削除する

en: View AWS Cloud Instance Type Prices
ja: AWS クラウドインスタンスタイププライスを見る

en: AWS User ID is not specified.
ja: AWS ユーザー ID が指定されていません。

en: The AWS account number of the Elastic IP address owner, without dashes.
ja: ダッシュを含まない Elastic IP アドレスオーナーの AWS アカウントナンバー

en: Html generator class
ja: Html ジェネレータークラス

en: Cloud Listing
ja: クラウドリスト

en: Instance Pricing
ja: インスタンス価格

en: Server Template Listing
ja: サーバーテンプレートリスト

en: Cloud Provider ID
ja: クラウドプロバイダー ID

en: Image Id
ja: イメージ ID

en: Instance Shutdown Behavior
ja: シャットダウン動作

en: Kernel Id
ja: カーネル ID

en: Ramdisk Id
ja: RAM Disk ID

en: Test Only
ja: テストのみ

en: AWS Cloud Key Pairs
ja: キーペア

en: AWS Cloud Images
ja: イメージ

en: Filter by AMI Name
ja: AMI でフィルタ

en: AWS Cloud Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェイス

en: Unused Network Interfaces
ja: 未使用のネットワークインターフェイス

en: Aws Cloud Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェイス

en: AWS Cloud Security Groups
ja: セキュリティグループ

en: Aws Cloud Volume
ja: ボリューム

en: All AWS Cloud Instances
ja: 全ての AWS クラウドインスタンス

en: Volume Name
ja: ボリューム名

en: Volume Link
ja: ボリュームリンク

en: Volume Edit Link
ja: ボリューム編集リンク

en: Snapshot Link
ja: スナップショットリンク

en: Snapshot Edit Link
ja: スナップショットの編集リンク

en: List of instances
ja: インスタンスの一覧

en: List of instances to display to user.
ja: ユーザーに表示するためのインスタンスの一覧

en: List of volumes
ja: ボリュームの一覧

en: List of volumes to display to user.
ja: ユーザーに表示するためのボリュームの一覧

en: List of snapshots
ja: スナップショットの一覧

en: List of snapshots to display to user.
ja: ユーザーに表示するためのスナップショットの一覧

en: Allow users to add Elastic IP (EIP)
ja: Elastic IP (EIP) を追加することをユーザーに許可する

en: Allow users to list Elastic IP (EIP)
ja: Elastic IP (EIP) をリストアップすることをユーザーに許可する

en: Associate Elastic IP of Instance
ja: インスタンスの Elastic IP を結合する

en: Cloud service providers
ja: クラウドサービスプロバイダーズ

en: Automatically assign a VPC
ja: 自動的に VPC を割り当てる

en: Assign a VPC automatically.
ja: VPC を自動的に割り当てる

en: AWS Cloud settings
ja: AWS クラウド設定

en: Add AWS Cloud VPC
ja: AWS クラウド VPC を追加する

en: List AWS Cloud VPCs
ja: AWS クラウド VPC をリストアップする

en: Add AWS Cloud Subnet
ja: AWS クラウドサブネットを追加する

en: List AWS Cloud Subnets
ja: AWS クラウドサブネットをリストアップする

en: Add AWS Cloud subnet
ja: AWS クラウドサブネットを追加する

en: List AWS Cloud subnet
ja: AWS クラウドサブネットをリストアップする

en: View any AWS Cloud subnet
ja: あらゆる AWS クラウドサブネットを見る

en: Edit any AWS Cloud subnet
ja: あらゆる AWS クラウドサブネットを編集する

en: Delete any AWS Cloud subnet
ja: あらゆる AWS クラウドサブネットを削除する

en: View own AWS Cloud subnet
ja: 自身の AWS クラウドサブネットを見る

en: Edit own AWS Cloud subnet
ja: 自身の AWS クラウドサブネットを編集する

en: Delete own AWS Cloud subnet
ja: 自身の AWS クラウドサブネットを削除する

en: Start AWS Cloud Instances(s)
ja: AWS クラウドインスタンスを開始する

en: Stop AWS Cloud Instances(s)
ja: AWS クラウドインスタンスを停止する

en: Reboot AWS Cloud Instances(s)
ja: AWS クラウドインスタンスを再起動する

en: Disassociate AWS Cloud Elastic IP(s)
ja: AWS クラウド Elastic IP を分離する

en: AWS Cloud VPC
ja: AWS クラウド VPC

en: AWS Cloud Subnet
ja: AWS クラウドサブネット

en: Delete the selected Elastic IP(s) configuration
ja: 選択された Elastic IP コンフィグレーションを削除する

en: Disassociate the selected Elastic IP(s) configuration
ja: 選択された Elastic IP コンフィグレーションを分離する

en: Elastic IP bulk form
ja: Elastic IP バルクフォーム

en: Elastic IP operations bulk form
ja: Elastic IP のオペレーションバルクフォーム

en: Default VPC Name
ja: デフォルトの VPC の名前

en: Default VPC CIDR Block
ja: デフォルトの VPC CIDR ブロック

en: Deleted @count Elastic IP. | Deleted @count Elastic IPs.
ja[0]: 削除された @count Elastic IP。
ja[1]: Deleted @count Elastic IPs.

en: Disassociated @count Elastic IP. | Disassociated @count Elastic IPs.
ja[0]: 分離された @count Elastic IP。
ja[1]: Disassociated @count Elastic IPs.

en: Delete Elastic IP
ja: Elastic IP を削除する

en: Disassociate Elastic IP
ja: Elastic IP を分離する

en: No Elastic IP selected.
ja: Elastic IP は選択されていません。

en: Listing page showing all cloud service providers to administer
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダを管理するために表示している一覧ページ

en: Listing page showing all cloud service providers
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダを表示している一覧ページ

en: AWS Cloud Subnets
ja: AWS クラウドサブネット

en: AWS Cloud VPCs
ja: 全ての AWS クラウド VPC

en: AWS Cloud Profile
ja: AWS クラウドプロファイル

en: Tokens related to individual AWS Cloud Instances.
ja: 個人の AWS クラウドインスタンスに関連したトークン。

en: Tokens related to individual AWS Cloud Volumes.
ja: 個人の AWS クラウドボリュームに関連したトークン

en: Tokens related to individual AWS Cloud Snapshots.
ja: 個人の AWS クラウドスナップショットに関連したトークン

en: AWS Cloud Instance Email
ja: AWS クラウドインスタンスEメール

en: AWS Cloud Volume Email
ja: AWS クラウドボリュームEメール

en: Tokens related to individual AWS Cloud Volume Email.
ja: 個人の AWS クラウドボリュームEメールに関連したトークン

en: AWS Cloud Snapshot Email
ja: AWS クラウドスナップショットEメール

en: Tokens related to individual AWS Cloud Snapshot Email.
ja: 個人の AWS クラウドスナップショットEメールに関連したトークン

en: The Image ID cannot be empty. Please specify an Image.
ja: イメージ ID は空欄にはできません。イメージを指定ください。

en: Flow Log
ja: フローログ

en: View any AWS Cloud network interface
ja: あらゆる AWS クラウドネットワークインターフェースを見る

en: Edit any AWS Cloud network interface
ja: あらゆる AWS クラウドネットワークインターフェースを編集する

en: Delete any AWS Cloud network interface
ja: あらゆる AWS クラウドネットワークインターフェースを削除する

en: View own AWS Cloud network interface
ja: 自身の AWS クラウドネットワークインターフェースを見る

en: Edit own AWS Cloud network interface
ja: 自身の AWS クラウドネットワークインターフェースを編集する

en: Delete own AWS Cloud network interface
ja: 自身の AWS クラウドネットワークインターフェースを削除する

en: Allow users to view any Elastic IP (EIP)
ja: あらゆる Elastic IP (EIP) を見ることをユーザーに許可する

en: Edit any AWS Cloud Elastic IP
ja: あらゆる AWS クラウド Elastic IP を編集する

en: Allow users to any edit Elastic IP (EIP)
ja: あらゆる Elastic IP (EIP) を編集することをユーザーに許可する

en: Delete any AWS Cloud Elastic IP
ja: あらゆる AWS クラウド Elastic IP を削除する

en: Allow users to any delete Elastic IP (EIP)
ja: あらゆる Elastic IP (EIP) を削除することをユーザーに許可する

en: Allow users to view own Elastic IP (EIP)
ja: 自身の Elastic IP (EIP) を見ることをユーザーに許可する

en: Edit own AWS Cloud Elastic IP
ja: 自身の AWS クラウド Elastic IP を編集する

en: Allow users to own edit Elastic IP (EIP)
ja: 自身の Elastic IP (EIP) を編集することをユーザーに許可する

en: Delete own AWS Cloud Elastic IP
ja: 自身の AWS クラウド Elastic IP を削除する

en: Allow users to own delete Elastic IP (EIP)
ja: 自身の Elastic IP (EIP) を削除することをユーザーに許可する

en: View any AWS Cloud key pair
ja: あらゆる AWS クラウド鍵ペアを見る

en: Edit any AWS Cloud key pair
ja: あらゆる AWS クラウド鍵ペアを編集する

en: Delete any AWS Cloud key pair
ja: あらゆる AWS クラウド鍵ペアを削除する

en: View own AWS Cloud key pair
ja: 自身の AWS クラウド鍵ペアを見る

en: Edit own AWS Cloud key pair
ja: 自身の AWS クラウド鍵ペアを編集する

en: Delete own AWS Cloud key pair
ja: 自身の AWS クラウド鍵ペアを削除する

en: View any AWS Cloud security group
ja: あらゆる AWS クラウドセキュリティグループを見る

en: Edit any AWS Cloud security group
ja: あらゆる AWS クラウドセキュリティグループを編集する

en: Delete any AWS Cloud security group
ja: あらゆる AWS クラウドセキュリティグループを削除する

en: View own AWS Cloud security group
ja: 自身の AWS クラウドセキュリティグループを見る

en: Edit own AWS Cloud security group
ja: 自身の AWS クラウドセキュリティグループを編集する

en: Delete own AWS Cloud security group
ja: 自身の AWS クラウドセキュリティグループを削除する

en: Copy AWS Cloud Security Group
ja: AWS クラウドセキュリティグループを複製する

en: Add K8s Namespace
ja: K8s 名前空間を追加する

en: List K8s Namespaces
ja: K8s 名前空間をリストアップする

en: Add K8s Pod
ja: K8s Pod を追加する

en: List K8s Pods
ja: K8s Pod をリストアップする

en: The status of k8s namespace.
ja: K8s 名前空間の状態

en: K8s Namespace
ja: K8s 名前空間

en: K8s Namespaces
ja: K8s 名前空間

en: K8s Node
ja: K8s ノード

en: K8s Nodes
ja: K8s ノード

en: K8s Profile
ja: K8s プロファイル

en: This field is not required at this time.
ja: 現時点ではこのフィールドは必須ではありません。

en: OpenStack region.
ja: OpenStack リージョン

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Administer cloud service providers
ja: クラウドサービスプロバイダを管理する

en: Add cloud service provider
ja: クラウドのサービスプロバイダーを追加する

en: Add cloud service provider type
ja: クラウドのサービスプロバイダータイプを追加する

en: Cloud service provider types
ja: クラウドサービスプロバイダータイプ

en: Access all cloud service providers
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダにアクセスする

en: View cloud service provider administration list
ja: クラウドサービスプロバイダのアドミニストレーションリストを見る

en: Allow to access the administration form to configure cloud service providers.
ja: クラウドサービスプロバイダを設定するためのアドミニストレーションフォームへのアクセスを許可する

en: Delete cloud service providers
ja: クラウドサービスプロバイダを削除する

en: Delete own cloud service providers
ja: 自身のクラウドサービスプロバイダを削除する

en: Edit cloud service providers
ja: クラウドサービスプロバイダを編集する

en: Edit own cloud service providers
ja: 自身のクラウドサービスプロバイダを編集する

en: View published cloud service providers
ja: 公開されたクラウドサービスプロバイダを見る

en: View own published cloud service providers
ja: 自身のクラウドサービスプロバイダを見る

en: View unpublished cloud service providers
ja: 非公開のクラウドサービスプロバイダを見る

en: View own unpublished cloud service providers
ja: 自身の非公開のクラウドサービスプロバイダを見る

en: View all cloud service provider revisions
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダのリビジョンを見る

en: Revert all cloud service provider revisions
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダのリビジョンを取り消す

en: Cloud service provider type
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: Select regions for which cloud service provider will be created.
ja: クラウドサービスプロバイダが作成される領域を選択してください。

en: Creating cloud service provider - Batch Processing
ja: クラウドサービスプロバイダを作成しています - バッチ処理中です。

en: Starting to create cloud service provider...
ja: クラウドサービスプロバイダの作成を開始しています...

