Commerce Core (3.0.2) - en to hu translation catalogue (594 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Forgot password?
hu: Elfelejtett jelszó?

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Attribute
hu: Attribútum

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Log
hu: Napló

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Currency
hu: Pénznem

en: Default currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Version
hu: Verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Test
hu: Teszt

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Container
hu: Tároló

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Update
hu: Frissítés

en: Time
hu: Idő

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Length
hu: Hosszúság

en: Format
hu: Formátum

en: hidden
hu: rejtett

en: URL
hu: Webcím

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: Year
hu: Év

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Never
hu: Soha

en: Inbox
hu: Bejövő

en: Custom
hu: Egyéni

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Published
hu: Közzétéve

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: User role
hu: Felhasználói szerepkör

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Mode
hu: Mód

en: Success
hu: Sikeres

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Month
hu: Hónap

en: Price
hu: Ár

en: Customers
hu: Vevők

en: Customer
hu: Vevő

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Code
hu: Kód

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Payment
hu: Fizetés

en: payment
hu: fizetés

en: Payments
hu: Fizetési lehetőségek

en: Store
hu: Bolt

en: Company
hu: Cég

en: Example
hu: Példa

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Day
hu: Nap

en: Events
hu: Események

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: SKU
hu: Cikkszám

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Role
hu: Szerepkör

en: Padding
hu: Belső margó

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Expose
hu: Felfed

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Order
hu: Rendelés

en: Equals
hu: Egyenlő

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Pattern
hu: Minta

en: Expires
hu: Lejár

en: Visibility settings
hu: Láthatósági beállítások

en: Germany
hu: Németország

en: Condition
hu: Feltétel

en: Austria
hu: Ausztria

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Denmark
hu: Dánia

en: Estonia
hu: Észtország

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: Greece
hu: Görögország

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Ireland
hu: Írország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Malta
hu: Málta

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Norway
hu: Norvégia

en: Romania
hu: Románia

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Create account
hu: Felhasználó létrehozása

en: seconds
hu: másodperc

en: List price
hu: Listaár

en: message
hu: üzenet

en: Commerce
hu: Bolt

en: Countries
hu: Országok

en: API key
hu: API kulcs

en: Manual
hu: Kézi

en: Expired
hu: Lejárt

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Today
hu: Ma

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Are you sure you want to delete %label?
hu: „%label” biztosan törölhető?

en: Greater than
hu: Nagyobb jel

en: Less than
hu: Kisebb jel

en: Unit
hu: Egység

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Contact information
hu: Elérhetőségek

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Shopping cart
hu: Kosár

en: Cart
hu: Kosár

en: Coupon
hu: Kupon

en: Coupons
hu: Kuponok

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Display label
hu: Címke megjelenítése

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Shipping address
hu: Szállítási cím

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Changed
hu: Módosítva

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Refund
hu: Visszatérítés

en: Products
hu: Termékek

en: Product types
hu: Terméktípusok

en: Standard
hu: Általános

en: Interval
hu: Időköz

en: Orders
hu: Rendelések

en: Not published
hu: Rejtett

en: Percentage
hu: Százalék

en: The username %name has not been activated or is blocked.
hu: %name felhasználó zárolt, vagy még nincs aktiválva.

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Live
hu: Élő

en: Review
hu: Áttekintés

en: logs
hu: naplók

en: Complete
hu: Kész

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Timezone
hu: Időzóna

en: log
hu: napló

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Adjustment
hu: Igazítás

en: Order ID
hu: Rendelésazonosító

en: URL path settings
hu: Útvonal beállításai

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Params
hu: Paraméterek

en: Usage
hu: Használat

en: Product categories
hu: Termékkategóriák

en: product
hu: termék

en: Add address
hu: Cím megadása

en: British Columbia
hu: Brit Columbia

en: New Brunswick
hu: Új-Brunswick

en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

en: Quebec
hu: Québec

en: Add comment
hu: Új hozzászólás

en: Locked
hu: Zárolt

en: Account information
hu: Felhasználói adatok

en: Data
hu: Adat

en: Emails
hu: E-mailek

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: Transaction mode
hu: Tranzakció módja

