Commerce Core (3.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (582 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Forgot password?
ja: パスワードお忘れですか？

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Container
ja: コンテナー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: hidden
ja: 非表示

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Updated
ja: 更新

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Total
ja: 合計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Never
ja: なし

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: User role
ja: 役割

en: Conditions
ja: 条件

en: Mode
ja: モード

en: Month
ja: 月

en: Price
ja: 価格

en: Customers
ja: 顧客

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payments
ja: 決済

en: Store
ja: ストア

en: Company
ja: 会社

en: Example
ja: 例

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Day
ja: 日

en: Events
ja: イベント

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Log in
ja: ログイン

en: Online
ja: オンライン

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Plain
ja: プレーン

en: Pattern
ja: パターン

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Germany
ja: ドイツ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Condition
ja: コンディション

en: Austria
ja: オーストリア

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Estonia
ja: エストニア

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Malta
ja: マルタ

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Spain
ja: スペイン

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: United Kingdom
ja: 英国

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: seconds
ja: 秒

en: List price
ja: 希望小売価格

en: message
ja: メッセージ

en: Countries
ja: 国

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Manual
ja: 手動

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Display name
ja: 表示名

en: Today
ja: 今日

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Are you sure you want to delete %label?
ja: %label を本当に削除しますか？

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Unit
ja: 単位

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Contact information
ja: 連絡先

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Cart
ja: カート

en: Coupons
ja: クーポン

en: Discount
ja: 割引

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: Standard
ja: 標準

en: Interval
ja: 間隔

en: Orders
ja: 注文

en: Not published
ja: 非掲載

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Live
ja: ライブ

en: Review
ja: 確認する

en: Complete
ja: 完了

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Apply
ja: 適用

en: log
ja: ログ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Order ID
ja: 注文ID

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Services
ja: サービス

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Usage
ja: 使用方法

en: Compatibility
ja: 互換性

en: product
ja: 商品

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Add address
ja: 住所を追加

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: Account information
ja: アカウント情報

en: Data
ja: データ

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Go back
ja: 戻る

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Zone
ja: ゾーン

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Behavior
ja: 動作

en: Set as default
ja: デフォルトに設定

en: Customer ID
ja: 顧客ID

en: Regions
ja: リージョン

en: Translate
ja: 翻訳

en: Step
ja: ステップ

en: Average order
ja: 注文平均

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Currencies
ja: 通貨

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Total paid
ja: 支払総額

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: This week
ja: 今週

en: This month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Dates
ja: 日付

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Generate
ja: 生成する

en: Variations
ja: バリエーション

en: Product variations
ja: 商品のバリエーション

en: Add variation
ja: バリエーションを追加

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Tax
ja: 税

en: Void
ja: 無効

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: CVV
ja: CVV番号

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card number
ja: カード番号

en: Payment gateways
ja: 決済ゲートウェイ

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Adjustments
ja: アジャストメント

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Customer information
ja: 顧客情報

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Order settings
ja: 注文の設定

en: Select an address
ja: 住所を選択

en: products
ja: 商品

en: Admin
ja: 管理者

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: No products available.
ja: 商品がありません。

en: Symbol
ja: 通貨記号

en: Notify user of new account
ja: 新規アカウントをユーザーへ通知する

en: Form mode
ja: フォームモード

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Order total
ja: 注文合計

en: Registration successful. You are now logged in.
ja: 正常に登録されました。 あなたは現在、ログインしています。

en: Add to cart form
ja: "カートへ入れる" フォーム

en: The product title.
ja: 商品のタイトル。

en: Total price
ja: 合計価格

en: Numeric
ja: 数値

en: Payment information
ja: お支払い情報

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Billing
ja: 請求

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: Reorder
ja: 並び替え

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Remote ID
ja: リモートID

en: Authorized
ja: 承認済み

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Apply coupon
ja: クーポン適用

en: Offer
ja: オファー

en: No orders available.
ja: 注文がありません。

en: Customer email
ja: 顧客のメールアドレス

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: Entities
ja: エンティティ

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: Customer Information
ja: 顧客情報