en: Creating cloud service provider (CloudConfig) has encountered an error.
ja: クラウドサービスプロバイダ (CloudConfig) の作成がエラーになりました。

en: Access key ID required.
ja: アクセスキー ID は必須です。

en: Switch role account ID required.
ja: Role の切り替えの アカウント ID は必須です。

en: Creating cloud service provider has NOT been finished successfully.
ja: クラウドサービスプロバイダの作成は正常に終了できませんでした。

en: Created a flow log for VPC @vpc_id.
ja: VPC @vpc_id 用のフローログを作成しました。

en: Deleted flow logs for VPC @vpc_id.
ja: VPC @vpc_id 用のフローログを削除しました。

en: View any AWS Cloud Elastic IP
ja: あらゆる AWS クラウド Elastic IP を見る

en: View own AWS Cloud Elastic IP
ja: 自身の AWS クラウド Elastic IP を見る

en: Detach AWS Cloud Volume(s)
ja: AWS クラウドボリュームを切り離す

en: Creating cloud service provider was performed successfully.
ja: クラウドサービスプロバイダの作成は正常に機能しました。

en: Cloud Service Provider ID
ja: クラウドサービスプロバイダ ID

en: CIDR Block
ja: CIDR ブロック

en: Unable to associate Elastic IP.
ja: Elastic IP を結合できないようにする。

en: Unable to disassociate Elastic IP.
ja: Elastic IP の分離をできないようにする

en: Select an Elastic IP.
ja: Elastic IP を選択する

en: Cloud Service Provider Type
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: Cloud service provider operations bulk form
ja: クラウドサービスプロバイダのオペレーションバルクフォーム

en: Cloud service provider: deleted %title revision %revision.
ja: クラウドサービスプロバイダ: 削除 %title 改訂 %revision.

en: Cloud Service Provider ID formatter
ja: クラウドサービスプロバイダ ID フォーマッタ

en: No cloud service provider selected.
ja: クラウドサービスプロバイダが選択されていません。

en: The default VPC CIDR Block which will be used to create user owned VPC. e.g. 10.0.0.0/16
ja: 例えば 10.0.0.0/16 などの、ユーザーが所有しているVPCを作成するのに使われるデフォルトの VPC CIDR ブロック

en: Select Elastic IP to which you want to associate with this instance @instance_name (@instance_id)
ja: このインスタンス @instance_name (@instance_id) に結合させたい  Elastic IP を選択する

en: Add K8s Resource Quota
ja: K8s リソースクォータを追加する

en: List K8s Resource Quotas
ja: K8s リソースクォータをリストアップする

en: Resource Quotas
ja: リソースクォータ

en: resource quota bulk form
ja: リソースクォータのバルクフォーム

en: Access entities belonging to k8s namespace %entity
ja: K8s 名前空間 %entity に属しているエンティティにアクセスする

en: Allows access to entities belonging to k8s namespace %entity.
ja: K8s 名前空間 %entity に属しているエンティティへのアクセスを許可する

en: Delete Resource Quota
ja: リソースクォータを削除する

en: The namespace of resource quota.
ja: リソースクォータの名前空間

en: Resource Quota
ja: リソースクォータ

en: Resource Quota operations bulk form
ja: リソースクォータオペレーションのバルクフォーム

en: No Resource Quota selected.
ja: リソースクォータが選択されていません。

en: K8s Job
ja: K8s ジョブ

en: K8s Jobs
ja: K8s ジョブ

en: K8s Resource Quota
ja: K8s リソースクォータ

en: K8s Resource Quotas
ja: K8s リソースクォータ

en: Cloud settings
ja: クラウドセッティング

en: Administer Cloud settings
ja: クラウドセッティングを管理する

en: Perform administration tasks for Cloud.
ja: クラウドのためのアドミニストレーションタスクを実行する

en: The ID of the Ec2ServiceElasticIp entity.
ja: Ec2ServiceElasticIp エンティティの ID

en: The UUID of the Ec2ServiceElasticIp entity.
ja: Ec2ServiceElasticIp エンティティの UUID

en: Add K8s Network Policy
ja: K8s ネットワークポリシーを追加する

en: List K8s Network Policy
ja: K8s ネットワークポリシーをリストアップする

en: Select the AWS Cloud whose S3 bucket will be used.
ja: S3 バケットが使用される AWS クラウドを選択する

en: Select the AWS Cloud whose ECR repository will be used.
ja: ECR リポジトリーが使用される AWS クラウドを選択する

en: Pod detail in YAML format.
ja: YAML フォーマットでの Pod の詳細

en: The K8s object.
ja: K8s オブジェクト

en: K8s Network Policy
ja: K8s ネットワークポリシー

en: K8s Replica Sets
ja: K8s レプリカセット

en: Icon representing the cloud service provider.
ja: クラウドのサービスプロバイダーを示しているアイコン

en: Cloud Image
ja: クラウドイメージ

en: Cloud Budget
ja: クラウドバジェット

en: Allows users to manage Cloud Budget.
ja: クラウドバジェットを管理することをユーザーに許可する

en: Add Cloud Credit
ja: クラウドクレジットを追加する

en: List Cloud Credits
ja: クラウドクレジットをリストアップする

en: Cloud Budget settings
ja: クラウドバジェット設定

en: Configure Cloud Budget.
ja: クラウドバジェットを設定する

en: Administer Cloud Budget settings
ja: クラウドバジェット設定を管理する

en: Perform administration tasks for Cloud Budget.
ja: クラウドバジェットのためのアドミニストレーションタスクを実行する

en: Add cloud credit
ja: クラウドクレジットを追加する

en: List cloud credit
ja: クラウドクレジットをリストアップする

en: View cloud credit
ja: クラウドクレジットを見る

en: Edit cloud credit
ja: クラウドクレジットを編集する

en: Delete cloud credit
ja: クラウドクレジットを削除する

en: credit bulk form
ja: クレジットバルクフォーム

en: A unique ID for the cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダのユニーク ID

en: The User of the credit.
ja: クレジットのユーザー

en: The amount of the credit.
ja: クレジットの額

en: The user ID of the entity author.
ja: エンティティの作者のユーザー ID

en: Cloud Credit
ja: クラウドクレジット

en: The user is invalid.
ja: このユーザーは無効です。

en: The cloud credit of the user has existed.
ja: このユーザーのクラウドクレジットは存在しています。

en: The default amount of the credit.
ja: クレジットのデフォルトの額

en: Delete Credit
ja: クレジットを削除する

en: Cloud Credit Link
ja: クラウドクレジットリンク

en: Cloud Credit List
ja: クラウドクレジットリスト

en: No Credit selected.
ja: クレジットが選択されていません

en: Cloud Credits
ja: クラウドクレジット

en: Add K8s Persistent Volume
ja: K8s 永続ボリュームを追加する

en: List K8s Persistent Volume
ja: K8s 永続ボリュームをリストアップする

en: All K8s Deployments
ja: 全ての K8s Deployments

en: All K8s Pods
ja: 全ての K8s Pods

en: Persistent Volumes
ja: 永続ボリューム

en: persistent volume bulk form
ja: 永続ボリュームバルクフォーム

en: Cost Type
ja: コストタイプ

en: persistent volume
ja: 永続ボリューム

en: Delete persistent volume
ja: 永続ボリュームを削除する

en: No Persistent Volume selected.
ja: 永続ボリュームが選択されていません。

en: K8s Persistent Volume
ja: K8s 永続ボリューム

en: Add K8s Endpoint
ja: K8s エンドポイントを追加する

en: List K8s Endpoints
ja: K8s エンドポイントをリストアップする

en: Add K8s Persistent Volume Claim
ja: K8s 永続ボリューム要求を追加する

en: List K8s Persistent Volume Claims
ja: K8s 永続ボリューム要求をリストアップする

en: Add K8s namespace
ja: K8s 名前空間を追加する

en: List K8s namespace
ja: K8s 名前空間をリストアップする

en: Add K8s pod
ja: K8s Pod を追加する

en: List K8s pod
ja: K8s Pod をリストアップする

en: View any K8s pod
ja: あらゆる K8s Podを見る

en: Edit any K8s pod
ja: あらゆる K8s Pod を編集する

en: Delete any K8s pod
ja: あらゆる K8s Pod を削除する

en: View own K8s pod
ja: 自身の K8s Pod を見る

en: Edit own K8s pod
ja: 自身の K8s Pod を編集する

en: Delete own K8s pod
ja: 自身の K8s Pod を削除する

en: persistent volume claim bulk form
ja: 永続ボリューム要求バルクフォーム

en: The namespace of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求の名前空間

en: The status phase of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のステータスフェーズ

en: The volume name of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のボリュームの名前

en: The capacity storage of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のストレージ容量

en: The request storage of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のストレージリクエスト

en: The access mode of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のアクセスモード

en: The storage class of persistent volume claim.
ja: 永続ボリューム要求のストレージクラス

en: Persistent Volume Claim
ja: 永続ボリューム要求

en: Persistent Volume Claim operations bulk form
ja: 永続ボリューム要求オペレーションバルクフォーム

en: Delete Persistent Volume Claim
ja: 永続ボリューム要求を削除する

en: cloud service provider
ja: クラウドサービスプロバイダ

en: There is no cloud service provider. Please create a new @link.
ja: クラウドサービスプロバイダが存在しません。新しい @link を作成してください。