en: Transaction type
hu: Tranzakciótípus

en: Go back
hu: Vissza

en: Restricted
hu: Korlátozott

en: Contact email
hu: Kapcsolattartó e-mail címe

en: Zone
hu: Körzet

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Set as default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Customer ID
hu: Ügyfélazonosító

en: Regions
hu: Régiók

en: Translate
hu: Fordítás

en: Step
hu: Lépés

en: Average order
hu: Rendelések átlaga

en: Currency code
hu: Valuta kódja

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: VAT
hu: ÁFA

en: Total paid
hu: Összes kifizetett

en: Payment methods
hu: Fizetési módok

en: This week
hu: A héten

en: This month
hu: Ebben a hónapban

en: This year
hu: Ebben az évben

en: Credit card
hu: Bankkártya

en: Dates
hu: Dátumok

en: Address book
hu: Címjegyzék

en: Generate
hu: Létrehozás

en: Variations
hu: Variációk

en: Product variations
hu: Termékvariációk

en: Attribute name
hu: Tulajdonság neve

en: Tax
hu: Adó

en: Void
hu: Hiányos

en: You have entered an invalid credit card number.
hu: Érvénytelen bankkártyaszám lett megadva.

en: Card type
hu: Kártyatípus

en: Card number
hu: Kartyaszám

en: Payment gateways
hu: Fizetési átjárók

en: All the address information matched.
hu: Minden cím információ megfelelt.

en: Part of the address information matched.
hu: A cím információk egy része megfelelt.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
hu: A kereskedő nem adta meg az AVS információkat. NIncs feldolgozva.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
hu: Cím nincs megjelölve, vagy a vevő nem reagált. A szolgáltatás nem elérhető.

en: Password field is required.
hu: A jelszó mező nincs kitöltve.

en: Adjustments
hu: Igazítások

en: Radio buttons
hu: Választógombok

en: Cart block
hu: Kosár blokk

en: Checkout settings
hu: Fizetési mód beállításai

en: Customer information
hu: Vevőinformáció

en: Update cart
hu: Kosár frissítése

en: Add product
hu: Termék hozzáadása

en: Order settings
hu: Rendelés beállításai

en: Select an address
hu: Cím kiválasztása

en: Order number:
hu: Megrendelés száma:

en: products
hu: termékek

en: Intermediate
hu: Közepes

en: IP address
hu: IP-cím

en: Billing Information
hu: Számlázási adatok

en: Applies to
hu: Legyen alkalmazva

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Notify user of new account
hu: Új felhasználó értesítése e-mailben

en: Allow registration
hu: Regisztráció engedélyezése

en: Form mode
hu: Űrlapmód

en: Receive
hu: Fogadás

en: Current user
hu: Jelenlegi felhasználó

en: Order total
hu: A rendelés végösszege

en: Registration successful. You are now logged in.
hu: Az új felhasználó létrejött és sikeresen belépett.

en: Add to cart form
hu: Kosárba űrlap

en: The product title.
hu: A termék neve.

en: Total price
hu: Végső ár

en: Numeric
hu: Szám

en: Payment information
hu: Fizetési információ

en: Alphanumeric
hu: Alfanumerikus

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Language settings
hu: Nyelvi beállítások

en: Special
hu: Speciális

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Billing
hu: Számlázás

en: Reset to alphabetical
hu: Visszaállítás ABC szerint

en: Reorder
hu: Újrarendezés

en: Greater than or equal to
hu: Nagyobb, vagy egyenlő

en: Less than or equal to
hu: Kevesebb mint, vagy egyenlő

en: Remote ID
hu: Távoli azonosító

en: Authorized
hu: Jogosult

en: Coupon code
hu: Kuponkód

en: (Default)
hu: (Alapértelmezés)

en: Apply coupon
hu: Kupon alkalmazása

en: currency
hu: pénznem

en: Offer
hu: Ajánlat

en: %title must be a number.
hu: %title értékének szám típusúnak kell lennie.