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Order type
ja: 注文タイプ

en: Pane
ja: ペイン

en: Confirm email
ja: 確認メール

en: Reusable
ja: 再利用可能

en: Your shopping cart is empty.
ja: ショッピングカートは空です。

en: Your shopping cart has been updated.
ja: ショッピングカートが更新されました。

en: Access checkout
ja: 購入手続きへのアクセス

en: Complete a purchase through the checkout form.
ja: 購入手続きフォームを通じて購入を完了します。

en: Unit price
ja: 単価

en: Order number
ja: 注文番号

en: The order number displayed to the customer.
ja: 顧客へ表示する注文番号。

en: Administer product types
ja: 商品タイプを管理

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Add payment
ja: 支払いを追加

en: Order balance
ja: 注文残高

en: Numeric code
ja: 数字コード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Default quantity
ja: デフォルトの数量

en: Delete order
ja: 注文を削除

en: Asc
ja: 昇順

en: Quantity text field
ja: 数量テキストフィールド

en: Tax type
ja: 税タイプ

en: Panes
ja: ペイン

en: Tax rates
ja: 税率

en: Tax types
ja: 税タイプ

en: Master
ja: マスター

en: @group (historical data)
ja: @group （履歴データ）

en: Create your account
ja: アカウントの作成

en: Add coupon
ja: クーポンを追加

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
ja: 決済サーバーにリダイレクトされるまでお待ちください。10秒たっても画面が切り替わらない場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Generate password
ja: パスワードを生成

en: Invalid type specified.
ja: 不正なタイプが指定されています。

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Product attribute
ja: 商品属性

en: Email field is required.
ja: メールアドレスフィールドは入力必須です。

en: Format: @format
ja: フォーマット: @format

en: No stores available.
ja: ストアがありません。

en: Stores
ja: ストア

en: variations
ja: バリエーション

en: Administer order types
ja: 注文タイプを管理

en: Reduce
ja: 減らす

en: @entity types
ja: @entityタイプ

en: - No value -
ja: - 値なし -

en: Territory
ja: 地域

en: Overridden title
ja: 上書きされたタイトル

en: Product variation types
ja: 商品バリエーションタイプ

en: Edit %label
ja: %label を編集

en: Order items
ja: 注文商品

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Remove button
ja: 削除ボタン

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Variation type
ja: バリエーションタイプ

en: A date in a custom format. See <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> for details.
ja: カスタムフォーマットの日付。 詳細は <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> を見てください。

en: All conditions must pass
ja: すべての条件を満たす必要がある

en: Only one condition must pass
ja: 1つの条件のみを満たす必要がある

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Link to @entity_type_label
ja: @entity_type_labelへのリンク

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの表示リンクを提供します。

en: @label (@name:delta)
ja: @label (@name:デルタ)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja: ご使用の IP アドレスからのログイン試行失敗回数が多すぎます。この IP アドレスは一時的にブロックされます。後でもう一度試すか、<a href=":url">新しいパスワードを要求</a>してください。