en: K8s Tags
ja: K8s タグ

en: K8s API Service
ja: K8s API サービス

en: K8s API Services
ja: K8s API サービス

en: K8s Endpoint
ja: K8s エンドポイント

en: K8s Event
ja: K8s イベント

en: K8s Events
ja: K8s イベント

en: K8s Persistent Volume Claim
ja: K8s 永続ボリューム要求

en: Add a cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダを追加する

en: Add a cloud service provider type.
ja: クラウドサービスプロバイダタイプを追加する

en: Configure Cloud module.
ja: クラウドモジュールを環境設定する

en: Key Value Widget
ja: キーバリューウィジェット

en: AWS Cloud (aws_cloud module) creates a user interface for managing AWS-related clouds. AWS Cloud is defined as Amazon EC2.
ja: AWS クラウド  (aws_cloud module) は AWS 二巻れしたクラウドを管理するためのユーザーインターフェースを作成します。AWS クラウドは Amazon EC2 として定義されています。

en: Manage EC2.
ja: EC2 を管理する

en: Integrate with AWS Instance Scheduler.
ja: AWS インスタンススケジューラーと結合する

en: Support EC2 launch templates.
ja: EC2 起動テンプレートをサポートする

en: Manage VPC.
ja: VPC を管理する

en: Create a VPC automatically based on each login user account.
ja: それぞれのログインユーザーアカウントに基づいて VPC を自動で作成する

en: Create and manage bastion for each VPC.
ja: それぞれの VPC にバスチョンを作成し管理する

en: Support VPC flow logs.
ja: VPC フローログをサポートする

en: <strong>Cost</strong>
ja: <strong>コスト</strong>

en: List up instance type specs and costs.
ja: インスタンスタイプのスペックとコストをリストアップする

en: Create Google Spreadsheets for instance type specs and costs.
ja: インスタンスタイプのスペックとコスト用のGoogleスプレッドシートを作成する

en: Manage budgets and credits.
ja: バジェットとクレジットを管理する

en: For more information, see the <a href=":cloud_documentation">online documentation for the AWS Cloud module</a>.
ja: 詳しくは<a href=":cloud_documentation">AWS クラウド モジュール用のオンラインドキュメンテーション</a>をご覧ください。

en: The module Google Applications is invalid. Please enable the module.
ja: Google アプリケーションのモジュールが無効です。モジュールを有効にしてください。

en: Google Applications Settings
ja: Google アプリケーション設定

en: Bastion
ja: バスチョン

en: As a bastion instance
ja: バスチョンインスタンスとして

en: Add AWS Cloud VPC Peering Connection
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続を追加する

en: List AWS Cloud VPC Peering Connections
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続をリストアップする

en: AWS Cloud VPC Peering Connection
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続

en: AWS Cloud Service Provider
ja: AWS クラウドサービスプロバイダ

en: Select AWS Cloud Service Provider.
ja: AWS クラウドサービスプロバイダを選択する

en: Manage most of K8s resources.
ja: ほとんどの K8s リソースを管理する

en: Request CPU
ja: CPU を要求する

en: Request Memory
ja: メモリーを要求する

en: Add Cloud Service Provider
ja: クラウドサービスプロバイダを追加する

en: All AWS Cloud Elastic IPs
ja: 全ての AWS クラウド Elastic IP

en: All AWS Cloud Images
ja: 全ての AWS クラウドイメージ

en: All AWS Cloud Key Pairs
ja: 全ての AWS クラウド鍵ペア

en: All AWS Cloud Network Interfaces
ja: 全ての AWS クラウドネットワークインターフェース

en: All AWS Cloud Snapshots
ja: 全ての AWS クラウドスナップショット

en: All AWS Cloud Subnets
ja: 全ての AWS クラウドサブネット

en: Lists all aws cloud volumes.
ja: 全ての aws クラウドボリュームをリストアップする

en: All AWS Cloud Volumes
ja: 全ての AWS クラウドボリューム

en: All AWS Cloud VPCs
ja: 全ての AWS クラウド VPC

en: AWS Cloud VPC Peering Connections
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続

en: All AWS Cloud VPC Peering Connections
ja: 全ての AWS クラウド VPC ピアリング接続

en: Git Password
ja: Git パスワード

en: The password of Git Repository.
ja: Git リポジトリーのパスワード

en: Git Resource Path
ja: Git リソースパス

en: The path of Git Repository.
ja: Git リポジトリーのパス

en: Git Username
ja: Git ユーザーネーム

en: The username of Git Repository.
ja: Git リポジトリーのユーザーネーム

en: The resources launched by this application.
ja: このアプリケーションによって起動されたリソース

en: The source type of YAML URL.
ja: YAML URL のソースタイプ

en: Resource URL
ja: ソース URL

en: K8s Resources
ja: K8s リソース

en: The launch template (a.k.a. cloud server template) module creates a user interface for users to manage clouds. Users can create launch templates.
ja: 起動テンプレート(またの名をクラウドサーバーテンプレート)モジュールはユーザーがクラウドを管理するためのユーザーインターフェースを作ります。ユーザーは

en: Allows users to manage Cloud service providers.
ja: ユーザーにクラウドのサービスプロバイダーを管理することを許可する

en: Add launch template
ja: 起動テンプレートを追加する

en: List launch template
ja: 起動テンプレートをリストアップする

en: Add launch template type
ja: 起動テンプレートタイプを追加する

en: Add cloud project
ja: クラウドプロジェクトを追加する

en: List cloud project
ja: クラウドプロジェクトをリストアップする

en: Add cloud project type
ja: クラウドプロジェクトタイプを追加する

en: Launch template types
ja: テンプレートタイプを起動する

en: Cloud project types
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: Add cloud project types
ja: クラウドプロジェクトタイプを追加

en: Add a launch template type.
ja: 起動テンプレートタイプを追加する

en: Add a cloud project type.
ja: クラウドプロジェクトタイプを追加する

en: Allow access to cloud dashboard.
ja: クラウドダッシュボードへのアクセスを許可する

en: Allow access to list cloud projects.
ja: クラウドプロジェクトをリストアップするアクセスを許可する

en: Administer cloud projects
ja: クラウドプロジェクトを管理する

en: Allow to access the administration form to configure cloud projects.
ja: クラウドプロジェクトを設定するためのアドミニストレーションフォームへのアクセスを許可する

en: Delete any cloud projects
ja: あらゆるクラウドプロジェクトを削除する

en: Delete own cloud projects
ja: 自身のクラウドプロジェクトを削除する

en: Edit any cloud projects
ja: あらゆるクラウドプロジェクトを編集する

en: Edit own cloud projects
ja: 自身のクラウドプロジェクトを編集する

en: View any published cloud projects
ja: あらゆる公開されたクラウドプロジェクトを見る

en: View own published cloud projects
ja: 自身の公開されたクラウドプロジェクトを見る

en: View any unpublished cloud projects
ja: あらゆる非公開のクラウドプロジェクトを見る

en: View own unpublished cloud projects
ja: 自身の非公開のクラウドプロジェクトを見る

en: Access cloud project revisions
ja: クラウドプロジェクトリビジョンにアクセスする

en: Revert all cloud project revisions
ja: 全てのクラウドプロジェクトリビジョンを元に戻す

en: Launch cloud project
ja: クラウドプロジェクトを起動する

en: Allow user to launch cloud projects.
ja: ユーザーにクラウドプロジェクトを起動することを許可する

en: Launch Template Content
ja: 起動テンプレートの内容

en: Launch Template List
ja: 起動テンプレートリスト

en: Copy launch template
ja: 起動テンプレートをコピーする

en: Project Content
ja: プロジェクトコンテンツ

en: Copy cloud project
ja: クラウドプロジェクトをコピーする

en: Delete the selected Launch Template(s)
ja: 選択された起動テンプレートを削除する

en: Delete the selected Project(s)
ja: 選択されたプロジェクトを削除する

en: Extra route parameter
ja: extra ルートパラメーター

en: Link to launch template list
ja: 起動テンプレートリストへのリンク

en: Cloud project type
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: Launch template type
ja: 起動テンプレートタイプ

en: Allow users to add cloud credit.
ja: クラウドクレジットを追加することをユーザーに許可する

en: Allow users to list cloud credit.
ja: クラウドクレジットをリストアップすることをユーザーに許可する

en: Allow users to view cloud credit.
ja: クラウドクレジットを見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to edit cloud credit.
ja: クラウドクレジットを編集することをユーザーに許可する

en: Allow users to delete cloud credit.
ja: クラウドクレジットを削除することをユーザーに許可する

en: AWS Instance ID.
ja: AWS インスタンス ID

en: The current state of the instance.
ja: インスタンスの現在の状況

en: Zone the instance is in.
ja: インスタンスがあるゾーン

en: The instance private IP.
ja: インスタンス プライベート IP

en: The instance public IP.
ja: インスタンスパブリック IP

en: The instance Elastic IP address.
ja: インスタンス エラスティク IP アドレス

en: Absolute link to the instance.
ja: インスタンスへの絶対的なリンク

en: Absolute link to edit the instance.
ja: インスタンスを編集するための絶対的なリンク

en: The name of the volume entity.
ja: ボリュームエンティティの名前

en: Absolute link to volume.
ja: 絶対的なボリュームリンク

en: Absolute link to edit the volume.
ja: ボリュームを編集する絶対的なリンク

en: The volume create date.
ja: ボリューム作成日

en: The name of the snapshot entity.
ja: スナップショットエンティティの名前

en: Absolute link to snapshot.
ja: スナップショットへの絶対的なリンク

en: Absolute link to edit the snapshot.
ja: スナップショットを編集するための絶対的なリンク

en: The snapshot create date.
ja: スナップショットの作成日

en: The default termination date is 30 days into the future.
ja: デフォルトの終了の日付は今後30日です。

en: The @type @name could not be created.
ja: @type @name は作ることができませんでした。

en: AWS Account IDs
ja: AWS アカウント ID

en: Allows users to manage Amazon Web Services (AWS).
ja: Amazon Webサービス(AWS)を管理することをユーザーに許可する。

en: Allow users to add cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダを追加することをユーザーに許可する。

en: Allow users to list cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダをリストアップすることをユーザーに許可する

en: Allow users to view cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダを見ることをユーザーに許可する。

en: Allow users to edit cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダを編集することをユーザーに許可する。

en: Allow users to delete cloud service provider.
ja: クラウドサービスプロバイダを削除することをユーザーに許可する。

en: Accept AWS Cloud VPC Peering Connection
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続 を承認する

en: Updated Elastic IPs and Network Interfaces.
ja: 更新された Elastic IP とネットワークインターフェース

en: Unable to update Network Interfaces while updating Elastic IPs.
ja: Elastic IP を更新している間ネットワークインターフェースを更新できないようにする。

en: For instances in a VPC, indicates the ID of the network interface to which the @label is associated.
ja: VPC 内のインスタンスでは @label が結合されているネットワークインタフェースの ID を示してください。

en: Allow users to add K8s namespace.
ja: K8s 名前空間を追加することをユーザーに許可する

en: Allow users to list K8s namespace.
ja: K8s 名前空間をリストアップすることをユーザーに許可する

en: Allow users to add K8s pod.
ja: K8s Pod を追加することをユーザーに許可する

en: Allow users to list K8s pod.
ja: K8s Pod をリストアップすることをユーザーに許可する

en: Allow users to view any K8s pod.
ja: あらゆる K8s Pod を見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to edit any K8s pod.
ja: あらゆる K8s Pod を編集することをユーザーに許可する

en: Allow users to delete any K8s pod.
ja: あらゆる K8s Pod を削除することをユーザーに許可する

en: Allow users to view own K8s pod.
ja: 自身の K8s Pod を見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to edit own K8s pod.
ja: 自身の K8s Pod を編集することをユーザーに許可する