en: Payment type
hu: Fizetési típus

en: Customer email
hu: Vásárlói e-mail

en: Zero
hu: Zéró

en: Add currency
hu: Pénznem hozzáadása

en: Allowed roles
hu: Engedélyezett szerepkörök

en: Entities
hu: Entitások

en: Username field is required.
hu: A felhasználónév mező megadása kötelező.

en: Not restricted
hu: Nem korlátozott

en: Shipping Information
hu: Kiszállítási tudnivalók

en: Product attributes
hu: Terméktulajdonságok

en: Customer Information
hu: Vevőinformáció

en: @count item | @count items
hu[0]: @count elem
hu[1]: @count elem

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Label text
hu: Címke szövege

en: Payment instructions
hu: Útmutató a fizetéshez

en: Order type
hu: Rendelés típusa

en: View own orders
hu: Saját rendelések megtekintése

en: visible
hu: látható

en: Pane
hu: Tábla

en: Confirm email
hu: E-mail megerősítése

en: Reusable
hu: Újrafelhasználható

en: Your shopping cart is empty.
hu: A kosár üres.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
hu: Biztosítja a kosarat.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
hu: Cikk, illetve cikkek kosárba helyezése után lehet kifizetni az árut.

en: Your shopping cart has been updated.
hu: A kosár frissítve.

en: Access checkout
hu: Fizetés lehetősége

en: Complete a purchase through the checkout form.
hu: A vásárlás a fizetési űrlap kitöltésével véglegesíthető.

en: Completion message
hu: Befejezési üzenet

en: Customer profile
hu: Vevőprofil

en: Unit price
hu: Egységár

en: Order number
hu: Rendelés száma

en: The order number displayed to the customer.
hu: A vevőnek megjelenő rendelés száma.

en: Order saved.
hu: A rendelés mentése megtörtént.

en: Defines the Order entity and associated features.
hu: A megrendelés entitást és a hozzá tartozó funkciókat határozza meg.

en: Administer product types
hu: Terméktípusok adminisztrációja

en: Add product type
hu: Terméktípus hozzáadása

en: Defines the Product entity and associated features.
hu: A termék entitást és a hozzá tartozó funkciókat határozza meg.

en: Modal
hu: Felugró ablak

en: View mode
hu: Nézetmód

en: payment method
hu: fizetési mód

en: Newfoundland
hu: Újfundland

en: Administer payments
hu: Fizetések adminisztrációja

en: Failure
hu: Sikertelen

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
hu: Sikertelen a fizetés a fizetési kiszolgálón. A további próbálkozás előtt javasolt az információk átvizsgálása.

en: Add payment
hu: Fizetés hozzáadása

en: Order balance
hu: Rendelés egyenlege

en: Numeric code
hu: Számkód

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Default quantity
hu: Alapértelmezett mennyiség

en: You have entered an expired credit card.
hu: Lejárt hitelkártya lett megadva.

en: Delete order
hu: Megrendelés törlése

en: The date the coupon becomes valid.
hu: A dátum amitől a kupon érvényessé válik.

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
hu: Névtelen megrendelés hozzárendelése meglévő felhasználóhoz

en: Create a new account for an anonymous order
hu: Új fiók létrehozása névtelen megrendeléshez

en: Quantity text field
hu: Mennyiség szövegmező

en: The URL of the order.
hu: A megrendelés webcíme.

en: Tax type
hu: Adónem

en: Panes
hu: Táblák

en: Tax rates
hu: Adókulcsok

en: Tax types
hu: Adónemek

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
hu: Az ilyen adónembe tartozó adókat tartalmazzák a termékek árai.

en: @group (historical data)
hu: @group (előzményadatok)

en: Create your account
hu: Felhasználói fiók létrehozása

en: Add coupon
hu: Kupon hozzáadása

en: Label display
hu: Címke megjelenítése

en: View: @view
hu: Nézet: @view

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
hu: Meg kell várni az átirányítást a fizetési kiszolgálóra. Ha 10 másodpercen belül nem történik semmi, akkor a lenti gombra kell kattintani.