en: Delete %label
ja: %label を削除

en: Entity select widget settings
ja: エンティティ選択ウィジェットの設定

en: Autocomplete threshold
ja: 自動補完のしきい値

en: Autocomplete size
ja: 自動補完のサイズ

en: Autocomplete placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダー

en: Hide if there's only one bundle.
ja: バンドルがひとつだけなら非表示。

en: Shopping cart settings
ja: ショッピングカートの設定

en: Shopping cart form view
ja: ショッピングカートフォームビュー

en: Adds a text field for editing the quantity.
ja: 数量を変更するテキストフィールドを追加します。

en: Create a new order
ja: 新しい注文を作成

en: Order types
ja: 注文タイプ

en: The price of a single unit.
ja: 1単位の価格。

en: Billing profile
ja: 請求先プロフィール

en: The order state.
ja: 注文の状態。

en: The total price of the order.
ja: 注文の合計金額。

en: The time when the order was created.
ja: 注文の作成日時。

en: The time when the order was last edited.
ja: 注文の最終更新日時。

en: Existing customer
ja: 既存の顧客

en: New customer
ja: 新しい顧客

en: Defines the Currency entity.
ja: 通貨エンティティを定義します。

en: Manage your currencies.
ja: 通貨を管理します。

en: Default price formatter settings
ja: デフォルトの価格フォーマッター設定

en: The number of digits after the decimal sign.
ja: 小数点以下の桁数。

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
ja: 通貨コードは3文字の大文字アルファベットで構成してください。

en: The currency code is already in use.
ja: 通貨コードはすでに使用されています。

en: The numeric code must consist of three digits.
ja: 数字コードは3桁の数字で構成してください。

en: The numeric code is already in use.
ja: 数字コードはすでに使用されています。

en: Saved the %label currency.
ja: 通貨「%label」を保存しました。

en: All currencies have already been imported.
ja: すべての通貨をインポートしました。

en: Product variation type
ja: 商品バリエーションタイプ

en: Whether to display a quantity input field on the add to cart form.
ja: カートに入れるフォームに数量入力フィールドを表示するかどうか。

en: The product author.
ja: 商品の投稿者。

en: The product URL alias.
ja: 商品のURLエイリアス。

en: The time when the product was created.
ja: 商品の作成日時。

en: The time when the product was last edited.
ja: 商品の最終更新日時。

en: The unique, machine-readable identifier for a variation.
ja: バリエーションのユニークなシステム内部ID

en: Product variation
ja: 商品バリエーション

en: Publish selected product
ja: 選択した商品を掲載

en: Unpublish selected product
ja: 選択した商品を非掲載

en: Store types
ja: ストアタイプ

en: Administer store types
ja: ストアタイプの管理

en: Store type
ja: ストアタイプ

en: The store type.
ja: ストアの種別。

en: The store owner.
ja: ストアのオーナー。

en: The store name.
ja: ストアーの名前。

en: The store address.
ja: ストアーの所在地。

en: Saved the %label store.
ja: %labelストアーを保存しました。

en: Saved the %label store type.
ja: %labelストアータイプを保存しました。

en: Saved the %label tax type.
ja: 税タイプ「%label」を保存しました。

en: Size of the input field in characters.
ja: 入力フィールドのサイズ（文字数）。

en: Text that will be shown inside the autocomplete field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値を入力するまで自動補完フィールドに表示される文字列。このヒントは、値のサンプルや入力形式の簡単な説明によく用いられます。

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
ja: 自動補完のしきい値: @threshold 個のエンティティ

en: Autocomplete size: @size characters
ja: 自動補完のサイズ: @size 文字

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダー: @placeholder

en: No autocomplete placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダーなし

en: Publish product
ja: 商品を掲載

en: Unpublish product
ja: 商品を非掲載

en: Order information
ja: 注文情報

en: Admin permission
ja: 管理者権限

en: Reassign order
ja: 注文の再割り当て

en: The IP address of the order.
ja: 注文時のIPアドレス。

en: Placed
ja: 成立

en: Search by username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレスで検索

en: Place the order on a different date
ja: 別の日に注文する

en: anonymous user with the email %email
ja: 匿名ユーザー（メールアドレス: %email）

en: The order is currently assigned to @customer.
ja: 注文は現在 @customer に割り当てられています。

en: Hide if there's only one store.
ja: ストアがひとつの場合は非表示。

en: Carts
ja: カート

en: Shopping cart block view
ja: ショッピングカートブロックビュー

en: Display cart contents in dropdown
ja: カートの中身をドロップダウン形式で表示

en: Display cart contents in a dropdown
ja: カートの中身をドロップダウン形式で表示

en: Imported the selected currencies.
ja: 選択した通貨をインポートしました。

en: Generate variation titles based on attribute values
ja: 属性値をもとにバリエーションタイトルを生成