en: Allow users to delete own K8s pod.
ja: 自身の K8s Pod を削除することをユーザーに許可する

en: Persistent Volume
ja: 永続ボリューム

en: Persistent Volume Claims
ja: 永続ボリューム要求

en: Persistent Volume operations bulk form
ja: 永続ボリュームオペレーションバルクフォーム

en: You are using the following K8s resources in %cloud_context_name:
ja: あなたは %cloud_context_name にある以下の K8s リソースを利用しています:

en: The AWS Cloud.
ja: その AWS クラウド

en: AWS Cloud secret formatter
ja: AWS クラウド secret フォーマッタ

en: The Variable %label for AWS Cloud %aws_cloud has been created.
ja: AWS クラウド %aws_cloud 用の変数 %label が作成されました。

en: cloud service providers
ja: クラウドサービスプロバイダ

en: cloud service provide type
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: Cloud Service Provider Types
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: cloud service provider type
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: cloud service provider types
ja: クラウドサービスプロバイダタイプ

en: Launch templates
ja: 起動テンプレート

en: The name of the cloud project.
ja: クラウドプロジェクトの名前

en: Cloud Project
ja: クラウドプロジェクト

en: Cloud Projects
ja: クラウドプロジェクト

en: cloud project
ja: クラウドプロジェクト

en: cloud projects
ja: クラウドプロジェクト

en: cloud project type
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: Cloud Project Type
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: Cloud Project Types
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: cloud project types
ja: クラウドプロジェクトタイプ

en: Cloud project ID
ja: クラウドプロジェクト ID

en: The user ID of author of the Launch Template.
ja: 起動テンプレートの作者のユーザー ID

en: The name of the launch template.
ja: 起動テンプレートの名前

en: Launch Template
ja: 起動テンプレート

en: Launch Templates
ja: 起動テンプレート

en: launch template
ja: 起動テンプレート

en: launch templates
ja: 起動テンプレート

en: launch template type
ja: 起動テンプレートタイプ

en: Launch Template Type
ja: 起動テンプレートタイプ

en: Launch Template Types
ja: 起動テンプレートタイプ

en: launch template types
ja: 起動テンプレートタイプ

en: Launch template ID
ja: 起動テンプレート ID

en: New launch template name
ja: 新しい起動テンプレートの名前

en: The new launch template name to use.
ja: 使用するための新しい起動テンプレート

en: Launch template copied.
ja: 起動テンプレートがコピーされました。

en: Delete launch template
ja: 起動テンプレートを削除する

en: Launch Template Link
ja: 起動テンプレートリンク

en: Cannot load launch template plugin: %cloud_context
ja: 起動テンプレートプラグイン: %cloud_context を読み込むことができません。

en: Listing page showing all clouds.
ja: 全てのクラウドを表示している一覧ページ

en: Listing page showing all cloud project.
ja: 全てのクラウドプロジェクトを表示している一覧ページ

en: Listing page showing all launch templates.
ja: 全ての起動テンプレートを表示している一覧ページ

en: Listing page showing all cloud budgets.
ja: 全てのクラウドバジェットを表示している一覧ページ

en: Replaces the ListBuilder for Cloud Credit entities.
ja: クラウドクレジットエンティティ用のリストビルダーを置き換える。

en: The default name of the user owned VPC. Available token is: [user_name]. e.g. default for user [user_name].
ja: ユーザーが所有する VPC のデフォルトの名前。使用可能なトークンは: [user_name]。例えばユーザーのデフォルトは [user_name]です。

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Elastic IP entities.
ja: AWS クラウド Elastic IP エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Image entities.
ja: AWS クラウドイメージエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Instance entities.
ja: AWS クラウドインスタンスエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: List of Key Pairs - Used as entity reference in the aws_cloud bundle.
ja: 鍵ペアの一覧 - aws_cloud バンドルないでエンティティレファレンスとして使われる。

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Security Group entities.
ja: AWS クラウドセキュリティグループエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Snapshot entities.
ja: AWS クラウドスナップショットエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Subnet entities.
ja: AWS クラウドサブネットエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Volume entities.
ja: AWS クラウドボリュームエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud VPC entities.
ja: AWS クラウド VPC エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Listing page showing all AWS Cloud profiles.
ja: 全ての AWS クラウドプロファイルを表示している一覧ページ

en: Enable Metrics Server
ja: メトリクスサーバーを有効化する

en: This create a template for metrics server.
ja: メトリクスサーバー用のテンプレートをこれは作成します。

en: Enable resource base scheduling.
ja: リソースベーススケジューリングを有効化する

en: Enable time base scheduling.
ja: タイムベーススケジューリングを有効化する

en: K8s clusters
ja: K8s クラスター

en: Pod count
ja: Pod カウント

en: Pod count in resource quota.
ja: リソースクォータ内の Pod カウント

en: CPU to be requested in resource quota.
ja: リソースクォータ内で CPU は要求される

en: Memory to be requested in resource quota.
ja: リソースクォータ内でメモリーは要求される

en: The namespace of resource(s).
ja: リソースの名前空間

en: Replaces the ListBuilder for K8s API Service entities.
ja: K8s API サービスエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s API Services
ja: 全ての K8s API サービス

en: Replaces the ListBuilder for K8s Cluster Role entities.
ja: K8s Cluster Role エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Cluster Roles
ja: 全ての K8s Cluster Roles

en: Replaces the ListBuilder for K8s Cluster Role Binding entities.
ja: K8s Cluster Role Binding エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Cluster Role Bindings
ja: 全ての K8s Cluster Role Bindings

en: Replaces the ListBuilder for K8s ConfigMap entities.
ja: K8s ConfigMap エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s ConfigMaps
ja: 全ての K8s ConfigMaps

en: Replaces the ListBuilder for K8s Cron Job entities.
ja: K8s Cron Job エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Cron Jobs
ja: 全ての K8s Cron Jobs

en: Replaces the ListBuilder for K8s Daemon Set entities.
ja: K8s Daemon Set エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Daemon Set
ja: 全ての K8s Daemon Set

en: Replaces the ListBuilder for K8s Deployment entities.
ja: K8s Deployment エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Replaces the ListBuilder for K8s Endpoint entities.
ja: K8s エンドポイントエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Endpoint
ja: 全ての K8s エンドポイント

en: Replaces the ListBuilder for K8s Event entities.
ja: K8s イベントエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Events
ja: 全ての K8s イベント

en: Replaces the ListBuilder for K8s Ingress entities.
ja: K8s Ingress エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Ingress
ja: 全ての K8s Ingress

en: Replaces the ListBuilder for K8s Job entities.
ja: K8s ジョブエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Jobs
ja: 全ての K8s ジョブ

en: Replaces the ListBuilder for K8s Limit Range entities.
ja: K8s Limit Range エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Limit Ranges
ja: 全ての K8s Limit Ranges

en: Replaces the ListBuilder for K8s Namespace entities.
ja: K8s 名前空間エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Namespaces
ja: 全ての K8s 名前空間

en: Replaces the ListBuilder for K8s Network Policy entities.
ja: K8s ネットワークポリシーエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Network Policy
ja: 全ての K8s ネットワークポリシー

en: Replaces the ListBuilder for K8s Node entities.
ja: K8s ノードエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Nodes
ja: 全ての K8s ノード

en: Replaces the ListBuilder for K8s Persistent Volume entities.
ja: K8s 永続ボリュームエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Persistent Volume
ja: 全ての K8s 永続ボリューム

en: Replaces the ListBuilder for K8s Persistent Volume Claim entities.
ja: K8s 永続ボリューム要求エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Persistent Volume Claim
ja: 全ての K8s 永続ボリューム要求

en: Replaces the ListBuilder for K8s Pod entities.
ja: K8s Pod エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Listing page showing all K8s profiles.
ja: 全ての K8s プロファイルを表示する一覧ページ

en: Replaces the ListBuilder for K8s Replica Sets entities.
ja: K8s レプリカセットエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Replica Sets
ja: 全ての K8s レプリカセット

en: Replaces the ListBuilder for K8s Resource Quota entities.
ja: K8s リソースクォータエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Resource Quotas
ja: 全ての K8s リソースクォータ

en: Replaces the ListBuilder for K8s Role entities.
ja: K8s Role エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Roles
ja: 全ての K8s Roles

en: Replaces the ListBuilder for K8s Role Binding entities.
ja: K8s Role Binding エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Role Bindings
ja: 全ての K8s Role Bindings

en: Replaces the ListBuilder for K8s Secret entities.
ja: K8s Secret エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Secrets
ja: 全ての K8s Secrets

en: Replaces the ListBuilder for K8s Service entities.
ja: K8s Service エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Services
ja: 全ての K8s Services

en: Replaces the ListBuilder for K8s Service Account entities.
ja: K8s Service Account エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Service Accounts
ja: 全ての K8s Service Accounts

en: Replaces the ListBuilder for K8s Stateful Set entities.
ja: K8s Stateful Setエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Stateful Set
ja: 全ての K8s Stateful Set

en: Replaces the ListBuilder for K8s Storage Class entities.
ja: K8s Storage Class エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Storage Classes
ja: 全ての K8s Storage Classes

en: OpenStack Floating IP
ja: OpenStack フローティング IP

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Floating IP entities.
ja: OpenStack フローティング IPエンティティのリストプロバイダを置き換える。

en: All OpenStack Floating IP
ja: 全ての OpenStack フローティング IP

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Image entities.
ja: OpenStack イメージエンティティのリストビルダーを置き換える

en: OpenStack Images
ja: OpenStack イメージ

en: All OpenStack Images
ja: 全ての OpenStack イメージ

en: OpenStack Instance
ja: OpenStack インスタンス

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Instance entities.
ja: OpenStack インスタンスエンティティのリストビルダーを置き換える。

en: All OpenStack Instances
ja: 全ての OpenStack インスタンス

en: OpenStack Key Pair
ja: OpenStack キーペア

en: List of Key Pairs - Used as entity reference in the openstack bundle.
ja: キーペアの一覧 - OpenStackバンドルないでエンティティリファレンスとして使われる。

en: All OpenStack Key Pairs
ja: 全ての OpenStack キーペア

en: OpenStack Key Pairs
ja: OpenStack キーペア

en: OpenStack Network Interface
ja: OpenStack ネットワークインターフェース

en: All OpenStack Network Interfaces
ja: 全ての OpenStack ネットワークインターフェース

en: OpenStack Network Interfaces
ja: OpenStack ネットワークインターフェース

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Security Group entities.
ja: OpenStack セキュリティグループエンティティのリストビルダーを置き換える

en: OpenStack Security Groups
ja: OpenStack セキュリティグループ

en: All OpenStack Security Groups
ja: 全ての OpenStack セキュリティグループ

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Snapshot entities.
ja: OpenStack スナップショットエンティティのリストビルダーを置き換える

en: OpenStack Snapshots
ja: OpenStack スナップショット

en: All OpenStack Snapshots
ja: 全ての OpenStack スナップショット

en: OpenStack Volume
ja: OpenStack ボリューム

en: Replaces the ListBuilder for OpenStack Volume entities.
ja: OpenStack ボリュームエンティティーのリストビルダーを置き換える。