en: Element type
hu: Elem típus

en: Allow multiple coupons to apply to a single order.
hu: Több kupon is érvényesíthető egy megrendelésben.

en: Generate password
hu: Jelszó generálása

en: currencies
hu: pénznemek

en: Shipping information
hu: Szállítási információk

en: Invalid type specified.
hu: Érvénytelen típus lett megadva.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
hu: Nem támogatott kártyatípushoz tartozó hitelkártyaszám lett megadva.

en: Discover Card
hu: Discover kártya

en: Link label to the referenced entity
hu: Link címkéje a hivatkozott entitáshoz

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Empty cart
hu: Kosár ürítése

en: Email field is required.
hu: Az email mező kötelező.

en: The URL for administrators to view the order.
hu: A webcím, amellyel az adminisztrátor megtekintheti a rendelést.

en: Format: @format
hu: Formátum: @format

en: Add payment method
hu: Fizetési mód hozzáadása

en: Stores
hu: Boltok

en: variation
hu: változat

en: variations
hu: változatok

en: Administer order types
hu: Rendeléstípusok adminisztrálása

en: Add order type
hu: Rendeléstípus hozzáadása

en: Reduce
hu: Csökkent

en: Product category
hu: Termékkategória

en: @entity types
hu: @entity típusok

en: - No value -
hu: - Nincs érték -

en: Territories
hu: Területek

en: Overridden title
hu: Felülbírált cím

en: product variation type
hu: termékvariáció típus

en: Product variation types
hu: Termékvariáció típusok

en: Add product variation type
hu: Termékváltozat-típus hozzáadása

en: Variation types
hu: Változat típusok

en: Add value
hu: Érték hozzáadása

en: Source entity type
hu: Forrásentitás típusa

en: Edit %label
hu: %label szerkesztése

en: Thank you for your order!
hu: Köszönjük a megrendelést!

en: Reassign
hu: Újbóli hozzárendelés

en: Plugin configuration
hu: Bővítmény konfiguráció

en: Order items
hu: Rendeléselemek

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
hu: Ki kell választani a dátum formátumot a megjelenítéshez. Meg kell bizonyosodni róla, hogy a formátum megfelelő a mező számára, például ki kell hagyni az idő kijelzést, ha a mező csak dátumot tartalmaz.

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

en: The order.
hu: A rendelés.

en: Limited to
hu: A következőre korlátozva:

en: Complete checkout
hu: Rendelés véglegesítése

en: Cart expiration
hu: Kosár lejárat

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: (this translation)
hu: (ez a fordítás)

en: Entity reference label display format settings
hu: Entitáshivatkozáskor a címke megjelenítési formátumának beállításai

en: Plugin ID
hu: A bővítmény azonosítója

en: A date in a custom format. See <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> for details.
hu: Egy dátum egyéni formátumban. Részletek a <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP dokumentációban</a> találhatóak angol nyelven.

en: All conditions must pass
hu: Minden feltételnek teljesülnie kell

en: Only one condition must pass
hu: Legalább egy feltételnek teljesülnie kell

[ctx: Plural]
en: Disabled
hu: Letiltva

en: Tax settings
hu: Adóbeállítások

en: @entity using @field_name
hu: @entity @field_name -t használ

en: Link to @entity_type_label
hu: Hivatkozás: @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
hu: @entity_type_label számára egy megtekintési hivatkozást biztosít.

en: Digital goods
hu: Digitális termékek

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
hu: Különböző speciális karakterek engedélyezettek, beleértve a szóközt, pontot (.), kötőjelet (-), aposztrófot ('), aláhúzást (_) és a kukacot (@).