en: The default currency of the store.
ja: ストアーのデフォルトの国。

en: Cart form
ja: カートフォーム

en: Delete product
ja: 商品を削除

en: Delete store
ja: ストアを削除

en: Checkout flow
ja: 購入手続きのフロー

en: Checkout step
ja: 購入手続きのステップ

en: Add checkout flow
ja: 購入手続きのフローを追加

en: Checkout flows
ja: 購入手続きのフロー

en: Administer checkout flows
ja: 購入手続きのフローの管理

en: Require double entry of email
ja: メールアドレスを2回入力させる

en: Allow guest checkout
ja: 未ログイン状態での購入を許可

en: Pay and complete purchase
ja: 支払いをして購入を完了する

en: No pane is displayed.
ja: 表示されるペインはありません。

en: No pane is disabled.
ja: 無効なペインはありません。

en: Continue to review
ja: 確認ページへ進む

en: Require double entry of email: Yes
ja: メールアドレスを2回入力させる: はい

en: Require double entry of email: No
ja: メールアドレスを2回入力させる: いいえ

en: The specified emails do not match.
ja: 入力されたメールアドレスが一致しません。

en: Guest checkout: Allowed
ja: 未ログイン状態での購入: 許可

en: Guest checkout: Not allowed
ja: 未ログイン状態での購入: 不許可

en: Returning Customer
ja: 登録済みのお客様

en: Guest Checkout
ja: ゲスト購入

en: Proceed to checkout. You can optionally create an account at the end.
ja: 購入手続きへお進みください。ご希望であれば最後にアカウントを作成することができます。

en: Continue as Guest
ja: ゲストとして続行

en: Manage your product attributes.
ja: 商品属性を管理します。

en: The attribute value name.
ja: 属性値の名前。

en: The weight of this attribute value in relation to others.
ja: この属性値の相対的なウェイト。

en: The time when the attribute value was created.
ja: 属性値の作成日時。

en: The time when the attribute value was last edited.
ja: 属性値の最終更新日時。

en: Product attribute value
ja: 商品属性値

en: Deleting a product attribute will delete all of its values. This action cannot be undone.
ja: 商品属性を削除すると、その値もすべて削除されます。この操作は元に戻すことができません。

en: @config was successfully deleted
ja: @configを削除しました

en: + Enter a new address
ja: + 新しい住所を入力

en: order items
ja: 注文商品

en: Payment gateway
ja: 決済ゲートウェイ

en: The payment gateway.
ja: 決済ゲートウェイ

en: Order activity
ja: 注文の動き

en: Coupons which have been applied to order.
ja: 注文に適用されたクーポン

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Order summary
ja: 注文の概要

en: Compatibility with other promotions
ja: 他のプロモーションとの互換性

en: Any promotion
ja: あらゆるプロモーション

en: Not with any other promotions
ja: 他のプロモーションとの併用不可

en: Usage limits
ja: 使用制限

en: Provide an end date
ja: 終了日を入力してください

en: Total available
ja: 利用可能な合計

en: Limited number of uses
ja: 使用回数制限あり

en: Current usage: @usage.
ja: 現在の使用状況:@usage。

en: Add territory
ja: 地域を追加

en: Please provide a coupon code.
ja: クーポンコードを入力してください。

en: The provided coupon code is invalid.
ja: 提供されたクーポンコードは無効です。

en: Czechia
ja: チェキア

en: Override the unit price
ja: 単価を上書きする

en: Add promotion
ja: プロモーションを追加

en: Save and add coupons
ja: クーポンを保存して追加する

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
ja: @entity を <a href=":url">カート</a>に追加しました。

en: Generate coupons
ja: クーポンを生成する

en: Refunded:
ja: 払い戻し:

en: Order currency
ja: 注文通貨

en: Customer role
ja: 顧客の役割

en: Current order total
ja: 現在の注文合計

en: Selected payment gateway
ja: 選択した決済ゲートウェイ

en: Order contains specific products
ja: 特定の商品を含む注文

en: Order contains product categories
ja: 注文に含まれる商品カテゴリー

en: Order contains product types
ja: 注文に含まれる商品タイプ

en: Order contains product variation types
ja: 注文に含まれる商品のバリエーションタイプ

en: Offer type
ja: オファーの種類

en: Total discounted product quantity
ja: 割引商品の合計数量

en: Provide a list price
ja: 定価を提示する

en: Save and add variations
ja: 保存してバリエーションを追加する

en: Provide a password for the new account.
ja: 新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: Set a password to save your details for next time.
ja: 次回用に情報を保存するためにパスワードを設定してください。

en: Resend receipt
ja: 領収書を再送信

en: There are no order items yet.
ja: 注文商品はまだありません。

en: Save to my address book.
ja: アドレス帳に保存

en: Save to the customer's address book.
ja: 顧客のアドレス帳に保存する。

[ctx: Commerce]
en: promotion
ja: プロモーション

en: Best selling products
ja: ベストセラー商品

en: If provided, shown on the order instead of "@translated".
ja: 指定されている場合は、"@translated"の代わりに注文に表示されます。

en: Total per customer
ja: 顧客ごとの合計

en: Your comment will only be visible to users who have access to the activity log.
ja: あなたのコメントは、アクティビティ ログにアクセスできるユーザーのみに表示されます。

en: Order contains specific :item
ja: 特定の:itemを含む注文

en: The order balance.
ja: 注文残高

en: Add billing information
ja: 請求情報を追加する

en: Are you sure you want to disable the promotion %label?
ja: プロモーション %label を無効にしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to enable the promotion %label?
ja: プロモーション %label を有効にしてもよろしいですか?

en: There are no coupons yet.
ja: クーポンはまだありません。

en: Require a coupon to apply this promotion
ja: このプロモーションを適用するにはクーポンが必要

en: Restrict to specific stores
ja: 特定のストアに限定する

en: Per customer limit
ja: 顧客あたりの制限

en: There are no promotions yet.
ja: まだプロモーションはありません。

en: There are no coupons defined for this promotion yet.
ja: このプロモーションにはまだクーポンが定義されていません。

en: Successfully disabled the promotion %label.
ja: プロモーション %label を無効にしました。

en: Successfully enabled the promotion %label.
ja: プロモーション %label を有効にしました。

en: Refunded: {{ refunded_amount__number }}
ja: 払い戻し: {{ refunded_amount__number }}

en: Are you sure you want to resend the receipt for %label?
ja: %label の領収書を再送信してもよろしいですか?

en: The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
ja: メールアドレスは公開されません。アカウントに関する連絡やオプトイン通知が必要な場合のみ使用されます。

en: Total to compare against
ja: 比較対象の合計

en: Sum of order item totals
ja: 注文商品の合計

en: Totals used may include prior price adjustments.
ja: 使用されている合計には、事前の価格調整が含まれている場合があります。

en: Refreshed @diff ago
ja: @diff 前に更新

en: Compare to prior period
ja: 前期との比較

en: New carts
ja: 新しいカート

en: Placed orders
ja: 注文済み

en: Gross sales
ja: 売上高

en: No products sold during this time.
ja: この期間中に販売された製品はありません。

en: No promotions used during this time.
ja: この期間中にプロモーションは使用されていません。

en: Most used promotions
ja: 最も利用されたプロモーション

en: @count unread
ja: 未読 @count

en: in one of the following territories:
ja: 以下のいずれかの地域に所在:

en: must be
ja: しなくてはいけない

en: must NOT be
ja: してはならない

en: Current request
ja: 現在のリクエスト

en: The unique, machine-readable identifier for a coupon. Coupon code matching is case-insensitive.
ja: クーポンのユニークなシステム内部ID。クーポンコードの照合は大文字と小文字を区別しません。