en: OpenStack Volumes
ja: OpenStack ボリューム

en: All OpenStack Volumes
ja: 全ての OpenStack ボリューム

en: Select AWS Cloud service provider(s) to assign the credentials to a Variable in Workspace automatically.
ja: 自動的にワークスペースの変数へクレデンシャルを割り当てるためにAWS クラウドサービスプロバイダを選択する。

en: Listing page showing all Terraform profiles.
ja: 全てのテラフォームプロファイルを表示する一覧ページ

en: Repository Identifier
ja: リポジトリ識別子

en: The cloud service provider(s) already exists as the same ID: @regions
ja: クラウドサービスプロバイダは同じ ID : @regions ですでに存在しています。

en: Add cloud cost storage
ja: クラウドコストストレージを追加する

en: Allow users to add cloud cost storage.
ja: クラウドコストストレージを追加することをユーザーに許可する

en: List cloud cost storage
ja: クラウドコストストレージをリストアップする

en: Allow users to list cloud cost storage.
ja: クラウドコストストレージをリストアップすることをユーザーに許可する

en: View cloud cost storage
ja: クラウドコストストレージを見る

en: Allow users to view cloud cost storage.
ja: クラウドコストストレージを見ることをユーザーに許可する

en: Edit cloud cost storage
ja: クラウドコストストレージを編集する

en: Allow users to edit cloud cost storage.
ja: クラウドコストストレージを編集することをユーザーに許可する

en: Delete cloud cost storage
ja: クラウドコストストレージを削除する

en: Allow users to delete cloud cost storage.
ja: クラウドコストストレージを削除することをユーザーに許可する

en: The Payer of the cost.
ja: コストの支払い人

en: The amount of the usage cost.
ja: 使用コストの量

en: Cloud Cost Storage
ja: クラウドコストストレージ

en: Cloud Cost Storages
ja: クラウドコストストレージ

en: Cloud Resource Storage
ja: クラウドリソースストレージ

en: Cloud Resource Storages
ja: クラウドリソースストレージ

en: Delete Cloud Cost Storage
ja: クラウドコストストレージを削除する

en: AWS Cloud, Kubernetes, VMware, Openstack and/or Terraform
ja: AWS クラウド、Kubernetes、VMware、OpenStack、テラフォームの全て、またはいずれか

en: K8s Priority Class
ja: K8s 優先度クラス

en: Replaces the ListBuilder for K8s Priority Class entities.
ja: K8s 優先度クラスエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: K8s Priority Classes
ja: K8s 優先度クラス

en: All K8s Priority Classes
ja: 全ての K8s 優先度クラス

en: vCenter Password
ja: vCenter パスワード

en: vCenter Username
ja: vCenter ユーザーネーム

en: Memory Size(MiB)
ja: メモリーサイズ(MiB)

en: VMware Profile
ja: VMware プロファイル

en: Listing page showing all VMware profiles.
ja: 全ての VMware プロファイルを表示している一覧ページ

en: Replaces the ListBuilder for VMware VM entities.
ja: VMware VM エンティティのリストビルダーを置き換える

en: All VMware VMs
ja: 全ての VMware VMs

en: The Ec2 cost type.
ja: Ec2 のコストタイプ

en: Tokens related to individual AWS Cloud Elastic IPs.
ja: 個人の AWS クラウドエラスティック IP に関連したトークン

en: Elastic IP Name
ja: エラスティック IP の名前

en: The name of the elastic IP entity.
ja: エラスティック IP エンティティの名前

en: Elastic IP Link
ja: エラスティック IP リンク

en: Absolute link to elastic IP.
ja: エラスティック IP への絶対的なリンク

en: Elastic IP Edit Link
ja: エラスティック IP 編集リンク

en: Absolute link to edit the elastic IP.
ja: エラスティック IP を編集するための絶対的なリンク

en: The elastic IP create date.
ja: エラスティック IP 作成日

en: AWS Cloud Elastic IP Email
ja: AWS クラウド Elastic IP Eメール

en: Tokens related to individual AWS Cloud Elastic IP Email.
ja: 個人の AWS クラウドエラスティック IP Eメールに関連したトークン

en: Availability Zone ID
ja: 可用性ゾーン ID

en: The Availability Zone ID for the subnet.
ja: サブネット用の 可用性ゾーン ID

en: CIDR Block of Subnet
ja: サブセットの CIDR ブロック

en: Enable elastic IP notification
ja: Elastic IP の通知を有効にする

en: When enabled, an email will be sent if elastic IPs are unused.
ja: 有効化された時、Elastic IP が使用されていない場合Eメールが送られます。

en: When selected, elastic IP owners will be notified.
ja: 選択された時、Elastic IP のオーナーに通知されます。

en: Elastic IP notification will be sent once per option selected.
ja: Elastic IP の通知が 1選択につき送られます。

en: Elastic IP information
ja: Elastic IP の情報

en: Unused Elastic IPs
ja: 使われていない Elastic IP

en: You have no unused Elastic IPs.
ja: 使用されていない Elastic IP はありません。

en: The following Elastic IPs are unused.
ja: 以下の Elastic IP は使用されていません。

en: Terraform Cloud Profile
ja: テラフォームクラウドプロファイル

en: Terraform Cloud Run
ja: テラフォームクラウドラン

en: Replaces the ListBuilder for Terraform Cloud Run entities.
ja: テラフォームクラウドランエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Terraform Cloud Runs
ja: テラフォームクラウドラン

en: Terraform Cloud State
ja: テラフォームクラウドステート

en: Replaces the ListBuilder for Terraform Cloud State entities.
ja: テラフォームクラウドステートエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Terraform Cloud States
ja: テラフォームクラウドステート

en: Replaces the ListBuilder for Terraform Cloud Variable entities.
ja: テラフォームクラウド変数エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Terraform Cloud Variables
ja: テラフォームクラウド変数

en: Terraform Cloud Workspace
ja: テラフォームクラウドワークスペース

en: Replaces the ListBuilder for Terraform Cloud Workspace entities.
ja: テラフォームクラウドワークスペースエンティティ用のリストビルダーを置き換える。

en: Terraform Cloud Workspaces
ja: テラフォームのクラウドワークスペース

en: All Terraform Cloud Workspaces
ja: 全てのテラフォームのクラウドワークスペーす

en: The Elastic IP type, such as Public IP and Carrier IP.
ja: Public IP や Carrier IP などの Elastic IP タイプ。

en: The branch or tag of Git Repository.
ja: Git リポジトリーのブランチまたはタグ

en: Use OpenStack EC2 API
ja: OpenStack EC2 API を使う

en: Disk Size(GiB)
ja: ディスクサイズ(GiB)

en: VMware Host
ja: VMware ホスト

en: Replaces the ListBuilder for VMware Host entities.
ja: VMware ホストエンティティのリストビルダーを置き換える

en: VMware Hosts
ja: VMware ホスト

en: All VMware Hosts
ja: 全ての VMware ホスト

en: Add cloud store
ja: クラウドストアを追加する

en: List cloud store
ja: クラウドストアをリストアップする

en: Add cloud store type
ja: クラウドストアタイプを追加する

en: Cloud store types
ja: クラウドストアタイプ

en: Add cloud store types
ja: クラウドストアタイプを追加

en: Add a cloud store type.
ja: クラウドストアタイプを追加する

en: Allows access to all cloud service providers. Entity permissions such as e.g. <em>List AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em> and <em>View own AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em> (or <em>View any AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em>) need to be granted in conjunction. Otherwise, no cloud service provider will be shown to the user.
ja: 全てのクラウドサービスプロバイダにアクセスを許可する。例えば<em>List AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em>や<em>View own AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em> (または<em>View any AWS Cloud &lt;entity name&gt;</em>)のようなエンティティパーミッションは一緒に許可される必要があります。そうしなければ、クラウドサービスプロバーダーはユーザーに表示されません。

en: Allow access to list cloud stores.
ja: クラウドストアをリストアップするアクセスを許可する

en: Administer cloud stores
ja: クラウドストアを管理する

en: Allow to access the administration form to configure cloud stores.
ja: クラウドストアを設定するためのアドミニストレーションフォームへのアクセスを許可する

en: Delete any cloud stores
ja: あらゆるクラウドストアを削除する

en: Delete own cloud stores
ja: 自身のクラウドストアを削除する

en: Edit any cloud stores
ja: あらゆるクラウドストアを編集する

en: Edit own cloud stores
ja: 自身のクラウドストアを編集する

en: View any published cloud stores
ja: 全ての公開されたクラウドストアを見る

en: View own published cloud stores
ja: 自身の公開されたクラウドストアを見る

en: View any unpublished cloud stores
ja: あらゆる非公開のクラウドストアを見る

en: View own unpublished cloud stores
ja: 自身の非公開のクラウドストアを見る

en: Access cloud store revisions
ja: クラウドストアのリビジョンにアクセスする

en: Revert all cloud store revisions
ja: 全てのクラウドストアのリビジョンを元に戻す

en: All Project List
ja: 全てのプロジェクトリスト

en: All Launch Template List
ja: 全ての起動テンプレートリスト

en: Store Content
ja: ストアコンテンツ

en: Copy cloud store
ja: クラウドストアをコピーする

en: Delete the selected Store(s)
ja: 選択されたストアを削除する

en: Cloud store type
ja: クラウドストアタイプ

en: The ID of the Availability Zone, Local Zone, or Wavelength Zone.
ja: 可用性ゾーン、ローカルゾーン、wavelength ゾーンの ID

en: The type of zone. The valid values are availability-zone, local-zone, and wavelength-zone.
ja: ゾーンの種類。有効な値は可用性ゾーン、ローカルゾーン、または wavelengthゾーンです。

en: Parent Zone ID
ja: 親領域 ID

en: Add AWS Cloud Internet Gateway
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイを追加する

en: List AWS Cloud Internet Gateways
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイをリストアップする

en: Add AWS Cloud Carrier Gateway
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイを追加する

en: List AWS Cloud Carrier Gateways
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイをリストアップする

en: Add AWS Cloud Transit Gateway
ja: AWS クラウドトランジットゲートウェイを追加する

en: List AWS Cloud Transit Gateways
ja: AWS クラウドトランジットゲートウェイをリストアップする

en: Internet Gateways
ja: インターネットゲートウェイ

en: Carrier Gateways
ja: キャリアゲートウェイ

en: Transit Gateways
ja: トランジットゲートウェイ

en: Add AWS Cloud internet gateway
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイを追加する

en: Allow users to add Amazon internet gateway.
ja: Amazon インターネットゲートウェイを追加することをユーザーに許可する。

en: List AWS Cloud internet gateway
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイをリストアップする

en: Allow users to list Amazon internet gateway.
ja: Amazon インターネットゲートウェイをリストアップすることをユーザーに許可する。

en: View any AWS Cloud internet gateway
ja: あらゆる AWS クラウドインターネットゲートウェイを見る

en: Allow users to view any Amazon internet gateway.
ja: あらゆる Amazon インターネットゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit any AWS Cloud internet gateway
ja: あらゆる AWS クラウドインターネットゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit any Amazon internet gateway.
ja: あらゆる Amazon インターネットゲートウェイを編集することをユーザーに許可する