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
hu: Az IP-címről túl sok sikertelen belépési kísérlet történt. Átmenetileg erről az IP-címről nem lehet bejelentkezni. Érdemes később újrapróbálkozni vagy <a href=":url">új jelszót lehet kérni</a>.

en: Delete %label
hu: %label törlése

en: Billing Profile
hu: Számlázási profil

en: Hide if there's only one bundle.
hu: Elrejtés csak egy mezőköteg létezése esetén.

en: Create a new order
hu: Új rendelés összeállítása

en: Order types
hu: Rendelés típusok

en: Purchasable entity type
hu: Megvásárolható entitástípus

en: Purchased entity
hu: Vásárolt entitás

en: The purchased entity.
hu: A megvásárolt mennyiség.

en: New customer
hu: Új ügyfél

en: Product variation type
hu: Termékvariáció típus

en: Product variation attributes
hu: Termékvariáció tulajdonságok

en: Product variation
hu: Termékvariáció

en: Publish new products of this type by default.
hu: Az ilyen típusú termékek rögtön közzétéve jöjjenek létre.

en: - All countries -
hu: - Minden ország -

en: Store types
hu: Bolttípusok

en: Store type
hu: Bolttípus

en: The store type.
hu: A bolt típusa.

en: The store owner.
hu: A bolt tulajdonosa.

en: The store name.
hu: A bolt neve.

en: The store address.
hu: A bolt címe.

en: Prices are entered with taxes included.
hu: Az árak az adókkal együtt vannak megadva.

en: Saved the %label tax type.
hu: %label adótípus mentése megtörtént.

en: Number of available entities after which the autocomplete is used.
hu: Az elérhető entitások száma az automatikus kiegészítés használata esetén.

en: Size of the input field in characters.
hu: A beviteli mező hossza karakterszámban megadva.

en: Entity select
hu: Entitás kiválasztó

en: Publish product
hu: Termék közzététele

en: Unpublish product
hu: Termék elrejtése

en: Order information
hu: Rendelési információ

en: Placed
hu: Rendelés leadva

en: Form mode: @mode
hu: Űrlapmód: @mode

en: Generate variation titles based on attribute values.
hu: Terméknévváltozatok automatikus előállítása a terméktulajdonságok értékei alapján.

en: Delete product
hu: Termék törlése

en: Delete store
hu: Bolt törlése

en: Use the commerce administration pages
hu: A <em>Commerce</em> adminisztrációs felületének használata

en: Checkout flow
hu: Pénztári folyamat

en: Checkout step
hu: Pénztári lépés

en: Allow guest checkout
hu: Vendégként való fizetés engedélyezése

en: Pay and complete purchase
hu: Fizetés és vásárlás befejezése

en: Continue to review
hu: Folytatás az áttekintéshez

en: Guest checkout: Allowed
hu: Fizetés vendégként: engedélyezett

en: Guest checkout: Not allowed
hu: Fizetés vendégként: nem engedélyezett

en: Returning Customer
hu: Visszatérő vásárló

en: Guest Checkout
hu: Fizetés vendégként

en: Proceed to checkout. You can optionally create an account at the end.
hu: Tovább a pénztárhoz. A fizetési folyamat végén ismét lehetőség lesz új felhasználói fiókot regisztrálni.

en: Add product attribute
hu: Terméktulajdonság hozzáadása

en: Manage your product attributes.
hu: Terméktulajdonságok kezelése.

en: Created the %label product attribute.
hu: %label terméktulajdonság létrejött.

en: Updated the %label product attribute.
hu: %label terméktulajdonság frissítve.

en: @config does not exist in extension storage
hu: @config nem létezik a kiegészítő tárolóban

en: @config already exists, use revert to update
hu: @config már létezik, a frissítés érdekében a visszaállítás használható

en: @config was successfully imported
hu: @config sikeresen importálva

en: @config was successfully reverted
hu: @config sikeresen visszaállítva

en: @config was successfully deleted
hu: @config sikeresen törölve

en: Adds a button for removing the order item.
hu: Hozzáad egy, a rendeléselemet törlő gombot.

