Commerce ML Starter (8.x-1.39) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Value
it: Valore

en: Description
it: Descrizione

en: Categories
it: Categorie

en: all
it: tutto

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: Catalog
it: Catalogo

en: Teaser
it: Anteprima

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Filter
it: Filtra

en: Desc
it: Disc

en: Stock
it: Scorta

en: Sort by
it: Ordina per

en: Parameters
it: Parametri

en: options
it: opzioni

en: Product
it: Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Attached files
it: File allegati

en: Offset
it: Scostamento

en: No name
it: Nessun nome

en: Embed
it: Integra

en: Parameter
it: Parametro

en: Is one of
it: È uno di

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Master
it: Principale

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Taxonomy term ID
it: ID termine di tassonomia