en: Delete any AWS Cloud internet gateway
ja: あらゆる AWS クラウドインターネットゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete any Amazon internet gateway.
ja: あらゆる Amazon インターネットゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: View own AWS Cloud internet gateway
ja: 自身の AWS クラウドインターネットゲートウェイを見る

en: Allow users to view own Amazon internet gateway.
ja: 自身の Amazon インターネットゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit own AWS Cloud internet gateway
ja: 自身の AWS クラウドインターネットゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit own Amazon internet gateway.
ja: 自身の Amazon インターネットゲートウェイを編集することをユーザーに許可する。

en: Delete own AWS Cloud internet gateway
ja: 自身の AWS クラウドインターネットゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete own Amazon internet gateway.
ja: 自身の Amazon インターネットゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: Add AWS Cloud carrier gateway
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイを追加する

en: Allow users to add Amazon carrier gateway.
ja: Amazon キャリアゲートウェイを追加することをユーザーに許可する。

en: List AWS Cloud carrier gateway
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイをリストアップする

en: Allow users to list Amazon carrier gateway.
ja: Amazon キャリアゲートウェイをリストアップすることをユーザーに許可する。

en: View any AWS Cloud carrier gateway
ja: あらゆる AWS クラウドキャリアゲートウェイを見る

en: Allow users to view any Amazon carrier gateway.
ja: あらゆる Amazon キャリアゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit any AWS Cloud carrier gateway
ja: あらゆる AWS クラウドキャリアゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit any Amazon carrier gateway.
ja: あらゆる Amazon キャリアゲートウェイを編集することをユーザーに許可する。

en: Delete any AWS Cloud carrier gateway
ja: あらゆる AWS クラウドキャリアゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete any Amazon carrier gateway.
ja: あらゆる Amazon キャリアゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: View own AWS Cloud carrier gateway
ja: 自身の AWS クラウドキャリアゲートウェイを見る

en: Allow users to view own Amazon carrier gateway.
ja: 自身の Amazon キャリアゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit own AWS Cloud carrier gateway
ja: 自身の AWS クラウドキャリアゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit own Amazon carrier gateway.
ja: 自身の Amazon キャリアゲートウェイを編集することをユーザーに許可する。

en: Delete own AWS Cloud carrier gateway
ja: 自身の AWS クラウドキャリアゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete own Amazon carrier gateway.
ja: 自身の Amazon キャリアゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: Add AWS Cloud transit gateway
ja: AWS クラウドトランジットゲートウェイを追加する

en: Allow users to add Amazon transit gateway.
ja: Amazon トランジットゲートウェイを追加することをユーザーに許可する。

en: List AWS Cloud transit gateway
ja: AWS クラウドトランジットゲートウェイをリストアップする

en: Allow users to list Amazon transit gateway.
ja: Amazon トランジットゲートウェイをリストアップすることをユーザーに許可する。

en: View any AWS Cloud transit gateway
ja: あらゆる AWS クラウドトランジットゲートウェイを見る

en: Allow users to view any Amazon transit gateway.
ja: あらゆる Amazon トランジットゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit any AWS Cloud transit gateway
ja: あらゆる AWS クラウドトランジットゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit any Amazon transit gateway.
ja: あらゆる Amazon トランジットゲートウェイを編集することをユーザーに許可する。

en: Delete any AWS Cloud transit gateway
ja: あらゆる AWS クラウドトランジットゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete any Amazon transit gateway.
ja: あらゆる Amazon トランジットゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: View own AWS Cloud transit gateway
ja: 自身の AWS クラウドトランジットゲートウェイを見る

en: Allow users to view own Amazon transit gateway.
ja: 自身の Amazon トランジットゲートウェイを見ることをユーザーに許可する。

en: Edit own AWS Cloud transit gateway
ja: 自身の AWS クラウドトランジットゲートウェイを編集する

en: Allow users to edit own Amazon transit gateway.
ja: 自身の Amazon トランジットゲートウェイを編集することをユーザーに許可する。

en: Delete own AWS Cloud transit gateway
ja: 自身の AWS クラウドトランジットゲートウェイを削除する

en: Allow users to delete own Amazon transit gateway.
ja: 自身の Amazon トランジットゲートウェイを削除することをユーザーに許可する。

en: Attach AWS Cloud Internet Gateway
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイを取り付ける

en: Detach AWS Internet Gateway
ja: AWS インターネットゲートウェイを切り離す

en: Detach AWS Cloud Internet Gateway(s)
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイを切り離す

en: Detach the selected Internet Gateway(s) configuration
ja: 選択されたインターネットゲートウェイのコンフィグレーションを切り離す

en: internet gateway bulk form
ja: インターネットゲートウェイバルクフォーム

en: carrier gateway bulk form
ja: キャリアゲートウェイバルクフォーム

en: transit gateway bulk form
ja: トランジットゲートウェイバルクフォーム

en: The ID of the CarrierGateway entity.
ja: キャリアゲートウェイエンティティの ID

en: The UUID of the CarrierGateway entity.
ja: キャリアゲートウェイエンティティの UUID

en: The name of the CarrierGateway entity.
ja: キャリアゲートウェイエンティティの名前

en: Description of Carrier Gateway.
ja: キャリアゲートウェイの説明

en: Carrier Gateway ID
ja: キャリアゲートウェイ ID

en: The Carrier Gateway ID.
ja: その キャリアゲートウェイ ID

en: The current state of the Carrier Gateway.
ja: キャリアゲートウェイの現在の状態

en: The AWS account ID of the Carrier Gateway owner, without dashes.
ja: ダッシュを含まないキャリアゲートウェイの AWS アカウント ID

en: Date/time the Amazon Carrier Gateway was created.
ja: Amazon キャリアゲートウェイが作成された日付と時間

en: The user ID of the Carrier Gateway entity author.
ja: キャリアゲートウェイエンティティの作者のユーザー ID

en: Carrier Gateway
ja: キャリアゲートウェイ

en: AWS Cloud Carrier Gateway
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイ

en: The AWC Cloud Carrier Gateway entity ID.
ja: AWC クラウドキャリアゲートウェイのエンティティ ID

en: Carrier Gateway operations bulk form
ja: キャリアゲートウェイのオペレーションバルクフォーム

en: The ID of the InternetGateway entity.
ja: インターネットゲートウェイエンティティの ID

en: The UUID of the InternetGateway entity.
ja: インターネットゲートウェイエンティティの UUID

en: The name of the InternetGateway entity.
ja: インターネットゲートウェイエンティティの名前

en: Description of Internet Gateway.
ja: インターネットゲートウェイの説明

en: Internet Gateway ID
ja: インターネットゲートウェイ ID

en: The Internet Gateway ID.
ja: そのインターネットゲートウェイ ID

en: The current state of the Internet Gateway.
ja: インターネットゲートウェイの現在の状態

en: The AWS account ID of the Internet Gateway owner, without dashes.
ja: ダッシュを含まないインターネットゲートウェイのオーナーの AWS アカウント ID

en: Date/time the Amazon Internet Gateway was created.
ja: Amazon インターネットゲートウェイが作成された日付と時間

en: The user ID of the Internet Gateway entity author.
ja: インターネットゲートウェイエンティティの作者のユーザー ID

en: Internet Gateway
ja: インターネットゲートウェイ

en: AWS Cloud Internet Gateway
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイ

en: The AWC Cloud Internet Gateway entity ID.
ja: AWC クラウドインターネットゲートウェイエンティティ ID

en: Internet Gateway operations bulk form
ja: インターネットゲートウェイのオペレーションバルクフォーム

en: The ID of the TransitGateway entity.
ja: トランジットゲートウェイエンティティの ID

en: The UUID of the TransitGateway entity.
ja: トランジットゲートウェイエンティティの UUID

en: The name of the TransitGateway entity.
ja: トランジットゲートウェイエンティティの名前

en: Description of Transit Gateway.
ja: トランジットゲートウェイの説明

en: Transit Gateway ID
ja: トランジットゲートウェイ ID

en: The Transit Gateway ID.
ja: トランジットゲートウェイ ID

en: The current state of the Transit Gateway.
ja: トランジットゲートウェイの現在の状態

en: The AWS account ID of the Transit Gateway owner, without dashes.
ja: ダッシュを含まないトランジットゲートウェイオーナーのAWS アカウント ID

en: Date/time the Amazon Transit Gateway was created.
ja: Amazon トランジットゲートウェイが作成された日付と時間

en: The user ID of the Transit Gateway entity author.
ja: トランジットゲートウェイエンティティの作者のユーザー ID

en: Transit Gateway
ja: トランジットゲートウェイ

en: AWS Cloud Transit Gateway
ja: AWS クラウドトランジットゲートウェイ

en: The AWC Cloud Transit Gateway entity ID.
ja: AWC クラウドトランジットゲートウェイのエンティティID

en: Transit Gateway operations bulk form
ja: トランジットゲートウェイのオペレーションバルクフォーム

en: Are you sure you want to attach internet gateway: %name?
ja: 本当にインターネットゲートウェイ: %name を取り付けますか?

en: No VPCs available. Internet Gateway cannot be attached.
ja: 利用可能な VPC がありません。インターネットゲートウェイを取り付けることができません。

en: The Internet Gateway %internet_gateway is attached to VPC %vpc.
ja: インターネットゲートウェイ %internet_gateway は VPC %vpc に取り付けられました。

en: Are you sure you want to detach the internet gateway: %name?
ja: 本当にインターネットゲートウェイ: %name を取り付けますか？

en: Internet Gateway is already detached
ja: インターネットゲートウェイはすでに切り離されています

en: The Internet Gateway %internet_gateway detached from VPC %vpc
ja: インターネットゲートウェイ %internet_gateway は VPC %vpc から切り離されました

en: Unable to detach Internet Gateway.
ja: インターネットゲートウェイを切り離せませんでした。

en: Delete Carrier Gateway
ja: キャリアゲートウェイを削除する

en: Delete Internet Gateway
ja: インターネットゲートウェイを削除する

en: Delete Transit Gateway
ja: トランジットゲートウェイを削除する

en: Detach internet gateway
ja: インターネットゲートウェイを切り離す

en: No Carrier Gateway selected.
ja: キャリアゲートウェイが選択されていません。

en: No Internet Gateway selected.
ja: インターネットゲートウェイが選択されていません。

en: No Transit Gateway selected.
ja: トランジットゲートウェイが選択されていません。

en: View any K8s namespace
ja: あらゆる K8s 名前空間を見る

en: Allow users to view any K8s namespace.
ja: あらゆる K8s 名前空間を見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s namespace
ja: あらゆる K8s 名前空間を編集する

en: Allow users to edit any K8s namespace.
ja: あらゆる K8s 名前空間を編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s namespace
ja: あらゆる K8s 名前空間を削除する

en: Allow users to delete any K8s namespace.
ja: あらゆる K8s 名前空間を削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s namespace
ja: 自身の K8s 名前空間を見る

en: Allow users to view own K8s namespace.
ja: 自身の K8s 名前空間を見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s namespace
ja: 自身の K8s 名前空間を編集する

en: Allow users to edit own K8s namespace.
ja: 自身の K8s 名前空間を編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s namespace
ja: 自身の K8s 名前空間を削除する