en: Order summary view
hu: Rendelés összesítő nézete

en: Checkout progress
hu: Fizetési folyamat előrehaladása

en: New Customer
hu: Új ügyfél

en: Add order item type
hu: Rendeléselem-típus hozzáadása

en: Order item type
hu: Rendeléselem típus

en: Order item
hu: Rendeléselem

en: Inject product variation fields into the rendered product
hu: A termékvariáció mezőinek beszúrása a megjelenített termékbe

en: Whether to attempt to combine order items containing the same product variation
hu: Meg kell-e kísérelni az azonos termékvariációkra hivatkozó rendeléselemek összevonását egyetlen rendelési tétellé.

en: product attributes
hu: terméktulajdonságok

en: product types
hu: terméktípusok

en: product variation
hu: termékváltozat

en: product variations
hu: termékvariációk

en: product variation types
hu: termékvariáció típusok

en: Controls how the attribute is displayed on the add to cart form.
hu: Beállítható, hogyan jelenjen meg ez a terméktulajdonság a kosárba tétel űrlapján.

en: Rendered attribute
hu: Leképzett tulajdonság

en: Enable attribute value translation
hu: Terméktulajdonság-érték lefordíthatóságának engedélyezése

en: This text will be displayed on the <em>Add product</em> page.
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a <em>Termék hozzáadása</em> oldalon.

en: Inject product variation fields into the rendered product.
hu: A termékvariáció mezőinek beszúrása a megjelenített termékbe.

en: Combine order items containing the same product variation.
hu: Az azonos termékvariációkra hivatkozó rendeléselemek összevonása egyetlen rendelési tétellé.

en: The order item type, referenced product variation, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
hu: A rendeléselem típusának, az általa hivatkozott termékvariációnak és a mezők által a kosárba tevő űrlapon felfedett adatoknak mind egyezniük kell ahhoz, hogy az összevonás teljesüljön.

en: Do not combine order items containing the same product variation.
hu: Az azonos termékvariációkra hivatkozó rendeléselemek mindig külön tételek legyenek a megrendelésen.

en: Provides a UI for managing promotions.
hu: Felhasználói felületet ad promóciók kezeléséhez.

en: Manage your promotions.
hu: Promócióid kezelése.

en: Promotions can't be created until a store has been added. @link
hu: Promóciók létrehozásához szükség van legalább egy boltra. @link

en: Add store
hu: Bolt hozzáadása

en: Add store type
hu: Bolt hozzáadása

en: Add to Cart Form
hu: Kosárba űrlap

en: Order item types
hu: Rendeléselem típusok

en: Product variation title widget settings
hu: „Termékvariáció címe” felületi elem beállításai

en: The label will be available to screen readers even if it is not displayed.
hu: A képernyőfelolvasó programok ezt a címkét fogják látni akkor is, ha nincs vizuálisan megjelenítve.

en: Product variation title
hu: Termékvariáció címe

en: View any order
hu: Bármely rendelés megtekintése

en: Order #@number confirmed
hu: @number azonosítójú rendelés megerősítve

en: Order Confirmation
hu: Rendelés megerősítése

en: Order activity
hu: Rendelési tevékenység

en: Proceed to @gateway
hu: Tovább @gateway fizetési kiszolgálóra

en: You have canceled checkout at @gateway but may resume the checkout process here when you are ready.
hu: @gateway fizetési átjárónál a folyamat meg lett szakítva, de később még bármikor folytatható.

en: Shown to customers during checkout.
hu: A pénztári folyamat során a vásárlók által látható neve a fizetési módnak.

en: Remove coupon
hu: Kupon eltávolítása

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.

en: Order summary
hu: Rendelés összesítése

en: Compatibility with other promotions
hu: Kompatibilitás más promóciókkal

en: Any promotion
hu: Bármely promóció

en: Not with any other promotions
hu: Nem kompatibilis más promóciókkal

en: Taxable type
hu: Adózási típus

en: Physical goods
hu: Fizikai termékek

en: tax type
hu: adótípus

en: tax types
hu: adótípusok

en: Please add at least one rate.
hu: Legalább egy érték hozzáadása szükséges.