en: Allow users to delete own K8s namespace.
ja: 自身の K8s 名前空間を削除することをユーザーに許可する

en: Add K8s resource quota
ja: K8s リソースクォータを追加する

en: Allow users to add K8s resource quota.
ja: K8s リソースクォータを追加することをユーザーに許可する

en: List K8s resource quota
ja: K8s リソースクォータをリストアップする

en: Allow users to list K8s resource quota.
ja: K8s リソースクォータをリストアップすることをユーザーに許可する

en: View any K8s resource quota
ja: あらゆる K8s リソースクォータを見る

en: Allow users to view any K8s resource quota.
ja: あらゆる K8s リソースクォータを見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s resource quota
ja: あらゆる K8s リソースクォータを編集する

en: Allow users to edit any K8s resource quota.
ja: あらゆる K8s リソースクォータを編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s resource quota
ja: あらゆる K8s リソースクォータを削除する

en: Allow users to delete any K8s resource quota.
ja: あらゆる K8s リソースクォータを削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s resource quota
ja: 自身の K8s リソースクォータを見る

en: Allow users to view own K8s resource quota.
ja: 自身の K8s リソースクォータを見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s resource quota
ja: 自身の K8s リソースクォータを編集する

en: Allow users to edit own K8s resource quota.
ja: 自身の K8s リソースクォータを編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s resource quota
ja: 自身の K8s リソースクォータを削除する

en: Allow users to delete own K8s resource quota.
ja: 自身の K8s リソースクォータを削除することをユーザーに許可する

en: Add K8s network policy
ja: K8s ネットワークポリシーを追加する

en: Allow users to add K8s network policy.
ja: K8s ネットワークポリシーを追加することをユーザーに許可する

en: List K8s network policy
ja: K8s ネットワークポリシーをリストアップする

en: Allow users to list K8s network policy.
ja: K8s ネットワークポリシーをリストアップすることをユーザーに許可する

en: Add K8s persistent volume
ja: K8s 永続ボリュームを追加する

en: Allow users to add K8s persistent volume.
ja: K8s 永続ボリュームを追加することをユーザーに許可する

en: List K8s persistent volume
ja: K8s 永続ボリュームをリストアップする

en: Allow users to list K8s persistent volume.
ja: K8s 永続ボリュームをリストアップすることをユーザーに許可する

en: Add K8s endpoint
ja: K8s エンドポイントを追加する

en: Allow users to add K8s endpoint.
ja: K8s エンドポイントを追加することをユーザーに許可する

en: List K8s endpoint
ja: K8s エンドポイントをリストアップする

en: Allow users to list K8s endpoint.
ja: K8s エンドポイントをリストアップすることをユーザーに許可する

en: View any K8s endpoint
ja: あらゆる K8s エンドポイントを見る

en: Allow users to view any K8s endpoint.
ja: あらゆる K8s エンドポイントを見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s endpoint
ja: あらゆる K8s エンドポイントを編集する

en: Allow users to edit any K8s endpoint.
ja: あらゆる K8s エンドポイントを編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s endpoint
ja: あらゆる K8s エンドポイントを削除する

en: Allow users to delete any K8s endpoint.
ja: あらゆる K8s エンドポイントを削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s endpoint
ja: 自身の K8s エンドポイントを見る

en: Allow users to view own K8s endpoint.
ja: 自身の K8s エンドポイントを見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s endpoint
ja: 自身の K8s エンドポイントを編集する

en: Allow users to edit own K8s endpoint.
ja: 自身の K8s エンドポイントを編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s endpoint
ja: 自身の K8s エンドポイントを削除する

en: Allow users to delete own K8s endpoint.
ja: 自身の K8s エンドポイントを削除することをユーザーに許可する

en: Add K8s persistent volume claim
ja: K8s 永続ボリューム要求を追加する

en: Allow users to add K8s persistent volume claim.
ja: K8s 永続ボリューム要求を追加することをユーザーに許可する

en: List K8s persistent volume claim
ja: K8s 永続ボリューム要求をリストアップする

en: Allow users to list K8s persistent volume claim.
ja: K8s 永続ボリューム要求をリストアップすることをユーザーに許可する

en: View any K8s persistent volume claim
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を見る

en: Allow users to view any K8s persistent volume claim.
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s persistent volume claim
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を編集する

en: Allow users to edit any K8s persistent volume claim.
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s persistent volume claim
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を削除する

en: Allow users to delete any K8s persistent volume claim.
ja: あらゆる K8s 永続ボリューム要求を削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s persistent volume claim
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を見る

en: Allow users to view own K8s persistent volume claim.
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s persistent volume claim
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を編集する

en: Allow users to edit own K8s persistent volume claim.
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s persistent volume claim
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を削除する

en: Allow users to delete own K8s persistent volume claim.
ja: 自身の K8s 永続ボリューム要求を削除することをユーザーに許可する

en: The user ID of author of the Cloud Store.
ja: クラウドストアの作者のユーザー ID

en: The name of the cloud store.
ja: クラウドストアの名前

en: Cloud Store
ja: クラウドストア

en: Cloud Stores
ja: クラウドストア

en: cloud store
ja: クラウドストア

en: Cloud Store ID
ja: クラウドストア ID

en: Cloud Launch Template
ja: クラウド起動テンプレート

en: There is no Launch Template yet.
ja: 起動テンプレートはまだ存在しません。

en: Listing page showing all cloud store.
ja: 全てのクラウドストアを表示している一覧ページ

en: Cost type
ja: コストタイプ

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Carrier Gateway entities.
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: AWS Cloud Carrier Gateways
ja: AWS クラウドキャリアゲートウェイ

en: All AWS Cloud Carrier Gateways
ja: 全ての AWS クラウドキャリアゲートウェイ

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Internet Gateway entities.
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイエンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: AWS Cloud Internet Gateways
ja: AWS クラウドインターネットゲートウェイ

en: All AWS Cloud Internet Gateways
ja: 全ての AWS クラウドインターネットゲートウェイ

en: Replaces the ListBuilder for AWS Cloud Transit Gateway entities.
ja: AWS クラウド Transit Gateway エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: Amazon Account ID
ja: Amazon のアカウント ID

en: AWS Cloud Transit Gateways
ja: AWS クラウド Transit Gateways

en: All AWS Cloud Transit Gateways
ja: 全ての AWS クラウド Transit Gateways

en: Approve launch AWS Cloud instance
ja: 起動 AWS クラウドインスタンスを承認する

en: List launch template requests
ja: 起動テンプレートのリクエストをリストアップする

en: Allow users to list launch template requests to approval.
ja: 承認するために起動テンプレート要求をリストアップすることをユーザーに許可する。

en: Approve launch template
ja: 起動テンプレートを承認する

en: Review launch template
ja: 起動テンプレートをレビューする

en: AWS Launch Template
ja: AWS 起動テンプレート

en: Tokens related to individual AWS launch template.
ja: 個人の AWS 起動テンプレートに関連したトークン

en: List of launch template Name
ja: 起動テンプレートの名前のリスト

en: The name of the launch template entity.
ja: 起動テンプレートエンティティの名前

en: An absolute link to launch template.
ja: テンプレートを起動するための絶対的なリンク

en: Launch Template Edit Link
ja: 起動テンプレートの編集リンク

en: An absolute link to edit the launch template.
ja: 起動テンプレートを編集するための絶対的なリンク

en: Tokens related to individual AWS Cloud Instance email.
ja: 個人の AWS クラウドインスタンスEメールに関連したトークン

en: List of Elastic IPs
ja: エラスティック IP のリスト

en: List of Elastic IPs to display to a user.
ja: ユーザーに表示するための エラスティック IP のリスト

en: AWS Launch Template Email
ja: AWS 起動テンプレートEメール

en: Tokens related to individual AWS launch template email.
ja: 個人の AWS 起動テンプレートEメールに関連したトークン

en: List of launch templates
ja: 起動テンプレートのリスト

en: List of launch templates to display to a user.
ja: ユーザーに表示するための起動テンプレートのリスト

en: AWS Launch Template Request Email
ja: AWS 起動テンプレートリクエスト Eメール

en: Tokens related to individual AWS launch template request email.
ja: 個人の AWS 起動テンプレートリクエスト Eメールに関連したトークン

en: List of request launch templates
ja: リクエスト起動テンプレートの一覧

en: List of request launch templates to display to a user.
ja: ユーザーを表示するためのリクエスト起動テンプレートのリスト

en: Unable to validate Switch Role.
ja: Role の切り替えの有効化ができなくさせる。

en: Please fix Switch Role Account ID.
ja: Role の切り替えのアカウント ID を修正してください。

en: Please fix Access Key ID.
ja: アクセスキー ID を修正する。

en: Key Pair ID
ja: 鍵ペアの ID

en: The ID of a key pair.
ja: 鍵ペアの ID

en: List AWS Cloud VPC
ja: AWS クラウド VPC をリストアップする

en: View any AWS Cloud VPC
ja: あらゆる AWS クラウド VPCを見る

en: Edit any AWS Cloud VPC
ja: あらゆる AWS クラウド VPCを編集する

en: Delete any AWS Cloud VPC
ja: あらゆる AWS クラウド VPCを削除する

en: View own AWS Cloud VPC
ja: 自身の AWS クラウド VPCを見る

en: Edit own AWS Cloud VPC
ja: 自身の AWS クラウド VPCを編集する

en: Delete own AWS Cloud VPC
ja: 自身の AWS クラウド VPCを削除する

en: Add AWS Cloud VPC peering connection
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続を追加する

en: List AWS Cloud VPC peering connection
ja: AWS クラウド VPC ピアリング接続をリストアップする

en: View any AWS Cloud VPC peering connection
ja: あらゆる AWS クラウド VPC ピアリング接続を見る

en: Edit any AWS Cloud VPC peering connection
ja: あらゆる AWS クラウド VPC ピアリング接続を編集する

en: Delete any AWS Cloud VPC peering connection
ja: あらゆる AWS クラウド VPC ピアリング接続を削除する

en: View own AWS Cloud VPC peering connection
ja: 自身の AWS クラウド VPC ピアリング接続を見る

en: Edit own AWS Cloud VPC peering connection
ja: 自身の AWS クラウド VPC ピアリング接続を編集する

en: Delete own AWS Cloud VPC peering connection
ja: 自身の AWS クラウド VPC ピアリング接続を削除する

en: Launch template
ja: 起動テンプレート

en: Launch template information
ja: 起動テンプレートの情報

en: View any K8s network policy
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを見る

en: Allow users to view any K8s network policy.
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s network policy
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを編集する

en: Allow users to edit any K8s network policy.
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s network policy
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを削除する

en: Allow users to delete any K8s network policy.
ja: あらゆる K8s ネットワークポリシーを削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s network policy
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを見る

en: Allow users to view own K8s network policy.
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s network policy
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを編集する

en: Allow users to edit own K8s network policy.
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s network policy
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを削除する

en: Allow users to delete own K8s network policy.
ja: 自身の K8s ネットワークポリシーを削除することをユーザーに許可する

en: View own K8s persistent volume
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを見る

en: Allow users to view own K8s persistent volume.
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを見ることをユーザーに許可する

en: Edit own K8s persistent volume
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを編集する

en: Allow users to edit own K8s persistent volume.
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを編集することをユーザーに許可する

en: Delete own K8s persistent volume
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを削除する

en: Allow users to delete own K8s persistent volume.
ja: 自身の K8s 永続ボリュームを削除することをユーザーに許可する

en: View any K8s persistent volume
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを見る

en: Allow users to view any K8s persistent volume.
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを見ることをユーザーに許可する

en: Edit any K8s persistent volume
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを編集する

en: Allow users to edit any K8s persistent volume.
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを編集することをユーザーに許可する

en: Delete any K8s persistent volume
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを削除する

en: Allow users to delete any K8s persistent volume.
ja: あらゆる K8s 永続ボリュームを削除することをユーザーに許可する

en: Launch Template Name
ja: 起動テンプレートの名前

en: The name of launch template.
ja: 起動テンプレートの名前

en: Are you sure you want to approve launch template from %name?
ja: 本当に %name からの起動テンプレートを承認しますか?

en: The entity ID is empty.
ja: エンティティ ID が空欄です。

en: No entity type ID.
ja: エンティティタイプ ID がありません。

en: Listing page showing all cloud store type.
ja: 全てのクラウドストアタイプを表示している一覧ページ

en: The template workflow status here.
ja: テンプレートのワークフローステータスはこちら。

en: K8s cost store
ja: K8s コストストア

en: K8s namespace resource store
ja: K8s 名前空間リソースストア

en: K8s node resource store
ja: K8s ノードリソースストア

en: K8s pod resource store
ja: K8s pod リソースストア

en: The EC2 cost type.
ja: EC2 のコストタイプ

en: The resources information.
ja: リソースの情報

en: Cloud service provider ID
ja: クラウドサービスプロバイダ ID

en: Cloud service provider ID.
ja: クラウドサービスプロバイダ ID。

en: The amount of usage cost per namespace.
ja: 名前空間あたりの使用コストの額

en: K8s Cloud Store
ja: K8s クラウドストア

en: Cloud context
ja: クラウドコンテキスト

en: K8s resource store
ja: K8s リソースストア

en: Replaces the ListBuilder for K8s Schedule entities.
ja: K8s Schedule エンティティ用のリストビルダーを置き換える

en: All K8s Schedules
ja: 全ての K8s Schedules

en: API Endpoint Port
ja: API エンドポイントポート

en: Compute Version
ja: コンピュートバージョン

en: Image Version
ja: イメージバージョン

en: Network Version
ja: ネットワークバージョン

en: Volume Version
ja: ボリュームバージョン

en: Installed/Updated the entity type(s): @entity_type_ids
ja: インストールされた/アップデートされたエンティティタイプ: @entity_type_ids

en: Add and manage cloud service providers.
ja: クラウドサービスプロバイダを追加、管理する

en: Add and manage cloud service provider types.
ja: クラウドサービずプロバイダタイプを追加、管理する

en: Allow users to view cloud service admin list.
ja: ユーザーにクラウドサービスの管理者リストを見ることを許可する

en: Add new cloud service providers
ja: 新しいクラウドサービスプロバイダを追加する

en: Allow users to add cloud service providers.
ja: ユーザーにクラウドサービスプロバイダを追加することを許可する

en: Allow users to delete cloud service providers.
ja: ユーザーがクラウドサービスプロバイダを削除するのを許可する

en: Allow users to delete own cloud service providers.
ja: ユーザーに自身のクラウドサービスプロバイダを削除することを許可する

en: Allow users to edit cloud service providers.
ja: ユーザーにクラウドサービスプロバイダを編集することを許可する

en: Allow users to edit own cloud service providers.
ja: ユーザーに自身のクラウドサービスプロバイダを編集することを許可する

en: Allow users to view published cloud service providers.
ja: ユーザーに公開されたクラウドサービスプロバイダを見ることを許可する

en: Allow users to view own published cloud service providers.
ja: ユーザーに自身の公開されたクラウドサービスプロバイダを見ることを許可する

en: Allow users to view unpublished cloud service providers.
ja: ユーザーに非公開のクラウドサービスプロバイダを見ることを許可する

en: Allow users to view own unpublished cloud service providers.
ja: ユーザーに自身の非公開のクラウドサービスプロバイダを見ることを許可する

en: Allow users to view all cloud service provider revisions.
ja: ユーザーに全てのクラウドサービスプロバイダのリビジョンを見ることを許可する

en: List cloud launch template
ja: クラウド起動テンプレートをリストアップする

en: Allow access to list cloud launch templates.
ja: クラウド起動テンプレートをリストアップするためのアクセスを許可する

en: Add new cloud launch templates
ja: 新しいクラウド起動テンプレートを追加する

en: Allow users to add cloud launch templates.
ja: ユーザーにクラウド起動テンプレートを追加することを許可する

en: Administer cloud launch templates
ja: クラウド起動テンプレートを管理する

en: Allow to access the administration form to configure cloud launch templates.
ja: クラウド起動テンプレートを設定するためのアドミニストレーションフォームへのアクセスを許可する

en: Delete any cloud launch templates
ja: 全てのクラウド起動テンプレートを削除する

en: Allow users to delete any cloud launch templates.
ja: ユーザーにあらゆるクラウド起動テンプレートを削除することを許可する

en: Delete own cloud launch templates
ja: 自身のクラウド起動テンプレートを削除する

en: Allow users to delete own cloud launch templates.
ja: ユーザーに自身のクラウド起動テンプレートを削除することを許可する

en: Edit any cloud launch templates
ja: あらゆるクラウド起動テンプレートを編集する

en: Allow users to edit any cloud launch templates.
ja: ユーザーに全てのクラウド起動テンプレートを編集することを許可する

en: Edit own cloud launch templates
ja: 自身のクラウド起動テンプレートを編集する

en: Allow users to edit own cloud launch templates.
ja: ユーザーに自身のクラウド起動テンプレートを編集することを許可する

en: View any published cloud launch templates
ja: 全ての公開されたクラウド起動テンプレート見る

en: Allow users to view any published cloud launch templates.
ja: ユーザーに全ての公開されたクラウド起動テンプレートを見ることを許可する

en: View own published cloud launch templates
ja: 自身の公開されたクラウド起動テンプレートを見る

en: Allow users to view own published cloud launch templates.
ja: ユーザーに自身の公開されたクラウド起動テンプレートを見ることを許可する

en: View any unpublished cloud launch templates
ja: 全てのクラウド起動テンプレートを見る

en: Allow users to view any unpublished cloud launch templates.
ja: ユーザーにあらゆる非公開のクラウド起動テンプレートを見ることを許可する

en: View own unpublished cloud launch templates
ja: 自身の非公開のクラウド起動テンプレートを見る

en: Allow users to view own unpublished cloud launch templates.
ja: ユーザーに自身の非公開のクラウド起動テンプレートを見ることを許可する

en: Access cloud launch template revisions
ja: クラウド起動テンプレートリビジョンにアクセスする

en: Allow to access cloud launch template revisions.
ja: クラウド起動テンプレートリビジョンにアクセスすることを許可する

en: Revert all cloud launch template revisions
ja: 全てのクラウド起動テンプレートリビジョンを元に戻す

en: Launch cloud launch template
ja: クラウド起動テンプレートを起動する

en: Allow user to launch cloud launch templates.
ja: ユーザーにクラウド起動テンプレートを起動することを許可する

en: Add new cloud projects
ja: 新しいクラウドプロジェクトを追加する

en: Allow users to add cloud projects.
ja: ユーザーにクラウドプロジェクトを追加することを許可する

en: Allow users to delete any cloud projects.
ja: ユーザーにあらゆるクラウドプロジェクトを削除することを許可する

en: Allow users to delete own cloud projects.
ja: ユーザーに自身のクラウドプロジェクトを削除することを許可する

en: Allow users to edit any cloud projects.
ja: ユーザーにあらゆるクラウドプロジェクトを編集することを許可する

en: Allow users to edit own cloud projects.
ja: ユーザーに自身のクラウドプロジェクトを編集することを許可する

en: Allow users to view any published cloud projects.
ja: ユーザーにあらゆる公開されたクラウドプロジェクトを見ることを許可する

en: Allow users to view own published cloud projects.
ja: ユーザーに自身の公開されたクラウドプロジェクトを見ることを許可する

en: Allow users to view any unpublished cloud projects.
ja: ユーザーにあらゆる非公開のクラウドプロジェクトを見ることを許可する

en: Allow users to view own unpublished cloud projects.
ja: ユーザーに自身の非公開のクラウドプロジェクトを見ることを許可する

en: Allow to access cloud project revisions.
ja: クラウドプロジェクトリビジョンへのアクセスを許可する

en: Add new cloud stores
ja: 新しいクラウドストアを追加する

en: Allow users to add cloud stores.
ja: ユーザーにクラウドストアを追加することを許可する

en: Allow users to delete any cloud stores.
ja: ユーザーにあらゆるクラウドストアを削除することを許可する

en: Allow users to delete own cloud stores.
ja: ユーザーに自身のクラウドストアを削除することを許可する

en: Allow users to edit any cloud stores.
ja: ユーザーに全てのクラウドストアを編集することを許可する

en: Allow users to edit own cloud stores.
ja: ユーザーに自身のクラウドストアを編集することを許可する

en: Allow users to view any published cloud stores.
ja: 全ての公開されたクラウドストアを見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to view own published cloud stores.
ja: 自身の公開されたクラウドストアを見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to view any unpublished cloud stores.
ja: あらゆる非公開のクラウドストアを見ることをユーザーに許可する

en: Allow users to view own unpublished cloud stores.
ja: 自身の非公開のクラウドストアを見ることをユーザーに許可する

en: Allow access to cloud store revisions.
ja: クラウドストアのリビジョンへのアクセスを許可する

en: Launch approved cloud launch template
ja: 承認されたクラウド起動テンプレートを起動する

en: Allow user to launch approved cloud launch templates.
ja: 承認されたクラウド起動テンプレートを起動することをユーザーに許可する

en: Allow users to approve cloud launch templates to launch AWS Cloud instance(s).
ja: AWS クラウドインスタンスを起動するためにクラウド起動テンプレートを承認することをユーザーに許可する。

en: Approve launch K8s resources
ja: K8s リソースの起動を承認する

en: Allow users to approve cloud launch templates to create K8s resource(s).
ja: K8s リソースを作成するためにクラウド起動テンプレートを承認することをユーザーに許可する。

en: Failed to delete AWS launch template.
ja: AWS 起動テンプレートを削除できませんでした。

en: K8s Launch Template
ja: K8s 起動テンプレート

en: Tokens related to individual K8s launch template.
ja: 個々の K8s 起動テンプレートに関連したトークン

en: K8s Launch Template Email
ja: K8s 起動テンプレートEメール

en: Tokens related to individual K8s launch template email.
ja: 個々の K8s 起動テンプレートEメールに関連したトークン

en: K8s Launch Template Request Email
ja: K8s 起動テンプレートのリクエストEメール

en: Tokens related to individual K8s launch template request email.
ja: 個々の K8s 起動テンプレートのリクエストEメールに関連したトークン

en: The user ID of author of the cloud launch template.
ja: クラウド起動テンプレートの作者のユーザー ID

en: [Unused column] Cloud Service Provider ID
ja: [Unused column] クラウドサービスプロバイダ ID

en: [Unused column]  A unique ID for the cloud service provider.
ja: [Unused column] クラウドサービスプロバイダ用のユニークな ID