en: Consumption tax
hu: Fogyasztási adó

en: The following VAT rates are provided:
hu: Az alábbi áfakulcsok érhetőek el:

en: Reduced
hu: Csökkentett

en: France (Corsica)
hu: Franciaország (Korzika)

en: Portugal (Madeira)
hu: Portugália (Madeira)

en: The following tax rates are provided:
hu: Az alábbi adókulcsok támogatottak:

en: Decimal quantities not allowed
hu: Tizedestört mennyiség nem megengedett

en: We encountered an unexpected error processing your payment. Please try again later.
hu: Váratlan hiba történt a fizetés feldolgozása során. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Please provide a coupon code.
hu: Meg kell adni egy kuponkódot.

en: The provided coupon code is invalid.
hu: A megadott kuponkód érvénytelen.

en: Applied coupons
hu: Alkalmazott kuponok

en: - Federal -
hu: - Szövetségi -

en: Czechia
hu: Csehország

en: Configure your store settings and structure.
hu: A bolt szerkezetének és beállításainak módosítása.

en: Overrides the checkout order summary template with the output of a View.
hu: Felülírja a rendelés fizetési összefoglalóját egy nézet kimenetével.

en: Require confirmation before overriding the unit price
hu: Megerősítés szükséges az egységár felülírása előtt

en: Do not require confirmation before overriding the unit price
hu: Nem szükséges megerősítés az egységár felülírása előtt

en: @number (@start_date - @end_date)
hu: @number (@start_date – @end_date)

en: @number (Since @start_date)
hu: @number (@start_date óta)

en: Skipped: @config does not exist in active storage
hu: Kihagyva: @config nem létezik az aktív tárolóban

en: Skipped: @config was not reverted because it was modified by the user
hu: Kihagyva: @config nem lett visszaállítva, mert a felhasználó módosította

en: Hide if there's only one available entity.
hu: Elrejtés, ha csak egy entitás érhető el.

en: Hide if there's only one available entity
hu: Elrejtés, ha csak egy entitás érhető el.

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
hu: @entity hozzáadva a <a href=":url">kosárhoz</a>.

en: The field "%field" failed to render with the error of "%error".
hu: "%field" mező létrehozása nem sikerült a következő hibával: "%error"

en: Current order total
hu: A megrendelés pillanatnyi végösszege

en: Allow each product to have multiple variations.
hu: Ezeknek a termékeknek lehessen több variációja is.

en: Saved the %label variation.
hu: %label variáció elmentve.

en: Set a password to save your details for next time.
hu: Csupán egy jelszó beállításával legközelebb is eléri a jövőben e mostani megrendelésének részleteit.

en: Resend receipt
hu: Nyugta újraküldése

en: Used to store the customer's billing or shipping information.
hu: A vásárló számlázási és szállítási információit tárolja.

en: There are no addresses yet.
hu: Még nincsenek címek.

en: Saved the %label address.
hu: %label cím elmentve.

[ctx: Commerce]
en: Orders
hu: Rendelések

[ctx: Commerce]
en: orders
hu: rendelések

en: Hide if there's only one product variation
hu: Elrejtés egyetlen termékvariáció esetén

[ctx: Commerce]
en: Promotions
hu: Promóciók

[ctx: Commerce]
en: promotions
hu: promóciók

en: The tax number is not in the right format.
hu: Az adószám nem jól van formázva.

en: Show verification details.
hu: Ellenőrzés eredményének megjelenítésével.

en: Do not show verification details.
hu: Ellenőrzés eredményének megjelenítése nélkül.

en: Verification state: @state
hu: Ellenőrzés eredménye: @state

en: %name is not in the right format.
hu: %name nem jól van formázva.

en: %name could not be verified.
hu: %name nem ellenőrizhető.

en: This text will be displayed on the <em>Add store</em> page.
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a <em>Bolt hozzáadása</em> oldalon.

en: The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
hu: Az e-mail cím nem lesz közzétéve. Csak a felhasználó kifejezett igénye alapján való értesítésekhez és a fiókkal kapcsolatos kapcsolattartásra lesz használva.
